Banovic Strahinja
Domaćin
- Poruka
- 3.915
Buđenje. Jutarnja kafa. Odlazak na posao. Gužva, obaveze, čekanje vikenda i povremeni stres. Povratak kući. Kratak razgovor s nekim, poneka obaveza, malo distrakcije. Spavanje. Vikend je prošao standardno.
Buđenje. Jutarnja kafa. Odlazak na posao. Povratak. Spavanje.
Buđenje. Jutarnja kafa. Odlazak na posao. Povratak. Spavanje.
Vikend kao kratka pauza između dva ponedeljka. Buđenje.
Pitate se: Kuda vodi sve ovo, koji je smisao svega ovoga?
Pre ili kasnije, dolazi trenutak kada čovek sebi postavi pitanje koje je Albert Camus smatrao jedino istinski ozbiljno filozofskim pitanjem: Popiti jutarnju kafu ili izvršiti samoubistvo?
No ipak, Camus nas ne ostavlja u tom sivilu. On beleži:
“Usred zime, naposletku sam otkrio da u meni postoji nepobedivo leto.”
Ako je svet apsurdan i mehanizovan, naša svest o tome je naš prvi čin slobode. Naše “nepobedivo leto” je ta tiha odluka da, uprkos besmislu, budemo prisutni, budemo blagi prema sebi i pronađemo lepotu u samom prkosu postojanja. Možda smisao nije u cilju do kojeg idemo, već u načinu na koji koračamo kroz to sivilo, noseći sunce u sebi.
Da li verujete da postoji neki neki viši cilj , kosmički smisao života, ili koji nam je unapred dat (sudbina, evolutivni cilj, viša sila), ili je svet suštinski ravnodušan, a mi smo ti koji u tom praznom prostoru moramo sami da ispisujemo smisao?
Šta za vas predstavlja to "nepobedivo leto" u trenucima kada je životna "zima" (stres, rutina, sivilo) najjača? Da li je to snaga volje ili neka aktivnost, osoba, neki ljudi, porodica, karijera, umetnost, ili neki viši cilj?
Buđenje. Jutarnja kafa. Odlazak na posao. Povratak. Spavanje.
Buđenje. Jutarnja kafa. Odlazak na posao. Povratak. Spavanje.
Vikend kao kratka pauza između dva ponedeljka. Buđenje.
Pitate se: Kuda vodi sve ovo, koji je smisao svega ovoga?
Pre ili kasnije, dolazi trenutak kada čovek sebi postavi pitanje koje je Albert Camus smatrao jedino istinski ozbiljno filozofskim pitanjem: Popiti jutarnju kafu ili izvršiti samoubistvo?
No ipak, Camus nas ne ostavlja u tom sivilu. On beleži:
“Usred zime, naposletku sam otkrio da u meni postoji nepobedivo leto.”
Ako je svet apsurdan i mehanizovan, naša svest o tome je naš prvi čin slobode. Naše “nepobedivo leto” je ta tiha odluka da, uprkos besmislu, budemo prisutni, budemo blagi prema sebi i pronađemo lepotu u samom prkosu postojanja. Možda smisao nije u cilju do kojeg idemo, već u načinu na koji koračamo kroz to sivilo, noseći sunce u sebi.
Da li verujete da postoji neki neki viši cilj , kosmički smisao života, ili koji nam je unapred dat (sudbina, evolutivni cilj, viša sila), ili je svet suštinski ravnodušan, a mi smo ti koji u tom praznom prostoru moramo sami da ispisujemo smisao?
Šta za vas predstavlja to "nepobedivo leto" u trenucima kada je životna "zima" (stres, rutina, sivilo) najjača? Da li je to snaga volje ili neka aktivnost, osoba, neki ljudi, porodica, karijera, umetnost, ili neki viši cilj?