- Poruka
- 388.205
Bukovac(1855 - 1922) najznačajniji je hrvatski slikar sa prelaza iz XIX. u XX. Vek.Predstavnik je akademskoga realizma.
Uz portret, koji je njegovo glavno područje, slika i aktove, velike figuralne kompozicije i pejzažne studije.
Jedan od njegovih poznatijih portreta je portret Kraljice Natalije Obrenović
Kraljica Natalija Obrenović narucila je svoj portret od slikara Vlade Buihovca nakon sto je videla potret sina marsala Konstantinovica, kojeg je umetnik portretisao u Parizu 1881.g. U to vreme slikar prima poziv sa Dvora u Beogradu da portretise kraljicu Nataliju koja je za ovaj portret izabrala belu balsku haljinu sto je umetniku dalo prostora da u kontrastu tamne pozadine istakne lepotu i mekocu svile, tila, tafta i lepotu same kraljice Natalije.Slikar je lepo proimljen na Dvoru stoi je na njega ostavilo utisak o kome je pisao u svojoj autobiografiji.
„Kraljica Natalija želela je portret u prirodnoj veličini i u bal-toaleti. Bila je mlada, vrlo dražesna, prava lepotica, kakvoj je teško naći suparnicu“, navodi Bukovac u knjizi „Moj život“.
Bukovac je zeleo da portret izlozi vec na prvom salonu u Parizu ali za to nije dobio dozvolu Dvora. Zanimljivost za ovaj portret je taj da umetnik nije datirao a ni potpuisao sliku sto nije bio njegov obicaj.Ostala je pretpostavka da je prilikom ostecenja slike tokom Prvog svetskog rata i kasnije restauracije iz 1925.g. slika skracena nekoliko santimetara sa desne strane i d aje tom prilikom potpis greskom izbrisan.
Za ovaj portrtet Bukovac je odlikovan Ordenom takovskog krsta V stepena, koji se danas cuva u umetnikovom legatu u kuci Bukovac u Cavtatu.
Portret kraljice Natalije Obrenović nalazi se u Narodnom muzeju u Beogradu