"Ponašao se drugačije, žalio se na bolove" otac prijavio vršnjačko seksualno i fizičko zlostavljanje u specijalnoj školi u Nišu

Alter_Ego_

Stara legenda
Poruka
75.695

"PONAŠAO SE DRUGAČIJE, ŽALIO SE NA BOLOVE" Otac prijavio vršnjačko seksualno i fizičko zlostavljanje u Specijalnoj školi u Nišu: "Vaspitač ih je samo izgrdio i poslao u učionice!"​

U Specijalnoj školi sa domom učenika "Bubanj" u Nišu vršnjak je seksualno i fizički maltretirao druga, kako svedoči otac zlostavljanog učenika. Roditelj kaže da je ovaj slučaj prijavio još pre nedelju dana.

Piše: Blic
08.12.2022. 08:55
0
Slušaj vesti

0:00/2:56

90051464.cms




FOTO: SHUTTERSTOCK
Vršnjačko nasilje
Otac navodi da do danas nadležni i škola ništa nisu preduzeli ili ga nisu obavestili, a da je njegovo dete pretrpelo ozbiljnu traumu. Policija je potvrdila prijavu i slučaj prosledila Višem tužilaštvu, a iz škole ne žele da kažu šta su preduzeli.

Blic preporučuje
"SPAKOVAĆU TE NA VMA" Jezivo vršnjačko nasilje u Požarevcu: Osnovca tukao i vređao, pokušao da mu ukrade patike, napao i njegovu majku!
VEZUJU SE, ŠAMARAJU I BODU! Dečak iz Apatina izmislio JEZIVU igricu "Jasenovac", koja je prerasla u STRAVIČNO VRŠNJAČKO NASILJE
"TATA, NE MOGU OVO DA IZDRŽIM" Oglasio se otac učenika iz Trstenika koji je pokušao da se ubije: "Stigla mu je neka poruka, počeo je da plače, a onda samo otrčao"
Kako kaže otac dečaka, pre nekoliko nedelja primetio je čudno ponašanje kod svog sina, koji od ponedeljka do petka boravi u domu, a vikend provodi sa njim. Tek pre nedelju dana priznao mu je da je žrtva seksualnog uznemiravanja od strane drugog učenika i da se tako nešto dešavalo u više navrata.
- Pre nedelju dana kada smo došli kući požalio se na bolove i tada mi je sve ispičao, a ono što je najstrašnije jeste da se to dešavalo pod pritiskom i pretnjama tog drugog učenika. A kako se se to ukupno 5 puta desilo, sin mi je rekao da ih je jednom zatekao i vaspitač koji ih je samo izgrdio i poslao u učionice - kaže otac.
Istog dana, 30. novembra, otišli su lekaru i slučaj prijavili školi i policiji, ali umesto očekivanih reakcija, otac sumnja da škola pokušava da zataška slučaj, jer se sam dečak žalio vaspitačima na zlostavljanje.
- Zbog trauma sin nije išao u školu i juče je prvi put otišao. Nije mi se javljao na telefon i odlučio sam da se vratim u školu i zatekao vaspitače kako ga teraju da se pomiri i rukuje sa dečakom koji ga je zlostavljao. To je dodatno istraumiralo mog sina, direktno sam pozvao službeni broj koji su mi dali iz policije i javio da odmah reaguju jer je ovo maltretiranje - kaže on.
Iz policije potvrđuju da je slučaj prijavljen, da su sve prosledili tužiocu i da čekaju reakciju Višeg tužilaštva u Nišu, nadležnog za ovakve slučajeve. Iz Specijalne škole "Bubanj" nisu bili oduševljeni pozivom novinara i odbili su da daju više informacija o konkretnim koracima koje je škola preduzela, kao i koga je obavestila.

- Kako je moguće da vi znate sve informacije šta je prijavljeno policiji, a zovete iz sredstva javnog informisanja, ne razumem. Vas to interesuje? Škola je preduzela sve mere na koje je bila dužna po zakonu, obavestila nadležne i pokrenula postupke. Ja stvarno o tome ne bih ništa više i mislim da nije u redu da tražite informacije takve vrste - rekla je sekretar škole, pišu Južne vesti.
Inače, reč je o redovnom novinarskom postupku provere prijava sa Policijskom upravom i tužilaštvom.
Sekretarka nije rekla da li je pokrenut disciplinski postupak i da li je učeniku obezbeđen razgovor sa psihologom, uz obrazloženje da to ne može da kaže.
To ne može da kaže ni nova direktorka koja je, kako navodi, na funkciju stupila danas.
(Južne vesti)

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/p...rijavio-vrsnjacko-seksualno-i-fizicko/spw3s0s

Хоће ли просветни радници почети да штите децу која су им поверена?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Још се истресају кад им се затраже информације као да нису криви ни за шта, стока. Важно им једино да заташкају, примењују методе из праисторије ,,рукујте се и помирите се", нуле од педагога, све то треба ишутирати на улицу и кривично гонити за саучесништво у кривичном делу.
 
Још се истресају кад им се затраже информације као да нису криви ни за шта, стока. Важно им једино да заташкају, примењују методе из праисторије ,,рукујте се и помирите се", нуле од педагога, све то треба ишутирати на улицу и кривично гонити за саучесништво у кривичном делу.
Reforme školstva po modelu iz EU.
 
Reforme školstva po modelu iz EU.
Неће баш бити, и нас су терали тако да се миримо кад бисмо се потукли као деца, нема ЕУ с тим никакве везе, а ни реформе школства.
 
Неће баш бити, и нас су терали тако да се миримо кад бисмо се потукли као деца, нема ЕУ с тим никакве везе, а ни реформе школства.
Pa je l ste se pomirili il si i dalje u ratu sa njima ?
 
Potukli ste se, terali su vas da se pomirite, pitam , jeste li se pomirili ili ostali i dalje u sukobu?
А како је то релевантно за овај случај, без обзира на то који је одговор?
 
А како је то релевантно за овај случај, без обзира на то који је одговор?
Jer neke metode daju rezultata kod rešavanja sukoba, pre nego što dođe do nasilja, ne možemo ih sve odbaciti.
 
Jer neke metode daju rezultata kod rešavanja sukoba, pre nego što dođe do nasilja, ne možemo ih sve odbaciti.
Наравно, не кажем да овај метод апсолутно неделотворан, само је на овом примеру непримењив - ем је реч о тинејџерима, ем је реч о сексуалном злостављању. Дакле, васпитач коме је пало на памет да примени баш овај метод је, најблаже речено, дегенерик и нула од педагога. Без икакве сумње могу то да кажем. Да је било реч о обичној тучи рецимо двојице осмогодишњака, то би било сасвим разумљиво и дало би и позитивне резултате у већини случајева, али у средњој школи решавати проблем силовања и сл, методом ,,мир мир мир, нико није крив", shake hands and make up... и још покушати заташкавање... То је за сваку осуду на свим нивоима.
 
Наравно, не кажем да овај метод апсолутно неделотворан, само је на овом примеру непримењив - ем је реч о тинејџерима, ем је реч о сексуалном злостављању. Дакле, васпитач коме је пало на памет да примени баш овај метод је, најблаже речено, дегенерик и нула од педагога. Без икакве сумње могу то да кажем. Да је било реч о обичној тучи рецимо двојице осмогодишњака, то би било сасвим разумљиво и дало би и позитивне резултате у већини случајева, али у средњој школи решавати проблем силовања и сл, методом ,,мир мир мир, нико није крив", shake hands and make up... и још покушати заташкавање... То је за сваку осуду на свим нивоима.
Pitanje je da li je vaspitač znao o čemu se radi.
Vidiš da ni otac nije znao, pa je naknadno od dečaka saznao kad mu se požalio "da ga boli".
U pitanju je dom za decu koja pohađaju specijalnu školu, a mi ne znamo da li može taj dečak i da definiše šta se desilo i ko je kriv za to što mu se desilo.
A kad ja spominjem EU i njen uticaj na naše školstvo, trebalo bi znati da je od 2003. godine, Evropska unija donirala oko 100 miliona evra za reformu sektora obrazovanja na svim nivoima. Oni kreiraju i odnos vaspitača, nastavnika, učitelja, prema učenicima i po tom modelu, mora uvek da postoji "mir, mir, mir - niko nije kriv" jer je dete uvek iznad svoga učitelja i učitelj nema prava da uvredi dete, pa makar ono bilo i nasilnik.
Sa nasilnicima se vaspitno radi.
Nasilnike treba razumeti.
Nasilnici su "mladi ljudi koje treba usmeravati" :mrgreen:
 
Pitanje je da li je vaspitač znao o čemu se radi.
Не само да је знао, него је својим очима видео:
sin mi je rekao da ih je jednom zatekao i vaspitač koji ih je samo izgrdio i poslao u učionice

U pitanju je dom za decu koja pohađaju specijalnu školu, a mi ne znamo da li može taj dečak i da definiše šta se desilo i ko je kriv za to što mu se desilo.
Претпостављам да алудираш на степен менталног развоја ученика, али није реч о школи за децу психички ометену у развоју, већ за децу са оштећеним слухом.
 

Back
Top