Quantcast

Pomoc oko izbora srednje skole

Poruka
60.356
Idu mi prirodne nauke, najvise matematika, biologija i hemija. Volim i istoriju i knjizevnost.. Da li je bolje da upisem gimnaziju prirodni smer ili farmaciju?
Фармацију.
Можеш да се запослиш одмах после средње школе, а можеш и на факс.
У оба случаја лова ако не цури, убрзано капље.

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Dobri đaci (odlični i blizu njih) koji imaju nameru da studiraju treba da idu u gimnaziju!
Lično sam išao u tehničku školu pa se na ETF ispostavilo da gimnazijalci znaju neke stvari iz matematike za koje ja nisam ni čuo! Trebalo mi je vreme da ih sustignem. Moj je sin išao u gimnaziju i jednog dana mi je rekao: "Dobro je što si me naterao da odem u gimnaziju!" (Pri tome nemam osećaj da sam ga "naterao" jer sam samo rekao svoje mišljenje!) Diplomac je ETF.
Bez obzira na razne promene programa, gimnazija je gimnazija!

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Sa takvim prosekom - samo i jedino gimnazija! Bar po mom iskustvu! Vodi računa da nisam pristrasan jer nisam išao u gimnaziju!
Gimnazija daje mnogo bolje opšte obrazovanje od bilo koje stručne škole. I tu sam imao "šupljine" koje je trebalo nadoknaditi.
Da bi neko bio dobar stručnjak - u bilo kojoj oblasti - mora imati solidno opšte obrazovanje.
Bez toga, može naučiti milione činjenica - nikada neće biti vrhunski stručnjak! (Osim ako to nadoknadi kasnije, a to je veoma teško.)
Ne bih bio toliko siguran, da mi sin nije rekao ono što sam pomenuo: da je dobro što sam ga "naterao" u gimnaziju.
Možda tako ne izgleda na prvi pogled, ali je na ETF - a i ostalim fakultetima - opšte obrazovanje isto toliko važno koliko i poznavanje stručnih činjenica.
Mislim da u "težini" ipak nije značajna razlika.

Milos Bojanic

Zainteresovan član
Poruka
193
Prvo, upisi ono sta prilici tvom proseku iz osnovne. Koliko ne valja sa 3,5 iz osnovne ici medju vukovce, toliko ne valja ni sa 5,0 ici medju one koji ne uce previse, vrlo lako te okolina povuce na dole.

Mana gimnazije je da koji god fakultet zelis upisati nekih 90% stvari mozes odmah baciti. Ne postoji fakultet za koji ti istovremeno trebaju i latinski i matematika, a na mnogim ne treba nijedan od ova dva predmeta. Prednost gimnazije je sto si okruzena (relativno) dobrom decom (a to u danasnje vreme i nije tako zanemariva cinjenica), sto stices radne navike koje su mnogo bitnije od gimnazijskog znanja i sto ti se daje mogucnost da se predomislis jer mnogi ni sa 19 nisu sigurni sta zele raditi kao odrasli, a kamoli sa 15. Tesko se sa farmaceutske upisuje pravo.

Prednost strucne skole (koja nije pistoljska) je ta da se ne uce gluposti u tolikoj meri, a kao vukovac u osnovnoj nemoj ni razmisljati o tome da neces upisivati fakultet. U drzavi u kojoj ni fakultetska diploma nije velika garancija za kulturan posao razmisljati o tome da ce ti srednjoskolska diploma doneti dobro radno mesto (ne racunam butik i brisanje sofersajbni na benzinskoj) je iluzija.

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
upisi ono sta prilici tvom proseku iz osnovne. Koliko ne valja sa 3,5 iz osnovne ici medju vukovce, toliko ne valja ni sa 5,0 ici medju one koji ne uce previse, vrlo lako te okolina povuce na dole.
Još jedan razlog za gimnaziju!

Ne postoji fakultet za koji ti istovremeno trebaju i latinski i matematika, a na mnogim ne treba nijedan od ova dva predmeta.
Tačno. Na samom fakultetu nije potrebno i jedno i drugo. Ali ...
Da li se na zaposlenje gleda kao na svakodnevno izvršavanje nekih rutinskih radnji? Onda i nije potrebno školovanje nego dresura!
Kada se tokom rada pojavi potpuno nepoznat problem pravo će rešenje naći samo onaj ko poznaje dovoljan broj stručnih činjenica ali ima i dovoljno široko opšte obrazovanje! Istina je da postoje i druga rešenja, ali vrhunska svakako nisu!

Iz iskustva tvrdim: čovek koji zna samo stručne činjenice a nema dobro opšte obrazovanje nikada ne može biti pravi stručnjak! (Nemci takve zovu "Fachidiot". Prevod je izlišan.)

Jelena_993

Početnik
Poruka
11
Gimnazija. Tesko je sa 14-15 godina biti potpuno siguran cime zelis jednog dana da se bavis. Ja sam na kraju osnovne bila u istoj dilemi, htela sam da studiram hemiju ili farmaciju, razmisljala se izmedju gimnazije i farmacije, a sad studiram menadzment. :D Eto kako za par godina mozes da promenis misljenje. Ja sam bila u gimnaziji, i sad vidim da je to bila bolja opcija. :)

imf5

Početnik
Poruka
12
Ma sve jedno je, ionako je takav program da se nigde ne moze nista nauciti,samo strebas napamet, znas do kontrolnog i zaboravis... i tako...

bice ti dosadno gde god da se upises...

posle svake srednje moze svaki fax...

bolje razmisljaj o faxu...

toliko od mene,...

imf5

Početnik
Poruka
12
Svejedno je sta ces upisati, ionako su programi u svim skolama debelo zastareli, i gde god da odes neces nauciti nista, vec ces samo biflati napamet i posle zaboraviti sve to, tako da se uopste nemoj opterecivati time da li ces to nastaviti ili ne. Msm da je u danasnje vreme najbolja gimnazija,jer tako ne mozes pogresiti,a na faks ces ici sigurno, jer danas a i u buducnosti bez faksa nema posla(mada u Srbiji nema uopste posla,gledaj da zavrsis i bezi odavde).Sva zanimanja sa sr.skolom zastarevaju i za svako zanimanje u buducnosti treba ti faks,tako da msm da ti to i nije bitno.Bolje upisi pr.smer...

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.