хан Ацо
Veoma poznat
- Poruka
- 10.349
Zanimljivo, ovde je jos blize nekoj slovenskoj matici.
Тамо је била и Стара Велика Бугарска.
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Стара_Велика_Бугарска
Donji video pokazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: This feature may not be available in some browsers.
Zanimljivo, ovde je jos blize nekoj slovenskoj matici.
Vibius Sequester:Albis Germaniae Suevos a Cerveciis dividiit, mergitur in Oceanum
Vibije Sekvester:Германска Лаба раздваја Свеве и Цервеције, празни се у океан
То зависи од времена настанка топонима. Ако су настали након сеобе наших предака, да. Ако су натсали пре, ти топоними су везани за наше заједничке претке.Ceska je isto prepuna toponima vezanih za Srbe, ali verovatno Luzickih.
Мислим, логично је повезати све те топониме са Лужиким Србима, али ако су неки од њих настали у времену пре одсељавања наших предака, исти имају везе и са њима. Разуме се, немогуће је пратити историју топонима тако дубоко у прошлост, а рекао бих да за тим нема ни потребе. Ти топоними имају везе са оним Србима који су живели на тим просторима у тренутку њиховог настанка, а ти Срби, баш као и данашњи јужни и Лужички Срби, звали су се и још се зову Србима (то 'Лужички' се користи само у циљу разликовања северних од јужних Срба).Recimo mesto Srbská Kamenice gde pao avion Jat-a je vezano za Luzicke Srbe.
Toponimi za nas bih vezao za zapad Ceske.
Ja znam jednog Ceha, preziva se Srb i iz Plzenja je gde to prezime jako ucestalo kao i u celoj zapadnoj Ceskoj. Veruje da potice od nabskih Srba.
Da, zenska verzija, imaju i prezime Srba, Srbicek... Sad ce ove nase patrijote imati novu parolu, Srbija do Praga preko Zagreba.
Pre ce biti Ceh ili Slovak, a mozda i prava Srbenda.
Свакако, али јасно је да су сви сви Срби кад-тад живели заједно и да у крајњој линији деле претке. Разуме се, ти заједнички преци нису једини преци данашњих Срба.Toponimi za nas bih vezao za zapad Ceske.
Након што смо завршили са Плинијем и Птолемејем, односно старогрчким изворима, мислим да је ред да се осврнемо и на једног латинског аутора, а који је, нажалост, запостављан у етиолошкој распри о српском етносу. Мислим, наиме, на Вибија Секвестра и његово дело О рекама, изворима, језерима, шумама, народима, о којима је код песника спомена (De fluminibus, fontibus, lacubus, nemoribus, gentibus, quorum apud poëtas mentio fit). Са прецизношћу се не могу утврдити тачно године живота; сматра се да је живео на прелазу између IV и V столећа. Вибије је саставио попис река, извора, језера, шума, мочвара, планина и народа које је проналазио код древних римских писаца као што су били Вергилије, Овидије и Лукан, али користећи и многобројне писане изворе који су пали у потпуну заборав.
Прилажем изворне фотографије два рукописа, париског и ватиканског (Vaticanus Latin 4929 и Parisian Codex Latin 8413):
Ко ли су Цервецији и како су овај етноним приказивала најстарија издања дела? На два начина - претварајући у Коронтији и Сервитији:
[IMG}https://s2.postimg.org/7ft41q0zd/Servitiis.png
Очигледно да су постојале велике дилеме око тога на шта се односио овај народ. Неки су били при ставу да се овде ради о Србима. Ову прилику вреди искористити да се подсетимо да су они који су се залагали за то да је српски етноним у прастара времена био нешто шире распрострањен по словенском етничком простору, између осталог користили и овај извор као потенцијалну потврду. Захваљујући едицији Јеремије Јакова Оберлина из 1778. године, појавило се врло често становиште да се овде ради о племену Херуска:
Колико је, заиста, могуће да се овде ради о Херусцима? Херусци су углавном нестали са историјске позорнице још у I столећу, а њихов последњи историјски траг јавља се у Такитовим Аналима на самом почетку II столећа. Старија наука је, у Шафариково време, сматрала да је Вибије Секвестар нешто млађи аутор, из VI столећа, на темељу чека је и остваривано његово лакше довођење у везу са Полапским Србима и Старим Словенима, али данас знамо да је он готово читав век старији писац него што се првобитно сматрало, жив у време док је још увек постојало организовано Западно Римско царство. Мишљења сам да се не може овде искључити да се ради о племену Херуска, из разлога што је Вибије користио доста старије изворе, али и због тога што је убификација германских племан код Такита, која је Херуске сместила источно од Ката, који су живели у горњем току Везера.
Сада треба проверити да ли је решење да се ту ради о Србима, а не о Херусцима, извесније. Е па, за ту солуцију, имамо једну словенску жупу (мислим да је забележена први пут 948. године) - Ciervisti. Убрзо настала, немачка адаптација овог имена гласи Zerbst. Говоримо о подручју где су доцније управо и живели западни Срби; ево и локације Цербста (Србишта; на горњолужичкосрпском Serbišćo) у односу на реку Лабу:
Дакле, рекао бих да се може рећи са доста вероватноће да се овде ради о Србима. Када овде додамо податке које доцније дознајемо од Фредегара и нешто касније Порфирогенита, односно да су Срби у својој прапостојбини обитавали доста дуго, ово још смисленије постаје пошто сада знамо да овај податак потиче из око 400. године...
Да ли овде имамо на виделу један варијетет српског имена? Да ли се можда ту ради о неком древном, прасрпском називу? Неки су на мишљењу да се иза дешифрована ове слагалице крију одговори дубљег порекла српског етнонима...
Zar nisu ovi Suevi ustvari Suebi -Švabe?
Pa da, najverovatnije se odnosi na njih. S tim što se ovde ovde radi o Severnim Švabama očigledno, a ne onim 'pravim' na jugu. Ovako znamenita pojava je vrlo neobična, jer bi trebalo da govorimo o samo jednoj malenoj etničkoj oazici u saksonskom moru, mada pretpostavljam da je neobično ovo pominjanje i za obe strane Laba.
Pretpostavljam da je moguće da, pošto Vibije Sekvester koristi neke matorije izvore iz pozne antike, moguće da se ovde radi o određenom podražavanju starijih tekstova i tako imamo Sveve iako njih odavno više nema u autorovom vremenu. Možda je moguće da se radi o primeni koja u praksi označava svo germansko stanovništvo sa te strane obale; sve Saksonce ili tako nešto? Za nešto pouzdanije treba pročitati sve šta piše, kako su susedne oblasti opisane, kako piše (i naravno, šta se može utvrditi oko njegovih izvora).
Možda recimo postoji još uvek u IV stoleću nekakav maleni ostatak Sveva, koji će možda biti i preci tih severnih Švaba, a s obzirom na to da je Svevija nekada tu bila prostrana, to uticalo na autora? Vrlo malo sam uspeo da nađem o severnim Švabama; ranije se, koliko sam uspeo da nađem, smatralo da se radi tu o iseljenicima iz nekakvim iseljenicima iz Švapske s početaka ranog srednjeg veka, tako da bi ovo bilo kontradiktorno mom autohtonom predlogu.
Zašto si onda od njih izvodio Srbe (pre nego što si prepravio svoju poruku od pre dva dana i moju u kojoj sam je citirao)???
Ne razumem na šta misliš? Gde sam to od Sveva izvodio Srbe?
P. S. Ispravio sam tehničku grešku u tvojoj poruci; falilo je / za QUOTE tako da je većina mog teksta bila prekopirana kao tvoja poruka, što valjda vidiš i sam jer ti je ono što si hteo da napišeš ostvareno.
To bi možda i prošlo da nisi ispravio i svoj post.
Juce upratih nekim slucajem u kasne sate Deretica na televiziji iz Banja Luke. Covece sat vremena smeha i komedije, Bato, Bran i Ostrojilo.