Porodica koja to nije

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
330.675
Porodica je nase utociste, sigurnost, ljubav i prijateljstvo.Bar meni jeste .
Ali šta se desava kada se sve to preokrene ?

Imamo priomere da su se roditelji odricali svoje dece, bastinili ih.Godinama clanovi porodice se ne vidjaju i ne razgovaraju.Povlace se po sudovima zarad nasledstva.Cesto se moze procitati da su se clanovi porodice potukli ili ubili nekog od clana porodice.Otac ili majka nece da podrže dete ili mu okrenu ledja..Gde je tu ona cuvena bezuslovna ljubav

Da li ste imali iskustva sa ovim problemom, ako ne kao ucesnik ono kao posmatrac?
I zasto se ovakve stvari desavaju u pojedinim porodicama ?
 
Nemam takvo iskustvo Meni je moja porodica i dalje ljubav, zaštita, sigurnosti .
Ali znam slucajeve gde zbog imovine i nasledstva mnogi se sude i godinama ne razgovaraju ?

Uvek sam se pitala ..zar je materijalno toliko jako da moze da rasturi porodicu ..zar ne postoji dogovor i resenje oko takvih stvari ?
Zar zbog parceta zemlje ili sume novca brat sa bratom ili sestrom treba da se svadja i sudi ?
 
Cesto ta pojava nije vezana za novac i nasledstvo. Neki roditelji drugacije dozivljavaju ulogu roditelja.
Znam vise nesrecnih porodica nego srecnih gde je ljubav uslovljena, gde se ljubav zasluzuje, gde se ljubav nikada ne postize...

A pare...mislim da to nema veze sa parama kao parama nego o razlozima zasto su na primer nekome ostavili sve a nekome nista...
Ziva smo bica...Ko se normalan u takvoj situaciji ne bi zapitao a zasto je on manje vredan nego drugi clan porodice da jedan dobije sve a drugi nista?
 
To je klasika u većini porodica. Moji roditelji su dok su bili živi odredili šta će kome pripasti.
Imam primjer u široj porodici gdje su se posvadjali oko kuće, svima je trebala a njih 6.Sad se kuća ruši jer ne mogu da se dogovore ko i šta treba u nju da ulaže. Neko bi da se proda, niko neće da se angažuje a svi posvadjani zbog ruševine.
Meni je to pretužno.
 
Moj bivsi brat prvo izjavi da mi je majka pozajmila pare od nekretnine,pa drugi put da mi je poklonila,tako ga savetovao advokat jer za poklon ne treba papir i potpis,znaci biznismeni na fore da dobiju nezasluzeno nepostojuce,pa nece da moze,nikad kilo voca da joj donese ili lek,da ne pricamo o troskovima zivota,da smo ravnopravni,pa ni preko mene mrtvog
 
По мени, као неком ко потиче из дисфункционалне породице, проблем је најпре у генима и шаблону размишљања и понашања који се доноси у брак из своје секундарне породице. Мој ћале је растао у породици оца алкоса, патолошки љубоморног типа и човека са поремећајем личности. Мајка тј. баба је била мученица до краја живота. То се пренело преко оца на његов однос са мајком и нама децом и до његове смрти се ништа није променило. Што се тиче кеве, она је супер као мајка али је остала заробљена у својој 22. години. Вечита тинејџерка и невиђени хистерик а то је пак повукла од своје мајке која је била исто тешки хистерик. Сад, овако матор, кад поредим неке ствари, тачно увиђам да су гени чудо.
 
По мени, као неком ко потиче из дисфункционалне породице, проблем је најпре у генима и шаблону размишљања и понашања који се доноси у брак из своје секундарне породице. Мој ћале је растао у породици оца алкоса, патолошки љубоморног типа и човека са поремећајем личности. Мајка тј. баба је била мученица до краја живота. То се пренело преко оца на његов однос са мајком и нама децом и до његове смрти се ништа није променило. Што се тиче кеве, она је супер као мајка али је остала заробљена у својој 22. години. Вечита тинејџерка и невиђени хистерик а то је пак повукла од своје мајке која је била исто тешки хистерик. Сад, овако матор, кад поредим неке ствари, тачно увиђам да су гени чудо.
U takvim situacijama dodje čovjeku da se pojede kad prepozna te neke stvari u sebi.
 
Ljudske osobine su različite.Različito odgojeni odrasli u drugačijim uslovima,makar u jednoj porodici ali posle osnivanja nove porodice sve se menja,negde više negde manje.Negde na bolje negde na lošije.Alkohol,loše društvo,bračni drug...sve to menja osobine.Srećni su oni gde ove osobine ne rasture porodicu,tako da više ni ne govore jedan sa drugim.
 
Ljudske osobine su različite.Različito odgojeni odrasli u drugačijim uslovima,makar u jednoj porodici ali posle osnivanja nove porodice sve se menja,negde više negde manje.Negde na bolje negde na lošije.Alkohol,loše društvo,bračni drug...sve to menja osobine.Srećni su oni gde ove osobine ne rasture porodicu,tako da više ni ne govore jedan sa drugim.
Па ја са оцем једва да сам и проговорио од своје 18. до своје 33. кад је он умро. То је више била усиљена прича него људски разговор.
 
U takvim situacijama dodje čovjeku da se pojede kad prepozna te neke stvari u sebi.
Нпр. мој ћале је био алкохоличар као и његов. А кева пуши три пакле дневно као и њена мајка. А ја рођен са урођеном алергијом на алкохол док се цигара гадим да их и пипнем. А нисам се оженио највероватније јер је онај "горе" видео да од ове лозе нема ништа добро и решио на мени да сломи кола. Ја логичније објашњење не видим. Можда је увидео да бих и ја био будала као и моји. Ко зна.
 
Postoji nesto sto se zove transgeneracijski prenos. To znaci da mi nesvesno usvajamo sistem vrednosti, ponasanja, vaspitanja od svojih roditelja...Ono sto je karakteristicno kod toga je sto treca generacija lomi, odnosno ima mogucnost da prelomi I prekine takav obrazac ponasanja. Npr. deda alkos, otac alkos, ali sin ima mogucnost da takvu situaciju prelomi u svoju korist...Naravno, ovo ne znaci da je kod svih tako I da bas ta treca generacija lomi, ali u praksi se pokazalo da je moguce...
 
Postoji nesto sto se zove transgeneracijski prenos. To znaci da mi nesvesno usvajamo sistem vrednosti, ponasanja, vaspitanja od svojih roditelja...Ono sto je karakteristicno kod toga je sto treca generacija lomi, odnosno ima mogucnost da prelomi I prekine takav obrazac ponasanja. Npr. deda alkos, otac alkos, ali sin ima mogucnost da takvu situaciju prelomi u svoju korist...Naravno, ovo ne znaci da je kod svih tako I da bas ta treca generacija lomi, ali u praksi se pokazalo da je moguce...
Занима ме, пошто примећујем код себе да "ломим" неке њихове пороке, на основу чега то тврдиш ?
 
Mnogobrojna literature iz psihologije govori u prilog tome. To je ono kada kazemo "geni su cudo". Uglavnom je tada transgeneracijski prenos podataka prisutan.
Мени је један неуропсихијатар рекао да се гени могу кориговати уз вољу и труд чак и до 90 %. Каже да оних 10 % отпадају на физички изглед и тон у гласу и мимикрију лица.
 
Мени је један неуропсихијатар рекао да се гени могу кориговати уз вољу и труд чак и до 90 %. Каже да оних 10 % отпадају на физички изглед и тон у гласу и мимикрију лица.
S druge strane, da li poznajes nekoga ko je to uradio , korigovao gene 90 procenata? Ja licno ne...
 
S druge strane, da li poznajes nekoga ko je to uradio , korigovao gene 90 procenata? Ja licno ne...
Ни ја. Волео бих када би постојао неки "истиномер" који то може да израчуна па да пробам на себи. :) То се најбоље може видети на искушењима која су имали наши родитељи и њихови, па да упоредимо нашу реакцију са њиховим реакцијама којих се сећамо.
 
Ja sam treća "gasterbajterska" generacija,...tačno je da "sečemo vrpce" u mnogo čemu. 😁
Od genetike se baš i ne može tako lako pobeći, kao ni od svojih "korena".
Možda tamo od sedme generacije, pa nadalje,...sve ispred je mnogo blizu.
P.S.Ista sam moja pok.baka po ocu,...prosto vidiš da krv nije voda, možeš živeti i na Marsu!
 
Ни ја. Волео бих када би постојао неки "истиномер" који то може да израчуна па да пробам на себи. :) То се најбоље може видети на искушењима која су имали наши родитељи и њихови, па да упоредимо нашу реакцију са њиховим реакцијама којих се сећамо.
Svaki put kada se nadjes pred nekim iskusenjem I u nekoj situaciji koja zahteva specificno reagovanje, mozes prepoznati obrasce koje si imao u porodici I nesvesno ces ih upotrebiti pri resavanju...
 
I uradis suprotno :mrgreen:
Nije to baš tako prosto,...postoji nešto što se u psihologiji zove "resetovanje" ličnosti, kada se ti stari i urođeni obrasci ponašanja i reagovanja "brišu", tako da osoba postaje oslobođena svih loših i nepotrebnih obrazaca ponašanja i življenja.
To je jako težak i zahtevan proces, koji se radi u okviru psihoterapije.
Ofc,...nema toliko veze sa genetikom, više je to rad na sebi i ukoliko postoji "loša genetika" utoliko je zahtevniji.
Uglavnom je fora u tome, što se ljudi više bave tuđim problemima i životima, smatrajući da je sa njima sve ok.
Vezano za temu,...poročne ,devijantne i nasilne porodice, nisu nikakvo "utočište" za mlado biće, koje treba da se oformi kao zdrava ličnost. Naprosto,...tako nešto je nemoguće, pa ukoliko neko ne prepozna čemu su izloženi i ne preduzme mere, da ih iz takvog okruženja "dislocira", dešavaju se nemile stvari i događaji, kao redovan sled događaja, pre ili kasnije.
 
Poslednja izmena:
Razdor u porodicama unose dosljaci, cak i jakim porodicama dolazak zeta ili snajke ili ocuha ili macehe stvara razdor. Drugi uzrok je odnos majke prema ocu, tacnije dozivljaj subjektivne ugrozenosti koji se prenosi na decu. Tek treci razlog je fizicka otudjenost kod koje je jedini kontakt oko podele nasledja.
 
I uradis suprotno :mrgreen:
Хах.....па јесте ако ниси баш дуго времена радио на себи кроз такве ситуације. Ја јесам "живац-емотивац" и због тога увек на увреду и напад затворим уста и све прогутам јер је то много боље него моја реакција. Такође сам приметио да стрес много боље подносим кад зажмурим и медитирам не гледајући извор стреса. Само су ми гадне мисли на догађаје из прошлости и демонске помисли у подсвести.
 

Back
Top