Porast nataliteta i Bejbi bum u Beogradu

migel59

Poznat
Poruka
8.319
Natalitet je danas u najvecoj meri u rukama drzave, dakle relativno prostim merama drzava moze izuzetno da poveca natalitet, ali i da smanji, grad Beograd svakako dobro radi a drzava Srbija i trenutno odgovorno ministarstvo ne, posto se u ostatku Srbije natalitet ne povecava tako brzo kao u Beogradu.

Sve zavisi sta su prioriteti, ako je prioritet natalitet drzava moze za kratko vreme da uvede mere koje natalitet udvostrucuju i vise ako treba.

Ako je prioritet veci broj ljudi za kratko vreme i nadomescaj negativnog broja rodjenih i umrlih drzava treba, pored povecanja nataliteta, jos i da uvozi ljude i tako poveca stanovnistvo.

Press objavljuje:

Porast nataliteta: Bejbi bum u Beogradu

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/.../Porast+nataliteta:+Bejbi+bum+u+Beogradu.html

Lider - Broj novorođenčadi u prestonici prethodne godine porastao na 20.105, a u prva tri meseca ove godine rodile se čak 4.603 bebe. Uslovi - Grad mnogo ulaže u brigu o porodici, trudnicama i porodiljama daje novčanu pomoć i pakete, ali ih i šalje u najsiromašnije opštine

Broj novorođenih beba u Beogradu svake godine je sve veći, naročito u odnosu na ostatak Srbije, koji još boluje od bele kuge, sa prosečno oko 2.000 rođenih beba po okrugu.

Pozitivni trend nataliteta u prestonici se beleži od 2007. godine, a prošle godine rođeno je čak 3.000 beba više nego 2008.

Pomoćnica gradonačelnika Beograda Tatjana Pašić ističe da je naročito ponosna zbog činjenice da je 2010. godine u prestonici rođeno 20.105 beba, a za prva tri meseca ove godine čak 4.603 bebe. Prošle godine rođeno je 3.000 devojčica i dečaka više nego 2008. i oko 1.500 nego 2009. godine.

Dobra socijalna politika

- Očekujemo da će ove godine broj beba biti još veći u odnosu na prethodnu, jer je u prva tri meseca 2011. rođeno više beba nego u istom periodu prošle godine. Podsticaj rađanja u prethodne dve godine desio se usled ulaganja grada Beograda u oblast socijalne zaštite i brige o porodici. Jedan od razloga većeg nataliteta u Beogradu u odnosu na ostale gradove svakako je i činjenica da se svake godine sve više ljudi iz Srbije doseljava u glavni grad, verovatno zato što prepoznaju da ovde imaju podršku i bolju zaštitu - navodi Pašićeva i objašnjava koje je sve mere gradska vlast preduzela kako bi povećala natalitet u prestonici:

- Zaposlenim trudnicama i porodiljama grad isplaćuje 35 odsto do punog iznosa plate. Nezaposlenima smo obezbedili jednokratnu pomoć od 50.000 dinara, a onima lošeg materijalnog statusa u iznosu od 25.000 dinara. Poslednje dve godine, 5.288 porodilja iskoristilo je prvi vid pomoći, a 1.081 drugi. Isplaćujemo stalnu pomoć za treće, četvrto, peto dete i duple blizance, a ovo pravo do sada je iskoristilo 284 dece. Prošle godine grad je sa 50 miliona dinara finansirao drugi pokušaj vantelesne oplodnje za 215 žena.

Radmila Vićentijević iz Zavoda za informatiku i statistiku potvrđuje da je prirodni priraštaj u Beogradu u znatnom skoku od 2007. godine. Prirodni priraštaj bio je najnegativniji 2000. godine, kada je iznosio minus 5.434, što je posledica dešavanja u zemlji godinu pre, dok se 2010. smanjio na minus 2.207.

- Do povećanja broja beba u glavnom gradu došlo je zato što se sve više porodica odlučuje na treće dete, što nam je izuzetno drago. Osim toga, sve više se rađaju vanbračna deca zato što mladi u prestonici više ne robuju starinskom običaju da je neophodno da budu venčani ukoliko žele decu. Mladi se sve ranije opredeljuju na prvo dete zato što shvataju da ih čekanje da se stvore idealni uslovi, da dobiju stalni posao i kupe stan, može sprečiti u toj nameri. Prolaze godine i žena prestaje da bude fertilna, te se sada nešto lakše upušta u materinstvo - navodi Vićentijevićeva.


Od 1. januara ove godine osnovan je Beogradski bebi klub, koji podrazumeva da sve bebe rođene u Beogradu i njihove mame dobijaju poklon paket, vredan oko 12.000 dinara sa svim stvarima koje su im potrebne u prvim danima. Ove pakete do sada su dobile 4.603 beogradske bebe. Kako bi donekle podstakla natalitet i u drugim gradovima, beogradska uprava odvojila je oko 5.000 paketa za bebe rođene u dvadesetak najsiromašnijih opština u Srbiji.

- Odavno nismo prešli cifru od 20.000 beba u Beogradu, a cela Vojvodina zabeležila je za oko 2.000-3.000 više rođene dece. Ukoliko od ukupnog broja rođenih beba u Srbiji te godine oduzmemo ove cifre, ispostavlja se da je u ostatku Srbije rođeno oko 30.000 beba. Smatram da je za ovaj trend u glavnom gradu zaslužna izuzetna socijalna politika koju sprovodi gradska vlast - objašnjava Bošković.

On navodi da se porast nataliteta beleži i u ostatku Srbije, ali da će nam biti potrebno još mnogo godina da se kao nacija izvučemo iz negativnog prirodnog priraštaja.

- Stopa nataliteta u Srbiji 1990. godine bila je 2,1 da bi do 2007. godine pala na 1,43 i pali smo u ambis. Trebaće nam 20-30 godina da bismo se izvukli iz tog pada. Francuzi su upali u krizu 1973. godine i izvukli su se tek u periodu od 2005. do 2010. godine. Imali su odličnu državnu politiku pri čemu svaka žena zaposlena u državnoj službi dobija nacionalnu penziju nakon 15 godina radnog staža i troje dece. Osim toga, kazne za vozače koji na prednjem sedištu prevoze dete su krajnje rigorozne, ne u vidu novca, već zatvora. Zato je kod njih bilo 829.000 rođenih beba prošle godine - kaže Bošković.
 
Nije u pitanju bela kuga.
Nego crna.
Kad ste poslednji put videli belu porodicu sa vise od cetvoro dece?
Radjaju se mali "oni sto hvale svoga konja a ni cika Jova vise ne sme da napise koji jer ce biti banovan".

Evo kako smo resili problem nataliteta:
"Readmisija vraća 150.000 ljudi u Srbiju a svaki od njih ce do kraja decenije imati po petoro dece"

- Do povećanja broja beba u glavnom gradu došlo je zato što se sve više porodica odlučuje na treće dete, što nam je izuzetno drago.
Osim toga, sve više se rađaju vanbračna deca zato što mladi u prestonici više ne robuju starinskom običaju da je neophodno da budu venčani ukoliko žele decu. .
u skladu sa "tradicionalnim nacinom zivota mnogih nasih sugradjana".
 
Poslednja izmena:
Prvo treba reci da 2 000 dece koja je ukljucena u tu cifru rodjenih i nisu iz BG vec su samo rodjeni u porodilistu u Bg .
Beograd ''usisava '' mladje stanovnistvo iz Srbije koje se masovno doseljava i to za posledicu ima da se nesto vise dece radja ali i dalje je to malo imajuci u vidu velicinu grada i da i dalje je veci broj umrlih lica . Ukoliko Bg sa stalnim doseljavanjem mladih koji tu dolaze da formiraju porodice ima minus oko 4 000 sta onda reci za ostale .
 
U beogradu stvarno ima dosta dece...Makar vizuelno po ulicama i u kolicima.

goxy
Stopa fertiliteta u Srbiji je povecana u odnosu na 1990 i stalno raste.

Problem je u statistici, zato sto u slucaju 1990 se uzima teritorija Srbije ukljucujuci Kosovo, a tada je na Kosovu stopa fertiliteta bila izuzetno visoka za evropske pojmove, a danas se statistika vrsi za Centralnu Srbiju, Beograd i AP Vojvodinu.

Srbija u svakom slucaju nije u poziciji Bugarske gde je ministar za obrazovanje zvanicno objavio da ove skolske godine vise djaka prvaka etnickih grupa i naroda je upisalo prvi razred u odnosu na djake prvake etnicke Bugare.

Naravno Srbija treba na nivou republike da uvede mere koje povecavaju nataliet i te mere su poznate i u sustini proste.

Takodje, Srbija moze da uvozi stanovnistvo, i to ne samo iz Kine, vec na primer i iz drugih zemalja istocne Azije, a ti ljudi su vredni, kvalifikovani i mogu dati doprinos privredi i drustvu.
 
Prvo treba reci da 2 000 dece koja je ukljucena u tu cifru rodjenih i nisu iz BG vec su samo rodjeni u porodilistu u Bg .
Beograd ''usisava '' mladje stanovnistvo iz Srbije koje se masovno doseljava i to za posledicu ima da se nesto vise dece radja ali i dalje je to malo imajuci u vidu velicinu grada i da i dalje je veci broj umrlih lica . Ukoliko Bg sa stalnim doseljavanjem mladih koji tu dolaze da formiraju porodice ima minus oko 4 000 sta onda reci za ostale .

na zalost, potpuno si u pravu
tekst je cist marketing... mladi ljudi dolaze u BG i prave decu, mladi ljudi iz BG odlaze napolje i prave decu, a matorci ostaju po unutrasnjosti i umiru u samoci :neutral:
 
na zalost, potpuno si u pravu
tekst je cist marketing... mladi ljudi dolaze u BG i prave decu, mladi ljudi iz BG odlaze napolje i prave decu, a matorci ostaju po unutrasnjosti i umiru u samoci :neutral:

Tekst je pisao neki amater i vise nego ocigledno . Mesa stopu nataliteta i fertiliteta . Demografija je ozbiljna nauka i onaj ko o tome pise mora biti potkovan znanjem .
 
2005 je bila 1, 45 ,tako da su moguce varijacije ali pre 15 god je bila i 1, 75 .

To 1,75 je sa Kosovom.

I to je ono sto je davalo pogresnu sliku.

U sustini sa jednom realnom politikom podsticanja rasta nataliteta i adekvatnim doseljavanjam Srbija nece gubiti stanovnistvo, plus racunaj da ce se u Srbiji sve duze ziveti i da ce ljudi biti sve duze radno (i seksualno) aktivni.
 
Broj rodjenih je u drasticnom padu i ne prelazi 70 000 rodjenih poslednjih nekoliko godina .Realnost je takva da generacije koje dolaze su malobrojnije i ima ih manje ,ekonomska situacija nece biti mnogo bolja tako da ja nisam optimista .Spoljne migracije su intenzivirane ,gotovo je nemoguce sa ovakvom starosnom strukturom stanovnistva i okolnostima zaustaviti pad .
 
Na 2 miliona stanovnika rođeno je 20.105 beba što je neverovatno malo, tek 1% .

Lider - Broj novorođenčadi u prestonici prethodne godine porastao na 20.105, a u prva tri meseca ove godine rodile se čak 4.603 bebe. Uslovi - Grad mnogo ulaže u brigu o porodici, trudnicama i porodiljama daje novčanu pomoć i pakete, ali ih i šalje u najsiromašnije opštine

Sad malo matematike :
20.105 : 12 = 1675,42 bebe mesečno u 2010.g.
4.603 : 3 = 1534,33 bebe mesečno u 2011.g.
Evidentan pad ove godine u odnosu na prošlu je 141 beba mesečno.

Ovo je samo malo matematike da se vidi da su ovi podaci lažnog oduševljenja i karaktera nego nešto drugo.
Znači, tvorac teksta Ana Vlahović je jedna običan manipulatior, lažov i režimski poslušnik koji ima zadatak da nas ubedi da je u Srbiji sve u redu a u stvari, generator zla, u ovom slučaju ogromni minus u rađanju beba i produženju nacije najveći krivac je Vlada RS i onaj ko ju je napravio znači Demokratska stranka.
 
Poslednja izmena:

Back
Top