Poreklo Fesa???

Lemmy...

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
313
Naišao sam na jednu interesantnu temu na drugom pdf....

Obzirom da ovde ima forumaša koji vrlo retko zalaze na druge pdf, mislio sam da ne bi bilo loše da i ovde o tome prodiskutujemo.


Uvodni tekst je narabvno pozajmljen.


Fes (grčki: Φέσι), množina fesovi, ili tarbuš (?) (طربوش) naziv je za (obično) crveni šešir u obliku valjka. Fes je grčkoga porijekla iz bizantskoga razdoblja, ali ubrzo je prihvaćen i od Turaka, a nosili su ga i pripadnici drugih vjera i etničkih skupina u Osmanlijskom Carstvu u 19. stoljeću.

Fes je kapa od čohe, najčešće crvene boje. Fes je u obliku kupe sa odsječenim vrhom, sa crnim resama koje vise sa vrha. Za vrijeme Bosanskog pašaluka fes je postao dio nošnje bosanskog stanovništva bez obzira na vjersku pripadnost, s tim da su postojale određene razlike u boji, veličini, materijalu i sl. Kasnije je fes postao neizostavni dio tradicionalne nošnje Bošnjaka. Danas ga još uvijek nose imami u Bosni omotanog bijelim platnom, što je poznato kao ahmedija.




Svaka kulturna tekovina je na svojevrstan način svedočanstvo ne samo sopstvenog razvoja i sudbine, već i celog istorijskog i civilizacijskog toka koji ju je izneo, pa tako i odevanje. Tako i šajkača, koja u našoj narodnoj nošnji zauzima po svemu osobeno mesto, jer važi za srpsku nacionalnu kapu, ima svoju dugu i lomnu istoriju koja je istovremeno i podsetnik na istorijsku sudbinu naroda čije je znamenje postala, jer je danas nesporno da je šajkača tako izrazit deo srpske narodne nošnje da se može uzeti kao sinonim za Srbina.

Dve su zabune koje kod neupućenih izaziva šajkača. Prvo, pogrešno se misli da je šajkača, s obzirom na materijal od koga se pravi, tako nazvana jer je od šajka, to jest, kako se ovaj pojam rečnički definiše, mekane čoje domaće izrade, slične suknu, a drugo, što je takođe pogrešno, misli se da je sama šajkača, kao odevni deo, novijeg postanja, jer se reč "šajkača" ne nalazi ni u izvorima predvukovskog perioda, niti kod samog Vuka, u čijem je Srpskom rječniku nema.

Budući, pak, da je tačno da je reč šajkača za naziv prevashodno vojničke kape, uvedene u Srbiji kao deo vojne i činovničke uniforme, nastala sedamdesetih godina prošloga veka, kao i to da je šajkača, kakvu je od tada sretamo, poglavito pravljena od šajka, onda su shvatljivi uzroci ovakvim zabunama i nedoumicama. No, pri tome se zaboravlja da je ovakva kapa ranije pravljena od druge vrste materijala i da su u našem narodu prethodno postojale vrste kapa kakva je današnja šajkača, samo pod drugim nazivima, te zato treba pogledati značenje same reči šajak i kakve su kape nosili Srbi u davnini.
 
.............
Fes (grčki: Φέσι), množina fesovi, ili tarbuš (?) (طربوش) naziv je za (obično) crveni šešir u obliku valjka. Fes je grčkoga porijekla iz bizantskoga razdoblja, ali ubrzo je prihvaćen i od Turaka, a nosili su ga i pripadnici drugih vjera i etničkih skupina u Osmanlijskom Carstvu u 19. stoljeću

Nije mi jasno ovo da smo odr\avali naj\ivlje veze sa Vizantijom do 15 veka a da su nam bili potrebi posrednici Turci da nam je od njih donesu u 19 veku?

Ja sam imao predrasudu da je to turska kapa međutim palo mi je u oko da gotovo u svim bojevima i slikama istih Srbi nose fes a Turci isključivo turbane?
Znamo i da su krvni neprijatelji Turaka noslili fesove...
Kapa je antičkog porekla mornarska kapa koja se kasnije proizvodila u Maroku gradu Fesu valjda pa je po tome dobila ime.
U Srbiji je bila deo gradske nošnje i nosili su je domaći balkanski Muslimani ali ne Turci koliko sam ja uspeo da vidim....

o čemu se radi?



 
Poslednja izmena:
Ma nema zabune kapa Fes je porijeklom iz Maroka i nazvan je po gradu Fes.Posto se desio veliki genocid muslimana u Spaniji onda su Osmanlije prihvatile Fes kao spomen na dalei Magreb koji je bio pao u rukama Spanjolaca.
 
Ma nema zabune kapa Fes je porijeklom iz Maroka i nazvan je po gradu Fes.Posto se desio veliki genocid muslimana u Spaniji onda su Osmanlije prihvatile Fes kao spomen na dalei Magreb koji je bio pao u rukama Spanjolaca.

Ma nije sporno da su ga marokanci nosili, ali ima li on veze sa antičkom grčkom?
 
393px-Bedouin_man_with_Fez.jpg

Mladi Marokanac nosi fes.
 
Naišao sam na jednu interesantnu temu na drugom pdf....

Obzirom da ovde ima forumaša koji vrlo retko zalaze na druge pdf, mislio sam da ne bi bilo loše da i ovde o tome prodiskutujemo.


Uvodni tekst je narabvno pozajmljen.

Не верујем.Кад би фес био грчки они би турке прогласили за крадци њихове историје.
 
Culjah je slicna kao Albanska bijela kapa.Ma nema govora da Fes vodi porijeklo od Grcke jer nije poznato da su Grci nosili Fes.Prvobitno Fes nije bila Turska kapa jer su Turci nosili neke kape slicne Mongolima tako da su Turci preuzeli tu kapu od Maroka.
 
Zato što je to između ostalog i političko pitanje.

Ataturk je uredbom izbacio fes iz turske, a kod nas je to urađeno nešto ranije.

Zna se da su Srbi teško podneli odricanje od fesa!

Dobro, jedan od boljih razloga, da ti ne katancim temu.
A po cemu se i ko i kako zna da su se Srbi tesko odrekli fesa?
Sta si ovim hteo da kazes?
 
Culjah je slicna kao Albanska bijela kapa.Ma nema govora da Fes vodi porijeklo od Grcke jer nije poznato da su Grci nosili Fes.Prvobitno Fes nije bila Turska kapa jer su Turci nosili neke kape slicne Mongolima tako da su Turci preuzeli tu kapu od Maroka.

Тачно је да фес има порекло из Мароко.Али код многе народе је еволуирао и постао део њихове носије.Може се начи и код Грка као црвени грчки фес код Евзона.Чак се може начи и код Србе и Хрвате у Црној гори па и у Далмацији итд итд.
 
Culjah je slicna kao Albanska bijela kapa.Ma nema govora da Fes vodi porijeklo od Grcke jer nije poznato da su Grci nosili Fes.Prvobitno Fes nije bila Turska kapa jer su Turci nosili neke kape slicne Mongolima tako da su Turci preuzeli tu kapu od Maroka.

Kome to nije poznato da su Grci nosili takve kape?
Culjah je grcka kapa, ali ne i albanska.
Albanci je maznuli od grka.
Btw. i Armani (Makedonski Vlasi), imaju isto culjah.
 
Back
Top