Порука неверницам

Алjона

Aktivan član
Poruka
1.004
Драги Сизифе, Симпсоне и други неверуjћи сабеседници.

Видим, да ви сви сте умни људи и добро то jе да уопште мислите о Боге, Библиjи и других важна за човечански живот питања (имамо људи, коjих, на пример, уопште не интересуjе ова питања).

Стварно разумим сви ваша мишљења и питања и имам поjма о њих стога и jа неколико време пре сам била неверником (а шта хочете…70. године духовног вакуума, кад, на пример, наши родитељи ништа уопште не знали о Православљу и ово jе било у Русиjи - великоj Православноj државе). И кад моjа другарица у jедном дану jе казала ми о Православљу, честно jа сам помислила а зашто то jе за ме, стога то је велика нелогичност (наравно, читала сам Библиjу)? Али…

Можем доказати стварност Бога, истиност Православља и т.д. – jеднонаставно неопходно узети книгу по апологетике и написати. Али мислим да стварна човеканска животна пракса то jе боље за примера о чему хочу да казати.

А шта се догодило и зашто веруjем сада у Православљу и волим Господа? Ако стварно хочете, поштоване, разумети, покушавам се обjаснити.

Шта се догодило…
…догодило смрт младог човека – 10 минут пре он jе био жив и здрав и говорио и смеjао се са тобом, а сада он лежи на траве мртв пред тобом и ти си видио како он умирао. То jе велики психолошки испит и да би отрпети га неопходно нешто…вера. Вера jе помогла ми тада и помогаjе сада у свих моjих животних испитах. И само одна jе она…

Зашто веруjем сада у Православљу и волим Господа…
…на пример, ако човек jе смртно болестан (на пример, рак) и нико у овом свету не може излечити га, али…Бог га jе излечио и шта ће бити – да ли оваj човек каже да Те нема?
Мислим, да сваки човек име унутрашни духовни проблеми и наравно хоче њих излечити и наћи одговори на неки важни животни испити стога они муче га. И опет Господ може излечити његови духовни проблеми, ускладити његову личност и вратити човеку мир и спокоjство у његово срце и душу.

Знам да што тако jе атеизам и вера, духовна смрт и живот човечанског духа, духовна бол и духовно здравље, знам што тако jе кад немаш смисао живота и кад имаш га, знам нељубав и мржњу и љубав, знам што тако jе страх пред животом и сигурност, знам посао кад ти си jедан у целом свету са своj проблемоj и нико не може помоћи ти и знам кад ти говориш само: «Господи, поможи» и реална помоћ jе, знам што тако jе психолошки комплекси и кад њих нема и т.д.
«-« и «+», «-« и «+», «-« и «+»…Сви ови «+» – то jе вера и Православље. Ово jеднонаставно разумети кад пре jе био само “-“, а сада – “+”.

Знаjте, поштоване, кад човек виде у свом животу Господа и Његови послови и помоћ затим не може говорити да Га нема…Кад ви се покушавати говорити нешто против вери ово изазиве jеднонаставно добар осмех: «Како човек говоре да нема сунца, кад jа добро видим – како човек говоре да нема Бога, кад jа добро видим Га у свом животу!». Jа врло добро видим Бога у свом животу и не могу казати да Га нема стога тада jа бих била jеднонаставно ниjе разумна и ниjе логична.

Да би разумети Бога и веру неопходно преживети њих у свои животу и имати неку духовну потребу. Ако човека ништо не муче и он неме никакве духовне потребе како можно обjаснити му зашто неопходан Бог.

Имам добар савет, коjи jе из стварноj животноj пракси, ако нешто неће бити у реду и кад нико не може помоћи вама, кад нешто буде муче вас унутри – дођите у храм.

Ако стварно хочете разумети Бога и Православље, али не за тога да бих само говорити, говорити, говорити…против, мислим, да можете налазити одговор. Бог увек чекаjе нас, а питање jе тако да ли ми хотим доћи к Му. Пробаjте читати, на пример, книгу Св. Николаjа (Велемировића) "Бог jе са нама" или книгу о чудесах Светог Валилиjа Острошког. То нису сон или илузиjа - то jе стварност. Нико не скриве од вас истину - дођите и гледаjте...ако стварно хочете. Jедан савремен руски професор-богослов некад jе добро рекао, да "Бога не доказиваjу, а показиваjу". У Православљу можемо стварно на праксе показати да Бог постоjи и ко jе Он, и зашто вера и куд она води и т.д.

Ово jе све да хтела казати.

Са љубављу и поштовањем.
 
Kolko mogu da zakljucim, Aljona, za tebe je bog rame za plakanje, kao neki izmisljeni entitet koji treba da ti pomogne u psiholoskim problemima. Mogu ti reci da to vise ima veze sa psihologijom nego sa pravim jevrejskim bogom. Tebi cak i ne treba bog, ti mozes da zamislis nekog, neka to bude tvoj andjeo cuvar. znaci zamislis ga i pozivas ga kad god imas neki problem jer taj entitet ce obaviti istu funkciju kao jevrejski bog, s tim sto nece traziti od tebe da se odreknes zivota i svega lepog sto on nosi... nece te zatupeti... shvati aljona da je to jos jedna psiholoska zezalica koju mozes da iskoristis..

Drugo, zasto se Aljona onda ne opredelis za svoje izvorne bogove... zasto ne proucis istoriju slovenskih naroda i ne saznas koji su nasi izvorni bogovi.. imas na netu celu knjigu o tome i probaj da je nadjes..

S tim sto ti nasi stari bogovi su mnogo priblizniji nama i ako bih hteo da prisvojim neku veru to bi mio moj izbor... jer tamo se cene sposobni, pametni, hrabri ljudi a seksualna aktivnost je nesto sto nije tabu kao u hriscanstvu...

budi pozdravljena
 
"Simpson":
Kolko mogu da zakljucim, Aljona, za tebe je bog rame za plakanje, kao neki izmisljeni entitet koji treba da ti pomogne u psiholoskim problemima. Mogu ti reci da to vise ima veze sa psihologijom nego sa pravim jevrejskim bogom. Tebi cak i ne treba bog, ti mozes da zamislis nekog, neka to bude tvoj andjeo cuvar. znaci zamislis ga i pozivas ga kad god imas neki problem jer taj entitet ce obaviti istu funkciju kao jevrejski bog, s tim sto nece traziti od tebe da se odreknes zivota i svega lepog sto on nosi... nece te zatupeti... shvati aljona da je to jos jedna psiholoska zezalica koju mozes da iskoristis..
Симпсоне-сунашце, капирам све да ти си казао.
"Раме за плакање" - добро речено :roll: У неком смислу
:arrow: "да".
Drugo, zasto se Aljona onda ne opredelis za svoje izvorne bogove... zasto ne proucis istoriju slovenskih naroda i ne saznas koji su nasi izvorni bogovi.. imas na netu celu knjigu o tome i probaj da je nadjes..
Драги Симпсоне, читала сам историjу j-а-к-о: и у школи, и у институту. Наравно, знам о чему ти говориш - Перун, Велес, Дажд-Бог, Сварог и т.д., и т.с. :shock: Кад Русиjа у 988.г. jе била кршћена у Православљу св. кнез Владимир-Црвено сунце са људима у свечаноj околности су попустили статуjу Перуна у реку.
S tim sto ti nasi stari bogovi su mnogo priblizniji nama i ako bih hteo da prisvojim neku veru to bi mio moj izbor... jer tamo se cene sposobni, pametni, hrabri ljudi a seksualna aktivnost je nesto sto nije tabu kao u hriscanstvu...
А-ха, видим у чему jе ствар...Значи ти верујеш у "наши стари богови". Добро, бар ти веруjуш у нешто идеално. Значи ти ниси атеист :)
"Способни, паменти, храбри људи" - Св. Сава, Св. Теодор Тирон, Св. Георгиjе, Св. кнез Александар Невски и други православни воjници.
"Сексуална активност"?...Ово кад сада jе jедна, а сутра - друга, а прекосутра -...А шта ће бити са породицом?

budi pozdravljena[/quote]
И ти много поздрава
 
Aljona, istina je ovo što je rekao Simpson, da je tebi Bog uteha, i sama si to potvrdila, dakle tu nemamo šta više dodati.

Ono što ja pokušavam da kažem svo vreme, je da je to ipak lažna uteha, jer je tužno da se celog života odričeš nečega (a vera jeste veliko odricanje) radi vere da će ti biti bolje kad umreš.

Kad umreš nema ničega i to je tako. Mene uopšte ne boli ova činjenica jer rođenje i smrt gledam svuda oko sebe. Ne plačem kad neko umre jer sam odavno shvatio da ljudi plaču samo iz lične sebičnosti, zato što više nemaju druga ili rođaka ili šta već. A on, koji je mrtav više nema bolova ni briga, i dok ja živim i on će živeti u meni kao lepa uspomena.

I dan danas volim da gledam zvezdano nebo, tada uvek mislim na one koje volim a koji više nisu sa mnom. I ne treba mi nikakav Bog ili pop ili prorok, meni je to dovoljno.
 
Meni je otac jednom rekao: "Ako ima Boga, Bog je u nama". Ja verujem, i Bog mi ne predstavlja utehu, nego radost. Ali svako ima pravo na svoje misljenje (kao sto svi imaju obicaj da kazu). A u nekim slucajevima, Bog zaista predstavlja utehu, i mnogi ljudi nalaze smisao zivota u njemu i snagu da nastave dalje. Ne kaze se dzabe da je krv vernika cistija od krvi nevernika, pa verovao ti u sta oces, vazno je da verujes. A to je i medicinski dokazano, da mnogi vernici imaju cistiju krv od nevernika...
Ja mislim da je coveku neophodno da veruje u nesto, i koliki god nevernik ti bio, sigurno ima nesto u sta verujes... A to vazi za ostale.
U redu onda...
Pozdrav za sve, a posebno za Aljonu...
 
Feanor the elf king:
Meni je otac jednom rekao: "Ako ima Boga, Bog je u nama".
Apsolutno se slažem sa izjavom tvog oca.
Ja verujem, i Bog mi ne predstavlja utehu, nego radost.
To uopšte nije loše, ja ne smatram da čovek po svaku cenu mora da bude skeptik kao ja. Ono što mi mnogo više smeta u vezi Boga, to je njegov neprijatni nusprodukt pod imenom "Crkva" i "organizovana" religija. Ako je istina da Bog leži u čoveku, kao što je pametno rekao tvoj otac, da li misliš da je potrebno da neko tebi priča koji je "jedini i pravi" način da stigneš do njega, da ga voliš, šta da činiš za njega i "u njegovo ime" i sve ostalo. To je čista zloupotreba ljudskog univerzalnog osećanja prema Bogu. Ako se samo malo potrudiš razumećeš na šta ciljam.
A to je i medicinski dokazano, da mnogi vernici imaju cistiju krv od nevernika...
O tome već možemo da raspravljamo. Prihvatam samo navode i citate iz priznatih medicinskih žurnala. :wink:
Ja mislim da je coveku neophodno da veruje u nesto, i koliki god nevernik ti bio, sigurno ima nesto u sta verujes...
Apsolutno verujem u činjenicu da su prirodne sile osnov svega, i to znanje me čini srećnim. Ne, ne znam KO ih je "stvorio" :wink:, ali to ne menja njihovo savršenstvo. Nadam se da će buduće generacije uspeti da objasne sve četiri sile jednom, i to će biti velika pobeda čovečanstva.
 
Feanor the elf king:
«to je i medicinski dokazano, da mnogi vernici imaju cistiju krv od nevernika...»

ŠTA?! Kakvo je ovo rasističko sranje?
Pa ovo vređa inteligenciju i zdrav razum. Šta znači «čistija krv»? Više crvenih krvnih zrnaca ili možda manje vode ili možda više kiseonika u venama i arterijama? To se ne menja verovanjem ili ne verovanjem. Ti imaš veliku rupu u obrazovanju i pre nego što lupiš ovakvu fašističku parolu proveri dobro da li je to tačno.
 
1010011:
Feanor the elf king:
«to je i medicinski dokazano, da mnogi vernici imaju cistiju krv od nevernika...»

ŠTA?! Kakvo je ovo rasističko *?
Pa ovo vređa inteligenciju i zdrav razum. Šta znači «čistija krv»? Više crvenih krvnih zrnaca ili možda manje vode ili možda više kiseonika u venama i arterijama? To se ne menja verovanjem ili ne verovanjem. Ti imaš veliku rupu u obrazovanju i pre nego što lupiš ovakvu fašističku parolu proveri dobro da li je to tačno.

Jоj, jоj, драги сабеседник, чиста крв не се односе к Ариjскоj нациjи и т.д. :) Разговор иде не о тому :) Ово jе да верници имају боље здравља према неверници. Ево све jе jеднонаставно :)

Поздрав.
 
Алjона:
«Ово jе да верници имају боље здравља према неверници»

Aha, dobro. Ali nije tako rečeno..

No, ni ovo nije tačno jer nema nikakvog smisla. Voleo bih da se neko pozove na istraživanje na tu temu.

Ovde u Vojvodini skoro da nema popa a da nije deb’o. Gledali ste «Pop Ćiru i pop Spiru»? :) U Vojvodini ima preko 90% vernika i mnogo kraće žive od recimo Norvežana ili Čeha gde je broj vernika ispod 40%.

Čista je besmislica da vernici zdravije žive od nevernika. Glupost.
 
1010011:
Feanor the elf king:
«to je i medicinski dokazano, da mnogi vernici imaju cistiju krv od nevernika...»

ŠTA?! Kakvo je ovo rasističko *?
Pa ovo vređa inteligenciju i zdrav razum. Šta znači «čistija krv»? Više crvenih krvnih zrnaca ili možda manje vode ili možda više kiseonika u venama i arterijama? To se ne menja verovanjem ili ne verovanjem. Ti imaš veliku rupu u obrazovanju i pre nego što lupiš ovakvu fašističku parolu proveri dobro da li je to tačno.
Ja nisam ni tvrdio da imaju cistiju krv na taj nacin, samo sto ( a to je i dokazano jer sam citao o tome ) nevernici se ne plase nicega, i nije ih briga ni zasta, razmislja da ce se jednoga dana pretvoriti u pepeo, i sta ga briga oce li umreti sada ili posle, tako da se ili drogiraju ili puse ili ko zna sta joj rade... Ja ne kazem da vernici to ne rade, ili da svi nevernici to rade, ali dokazano je da mnogo vise ljudi koji veruju u nesto, zive zdravije... Jednostavno, ako je neko veliki vernik, i plasi se da ce da ode u pakao ako radi nesto gresno, normalno je da on nikada u zivotu nece uzeti duvan niti drogu niti ista drugo sto ce mu zatrovati krv... A ta istrazivanja vrsena su sa ciljem da bi se ispitalo ciju krv da prime pre od dobrovoljnih davaoca... Nadam se da ti je sada lo jasnije, i nisam uopste imao naveru da uvredim nekog nevernika, niti tvrdim da ako si ti nevernik, radis sve te stvari... Samo sam izneo par cinjenica...
Pozdrav...
 
Драги Сизифе, добро капирам твоjе мишљење. Ако можеш живети, на пример, без Православља и вери у Бога, значи...jеднонаставно живи. То jе твоj пут.


Драги Феанор, велики поздрав за те :)


Драги 1010011, а зар не :?: :)
 
Sizif:
Feanor the elf king:
Meni je otac jednom rekao: "Ako ima Boga, Bog je u nama".
Apsolutno se slažem sa izjavom tvog oca.
Ja verujem, i Bog mi ne predstavlja utehu, nego radost.
To uopšte nije loše, ja ne smatram da čovek po svaku cenu mora da bude skeptik kao ja. Ono što mi mnogo više smeta u vezi Boga, to je njegov neprijatni nusprodukt pod imenom "Crkva" i "organizovana" religija. Ako je istina da Bog leži u čoveku, kao što je pametno rekao tvoj otac, da li misliš da je potrebno da neko tebi priča koji je "jedini i pravi" način da stigneš do njega, da ga voliš, šta da činiš za njega i "u njegovo ime" i sve ostalo. To je čista zloupotreba ljudskog univerzalnog osećanja prema Bogu. Ako se samo malo potrudiš razumećeš na šta ciljam.
A to je i medicinski dokazano, da mnogi vernici imaju cistiju krv od nevernika...
O tome već možemo da raspravljamo. Prihvatam samo navode i citate iz priznatih medicinskih žurnala. :wink:
Ja mislim da je coveku neophodno da veruje u nesto, i koliki god nevernik ti bio, sigurno ima nesto u sta verujes...
Apsolutno verujem u činjenicu da su prirodne sile osnov svega, i to znanje me čini srećnim. Ne, ne znam KO ih je "stvorio" :wink:, ali to ne menja njihovo savršenstvo. Nadam se da će buduće generacije uspeti da objasne sve četiri sile jednom, i to će biti velika pobeda čovečanstva.
Pa dobro, ti si jedan od dobrih nevernika :D . Zezam se samo. Dobro je da ljudi veruju u prirodu barem, jer ako verujes u prirodne sile, sigurno si i lljubitelj zemlje, i sigurno te, kao i mene, a kao i mnoge druge, nervira problem zagadjenja. Bili ljudi nevernici ili vernici, cinjenica je da su svinje...
Sto se tice moje vere u Boga, mislim da si u pravu, ne bi trebao niko da me uci i da mi prica u sta ja da verujem. Ali ja sam sam izabrao u to da verujem. Sta ako ja zelim da slusam o tome i zelim da verujem... Ipak, to je bio moj izbor, kao i sto je moja majka izabrala da bude katolik, i sada su mi oba roditelja katolici, tako sam ja izabrao da budem pravoslavac, niko me nije terao, niti su me krstili kao malog, vec sam to sam izabrao. Jednostavno, nasao sam radost u tome...
Pozdrav...
 
Feanor the elf king:
«Nadam se da ti je sada lo jasnije»

Jeste. Ali i dalje se ne slažem sa time što si napisao. :)

«ako je neko veliki vernik, i plasi se da ce da ode u pakao ako radi nesto gresno, normalno je da on nikada u zivotu nece uzeti duvan»

Srbija je jedna od najreligioznijih zemalja na svetu. Sa druge strane Srbija je pri vrhu po broju pušača u Evropi. Iz ovog proizilazi da tvoja gore citirana teza nije tačna.


Алjона:

«Драги 1010011, а зар не :?:»

A zar šta ne? Ne razumem na šta se to odnosi.
 
Gde si procitao da je Srbija jedna od najreligioznijih zemalja??? Pa jedna od najreligioznijih zemalja je Meksiko... Mislis da se samo u onim spanskim serijama onako mole... E pa ne, moja rodjaka je studirala tamo godinu dana, i samo se uverila koliko us to religiozni ljudi... Ne svi naravno, ali vecina... A ja sam ti govorio o pravim vernicima... Nije istina da je Srbija jedna od najreligioznijih zemalja sveta...
 
Алjона:
Драги Сизифе, Симпсоне и други неверуjћи сабеседници.

Видим, да ви сви сте умни људи и добро то jе да уопште мислите о Боге, Библиjи и других важна за човечански живот питања (имамо људи, коjих, на пример, уопште не интересуjе ова питања).

Стварно разумим сви ваша мишљења и питања и имам поjма о њих стога и jа неколико време пре сам била неверником (а шта хочете…70. године духовног вакуума, кад, на пример, наши родитељи ништа уопште не знали о Православљу и ово jе било у Русиjи - великоj Православноj државе). И кад моjа другарица у jедном дану jе казала ми о Православљу, честно jа сам помислила а зашто то jе за ме, стога то је велика нелогичност (наравно, читала сам Библиjу)? Али…

Можем доказати стварност Бога, истиност Православља и т.д. – jеднонаставно неопходно узети книгу по апологетике и написати. Али мислим да стварна човеканска животна пракса то jе боље за примера о чему хочу да казати.

А шта се догодило и зашто веруjем сада у Православљу и волим Господа? Ако стварно хочете, поштоване, разумети, покушавам се обjаснити.

Шта се догодило…
…догодило смрт младог човека – 10 минут пре он jе био жив и здрав и говорио и смеjао се са тобом, а сада он лежи на траве мртв пред тобом и ти си видио како он умирао. То jе велики психолошки испит и да би отрпети га неопходно нешто…вера. Вера jе помогла ми тада и помогаjе сада у свих моjих животних испитах. И само одна jе она…

Зашто веруjем сада у Православљу и волим Господа…
…на пример, ако човек jе смртно болестан (на пример, рак) и нико у овом свету не може излечити га, али…Бог га jе излечио и шта ће бити – да ли оваj човек каже да Те нема?
Мислим, да сваки човек име унутрашни духовни проблеми и наравно хоче њих излечити и наћи одговори на неки важни животни испити стога они муче га. И опет Господ може излечити његови духовни проблеми, ускладити његову личност и вратити човеку мир и спокоjство у његово срце и душу.

Знам да што тако jе атеизам и вера, духовна смрт и живот човечанског духа, духовна бол и духовно здравље, знам што тако jе кад немаш смисао живота и кад имаш га, знам нељубав и мржњу и љубав, знам што тако jе страх пред животом и сигурност, знам посао кад ти си jедан у целом свету са своj проблемоj и нико не може помоћи ти и знам кад ти говориш само: «Господи, поможи» и реална помоћ jе, знам што тако jе психолошки комплекси и кад њих нема и т.д.
«-« и «+», «-« и «+», «-« и «+»…Сви ови «+» – то jе вера и Православље. Ово jеднонаставно разумети кад пре jе био само “-“, а сада – “+”.

Знаjте, поштоване, кад човек виде у свом животу Господа и Његови послови и помоћ затим не може говорити да Га нема…Кад ви се покушавати говорити нешто против вери ово изазиве jеднонаставно добар осмех: «Како човек говоре да нема сунца, кад jа добро видим – како човек говоре да нема Бога, кад jа добро видим Га у свом животу!». Jа врло добро видим Бога у свом животу и не могу казати да Га нема стога тада jа бих била jеднонаставно ниjе разумна и ниjе логична.

Да би разумети Бога и веру неопходно преживети њих у свои животу и имати неку духовну потребу. Ако човека ништо не муче и он неме никакве духовне потребе како можно обjаснити му зашто неопходан Бог.

Имам добар савет, коjи jе из стварноj животноj пракси, ако нешто неће бити у реду и кад нико не може помоћи вама, кад нешто буде муче вас унутри – дођите у храм.

Ако стварно хочете разумети Бога и Православље, али не за тога да бих само говорити, говорити, говорити…против, мислим, да можете налазити одговор. Бог увек чекаjе нас, а питање jе тако да ли ми хотим доћи к Му. Пробаjте читати, на пример, книгу Св. Николаjа (Велемировића) "Бог jе са нама" или книгу о чудесах Светог Валилиjа Острошког. То нису сон или илузиjа - то jе стварност. Нико не скриве од вас истину - дођите и гледаjте...ако стварно хочете. Jедан савремен руски професор-богослов некад jе добро рекао, да "Бога не доказиваjу, а показиваjу". У Православљу можемо стварно на праксе показати да Бог постоjи и ко jе Он, и зашто вера и куд она води и т.д.

Ово jе све да хтела казати.

Са љубављу и поштовањем.
...Jedno pitanje za tebe,jel tebi potreban Bog da bi se ponasala ispravno i kako treba,da li sam ja nevernik ako se ponasam sto posto ispravno i po tzv. bozijim zapovestima a neverujem u te neke gluposti o kojima ti uporno pricas ili je veci vernik i ispravniji onaj covek koji veruje u boga a cini raznorazna zverstva i zlocine,da li je,su svi oni Ustaski koljaci posle pokolja bili blizi tom tvom Hristu ili Bogu,jer su verovali u njega dok su klali ili da budem malo blizi tebi posto ti je Balkan verovatno daleko,dok su Kozaci sa imenom Hrista i sv.Djordja na usnama klali nevernicku decu,silovali i palili,da li su oni posle toga,u crkvi,bili veci vernici i da li su pred bogom ispravniji od onih koji neveruju ali NEkolju,NEpale,NEsiluju....???
 
Feanor the elf king:
Gde si procitao da je Srbija jedna od najreligioznijih zemalja??? Pa jedna od najreligioznijih zemalja je Meksiko...

Feanor, blizu si, u Mexicu se procenjuje da je procenat katolika oko 95%. To važi za većinu južnoameričkih zemalja, gde je procenat vernika uglavnom preko 90%.

U Srbiji je oko 65% pravoslavaca, 19% muslimana (to je celo Kosovo praktično, plus Sandžak), 4% katolika (uglavnom sever + Bgd). Izvor - CIA, snajka, CIA. 8)

BTW niko nije pogodio koja je najreligioznija zemlja na svetu - u pitanju je, naravno, Vatikan.
 
Feanor the elf king:
Meni je otac jednom rekao: "Ako ima Boga, Bog je u nama". Ja verujem, i Bog mi ne predstavlja utehu, nego radost. Ali svako ima pravo na svoje misljenje (kao sto svi imaju obicaj da kazu). A u nekim slucajevima, Bog zaista predstavlja utehu, i mnogi ljudi nalaze smisao zivota u njemu i snagu da nastave dalje. Ne kaze se dzabe da je krv vernika cistija od krvi nevernika, pa verovao ti u sta oces, vazno je da verujes. A to je i medicinski dokazano, da mnogi vernici imaju cistiju krv od nevernika...
Ja mislim da je coveku neophodno da veruje u nesto, i koliki god nevernik ti bio, sigurno ima nesto u sta verujes... A to vazi za ostale.
U redu onda...
Pozdrav za sve, a posebno za Aljonu...
...Potpuno se slazem sa tvojim ocem,divna i nepogresiva misao,moram ti reci da su skoro svi ljudi na planeti,vernici,pa svako verje u nekog boga i svako je za sebe vernik pa zato nemozes reci tj. podeliti ljude na vernike i nevernike,pozdrav. 8)
 
Feanor the elf king:

«Pa jedna od najreligioznijih zemalja je Meksiko...»

Pa jeste, ali ja sam napisao JEDNA OD a ne NAJreligioznija.

«Gde si procitao da je Srbija jedna od najreligioznijih zemalja???»

Imam ispred sebe rezultate sa ovog poslednjeg popisa stanovništva. Preko 90% ljudi u Srbiji su vernici dok ateista ima samo 0.5 %. Ovi ostali su neopredeljeni ili nisu želeli da se izjasne.

Za poređenje, u Češkoj postoji oko 40% vernika. Prosek Zapadne Evrope je 85% a Latinske Amerike (koju pominješ) je 95% vernika. Istraživanje je sproveo Gallup Int.

Već sam pisao o ovim ciframa, nisi pratio..

Građani Srbije su veoma religiozni i skoro najveći potrošači duvana u Evropi tako da ona tvoja tvrdnja da vernici žive zdravije nije tačna. Blago rečeno, obična uvredljiva besmislica.
 
Aljona, istina je ovo što je rekao Simpson, da je tebi Bog uteha, i sama si to potvrdila, dakle tu nemamo šta više dodati.
Драги, Сизифе, jа сам казала да само "у неком смислу - "да"
Ono što ja pokušavam da kažem svo vreme, je da je to ipak lažna uteha, jer je tužno da se celog života odričeš nečega (a vera jeste veliko odricanje) radi vere da će ti biti bolje kad umreš.
...слађем се да би бити боље...али и кад живиш такође
Kad umreš nema ničega i to je tako.
:)
Mene uopšte ne boli ova činjenica jer rođenje i smrt gledam svuda oko sebe. Ne plačem kad neko umre jer sam odavno shvatio da ljudi plaču samo iz lične sebičnosti, zato što više nemaju druga ili rođaka ili šta već.
Аха.
A on, koji je mrtav više nema bolova ni briga, i dok ja živim i on će živeti u meni kao lepa uspomena.
Слађем се, сунашце.
I dan danas volim da gledam zvezdano nebo, tada uvek mislim na one koje volim a koji više nisu sa mnom. I ne treba mi nikakav Bog ili pop ili prorok, meni je to dovoljno.
На слободних дана била сам у селу и тако као и ти сам гледала ноћас у црно звездно небо и мислила да jа сам jако срећан у целом свету човек.

Велики поздрав, сунце.
 
1010011:
Feanor the elf king:

Imam ispred sebe rezultate sa ovog poslednjeg popisa stanovništva. Preko 90% ljudi u Srbiji su vernici dok ateista ima samo 0.5 %. Ovi ostali su neopredeljeni ili nisu želeli da se izjasne.

odakle ti informacija da je 90 % Srba vernika??
To sto neko pripada nekoj verskoj grupi ne znaci da je vernik. neki ljudi - ja verujem vecina su se deklarisali kao pripadnici neke verske grupe ili kao ne pripadnici nijedne verske grupe tj. ateisti a neki se nisu niti izjasnili povodom ovog pitanja
 
«odakle ti informacija da je 90 % Srba vernika??»

Nisam napisao nigde Srba već «ljudi u Srbiji» što se odnosi na sve građane Srbije.

«To sto neko pripada nekoj verskoj grupi ne znaci da je vernik.»

Ovo je delimično tačno. Preciznije bi bilo: ako neko pripada verskoj grupi ne znači da veruje u Boga. Oko 60% građana Srbije veruje u Boga (ovo su rezultati jednog istraživanja a ne popisa).

Ako pripadaš nekoj verskoj zajednici onda si vernik. Ako ne veruješ u Boga zašto se izjašnjavaš kao vernik?
 
Imam josh neki razlog zashto verujem...
...Rusija je Pravoslavna drzava i moji predaki su verovalji po Pravoslavjy.
I shta ja kazem, da vi svi ste bili budala da verovali, a ja sam uman chovek nego vi i nechu verovati?!
I ti Sv.Sergij Radonezhski, i ti Sv. Serafim Sarovski, i ti moja nebesna zashtitnitza Sv. kn. Olga - svi vi (oprosti Gospodi) nisu umani stoga verovali?!
Ako ja sam zaboravila svoji traditziji ja ne mogu biti ruskinja.
Pravoslavlje je velika duhovna traditzija za ruski narod :!: I ako mi nechemo biti u Pravoslavlju, mislim, da chemo biti ne rusi a amerikanatzi:o(

Pozdrav za svih.
 
Алjона:

«Ako mi stalno imamo Stegog Duha iz Svetog Pricestja, a On je zivot, znachi to je moguchno da bi verniki imali dobro zdravlje:o

Nije moguće jer ta teorija proizilazi iz neistinite tvrdnje o Stegog Duhu i Svetom Pričestiju.
Kao što sam već napisao lako je dokazivo da vernici ne žive zdravije i duže od ateista. Ja to dobro znam jer živim u Vojvodini gde se pod salatom podrazumeva slanina, šunka, čvarci i margarin. Vernicima i nama ateistima koji uživamo u takvoj ‘rani ni svi grčki bogovi ne bi pomogli.

«I shta ja kazem, da vi svi ste bili budala da verovali»

Ne, niko nije budala zato što je vernik. Znamo svi koji su razlozi zašto neko veruje. Pisano je ovde dosta o tome.

«a ja sam uman chovek nego vi i nechu verovati?!»

Tačno. Ova i svaka naredna generacije je pametnija od prethodne. To je normalno. Naši predaki su mislili da je Zemlja okrugla, da grmljavinu prave veštice, da se Sunce noću odmara.. Hoćeš da kažeš da ti nisi ništa umnija i pametnija od tvojih predaka??

Mislili su ono što im je Crkva govorila da misle. Svemir je nastao pre 6000 godina. Danas znamo da to nije tačno. Ljudi su ranije živeli preko 900 godina. Danas znamo da je to, blago rečeno, nemoguće. Itd, itd..

«Ako ja sam zaboravila svoji traditziji ja ne mogu biti ruskinja»

Ateizam ne isključuje poštovanje tradicije. Veru možeš da biraš a pripadnost nekom narodu – ne.
 
-«a ja sam uman chovek nego vi i nechu verovati?!»
-Tačno. Ova i svaka naredna generacije je pametnija od prethodne. To je normalno. Naši predaki su mislili da je Zemlja okrugla, da grmljavinu prave veštice, da se Sunce noću odmara..
-Slaghem se, ali...:arrow:
-Hoćeš da kažeš da ti nisi ništa umnija i pametnija od tvojih predaka??
-Evo ne se tiche Pravoslavlja-ono i pre, i sada i uvek je istina i nikad ne mozhe biti krugla kao Zemlja :)Ono je constanta kao u fizike :)

-«Ako ja sam zaboravila svoji traditziji ja ne mogu biti ruskinja»
-Ateizam ne isključuje poštovanje tradicije. Veru možeš da biraš a pripadnost nekom narodu – ne.
- Naravno, ako chovek ime slobodnu volju sa vremeni svog roghenja :) ali...na primer, Pravoslavlje i istorija Rusiji jako povezani...oh, da kako ti kazati...da kako mozhe biti da rus je katolik ili muslimanin (pa da, znam da svaki chovek ime izbor), ali ima i duhivni traditzie
 

Back
Top