Poreklo Vidovdana

Poreklo Vidovdana?


  • Ukupno glasova
    12
Kaže se da je bila na Vidovdan, zato što je tada, po tadašnjem kalendaru, koji je kasnio 8 dana, padala na Vidovdan (iako je Vidovdan bio osam dana ranije). Kalendar je nastavio da se pomera tj. da kasni još više u kalendarski Vidovdan se po tom kalendaru pomerio od Kosovske bitke; sada je Vidovdan po tom kalendaru pada 5 dana nakon obletnice Kosovskog boja, od 13. marta 1900. godine.

Posle 13. marta 2100, razlika između godišnjice Bitke na Kosovu Polju i obelažavanja kalendarskog Vidovdana će se povećati na 6 dana.
U svakom slučaju hrišćanski svetitelj po kom bi se slavio Vidovdan ne postoji
 
Зашто си ми онда одговорио са не кад сам твоју изјаву поновио? Прво си рекао то и сам, онда сам ја то поновио, да би ти то онда негирао.


То покушаваш да докажеш, да. Али доказујеш тако што наводиш нешто што нема везе са самом старошћу празника. Није ми јасно како то не увиђаш.
Prilično teško kapiraš.
 
paralela
kalendar i čemu crveno slovo
vidovdan po svetom vitusu - crveno slovo
ilija po svetom iliji koga narod zove gromovnikom - crveno slovo.
Зашто би почеци и развој та три култа морали да имају некакву паралелу, уопште?

vidi ako ti ne želiš da kapiraš a znam da nisi glup nemoj biti uporan i pisati uz vetar.
Да бих нешто могао да укапирам, мора прво да буде објашњено, а не да се очекује од саговорника да ти чита мисли.
 
Al smaraš ti.
Ukapirao bi i Forest Gamp do sad
То што ти пишеш чисто сумњам да ико може да укапира. Кажеш нешто, ја то поновим, ти напишеш ,,не". Где је логика у томе и шта има ту да се укапира? Значи, тролујеш и изиграваш овде некаквог пајаца намерно, само зато јер ти не климамо главом сви потврдно на бесмислице које пишеш.
 
Зашто би почеци и развој та три култа морали да имају некакву паралелу, уопште?


Да бих нешто могао да укапирам, мора прво да буде објашњено, а не да се очекује од саговорника да ти чита мисли.
pa hvališ se da odlično poznaješ istoriju hrišćanstva, pa evo molim te zašto vidovdan i zašto od svih starozavetnih ličnosti samo ilija u spc?
 
То што ти пишеш чисто сумњам да ико може да укапира. Кажеш нешто, ја то поновим, ти напишеш ,,не". Где је логика у томе и шта има ту да се укапира? Значи, тролујеш и изиграваш овде некаквог пајаца намерно, само зато јер ти не климамо главом сви потврдно на бесмислице које пишеш.
Ne.
Samo ti se praviš da ne razumeš.
 
pa hvališ se da odlično poznaješ istoriju hrišćanstva,
Опет ми учитаваш нешто што никад нисам рекао.

Али ето ти си хришћанин, а ја нисам, па објасни ти мени зашто Видовдан, али не као овај будала и паралелама с Илијом и Мојсијем, него образложи и поткрепи доказима.

О култу Светог Илије знамо да је заменио култ бога Перуна код нас, а код других народа култове њихових богова који су повезивани с громом, па је зато назван громовником. О култу Свентовита код јужних Словена никакви подаци не постоје пре спомињања у научној литератури о старој вери полапских Словена. Код њих су на темељима старих светилишта овог бога подигнуте цркве посвећене Светом Виту. Био је њихов врховни бог као што је нама био Перун. Нема никаквог разлога да постоји култ Свентовита код нас.
 
Ново?

Малахија 4:5
pa ok ja to nisam znao da je isus spominjao iliju da će u drugom dolasku biti, već u prvom u vidu jovana. al eto uvek nešto novo nsučiš :D

a za prethodni post prvi sam pitao, svetovid nema kod srba već vid (to sad nije ni bitno), objasni, zar nisi rekao da si proučavao hrišćanstvo? zašto je sveti vitus toliko bitan da je crveno slovo i zašto nema sp crkve sa tim imenom?
 
pa ok ja to nisam znao da je isus spominjao iliju da će u drugom dolasku biti, već u prvom u vidu jovana. al eto uvek nešto novo nsučiš :D

a za prethodni post prvi sam pitao, svetovid nema kod srba već vid (to sad nije ni bitno), objasni, zar nisi rekao da si proučavao hrišćanstvo? zašto je sveti vitus toliko bitan da je crveno slovo i zašto nema sp crkve sa tim imenom?
A cekaj jel taj sveti vitus svetitelj ili nije.Ako jeste trebalo bi da nje crvenko u kalender.Puno svetitelja imas koje ipravolisavna crkva priznaje a nema crkava u srbiji.
 
Nema crveno za vitusa Nema ga nigde.Ima Amosa car lazar i sveti.mucenici vidivdana.Sad pogledah kalendar za Jun 2023.
evo
Sveti Vid (Vit - lat. Vitus) koga praznuje Srpska pravoslavna crkva, po hagiografskim i ikonografskim izvorima i jednom zapisu iz 7. veka, bio je sin uglednog senatora sa Sicilije. Još u ranom detinjstvu je zbog snažne vere u Hrista stekao isceliteljsku moć, vodjen andjelima koji su mu se javljali. Njegov otac Ilasije, je na razne načine pokušavao da odvrati sina od hrišćanstva i nije odustao ni kada mu je Vit čudesno povratio vid. Očevom naumu da ga ubije, Vit je Božijom pomoći uspeo da pobegne u Lukaniju sa svojim vaspitačem Modestom i dadiljom Kriskentijom koji su bili hrišćani. https://www.kosovo-online.com/vesti...o-je-bio-postovan-u-srednjevekovnoj-srbiji-do
 
Што неписменији и неначитанији црквене литературе, то већи маштари и лупетала... Рече неко од упућених једаред

Да је икад ико од вас неуких погледао црквени календар, видео би под 15 јуном, светог Вида - дете светитеља из 7мог века...

Сви црквени празници имају црквенословенски кованице нпр Св. Арханђел - Аранђелов дан, свети Вид - Видовдан, свети Марко - Марковдан...

Само црквено полуписмени могу да прогутају ту паганску мантру о преливања идолослужења паганског са Хришћанским благочестијем
Takoe!
Zato mi Srbi (i samo mi Srbi od svih hrišćana) na Badnje veče palimo hrastovu granu jer je Isus... ajde ti učeni nastavi
 

Back
Top