Quantcast

Поново удар на ћирилицу у Хрватској

Mackich

Ističe se
Poruka
2.995
Непознати починилац је током протеклог викенда префарбао белом бојом ћириличну таблу Српског културног друштва „Просвјета“ на улазу у загребачку централу Друштва.
„Жалимо све суграђане и суграђанке који ћирилично писмо и натписе српских институција доживљавају као провокацију. Све друге молимо за прибраност и солидарност, а на надлежне апелујемо да брину о безбедности свих нас“, поручили су из друштва „Просвјета“.
Портал хрватског недељника „Новости“ пише да је након дужег времена ово први вандализам на згради „Просвјете“ у Загребу.
Табле са ћириличним натписом протеклих година неколико пута су се нашле на мети нападача, пренео је Танјуг.

https://rs.sputniknews.com/regioni/202010191123618153-ponovo-udar-na-cirilicu-u-hrvatskoj/

Andrej Bolkonski

Domaćin
Poruka
4.224
Sve sto se odigrava u Hrvatskoj,po pitanju bolesnog nacionalizma,sve se to identicno,desava i kod nas u srbiji.U ulici u kojoj ja stanujem,kao i u okolnim
ulicama (najuzi centar Beograda) na tablama na kojima je ispisano ime ulice,i to cirilicom i latinicom,ono latinicom je premazano crnom masnom bojom.
Prema tome,psihopata (nacionalista) ima i na jednoj i na drugoj strani (na zalost i sramotu,obe strane).

Poruka
18.614
Sve sto se odigrava u Hrvatskoj,po pitanju bolesnog nacionalizma,sve se to identicno,desava i kod nas u srbiji.U ulici u kojoj ja stanujem,kao i u okolnim
ulicama (najuzi centar Beograda) na tablama na kojima je ispisano ime ulice,i to cirilicom i latinicom,ono latinicom je premazano crnom masnom bojom.
Prema tome,psihopata (nacionalista) ima i na jednoj i na drugoj strani (na zalost i sramotu,obe strane).
Zvanično pismo u Srbiji po Ustavu je ćirilica. I svi zvanični natpisi moraju da budu na ćirilici.Kome se ne sviđa neka ide da živi u nekoj državi gde je zvanično latinično pismo

Andrej Bolkonski

Domaćin
Poruka
4.224
crna brada ------Prijatelju,ti ocigledno malo teze shvatas.Ja sam napisao,da je taj cin brisanja ime ulice koje je ispisano latinicom,ispod imena ulice
ispisanog cirilicom.varvarski cin,bolesnog nacionalizma.Inace,kod na u srbiji,cirilica i latinica su podjednako vazeca pisma.Ako vec hoces da ustajes
u odbranu cirilice,onda se upitaj,zasto sve dnevne,nedeljnje i ostala izdanja novina,stampaju se iskljucivo latinicnim pismom.Govorim o novinama i
knjigama,koje izlaze u beogradu.Da li mislis,da su za to krivi mozda Hrvati ???

Poruka
18.614
crna brada ------Prijatelju,ti ocigledno malo teze shvatas.Ja sam napisao,da je taj cin brisanja ime ulice koje je ispisano latinicom,ispod imena ulice
ispisanog cirilicom.varvarski cin,bolesnog nacionalizma.Inace,kod na u srbiji,cirilica i latinica su podjednako vazeca pisma.Ako vec hoces da ustajes
u odbranu cirilice,onda se upitaj,zasto sve dnevne,nedeljnje i ostala izdanja novina,stampaju se iskljucivo latinicnim pismom.Govorim o novinama i
knjigama,koje izlaze u beogradu.Da li mislis,da su za to krivi mozda Hrvati ???
Ćirilica je jedino zvanično pismo u Srbiji već par godina. Ti očigledno ne pratiš šta se dešava u državi u kojoj živiš, ako uopšte živiš u Srbiji.
ZAKON O SLUŽBENOJ UPOTREBI JEZIKA I PISAMA: Propisano da je u službenoj upotrebi srpski jezik i ćiriličko pismo, a da se latiničko pismo može upotrebljavati samo na područjima zemlje u kojima žive pripadnici nacionalnih manjina, gde je u službenoj upotrebi istovremeno i srpski i jezici i pisma nacionalnih manjina
https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/180618/180618-vest6.html

sumnjivo lice

Buduća legenda
Poruka
34.170
to si licno ti premazao da napravis jednakost

Mrkalj

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.149
Pogrešna analogija. Ćirilica i latinica su srpska pisma, pa latinica ne označava nikakvu naciju, za razliku od ćirilice u Hrvatskoj. U Beogradu ćirilicu progone Zbiljićevi skauti jer žele da Srbi pišu samo ćirilicom.

S druge strane, ustašoidi lome ćirilicu jer ih podseća na Srbe.

Eto, zato si promašio.

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.356
Zvanično pismo u Srbiji po Ustavu je ćirilica. I svi zvanični natpisi moraju da budu na ćirilici.Kome se ne sviđa neka ide da živi u nekoj državi gde je zvanično latinično pismo
Nije sasvim tačno. U Vojvodini, svako mesto u kojem je određeni broj manjina, ima pravo na naziv mesta na svom jeziku i pismu. I to se radi.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.