ПОРАЗ КОЈИ ЈЕ ЗАПАДУ НАЈТЕЖЕ ПАО: Како је Путин Русију излечио од “холандске болести

bakonja

Buduća legenda
Poruka
43.538
" ПОРАЗ КОЈИ ЈЕ ЗАПАДУ НАЈТЕЖЕ ПАО:

Како је Путин Русију излечио од “холандске болести”


Када су уведене санкције Русији и оборена цена нафте, многи су предвиђали урушавање руске економије која се, према мишљењу стручњака, неће моћи опоравити због велике зависности од извоза.
Чак су и Путинови сарадници, попут саветника за економију, инсистирали да се на чело Централне банке Русије поставе стари кадрови, верни фиксном курсу као у време Совјетског Савеза и да не верује гувернерки Набиулини и њеној политици слободног или плутајућег курса рубље.


PUTIN_KREMLIN.RU1.jpg


Пише: Александар Роџерс

Међутим, данас, неколико година касније, испоставило се да је “проклети КГБ шпијун” Владимир Путин за руску економију и финансије одабрао најповољније опције.

Русија је успешно преболела “холандску болест” и ове године ће имати економски раст већи од еврозоне, који успорава, највише због ситуације у Немачкој.

Ограничени стручњаци готово увек имају професионалну деформацију да често мисле како су одређене ствари познате, разумљиве и очигледне, али се касније за многе испостави да су грешили.

Успут речено, “холандска болест” би требало да се зове “шпанска болест”, јер се у Шпанији појавила пуно раније, али погледајмо о чему је реч.

Дакле, “холандска болест” или “ефекат Гронингена” је појава у економији када висока добит из било ког сектора економије, најчешће оријентисане на извоз или на производњу ресурса, доводи до пропадања других сектора.

Први пример је Шпанија која је од великих географских открића почела да увози злато, готово бесплатно, из обе Америке. Профит је био толико супериоран у односу на све друге економске активности да их је у смислу профита чинио готово бесмисленим. Једина индустрија која је имала користи од такве економије је била бродоградња, јер је Шпанији требало много једрењака да ово злато превезе из Северне и Јужне Америке у Европу, тачније у своју краљевину. Али тако велики доток злата је узроковао његово обезвређивање и Шпанија је била погођена инфлацијом.

Други пример је острво Науру на којем су традиционални обрти, као риболов, узгој банана, кокоса, папаје и ананаса, били врло јаки и давали су људима сигурност.

Тада су пронађене богате наслаге, ако се могу назвати таквим, гуана, окамењеног птичјег измета с високом концентрацијом фосфора који се користи за производњу ђубрива.

Због тог блага је острво у последњих стотину година више пута освајано, а због варварских метода рударства 90% површине острва је претворено у пустош у којој не расте ништа.

Локални становници, који су у седамдесетим годинама двадесетог века имали 30 хиљада долара прихода годишње, као и тадашња америчка средња класа, мењали су аутомобиле сваке године и куповали елитне некретнине у главном граду Аустралије, које сада прокишњавају.

Многи покушавају да оду с Науруа, али зато што су дуги низ година живели у условима слободног дотока новца, често немају ни нормално образовање, нити било какво звање.

Трећи пример је заправо холандски град Гронинген, близу ког је 1959. пронађено богато поље природног гаса. Чини се да је доток валуте од извоза тог гаса требало да доведе до повећања благостања грађана, али је уместо тога узроковао високу инфлацију и незапосленост, а касније ћемо објаснити зашто.


Четврти пример, нажалост, је предивна Венецуела. Тамо је влада Чавеза национализовала само нафтну индустрију и није дирала друге, али се предуго ослањала само на приходе од продаје нафте. Због тога су остале индустрије биле запуштене, јер се држава морала бавити само обезбеђивањем хране.

Ефект Гронингена су такође искусили Мексико, Нигерија, Саудијска Арабија и неколико других земаља. Али појаснимо теоретски овај феномен.

За почетак, будући да највећи део улагања почиње да тече у супер профитабилну индустрију, већина, укључујући и елите, једноставно не жели да учествује у остатку. Осим тога, у земљи почиње да се акумулира превише девиза.

Зашто је вишак девизних прихода зло? Зато што масован нерегулирани проток девиза на домаће тржиште доводи до значајног јачања националне валуте. Наиме, како постоји много туђе валуте, а мало властите, долази до јачања националне валуте.

Тако да “добитак” у овом случају уопште није тако позитиван као што се на први поглед чини. Увоз стране робе постаје профитабилнији од производње у властитој земљи, а извозити било шта друго, осим ресурса, постаје непрофитабилно. Тако се поступно убија домаћа производња у већини индустрија.

Штавише, код “холандске болести” протекционистичке методе “затворити и не пуштати”, односно увести квоте и царине, не могу решити проблем, јер се вештачки смањује потражња за девизама, што додатно јача националну валуту.

Покушаји да се то регулише монетарним методама, на пример, према препорукама Међународног монетарног фонда, да се одштампа домаће валуте у износу који одговара златним резервама, само како би се одржала стабилност курса, не даје позитиван учинак, већ доводи до значајне инфлације. А то значи раст цена и обезвређивања уштеђевине људи.

Такође, мора се покушати избећи дисторзија на тржишту рада, тако да већина становништва не навали у “уносну” индустрију, на пример нафте и гаса, јер друштву требају и учитељи, лекари, полицајци, индустријски радници и пољопривредници.

Али како осигурати исплате пензионерима? Пример Науруа показује да то није могуће. Ако велика већина троши тако добијени новац, не улаже ништа у развој, образовање или друге корисне инвестиције, већ се само купују аутомобили, одећа, разни гаџети и друго, то се зове “временски одложено сиромаштво”.

Статистике кажу да је већина добитника разних лутрија брзо потрошила добијени новац, а онда су постали сиромашнији него што су били. Неки су чак починили самоубиство. То је нормално, јер оно што се не заради не цени се, док је с великим приходима усвојена посебна култура живљења која не производи ништа и не мисли ни на шта. Након свега се чује крик, али то није крик радника који захтева праведну надницу, већ стењање паразита и трутова.


Тако су у раздобљу од 2000. до 2008. године бројни стручњаци у Русији дијагностиковали “холандску болест”. За осам година је БДП растао у просеку за 7% годишње, али је увоз страних производа растао за 30%, а све то с великим “финансијским генијем” нашег времена Алексејом Кудрином, ког се Путин решио у правом тренутку, 2011. године.

Шта учинити? Модерна економска теорија нуди две методе за сузбијање “холандске болести”
Прва метода је “стерилизовати” или вештачко смањити количину девиза, пре свега у стабилизацијским фондовима, Националним фондовима социјалне помоћи и свим другим који држе вредносне папире страних земаља.

Мање стране валуте ће ослабити националну валуту, што значи да је робу исплативије извозити, али не само сировине, већ и све остало, од пољопривредних производа, до високе технологија и оружја. Тачно, за многе увоз на домаће тржиште више није профитабилан, али је то њихов проблем, јер се на другој страни развија домаћа производња.

Као што смо имали прилике да сведочимо, руска влада и председник су се одлучили на овај пут, иако то значи државни интервенционизам у финансијском и реалном сектору, који су добили задатак да спроведу супституцију увоза и решавања вредносних папира страних земаља, пре свега западних. Наравно, либерали су вриштали до неба, а њихов гуру Милтон Фридман се вртео у гробу, али једини губитници су били финансијски шпекуланти и увозни лоби.

Међутим, било је и економиста старог кова који су тражили да се вредност долара хитно врати на 30 рубаља и да се замрзне курс. Наравно, Владимир Путин и влада Дмитрија Медведева ни то нису учинили.

Друга метода за сузбијање “холандске болести” је подстицање конкурентности економских сектора који су заостали. На пример, улагање у индустрије високих технологија Росатом, Роскосмос и друге, као и улагања у инфраструктуру.

То је оно што се догађа? “Проклети” Владимир Путин, у економији опет све ради како треба.

Истина, чак и Руси морају да слушају кокодакања либералне опозиције, али барем неће завршити као Краљевина Шпанија, Науру или Гронинген, иако у последњем случају још увек имају времена да отворе ланац “кофи шопова" и обичне уличне светиљке замене црвеним.

Постоји нада, јер “весела индустрија” у Холандији вероватно никада неће пропасти. Руси ће у међувремену орати и сејати пшеницу, и даље ће црпети нафту и гас, али ће и стручни тимови у Роскосмосу и индустријама високе технологије морати да трпе “досадне” претерано директне и нимало политички коректне људе попут Дмитрија Рогозина.

Али, циљ оправдава средства, а ако је циљ ставити економију земље на ноге, дођавола све дебеле књижурине нобеловца Милтона Фридмана и његових апологета.



Извор: logicno.com/ jpgazeta.ru".

https://www.pravda.rs/2019/2/27/por...je-putin-rusiju-izlecio-od-holandske-bolesti/

:think:

Dakle , izgleda da je ipak moguce izbeci pogubne sankcije tzv."zapada" i neke njihove posledice ...
 
Jeste, moguce je pogotovo kod ovakvih medija i strucnjaka koji pisu nebuloze za 50 eura. Uzmi i informer slobodno ako uzivas u ovom stivu, oni su tek sampioni za rusko oporavljanje i smrt zapada. Evo Zapad samo sto nije crkao. Ko ima i malo mozga i razume se u ekonomiju, nikakve sankcije nisu pobeda. Ali sta ja vredi da pricam. Ovde je vecina Rusiju videla samo u novinama ili im pricao komsija koji je radio na crno u Sibiru. Pa ako je tako lepo tamo, ja ocekuem da ce sledece godine, kada Nemacka bude popustila uslove za emigraciju sa Balkana, svi ipak otici za Rusiju, jer je to najjaca zemlja u svakom smislu. A toliko nas vole, da bi zbog nas svi do jednog izginuli, a mi samo da gledamo i da uzivamo.
 
Jeste, moguce je pogotovo kod ovakvih medija i strucnjaka koji pisu nebuloze za 50 eura. Uzmi i informer slobodno ako uzivas u ovom stivu, oni su tek sampioni za rusko oporavljanje i smrt zapada. Evo Zapad samo sto nije crkao. Ko ima i malo mozga i razume se u ekonomiju, nikakve sankcije nisu pobeda. Ali sta ja vredi da pricam. Ovde je vecina Rusiju videla samo u novinama ili im pricao komsija koji je radio na crno u Sibiru. Pa ako je tako lepo tamo, ja ocekuem da ce sledece godine, kada Nemacka bude popustila uslove za emigraciju sa Balkana, svi ipak otici za Rusiju, jer je to najjaca zemlja u svakom smislu. A toliko nas vole, da bi zbog nas svi do jednog izginuli, a mi samo da gledamo i da uzivamo.



Genije - niko ne piše da je zapad propao - nego da im nije uspelo uništenje Ruske privrede, pomoću sankcija.
Pročitaj bar nekad tekst koji je postavljen, nemoj samo izbacivati unapred smišljene parole, koje onaj hodajući leš od vašeg gazde servira.
 


Dakle , izgleda da je ipak moguce izbeci pogubne sankcije tzv."zapada" i neke njihove posledice ...



Moguće je - ako si Rusija.
Male zemlje, koje još u okruženju imaju zapadnjačke dupelizačke vlasti - teško da to mogu.
Mi smo to iskusili na svojoj koži.

Rusiji je, na neki način, ovaj paket zapadnjačkih sankcija - čak i dobro došao.
Bili su previše uljuljkani na izvozu gasa i nafte, a ostale grane privrede poprilično zapostavili.
Dobar primer je poljoprivreda, koju su silom prilika pokrenuli i od velikog uvoznika pšenice (što je sramota za zemlju sa toliko obradivih površina, gde pšenica maltene jedina i može da uspeva) postali izvoznik.
 
Не знам, ако су мизерне стопе раста Русије из 2017. и 2018. показатељ некаквог великог успеха онда ни нама у Србији не иде лоше и Вучић је у праву.

Ako protiv sebe imaš sankcije, medijsku satanizaciju a ti beležiš rast, kako to da nazovemo?
 
Ako protiv sebe imaš sankcije, medijsku satanizaciju a ti beležiš rast, kako to da nazovemo?

Назови изласком из рецесије и последицом ниске основице. Руси су већ пројектовали нижу стопу раста за 2019. услед успоравања глобалне привреде. За Русију раст од око 2% није довољан да икада стигну земље Запада, а они тешко да могу да рачунају на много већи проценат, као што је тешко очекивати да Србија, са оваквим системом забележи високе проценте какви су нам потребни.
 
Genije - niko ne piše da je zapad propao - nego da im nije uspelo uništenje Ruske privrede, pomoću sankcija.
Pročitaj bar nekad tekst koji je postavljen, nemoj samo izbacivati unapred smišljene parole, koje onaj hodajući leš od vašeg gazde servira.

Tekst sam procitao. Unistenje privrede uspeva samo tako. Da nije tako, ne bi se pisali ovakvi clanci i pricale bajke o uspehu iz propasti. Niko nije ni ocekivao da ce zemlja doci do kolapsa za 5 godina. Pa Jugoslavija malena je pretrpela najvece sankcije i prezivela. (kako je prezivela vidimo) A te price o KGB uspesnom spijunu Putinu, koji se u KGBu skolovao verovatno za sve oblasti, pa i ekonomiju pod sankcijama, isto kao i Vucic ovde. Rusija je vec od sankcija pucala kroz istoriju. Jos malo pa ce Putin cipleom u SB da lupa kao neki veliki predstavnici njegovog carstva. Dok im narod umire od gladi, a saka ljudi uziva u bogatstvu. Ne branim ja Zapad. Ali, Zapad ce pre propasti od neznanja sta ce sa parama, nego od gladi vecine stanovnistva. (Pod glad smatram udobniji zivot ljudi, dok je u Rusiji, udobniji zivot tezak luksuz, a prezivljavanje gore nego ovde)
 
Назови изласком из рецесије и последицом ниске основице. Руси су већ пројектовали нижу стопу раста за 2019. услед успоравања глобалне привреде. За Русију раст од око 2% није довољан да икада стигну земље Запада, а они тешко да могу да рачунају на много већи проценат, као што је тешко очекивати да Србија, са оваквим системом забележи високе проценте какви су нам потребни.

Није ти пало на памет да они не желе да се такмиче са западом него да раде посао за себе? Русофобија је добар изговор за разне гадости које треба нашминкати пред својом публиком. Турци и немци су то укапирали и имају изгледа снаге да се одупру спиновима Бориса Џонсона и Викторије Нуланд. Многи немају и зато губе новце купујући енергенте од других по већој цени.
 
Pre par godina, Putin je svim belcima (koji su hteli) iz Južnoafričke republike
dao po min 10 hektara zemlje i kredite, da seju pšenicu.
Rusija više skoro da i ne uvozi pšenicu.
A ako, bude viška, tu je uvek Kina,
koja ima poblem da nahrani svoje stanovništvo.

Inače, uvodni post je odličan.
Samo ga treba pažljivo pročitati
 
Није ти пало на памет да они не желе да се такмиче са западом него да раде посао за себе? Русофобија је добар изговор за разне гадости које треба нашминкати пред својом публиком. Турци и немци су то укапирали и имају изгледа снаге да се одупру спиновима Бориса Џонсона и Викторије Нуланд. Многи немају и зато губе новце купујући енергенте од других по већој цени.

Не знам ја желе ли они да се такмиче са Западом али руска стратегија поновног васпостављања руске величине после највеће геополитичке катастрофе у историји је у нескладу са америчком стратегијом васпостављања либералне демократије у земљама бившег Варшавског уговора. Они се ту неминовно сударају.
 
Назови изласком из рецесије и последицом ниске основице. Руси су већ пројектовали нижу стопу раста за 2019. услед успоравања глобалне привреде. За Русију раст од око 2% није довољан да икада стигну земље Запада, а они тешко да могу да рачунају на много већи проценат, као што је тешко очекивати да Србија, са оваквим системом забележи високе проценте какви су нам потребни.



A što bi iko morao da stigne zapad, u nekom apsolutnom iznosu bogatstva?
Običnom čoveku je dovoljno da može normalno da živi, a ne da ima novca za bacanje.
A zapad se obogatio pljačkajući ceo svet, tako da ih bilo ko može sustići istim putem - jedino ako vekovima pljačka neke druge zemlje.
Bogatstvo i pamet nikada nisu sinonimi.

- - - - - - - - - -

Tekst sam procitao. Unistenje privrede uspeva samo tako. Da nije tako, ne bi se pisali ovakvi clanci i pricale bajke o uspehu iz propasti. Niko nije ni ocekivao da ce zemlja doci do kolapsa za 5 godina. Pa Jugoslavija malena je pretrpela najvece sankcije i prezivela. (kako je prezivela vidimo) A te price o KGB uspesnom spijunu Putinu, koji se u KGBu skolovao verovatno za sve oblasti, pa i ekonomiju pod sankcijama, isto kao i Vucic ovde. Rusija je vec od sankcija pucala kroz istoriju. Jos malo pa ce Putin cipleom u SB da lupa kao neki veliki predstavnici njegovog carstva. Dok im narod umire od gladi, a saka ljudi uziva u bogatstvu. Ne branim ja Zapad. Ali, Zapad ce pre propasti od neznanja sta ce sa parama, nego od gladi vecine stanovnistva. (Pod glad smatram udobniji zivot ljudi, dok je u Rusiji, udobniji zivot tezak luksuz, a prezivljavanje gore nego ovde)



Opet ti o propasti zapada?
Jbt imate li vi neku drugu rečenicu na raspolaganju, ili vam je Soroš dao samo tu jednu - o tome kako zapad neće propasti?
Već postajete dosadni sa konstatacijama o tome.

Ovde je reč o opstanku Ruske privrede - uprkos sankcijama zapada.
Sankcije nisu dale rezultete kakve je zapad očekivao.
Je li ti to jasno?
Imaš neki argument protiv toga?
ili ćeš opet mantru o tome kako zapad neće propasti?
 
A što bi iko morao da stigne zapad, u nekom apsolutnom iznosu bogatstva?
Običnom čoveku je dovoljno da može normalno da živi, a ne da ima novca za bacanje.
A zapad se obogatio pljačkajući ceo svet, tako da ih bilo ko može sustići istim putem - jedino ako vekovima pljačka neke druge zemlje.
Bogatstvo i pamet nikada nisu sinonimi.

Јок, него су осредњост и сиромаштво синоними за памет. Оправдања губитника и просека. :roll:
 
Pre par godina, Putin je svim belcima (koji su hteli) iz Južnoafričke republike
dao po min 10 hektara zemlje i kredite, da seju pšenicu.
Rusija više skoro da i ne uvozi pšenicu.
A ako, bude viška, tu je uvek Kina,
koja ima poblem da nahrani svoje stanovništvo.

Inače, uvodni post je odličan.
Samo ga treba pažljivo pročitati


Da li je realno da verujes u ovo sto pises? Po ovome, sve sto znas pokupio si iz novina slicnog pisca. Pa koliko je to belaca (a zasto ne i crnaca?) prihvatilo poziv da dodju u Rusiju da nahrane psenicom gladne Ruse i Kineze? I sta je psenica u poredjenju sa svim ostalim sto toj zemlji fali? I odakle ti ideja da Kinezi ''vole'' Ruse i obrnuto? Jel isto iz novina?
 
" ПОРАЗ КОЈИ ЈЕ ЗАПАДУ НАЈТЕЖЕ ПАО:

Како је Путин Русију излечио од “холандске болести”


Када су уведене санкције Русији и оборена цена нафте, многи су предвиђали урушавање руске економије која се, према мишљењу стручњака, неће моћи опоравити због велике зависности од извоза.
Чак су и Путинови сарадници, попут саветника за економију, инсистирали да се на чело Централне банке Русије поставе стари кадрови, верни фиксном курсу као у време Совјетског Савеза и да не верује гувернерки Набиулини и њеној политици слободног или плутајућег курса рубље.


PUTIN_KREMLIN.RU1.jpg


Пише: Александар Роџерс

Међутим, данас, неколико година касније, испоставило се да је “проклети КГБ шпијун” Владимир Путин за руску економију и финансије одабрао најповољније опције.

Русија је успешно преболела “холандску болест” и ове године ће имати економски раст већи од еврозоне, који успорава, највише због ситуације у Немачкој.

Ограничени стручњаци готово увек имају професионалну деформацију да често мисле како су одређене ствари познате, разумљиве и очигледне, али се касније за многе испостави да су грешили.

Успут речено, “холандска болест” би требало да се зове “шпанска болест”, јер се у Шпанији појавила пуно раније, али погледајмо о чему је реч.

Дакле, “холандска болест” или “ефекат Гронингена” је појава у економији када висока добит из било ког сектора економије, најчешће оријентисане на извоз или на производњу ресурса, доводи до пропадања других сектора.

Први пример је Шпанија која је од великих географских открића почела да увози злато, готово бесплатно, из обе Америке. Профит је био толико супериоран у односу на све друге економске активности да их је у смислу профита чинио готово бесмисленим. Једина индустрија која је имала користи од такве економије је била бродоградња, јер је Шпанији требало много једрењака да ово злато превезе из Северне и Јужне Америке у Европу, тачније у своју краљевину. Али тако велики доток злата је узроковао његово обезвређивање и Шпанија је била погођена инфлацијом.

Други пример је острво Науру на којем су традиционални обрти, као риболов, узгој банана, кокоса, папаје и ананаса, били врло јаки и давали су људима сигурност.

Тада су пронађене богате наслаге, ако се могу назвати таквим, гуана, окамењеног птичјег измета с високом концентрацијом фосфора који се користи за производњу ђубрива.

Због тог блага је острво у последњих стотину година више пута освајано, а због варварских метода рударства 90% површине острва је претворено у пустош у којој не расте ништа.

Локални становници, који су у седамдесетим годинама двадесетог века имали 30 хиљада долара прихода годишње, као и тадашња америчка средња класа, мењали су аутомобиле сваке године и куповали елитне некретнине у главном граду Аустралије, које сада прокишњавају.

Многи покушавају да оду с Науруа, али зато што су дуги низ година живели у условима слободног дотока новца, често немају ни нормално образовање, нити било какво звање.

Трећи пример је заправо холандски град Гронинген, близу ког је 1959. пронађено богато поље природног гаса. Чини се да је доток валуте од извоза тог гаса требало да доведе до повећања благостања грађана, али је уместо тога узроковао високу инфлацију и незапосленост, а касније ћемо објаснити зашто.


Четврти пример, нажалост, је предивна Венецуела. Тамо је влада Чавеза национализовала само нафтну индустрију и није дирала друге, али се предуго ослањала само на приходе од продаје нафте. Због тога су остале индустрије биле запуштене, јер се држава морала бавити само обезбеђивањем хране.

Ефект Гронингена су такође искусили Мексико, Нигерија, Саудијска Арабија и неколико других земаља. Али појаснимо теоретски овај феномен.

За почетак, будући да највећи део улагања почиње да тече у супер профитабилну индустрију, већина, укључујући и елите, једноставно не жели да учествује у остатку. Осим тога, у земљи почиње да се акумулира превише девиза.

Зашто је вишак девизних прихода зло? Зато што масован нерегулирани проток девиза на домаће тржиште доводи до значајног јачања националне валуте. Наиме, како постоји много туђе валуте, а мало властите, долази до јачања националне валуте.

Тако да “добитак” у овом случају уопште није тако позитиван као што се на први поглед чини. Увоз стране робе постаје профитабилнији од производње у властитој земљи, а извозити било шта друго, осим ресурса, постаје непрофитабилно. Тако се поступно убија домаћа производња у већини индустрија.

Штавише, код “холандске болести” протекционистичке методе “затворити и не пуштати”, односно увести квоте и царине, не могу решити проблем, јер се вештачки смањује потражња за девизама, што додатно јача националну валуту.

Покушаји да се то регулише монетарним методама, на пример, према препорукама Међународног монетарног фонда, да се одштампа домаће валуте у износу који одговара златним резервама, само како би се одржала стабилност курса, не даје позитиван учинак, већ доводи до значајне инфлације. А то значи раст цена и обезвређивања уштеђевине људи.

Такође, мора се покушати избећи дисторзија на тржишту рада, тако да већина становништва не навали у “уносну” индустрију, на пример нафте и гаса, јер друштву требају и учитељи, лекари, полицајци, индустријски радници и пољопривредници.

Али како осигурати исплате пензионерима? Пример Науруа показује да то није могуће. Ако велика већина троши тако добијени новац, не улаже ништа у развој, образовање или друге корисне инвестиције, већ се само купују аутомобили, одећа, разни гаџети и друго, то се зове “временски одложено сиромаштво”.

Статистике кажу да је већина добитника разних лутрија брзо потрошила добијени новац, а онда су постали сиромашнији него што су били. Неки су чак починили самоубиство. То је нормално, јер оно што се не заради не цени се, док је с великим приходима усвојена посебна култура живљења која не производи ништа и не мисли ни на шта. Након свега се чује крик, али то није крик радника који захтева праведну надницу, већ стењање паразита и трутова.


Тако су у раздобљу од 2000. до 2008. године бројни стручњаци у Русији дијагностиковали “холандску болест”. За осам година је БДП растао у просеку за 7% годишње, али је увоз страних производа растао за 30%, а све то с великим “финансијским генијем” нашег времена Алексејом Кудрином, ког се Путин решио у правом тренутку, 2011. године.

Шта учинити? Модерна економска теорија нуди две методе за сузбијање “холандске болести”
Прва метода је “стерилизовати” или вештачко смањити количину девиза, пре свега у стабилизацијским фондовима, Националним фондовима социјалне помоћи и свим другим који држе вредносне папире страних земаља.

Мање стране валуте ће ослабити националну валуту, што значи да је робу исплативије извозити, али не само сировине, већ и све остало, од пољопривредних производа, до високе технологија и оружја. Тачно, за многе увоз на домаће тржиште више није профитабилан, али је то њихов проблем, јер се на другој страни развија домаћа производња.

Као што смо имали прилике да сведочимо, руска влада и председник су се одлучили на овај пут, иако то значи државни интервенционизам у финансијском и реалном сектору, који су добили задатак да спроведу супституцију увоза и решавања вредносних папира страних земаља, пре свега западних. Наравно, либерали су вриштали до неба, а њихов гуру Милтон Фридман се вртео у гробу, али једини губитници су били финансијски шпекуланти и увозни лоби.

Међутим, било је и економиста старог кова који су тражили да се вредност долара хитно врати на 30 рубаља и да се замрзне курс. Наравно, Владимир Путин и влада Дмитрија Медведева ни то нису учинили.

Друга метода за сузбијање “холандске болести” је подстицање конкурентности економских сектора који су заостали. На пример, улагање у индустрије високих технологија Росатом, Роскосмос и друге, као и улагања у инфраструктуру.

То је оно што се догађа? “Проклети” Владимир Путин, у економији опет све ради како треба.

Истина, чак и Руси морају да слушају кокодакања либералне опозиције, али барем неће завршити као Краљевина Шпанија, Науру или Гронинген, иако у последњем случају још увек имају времена да отворе ланац “кофи шопова" и обичне уличне светиљке замене црвеним.

Постоји нада, јер “весела индустрија” у Холандији вероватно никада неће пропасти. Руси ће у међувремену орати и сејати пшеницу, и даље ће црпети нафту и гас, али ће и стручни тимови у Роскосмосу и индустријама високе технологије морати да трпе “досадне” претерано директне и нимало политички коректне људе попут Дмитрија Рогозина.

Али, циљ оправдава средства, а ако је циљ ставити економију земље на ноге, дођавола све дебеле књижурине нобеловца Милтона Фридмана и његових апологета.



Извор: logicno.com/ jpgazeta.ru".

https://www.pravda.rs/2019/2/27/por...je-putin-rusiju-izlecio-od-holandske-bolesti/

:think:

Dakle , izgleda da je ipak moguce izbeci pogubne sankcije tzv."zapada" i neke njihove posledice ...

Ala ce sada americki politicari i finansijeri da popucaju od muke.U SAD recesija,a u Rusiji sankcije ne da nisu uspele,vec se Rusi i obogatise od americkih sankcija.
 
Не знам ја желе ли они да се такмиче са Западом али руска стратегија поновног васпостављања руске величине после највеће геополитичке катастрофе у историји је у нескладу са америчком стратегијом васпостављања либералне демократије у земљама бившег Варшавског уговора. Они се ту неминовно сударају.



Pa šta ako je u neskladu sa američkom strategijom?
Odmah je loša, jer je zapad uvek u pravu?

Verovatno vi soroševci ne možete da zamislite, da postoje i ljudi koje zabole za to - šta misli zapad.
Kao i da ima onih, koji ne žele da se uvlače zapadnjacima u dupe - čak ni za pare.
Znam da je tebi to neverovatno - ali eto, da znaš.
 
Da li je realno da verujes u ovo sto pises? Po ovome, sve sto znas pokupio si iz novina slicnog pisca. Pa koliko je to belaca (a zasto ne i crnaca?) prihvatilo poziv da dodju u Rusiju da nahrane psenicom gladne Ruse i Kineze? I sta je psenica u poredjenju sa svim ostalim sto toj zemlji fali? I odakle ti ideja da Kinezi ''vole'' Ruse i obrnuto? Jel isto iz novina?

Англосаксонци то зову wishful thinking.

- - - - - - - - - -

Pa šta ako je u neskladu sa američkom strategijom?
Odmah je loša, jer je zapad uvek u pravu?

Verovatno vi soroševci ne možete da zamislite, da postoje i ljudi koje zabole za to - šta misli zapad.
Kao i da ima onih, koji ne žele da se uvlače zapadnjacima u dupe - čak ni za pare.
Znam da je tebi to neverovatno - ali eto, da znaš.

Очигледно је лоша када их гура у сукоб који не могу да добију.
 
Јок, него су осредњост и сиромаштво синоними за памет. Оправдања губитника и просека. :roll:



Bogatstvo nema nikakve veze sa pameću.
Znam da je tebi teško da to shvatiš.

Bogatstvo je uvek rezultat bezobzirnosti prema drugim ljudima, nacijama, državama, rasama.
 
Назови изласком из рецесије и последицом ниске основице. Руси су већ пројектовали нижу стопу раста за 2019. услед успоравања глобалне привреде. За Русију раст од око 2% није довољан да икада стигну земље Запада, а они тешко да могу да рачунају на много већи проценат, као што је тешко очекивати да Србија, са оваквим системом забележи високе проценте какви су нам потребни.
Ne treba zanemarivati ruski progon dolara iz njihove ekonomije. Bilo ko da se veže za dolar a što je inače slučaj u svetu, nema šanse da stigne zapadnu ekonomiju nikada. Kinezi su uspeli nešto neverovatno, da otkupluju više dolara nego što su amerikanci u stanju da ištampaju. Rusi nemaju takav kakpacitet i odlučili su se da beže od doalra, jer su svestni da će i Kina u jednom momentu reći dosta nam je više dolara.

Tako da merila vrednosti BDP-a, iznesenim u dolarima, kada su Rusi u pitanju, je zaista upitno. Zato Rusi i naglašavaju da su uspeli da izvoze pšenicu, da su rešili problem svinjetine i piletine i to izvoze....itd. Tako da pileći batak u rusiji košta jednu cenu dok u SAD drugu cenu, al batak je batak :D
 
A što bi iko morao da stigne zapad, u nekom apsolutnom iznosu bogatstva?
Običnom čoveku je dovoljno da može normalno da živi, a ne da ima novca za bacanje.
A zapad se obogatio pljačkajući ceo svet, tako da ih bilo ko može sustići istim putem - jedino ako vekovima pljačka neke druge zemlje.
Bogatstvo i pamet nikada nisu sinonimi.

- - - - - - - - - -





Opet ti o propasti zapada?
Jbt imate li vi neku drugu rečenicu na raspolaganju, ili vam je Soroš dao samo tu jednu - o tome kako zapad neće propasti?
Već postajete dosadni sa konstatacijama o tome.

Ovde je reč o opstanku Ruske privrede - uprkos sankcijama zapada.
Sankcije nisu dale rezultete kakve je zapad očekivao.
Je li ti to jasno?
Imaš neki argument protiv toga?
ili ćeš opet mantru o tome kako zapad neće propasti?


Da, Soros. I to ti je poglavnik porucio preko informera.

Logika kojom raspolazes je smesna. Tebi su sankcije sansa za razvoj privrede i dobro dodju... A meni prebacujes nesto.

Hoces dokaz, uzmi pogledaj grafikon najprostiji kako se kretala ruska ekonomija pre, a kako posle sankcija. Objavila Rusija, zamisli. Koliko je rublja vredna, a koliko je bila?

Privreda ce opstati naravno, dokle god ima naroda koji je spreman da gladuje i odrice se svog zivota, zarad ruske bajke. I to ce se zavrsiti isto kao sto se kod svih zavrsilo. No, njihov izbor.
 
Bogatstvo nema nikakve veze sa pameću.
Znam da je tebi teško da to shvatiš.

Bogatstvo je uvek rezultat bezobzirnosti prema drugim ljudima, nacijama, državama, rasama.

Да, то обично говоре они који немају богатсво.

- - - - - - - - - -

Ne treba zanemarivati ruski progon dolara iz njihove ekonomije. Bilo ko da se veže za dolar a što je inače slučaj u svetu, nema šanse da stigne zapadnu ekonomiju nikada. Kinezi su uspeli nešto neverovatno, da otkupluju više dolara nego što su amerikanci u stanju da ištampaju. Rusi nemaju takav kakpacitet i odlučili su se da beže od doalra, jer su svestni da će i Kina u jednom momentu reći dosta nam je više dolara.

Tako da merila vrednosti BDP-a, iznesenim u dolarima, kada su Rusi u pitanju, je zaista upitno. Zato Rusi i naglašavaju da su uspeli da izvoze pšenicu, da su rešili problem svinjetine i piletine i to izvoze....itd. Tako da pileći batak u rusiji košta jednu cenu dok u SAD drugu cenu, al batak je batak :D

Када су то Руси избацили долар из употребе?
 
Ala vi ovde žvaćete onu stvar to nije zdravo.
Ključ uspeha je - ruski mentalitet!

Pa oni su tokom drugog svetskog rata bili u stanju da umru od gladi samo da bi sačuvali semenje biljaka za nove naraštaje.
Ovde?
Malo morgen...
Pola matoraca razbaštini rodjenu decu pa kad ispoloču i bankrotiraju kukaju kako niko ne brine o njima.
Bole nas ona stvar za buduća pokolenja.
 
Да, то обично говоре они који немају богатсво.

- - - - - - - - - -



Када су то Руси избацили долар из употребе?

Rusi stalno beže od dolara i to ističu. Sa Kinom prave ugvore koji se ne obračunavaju niti vrednuju ili isplaćuju u dolarima.


RUSIJA, KINA I INDIJA IZBACUJU DOLAR: Rusi počeli da prodaju dijamante za rublje



https://www.kurir.rs/planeta/310337...ar-rusi-poceli-da-prodaju-dijamante-za-rublje
 

Back
Top