"Poreklo" gradi zgradu

Ја видим да у Пореклу има неколико великих стручњака из кључних области. Такође видим да се овде нестручни разбацују свакојаким "чињеницама" јер им се не свиђа шта је Порекло до сада установило.
Није случајно да тестирају Мијаке и Скопску Црну Гору јер је тај крај описан од неколико путописаца, Гопчевић понаособ, као "чисто" српски.
Верујем да је Пореклу циљ успостављање истине са материјалним доказима без обзира колико то може да испадне непријатно многима.
Slažem se.

Msm oni moraju( ili ne?) Biti politički korektni, ali ja ne moram. Ovo gore što sam napisao su fakti koji su otkriveni ili bolje rečeno potvrđeni uz pomoć Porekla.
 
Neće to pomoći ničemu.
Nabrojaću ti šta je redom dokazano( u meri u kojoj je to moguće). Ali to nije uticalo da se promeni narativ.

Granica je po svemu sudeći bila na Cetini. Čakavski Hrvati i kajkavski se razlikuju od tzv južnih Hrvata kojih ima najviše i koji su u najvećoj meri srpskog porekla.

BiH muslimani su takođe srpskoga porekla, tragova Hrvata za sada nema čak ni u okolini Bihaća, tu je za pretpostaviti da ih je nekada bilo.

Muslimani tzv sandžaka su mešavina romanskog,arbanaskog i srpskog stanovništva.
Tutin, sjenica i dobar deo Novog Pazara ima migracionu struju od Malisora. Ostatak je od srpskih plemena ( Priboj,Bjelo polje itd).

Kod Srba apsolutno nema turskog upliva, dokazano na svakom mogućem genetskom testu.

Karađorđe je bio Sloven, i Srbin naravno ( Genetski).

Crnogorci su Srbi, to valjda svako ko može da prođe sistematski zna i pre ovih otkrića, pa ne bih previše trošio reči.

Prekodrinski Srbi nisu nikakvi Vlasi, baš naprotiv imaju neretko više tzv slovenske genetike nego ,,etničke" grupe koje ih okružuju.

Jedino se Muslimansko stanovništvo može povezati sa nekim minornim turskim uticajem, ali radi se o jako, jako malom %.

Uočena je poveća razlika između Šopa i Istočnih Bugara. Tragovi srpskog naroda postoje u tim krajevima, treba sačekati još opširnije istraživanje koje je najavljeno da se vidi u kolikoj je to meri. Isto važi za Makedoniju.
Све ми је то већ познато :)

Задовољан сам са процесом пристизања чињеница.

Још увек ми је изненађујуће само то што је код неких људи немогуће разбити гомилу којекаквих предубеђења и претпоставки.
 
Slažem se.

Msm oni moraju( ili ne?) Biti politički korektni, ali ja ne moram. Ovo gore što sam napisao su fakti koji su otkriveni ili bolje rečeno potvrđeni uz pomoć Porekla.
Мени политичка коректност скаче по живцима - иако немам потребу да некога вређам или пошаљем у три лепе шаргарепе.

Нека наступи чињеничност, а бука да заћути. И да зовемо ствари правим именима.
 
Да ли је сврха неког пројекта, у овом случају српског ДНК пројекта, помоћи да се дође до истине или ближе истини око поријекла нашег и овдашњих народа или дати допринос у моделирању наручене "истине", показаће вријеме. Не бих ја трчао ни са сумњама, посебно не са прозивкама, ни са глорификовањем.

У свему томе, добро јесте да се кренуло са тим пројектом, сада је до посвећености, истрајности, колико ће бити темељити у раду. Ако нешто ураде наопако, могуће је да је до погрешног приступа, а могуће је и да намјерно и по наруџби раде тако. Ако је прво исправиће се, ако је друго, ваља то мало претрести, али и то се да исправити.

Проблем је тежња људи за поједностављивањем и да се то некако све уоквири у жељени калуп, да потврду ономе како су они сами себе убиједили да јесте. Ако није, скрвиће на резултате.
Не мислим да треба ићи у детаље и појединачне тестове тестираних како је то Платин у посту приложио (иако је добро да видимо колико је сложено и разнолико код сваког народа), али настојати то увијек строго разврстати у хаплогрупе без грана, подграна и слојева, који су кудикамо важнији јер то разгранавање се дешавало у ближој прошлости од оног када су хаплогрупе настале, води само у робовање скарадном поимању ствари. Реално, шта нам значи када кажемо да нам је заједнички предак битисао прије 26.000 година или између 26.000 и 40.000 година, од тада је прошло хиљаду генерација.
Настанак грана, огранака, слојева хаплогрупа датирају из ипак ближе прошлости, и ту можемо тражити потврду блискости међу народима.

Сами резултати тестирања ће бити често разочаравајући за многе јер ће се показати да убјеђење којем робују (шта ти ја знам, блискост са германским народима јер *ебо тамо неке примитивне источњаке) немају потврду, но шта да се ради.

Тестирања Y-хромосома као и тестирања свеобухватне генетике данашње популације могу помоћи да створимо слику о могућем поријеклу, са нагласком на могућем, руководећи се искључиво методом подударања и преклапања резултата код тестирања одређеног броја припадника различитих народа.
Међутим, да би добили бољу, јаснију слику о етнографским кретањима кроз историју, самим тим и о стварном поријеклу, који су народи дали више или мање учешћа у нашој етногенези, мораћемо сачекати резултате тестирања скелета из разних временских епоха, оних које имамо данас и оних који ће бити нађени.
Имамо превелику разлику између времена из којих датирају сачувани скелети, превелики временски интервали, више стотина, па и хиљада година гдје немамо ништа, од многих народа немамо уопште тестираних скелета, ово што имамо данас је премало за неке коначне закључке.
 
Дом српских родословаца,


Цртеж-Дома-српских-родословаца--300x211.jpg


За изградњу Дома од 300 квадратних метара корисне површине... до данас нисмо стекли адекватан кров на главом.
Илустрација у посту је заиста предвиђен Дом (што би се мени изузетно много допало) или не?
 
Илустрација у посту је заиста предвиђен Дом (што би се мени изузетно много допало) или не?
Ствар је у томе да Порекло има немалу библиотеку, а нема ни адекватан простор за библиотеку ни трајно решен простор свога смештаја. То је довело до идеје градње Дома српских родословаца, којим би се то питање као и друга питања такве врсте решила. И то је велики залогај, који би за услове главног града, од темеља до крова заиста коштао четврт милиона. Уколико би се градио, градио би се према моделу на слици.

Наравно, остављена је и могућност да се питање смештаја трајније реши закупом неког градског простора, али шансе за тако нешто у нашим околностима показале су да је прикупљање средстава и изградња реалнији модел, него да се добије адекватан простор од града.

Оно што је добра ствар за ову причу, јесте да је пре пар година у правни систем враћена установа задужбине, која омогућава низ повољности за несметан рад оваквих друштава као што је Порекло. Да би се формирала задужбина потребан је оснивачки капитал у висини од 30.000 евра, у новцу или вредности имовине, тако да је заправо основни циљ Порекла у овом тренутку достићи ту цифру. Нарано, осим оснивачког капитала, мора се добити и сагласност Министарства културе.

У том статусу, шансе и да се добије адекватан простор, а и да се гради нови, постају много реалније.
 
Ja sam 2000. mislio da je Milošević najveće zlo koje je moglo da zadesi Srbiju, priznajem. A priznajem i to da sam se debelo - akademski rečeno - zajebo.

Otad, od raznoraznih "Dinkića" u različitim kožama, kad sam video da je Milošević bio zlo malog kalibra spram njegovih naslednika, imam otvorene četvore oči i uši. Pa dabelo rezmišljam ko mi uzima krv i ko me i zašto testira.
 
Ja sam 2000. mislio da je Milošević najveće zlo koje je moglo da zadesi Srbiju, priznajem. A priznajem i to da sam se debelo - akademski rečeno - zajebo.

Otad, od raznoraznih "Dinkića" u različitim kožama, kad sam video da je Milošević bio zlo malog kalibra spram njegovih naslednika, imam otvorene četvore oči i uši. Pa dabelo rezmišljam ko mi uzima krv i ko me i zašto testira.
То си апсолутно у праву. Осетљиво је питање када ти свако мало неко тражи ЈМБГ. Да не помињем невероватне ситауције да ти у продавници спортске опреме траже личну карту да би ти урачунали попуст. У таквом јавашлуку, неко се бави ДНК анализама, и ти требаш имати поверења да ће твој узорак бити употребљен искључиво за наручену анализу, и ни за шта друго. То све позива на опрез, али пут до нових сазнања на пољу истраживања порекла, које у овом случају пружа генетичка генеалогија, опет иде преко тог узорка.

Алтернатива нашим лабораторијама су стране лабораторије, што значи да узорак дајеш страној земљи. Сећам се једног предавања на коме су предавачима биле пуна уста приче о једнакости међу свим људима, нацијама, расама, али и да је водитељка тог предавања, иначе Пољакиња, рекла да ни за живу главу не би свој узорак послала у Москву.
 
То си апсолутно у праву. Осетљиво је питање када ти свако мало неко тражи ЈМБГ. Да не помињем невероватне ситауције да ти у продавници спортске опреме траже личну карту да би ти урачунали попуст. У таквом јавашлуку, неко се бави ДНК анализама, и ти требаш имати поверења да ће твој узорак бити употребљен искључиво за наручену анализу, и ни за шта друго. То све позива на опрез, али пут до нових сазнања на пољу истраживања порекла, које у овом случају пружа генетичка генеалогија, опет иде преко тог узорка.

Алтернатива нашим лабораторијама су стране лабораторије, што значи да узорак дајеш страној земљи. Сећам се једног предавања на коме су предавачима биле пуна уста приче о једнакости међу свим људима, нацијама, расама, али и да је водитељка тог предавања, иначе Пољакиња, рекла да ни за живу главу не би свој узорак послала у Москву.
Или, мало офтопик, пријавиш се за 100 пандемијских евра, а ЈМБГ и име банке ти заврше на америчком серверу.
 
У таквом јавашлуку, неко се бави ДНК анализама, и ти требаш имати поверења да ће твој узорак бити употребљен искључиво за наручену анализу, и ни за шта друго. То све позива на опрез, али пут до нових сазнања на пољу истраживања порекла, које у овом случају пружа генетичка генеалогија, опет иде преко тог узорка.

Алтернатива нашим лабораторијама су стране лабораторије, што значи да узорак дајеш страној земљи.
Сећам се једног предавања на коме су предавачима биле пуна уста приче о једнакости међу свим људима, нацијама, расама, али и да је водитељка тог предавања, иначе Пољакиња, рекла да ни за живу главу не би свој узорак послала у Москву.
Ali, stranoj laboratoriji, kada platiš možeš poslati ime "Tandoori Masala" što je taj diskutant i demonstrirao. Ovo je veoma- akademski rečeno - zajebano i podložno manipulaciji.
 
Ali, stranoj laboratoriji, kada platiš možeš poslati ime "Tandoori Masala" što je taj diskutant i demonstrirao. Ovo je veoma- akademski rečeno - zajebano i podložno manipulaciji.
Ни наше лабораторије не гарантују за идентитет тестираног. И код њих се можеш тестирати под шиформ или псеудонимом. Ствар је у томе да лабораторија нема интерес да истражује порекло тестираног даље од утврђивања вредности на маркерима и предвиђања хаплогрупе на основу добијених вредности.

Српски ДНК пројекат је замисао која за циљ има продубљивање тумачења тих основних резултата, а да би то било могуће за унос нечијег резултата у Српског ДНК пројекат попуњава се упитник с личним подацима и подацима о пореклу тестираног, на основу онога што он зна или се у кругу његове породице зна (или постоји предање). Ти подаци се пореде с литературом, архивском грађом и другим резултатима, па то онда ствара неку нову слику.
 
Ни наше лабораторије не гарантују за идентитет тестираног. И код њих се можеш тестирати под шиформ или псеудонимом. Ствар је у томе да лабораторија нема интерес да истражује порекло тестираног даље од утврђивања вредности на маркерима и предвиђања хаплогрупе на основу добијених вредности.

Српски ДНК пројекат је замисао која за циљ има продубљивање тумачења тих основних резултата, а да би то било могуће за унос нечијег резултата у Српског ДНК пројекат попуњава се упитник с личним подацима и подацима о пореклу тестираног, на основу онога што он зна или се у кругу његове породице зна (или постоји предање). Ти подаци се пореде с литературом, архивском грађом и другим резултатима, па то онда ствара неку нову слику.
Nekoliko nedoumica. Ko garantuje, ako neko ko se preziva npr. Macura ode na srpski DaNaK projekat, neće dobiti gotov rezultat za Macure koji imaju u bazi, a da ne izvrše testiranje, nego samo uzmu pare. Drugo, kako u doba popusta mogu da vrše testiranje upola cene i šta rade sa onih drugih 6500 dinara tokom godine koje stavljaju u džep? Treće, kako Krtinić može izaći u javnost sa tezom da je genetski dokazano doseljavanje Slovena na Balkan?
 
Ja se pitam dok se skupljaju pare ovakve manje bitne projekte, zasto srpske organizacije u Srbiji, CG i BiH kao i SPC ne skupljaju za srpske skole?

Ne znam koja je situacija u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, ali Srbija ima (sveukupno gledano) višak škola, a ne manjak. Nekoliko škola je već u protekloj godini bilo zatvoreno, a po novom planu ministarstva prosvete u narednim godinama još dosta će se zatvoriti. Trenutno glavni problem jeste otpuštanje radnika i smanjenje fonda časova za nastavno osoblje; inače bi preko noći gomila bila pozatvarana.

Prikupljanje sredstava da se podigne nova zgrada ili neki postojeći objekat značajno adaptira bi bilo od izuzetno situacionog značaja samo za pojedina mesta u manje razvijenim delovima, da deca sa sela ne putuju, ali mislim da nema mnogo takvih mesta (i većina spada u zonu rizika tj. vrlo verovatno da bi izuzetno kratko radila jer bi morala ubrzo i ta nova škola biti zatvorena zbog gubitka kvalifikativnih uslova za rad).
 
Poslednja izmena:
Nekoliko nedoumica. Ko garantuje, ako neko ko se preziva npr. Macura ode na srpski DaNaK projekat, neće dobiti gotov rezultat za Macure koji imaju u bazi, a da ne izvrše testiranje, nego samo uzmu pare. Drugo, kako u doba popusta mogu da vrše testiranje upola cene i šta rade sa onih drugih 6500 dinara tokom godine koje stavljaju u džep? Treće, kako Krtinić može izaći u javnost sa tezom da je genetski dokazano doseljavanje Slovena na Balkan?
Гарантује лабораторија потписаним и печатираним извештајем. На извештају су име и презиме тестираног, датум тестирања и резултати. То не издаје Порело.

Оних 6.500 су увек додатна зарада (лабораторије). Комерцијална цена Y-ДНК тестирања у Србији је увек 13.000. Порекло има споразум с ДНК центром за генетику из Београда да своје чланове (с плаћеном годишњом чланарином), а ради популаризације генетичке генеалогије, може тестирати по повлашћеној цени од 6.500 динара. И ту је једини интерес Порекла, односно Српског ДНК пројекта резултат. Финансијски је зарада нула.

Када се раде ове акције, то се сада углавном ради с Биолошким факултетом, где је цена анализе 6.000 динара, а Порекло тражи минимално 500 динара донације за Српски ДНК пројекат, као организатора. Што се за кандидата углавном опет сведе на тих 6.500, које може добити и као члан, само што онда може по тој цени да се тестира било када у току године.

Што се тиче сеобе, на то указују резултати. Као што се могу пратити неке скорије сеобе, тако се прате и оне из даље, и најдаље прошлости. Подгране хаплогрупа које се доводе у везу са Словенима, а које се јављају међу Србима у значајном проценту, своје порекло вуку са простора који се сматрају прапостојбином Словена.
 
Ne znam koja je situacija u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, ali Srbija ima (sveukupno gledano) višak škola, a ne manjak. Nekoliko škola je već u protekloj godini bilo zatvoreno, a po novom planu ministarstva prosvete u narednim godinama još dosta će se zatvoriti. Trenutno glavni problem jeste otpuštanje radnika i smanjenje fonda časova za nastavno osoblje; inače bi preko noći gomila bila pozatvarana.

Mislim na privatne srpsko-pravoslavne osnovne skole i gimnazije, gdje bi se ucila srpska istorija, vjeronauka itd bez mjesanja trenutne politike drzave. Takve imaju Jevreji, Jermeni, Grci itd.
 
Ja se pitam dok se skupljaju pare ovakve manje bitne projekte, zasto srpske organizacije u Srbiji, CG i BiH kao i SPC ne skupljaju za srpske skole?

Ја се питам зашто је на сваком кораку кладионица и зашто људи толико новца троше на коцку, дуван и алкохол?

Ne znam koja je situacija u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, ali Srbija ima (sveukupno gledano) višak škola, a ne manjak. Nekoliko škola je već u protekloj godini bilo zatvoreno, a po novom planu ministarstva prosvete u narednim godinama još dosta će se zatvoriti. Trenutno glavni problem jeste otpuštanje radnika i smanjenje fonda časova za nastavno osoblje; inače bi preko noći gomila bila pozatvarana.

То је тужна реалност.
 
Иначе, да се вратим на тему зграде. У поређењу са објектима сличне врсте и намене какве су српска удружења подизала у међуратном периоду и раније, ово је по мени прескромно решење. Подсећа ме на Милошев конак.

_6p_pmyIKnTs0LWEeHBc7yzaJy9YCVY9w4ZIPzvlW-hBcqoOOqNEnZL5F3s1aiIg8Jw-RM7NPXyiw6s6Q305SKWn3IQHt8m3oWqQcGzfgZM


Погледајте рецимо примере попут Зграде Друштва Свети Сава, Зграде Аеро клуба, Дома Друштва Црвеног крста, Дом Друштва за улепшавање Врачара, Зграде Официрске задруге и сл. Требало је наставити тим стопама, а не враћати се на почетак 19. века.
1. Зграда Друштва Свети Сава
MG_8100.jpg


2. Зграда Аеро клуба
aeroklub261-1280x853.jpg


3. Дом Друштва Црвеног крста
rDXGO.jpg


4. Дом Друштва за улепшавање Врачара
900x600_IMG_1643.jpg


5. Зграда Официрске задруге
Zgrada_oficirske_zadruge_u_Beogradu.jpg
 
Што се тиче сеобе, на то указују резултати. Као што се могу пратити неке скорије сеобе, тако се прате и оне из даље, и најдаље прошлости. Подгране хаплогрупа које се доводе у везу са Словенима, а које се јављају међу Србима у значајном проценту, своје порекло вуку са простора који се сматрају прапостојбином Словена.

Paaažljivooo. :mrgreen:
 
Зашто не би Мркаљ, који у свему види теорију завере и вероватно увек носи шешир од фолије, помислио да је овде реч о некој теорији завере?
U celoj priči jedno je sigurno. Jovica Krtinić (šef Srpskog DaNaK projekta) tvrdi da "dokazano je genetskim ispitivanjima da su Srbi došli u 7. veku", a to nije moguće dokazati, već je to jedno od mogućih tumačenja genetskih rezultata (starost neke haplogrupe kao i smer migracija nosilaca haplogrupe određuje se arbitrarno što znači da se od mogućih zaključaka jedan odabire svojevoljno, ad libitum).

Budući da je Krtinić na osnovu Srba koji su se testirali kod njega "dokazao" da su njihovi preci došli u 7. veku na Balkan, ja se sigurno neću testirati kod Krtinića jer znam da je moje slovensko poreklo mnogo, mnogo starije na ovim srpskim brdima. Čisto, da mu ne kvarim rezultat "eksperimentalnog rada".
 
Poslednja izmena:
Možda bi bolje bilo reći da je veći deo današnjih Srba od onih koji su došli, samo verujem nešto ranije nego se pretpostavlja. Opet, ne bih isključio mogućnost da je i pre toga bilo proto-slovenskih naroda na ovim prostorima. Za tako krupan zaključak da Srba uopste nije bilo na balkanu pre 7 ili 8 veka trebalo bi mnogo dubljeg istraživanja, arheološkog rada itd. To koliko ja znam nije ni moguće izvesti kod nas trenutno.
Donekle se može pratiti migracija Srba sa severa.
Ono što bi trebalo reći jeste da je dokazano slovensko poreklo Srba, a insistirati na tome da nikada pre nismo bilo na ovim prostorima je dosta pretenciozno.
 
Што се тиче сеобе, на то указују резултати. Као што се могу пратити неке скорије сеобе, тако се прате и оне из даље, и најдаље прошлости. Подгране хаплогрупа које се доводе у везу са Словенима, а које се јављају међу Србима у значајном проценту, своје порекло вуку са простора који се сматрају прапостојбином Словена.
U celoj priči jedno je sigurno. Jovica Krtinić (šef Srpskog DaNaK projekta) tvrdi da "dokazano je genetskim ispitivanjima da su Srbi došli u 7. veku", a to nije moguće dokazati, već je to jedno od mogućih tumačenja genetskih rezultata (starost neke haplogrupe kao i smer migracija nosilaca haplogrupe određuje se arbitrarno što znači da se od mogućih zaključaka jedan odabire svojevoljno, ad libitum).

Budući da je Krtinić na osnovu Srba koji su se testirali kod njega "dokazao" da su njihovi preci došli u 7. veku na Balkan, ja se sigurno neću testirati kod Krtinića jer znam da je moje slovensko poreklo mnogo, mnogo starije na ovim srpskim brdima. Čisto, da mu ne kvarim rezultat "eksperimentalnog rada".

Jovica Krtinić: "Ono što je već danas vidljivo - to je da nije mit da nije bilo seobe jer je natpolovična većina dosad testiranih sa takvom genetikom, pripadnici genetičkih haplogrupa I2a i R1a koje su tipične za ostale slovenske narode; znači mi danas jasno možemo videti da je na tom filogenetskom stablu čovečanstva ovaj deo koji pripada ostatku slovenskog sveta došao sa te strane i nesumnjivo genetika danas daje tu potvrdu."

Naravno, genetika daje potvrdu da Sloveni na severu i jugu imaju iste haplogrupe, ali ne potvrđuje pravac migracije. Za genetiku je moguć i zaključak da su Sloveni sa juga migrirali na sever, kao što se uči u ruskim udžbenicima. Utoliko je Krtinić - šarlatan kojem ne treba verovati.
 
Poslednja izmena:

Back
Top