Quantcast

Poreklo jezika

Jalle1

Zainteresovan član
Poruka
209
Evo još jedne teme za razmišljanje.
Godinama razmišljam o jednoj pjesmi. U njoj zamišljam pračovjeka i ženu koji žive u pećini a još ne znaju govoriti. U njoj žena pita čovjeka reci mi nešto zašto ne progovoriš reci nešto. To je nekako fascinantno ljudi nisu imali jezik a imali potrebu da govore. Pjesma se zove Keep talking od Pink Floyda.

Iskreno ne znam kako su tačno ljudi počeli smišljati jezik. Ali znam kako su počeli brojati. To je objašnjeno u knjizi Sapiens od Yuval Harari.
U namadskom / lovačkom načinu života ljudi su lovili životinje ili ubiralii plodove. Nisu imali potrebu da broje nešto, živeli su iz dana u dan. Onda su stali na jednom mjestu i počeli da uzgajaju pšenicu. nakon prvih usijeva počeli su da računaju, da broje koliko ćemo imati žita koliko će nam trajati i tako dalje. Nakon toga su počeli ograđivati sva polja i tad se pojavila potreba za računanjem. Koliko je moje polje a koliko je tvoje. Poče li su urezivati linije na kamenu i pratiti rast svojih usijeva. 1 2 3 5 ari su moje tri su tvoje. Ovo polje od 20 puta 30 stopa je moje a ono tamo je tvoje. Tada se pojavila matematika. Brojevi i računanje.

Ono što meni kao informatičaru je zanimljivo je dasu računari zasnovani na brojevima. Da je nekim slučajem sva ljudska komunikacija ostala na riječima i računari bi "računali" s riječima. tako bi imali lijep program, dobar program, loš program.
To je neko moje viđenje praistorije. Sigurno tu ima još više.

Ono što mi danas fascinira je da je riječnik našeg jezika pa i engleskog i mnogih drugih u nedostatku nekih pojmova s kojim se mogu opisati neke pojave, osećanja, neke duhovne stvari. Poznata je ona izreka koja kaže:

Nema tih riječi da opišem to što mislim

Olja.S

Ističe se
Poruka
2.152
Jezik učimo, a učenje ne postoji ako ne postoji mišljenje. Svest prethodi izražavanju...
Može se misliti i bez jezika, ali je mišljenje teško odvojivo od reči, jer se misao u reči ostvaruje. Jezik oblikuje misao, a misao razvijamo kroz učenje i komunikaciju.
Dakle, jezik nije samo komunikacija, jezik je na neki način arhiva koja nas povezuje sa onim što smo bili i sa onim što ćemo biti. Jezik suštastveno obeležava čoveka kao ljudsko biće, kao člana društvene zajednice i kao pojedinca. Opstajemo samo kroz jezik i nema društva bez jezika...

Poslednja izmena:

Jalle1

Zainteresovan član
Poruka
209
Kad malo dublje razmisliš, uvidjet ćeš da jezik toliko nije bitan.

Jazik je samo jedan od oblika komunikacije, zastarjeo I neefikasan. Koliko puta imaš priluku nešto “pametno čuti” ? Ja baš ne , osipam se od površne priče sa prijateljima, strancima I komšijama. To je tako low level. Primjetio sam to I na poslovnim sastancima. Ljudi melju , melju I melju I na kraju sastanka svi zaborave šta je ko rekao. Pisana forma je tako bolja. Govor je samo za rješavanje komplikovanih pitanja koja zahtjevaju back-and-forth komunikaciju.

Njegov nasljednik je pisana riječ. To je već “nešto”, nešto iz čega se može više naučiti jer su pisane riječi odabrane I uređene. Ono što kažemo se ne može brisati I uređivati. Mora se naknadno objašnjavati. Zato sam naveo Wikipediju, bazu čistih činjenica, bez agende I ničije propagande.

Sljedeći viši oblik kominkacije je npr pjesma. Pjesma sadrži govor melodiju I pokrete. To je mnooog više od niza suhoparnih riječi. Mnoga plemena se i dan danas služe pjesmom kao osnovnim oblikom prenošenja misli.

Eto naveo sam, ovako svojim laičkim “jezikom” te vidove komunkacije : govor, pisana riječ, pjesma a I slika I video je tu. Ipak ono što nas čeka je sljedeće:

Digitalna Telepatija: razmjena misli putme digitalnih medija. Već u 2014toj su napravili brain-to-brain komunikacijski interfejs koji radi preko interneta !

Uostalom evo ti jedan primjer gdje se može doživjeti mnogo veći impuls energije I osjećanja , nego od suhoparnih nizova riječi.

Japan - blue garden
main_1200.jpg

Mravi piju med
img_57b72f921a97c.jpg

10012559_686191871416396_3747175537268588044_n.jpg

Romana Kuhar

Aktivan član
Poruka
1.203
Mozete i navesti nekog filozofa koji se bavio ovom tematikom, sto ja nisam hteo da uradim, da ne bih presiroko razlagao tezu. Dakle?
Pošto ovu i ovakve, blago rečeno razum vređajuće, teme na ovom mestu pokreće, bez imalo ljudskog stida, moderator pf FILOZOFIJA moj profesor, dr Krstan Đ. Kovjenić, bi svakako na takvo "razmišljanje" odmahnuo rukom, kao da tera od sebe zle duhove, ale i budale, i kroz osmeh dodao:

"Dobro je da u prirodi postoji jedna caka - uvek je isti broj peedera i bedaka, jer bi u suprotnom ovu predivnu planetu do totalne propasti dovela horda prirodnih ludaka..."

louiskrstic

Ističe se
Poruka
2.752
Polemike oko nastanka i porekla jezika su mnogobrojne i predmet su sporenja i proucavanja raznih filozofa i naucnika. S obzirom da se bilo sta vezano za pojavu jezika tesko moze sa sigurnoscu potvrditi ili osporiti usled nedostatka materijalnih dokaza, oni koji se njime bave najcesce su prinudjeni na spekulacije i sopstvene pretpostavke, a ne osnovu posrednih uvida i zakljucaka.

Da li se jezik razvijao postepeno kroz evoluciju, pa je vremenom samo od primitivnog postajao slozeniji ili je, kako neki smatraju, on jedinstven i poseban sistem, specifican iskljucivo za ljudsku vrstu, te se morao javiti relativno kasno u toku evolucije?

Kakav je odnos izmedju jezika i misljenja? Da li se moze misliti pre pojave jezika, tj ako mislimo bez jezika, kako onda uopste i mislimo? Da li je jezik struktura koja prethodi pojedincu i ima korene u preegzistencijalnoj ravni?

Kakva su vasa razmisljanja na ovu temu? Mozete i navesti nekog filozofa koji se bavio ovom tematikom, sto ja nisam hteo da uradim, da ne bih presiroko razlagao tezu. Dakle?
Odgovor na ova pitanja nije složen ako se prethodno znaju neke stvari o samom čoveku, načinu njegovog funkcionisanja, a pre svega o načinu njegovog nastajanja u svetu u kojem danas i sami postojimo.
Recimo prethodno koju rečenicu o svemu tome.
Čovek nije evoluirao od drugih bića/životinja već je posebno kreiran na Kauzalnom svetu. Kreiran je na osnovu šablona i kodova koji su spušteni iz srca Kreacije ukomponovani duhovnom Zvuku koji je kao i duhovna Svetlost nastao razdvajanjem same suštine života. Ova dva Zvuk i Svetlost (ne zvuk i svetlost koji su energetske prirode u ovom svetu) su međusobnim reakcijama kreirali unutarnja tela čoveka u prethodno kreiranim svetovima.
Da podsetim; Postoji Eterički ili Podsvesni Nivo ili Svet, Mentalni Nivo ili Svet, zatim Kauzalni, Astralni i onda ovaj Fizički.
Da bismo se osvrnuli na onoi što je donekle poznato onima koji su malo dublje istraživali i saznavali kako su svi pronalasci otkrivani, recimo ukratko da niko nikada nije ništa sam izmišljao već je sa sveta koji je odmah iznad ovog donosio kreacije koje tamo već postoje - sve već postopji u ogromnim muzejima sve ono što je ikada bilo, što sada ovde imamo i otkrivamo i što će ikada ili nikada zaživeti ovde.
Sve to što postoji u tom muzeju u izvesnoj meri postoji i na ovim svetu koji je iznad nas.
Kao što se spustaju inovacije na sličan način spusta se i jezik sa unutarnjih/viših svetova.
Podsetimo se da svaka inovacija koja se donese ovde ima svoj evolucioni proces a to znači da tu inovaciju ljudi sa svemenom dograđuju, osavremenjuju, usavršavaju i prilagođavaju novim potrebama. Pored toga, ta naprava u razmnim delovima sveta ima svoje drugačije evolutivne, da tako kažem krake, koji swu nešto drugačije dograđivane prethodne izvedbe.
Sada nazad na jezik.
Kada se pšopnemo na Eterički ili Podsvesni Svet možemo ući u oblast gde su smeštene misli i gde su smešteni milioni ili milijarde jezika koji su se koristili, koji se koriste bili će se koristiti u budućim civilizacijama na ovoj ili bilo kojoj planeti širom milijardi univerzuma.
Kada je čovek kreiran na ovom svetu, podsetimo se da je homosapijens nešto novija kreacija i savršenija u odnosu na Kromanjonca i Neandertalca, počeo dobijati jezik kojim će nazivati pojedine predmete i pojmove kojim će povezivati reči u rečenicu da bi iskazao jeednu misao.
Da čudo bude još veće, naravno za naše nerazumevanje, na tom istom svetu, Eteričkom ili Podsvesnom, mi ne kreiramo ni jednu jedinu misao već je samo pokupimo sa tog nivoa a u skladu sa našim stanjem svesti.
U početnom stadiujumu jednoj lozi ljudi, da tako nazovem tu grupu, da se početni jezik tj reči i pojmovi a onda se oboigaćuje na sličan način kao i davanjem osnovnih reči i pojmova. Podsetimo se da kao i kod dograđivanja inovacija tehničkih stvari ili inovativnih konstrukcija, na sličan način i jezik ima svoju evoluciju ali i svoje grane koje će ići drugim pravcima razvijanja. Ovo će neko već iz ličnog saznanja moći da sagleda kako je teklo.
Jednostavno, jezik (reči i pojmovi) jesu se dobijali gotovi. Nisu nastajali onako kako to čovek vidi i pretprostavlja.
Zašto su se onda donosili različiti jezici?
Jednostavno zašto su nastajali ljudi različitih rasa, boja kože, pa i izgleda.
Mislim da sve te različitosti među nama kao i raznovrsnosti jezika neće biti teško razumeti ili, neće biti teško razumeti razlog za njihovo takvo postojanje ako se znaq razlog postojanja samog života u fizičkom svetu, odnosno ako se zna svrha, smisao i cilj našeg postojanja, nas kao duhovnih Bića koji smo utisnuti u ova fizička tela.
Ako nekoga intereuje, dodaću da sve te različitosti postoje da biusmo se rvali sa njima dok ne otkrijemo da smo svi mi istovetna duhovna Bića i da smo načinjeni u istom mestu, u samom Srcu Kreatora te da smo po svojoj suštini braća. Dakle, ovde smo da bismo kroz stotine hiljada života ekspandiralči svboju svest i dosegnemo najviši stadijum svesti i kapacitet ljubavi čime prestaje potreba za našom daljom inkarnacijom. Jer, mi smo besmrtni.
Uzgred, nezavisno od raznovrsnosti jeziuka ovde mi se u toku noći, dok naša tela spavaju, na unutarnjim svetovima razumemo kao da svi govorimo istim jezikom. Da, možete govoriti određenim jezikom ali za tim ne postoji potreba, jer se potpuno razumemo.
Tačno je da naša izreažajhnost opada kod prevođenja pojmova i reči na određeni jezik, naročiti kod prevođenja na male i siromašnije jezike kakav je ovdašnji Srpski, ili bilo koji drugi širom planete.
Filozofsko sklapanje ovog znanja da bi izgledalo visoko stilizovano bilo bi samo gubljenje vremena i gubljenje jednostavnosti i lepote samog života. Najviša i najdublja znanja nose svu svoju jednostavnost a sa time i najvišu lepotu.

gost 411056

Aktivan član
Poruka
1.771
Da, ali kada je misao nastala kao takva? Je li u nekom fundamentalnom obliku, makar kao ideja ili arhetip, postojala i pre pojave ljudi, pa se samo njena kompleksnost razvijala, a paralelno sa njom i jezik kojim se ona iskazivala?
Misao kao funkcija je pohranjena u genomu covjeka, porjeklo i kompleksnost genoma je do dana danasnjeg otvoreno za spekulaciju :mrgreen:
Ja definitivno ne mislim da smo poslednja verzija software update od majmuna :mrgreen:

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.