Poraz covjeka

Dionys

Iskusan
Poruka
5.109
Covjek se od ostalih zivotinja razlikovao po moci svoje duse. On se razvio usled nastojanja da svojom dusom nadvlada ostale zivotinje, posto je prethodno nadvladao i biljke i neke vremenske uslove. Onda su se pojavili protivnici svakog nadvladavanja. Onda su se pojavile pristalice "prezivljavanja". Oni su htjeli pravo na zivot za sve, a prije svega za sebe, jer su uvidjeli da ce biti nadvladani. Ali onda su poceli i sami sebe da mrze, jer su u prezivljavanju svoje duse uvidjeli protivnika tudje duse, jer tim takozvanim prezivljavanjem ne nastoji se nista drugo nego da se nadvlada druga dusa koja je vec stekla prednost. I time je covjek porazio sam sebe.

Poslednja izmena:
Covjek se od ostalih zivotinja razlikovao po moci svoje duse. On se razvio usled nastojanja da svojom dusom nadvlada ostale zivotinje, posto je prethodno nadvladao i biljke i neke vremenske uslove. Onda su se pojavili protivnici svakog nadvladavanja. Onda su se pojavile pristalice "prezivljavanja". Oni su htjeli pravo na zivot za sve, a prije svega za sebe, jer su uvidjeli da ce biti nadvladani. Ali onda su poceli i sami sebe da mrze, jer su u prezivljavanju svoje duse uvidjeli protivnika tudje duse, jer tim takozvanim prezivljavanjem ne nastoji se nista drugo nego da se nadvlada druga dusa koja je vec stekla prednost. I time je covjek porazio sam sebe.

ma govnari su porazili sve nas.

Ja bih ovo nazvao porazom urbanog čoveka u potrošačkom društvu...
Uniženje čoveka.
Kako da se pridigne i ponovo progleda?

Čovek se razvio prilagođavanjem. Adaptacijom koja mu je omogućila da se nahrani bolje i češće nego svi ostali, eventualni, evolucioni oponenti.

Ideju da je u tome imala udela bilo kakva superiorna svest o duhovnom rastu i nadvladavanju, prosto se ne usuđujem nazvati imbecilnom.

"Pristalicama preživljavanja", kako kažeš; pravo na život za sve je poslednja stvar na pameti. Pravo za život za sebe, i malopre navedeno; praktično je nespojivo, i nemoguće. Preživljavači su sami sebi imperativ. Oni ne poznaju ničije pravo do svoga.

Ponajmanje zato što su u stanju da uvide da će biti nadvladani; ili jer mrze.

O čemu uopšte pričaš? Ne možeš mrzeti ništa što ne doživljavaš kao nešto što te ugrožava; a ako si preživljavač, onda nisi sposoban da doživiš ništa na planeti kao nešto što te ugrožava. Onda komadaš sve bez reda i poretka.

Jer jedino ti zaslužuješ da preživiš.

Svi su ostali samo bedni crvi koji zalud pokušavaju.

I, da, tu si u pravu. Time je čovek, najposle, porazio sam sebe.

Problem je danas kad smo ukrotili prirodu tehnikom i svoju narav zakonima sto vise nemamo filter za prolazak najboljih. Razvodnjava se kvalitet i tu je poraz covjecanstva. Stvara se konformisticko drustvo ovaca. Milijarde mediokriteta cine kamen u razvoju civilizacije koji niko vise ne moze da pokrene.

Paradox da, Pirova pobeda. I treba da mrzi sebe, a nije se jos porazio, to ce valjda nastupiti. Treba bar srazmerniji kompromis da nadje kako god je moguce, posto ja bas i ne verujem u apokalipse koje bi donele spas, a bi. Al ne verujem da ce se dogoditi. Da, sada je takvo vreme da covek mora da sputava svoju moc, nadmoc. I sto jace to ucini bice bolje svima.

Problem je danas kad smo ukrotili prirodu tehnikom i svoju narav zakonima sto vise nemamo filter za prolazak najboljih. Razvodnjava se kvalitet i tu je poraz covjecanstva. Stvara se konformisticko drustvo ovaca. Milijarde mediokriteta cine kamen u razvoju civilizacije koji niko vise ne moze da pokrene.

Potpisujem i u sve ubacujem paranoične ludake koji o sebi dozirano snimaju filmove u holivodskoj A produkciji a zavu se "čuvari nuklearnog kofera". izazivaju povremeno i mestimično lokalne sukobe da bi pokrenuli svoju industriju naoružanja i vojne opreme a neretko isisali crno zlato i uvukli ga u sebe kako bi ta industrija i transport uopšte postojali. Koga interesuje neka pogleda podatak koliko je USA pruga elektrificirano.

Back