Pomoc oko izbora srednje skole, misljenja, diskusije, iskustva

MuuMee

Početnik
Poruka
9
Znam da ima istih ovakvih tema na forumu (mada su uglavnom stare :confused:) ali eto zeleo sam da napravim jednu noviju jer zelim da cujem vase misljenje o ovome.
Naime, kako uskoro krecem u 7. razred (znam da jos nije ni poceo letnji raspust te mozda malo prevremeno smaram :mrgreen:), a u 8. je ogromna halabuka oko upisa i svega vec posle 1. polugodista, poceo sam polako da razmisljam gde cu da se upisem i uopste gde sebe vidim za 10, 15, 20 godina :think:.

E sad, zivim u Kragujevcu i smatram da od svih srednjih skola ovde jedino vredi upisati: Prvu kragujevacku gimnaziju, Prvu tehnicku skolu, Ekonomsku, Medicinsku, iili eventualno za neki "zanat" Trgovinsko-ugostiteljsku ili Strucnu.
Sto se tice ocena, u skoli mi zaista lako ide, imao sam do sad u svih pet razreda prosek 5.00 i najverovatnije cu i sad u sestom, samo treba da pazim da ne popustim :mrgreen:.
Razlog za to je uglavnom ne nesto narocito tesko gradivo (a vecina nastavnica je ok i dobra, lepo objasnjava itd.)

Sada, sva zanimanja koja me interesuju su vezana za prirodne nauke, i to su uglavnom inzenjerske discipline: Masinstvo, Gradjevinarstvo, Arhitektura i Elektrotehnika.
Zbog istih moj izbor srednje skole se sveo na Prvu gimnaziju i Prvu tehnicku. Otac mi je studirao na ELFAK-u u Nisu i pre toga je isao u Srednju elektrotehnicku (u istu u kojoj sada predaje multimediju) i preporucio mi je gimnaziju jer kaze da u elektrotehnickoj nije imao dobro znanje matematike i fizike, zbog cega mu se studiranje otezalo i oduzilo. Video sam takodje na nekoj slicnoj temi ovde kako je neko citirao jednog cuvenog profesora elektrotehnike sa ETF-a - Ratka Opacica (ja nikad nisam cuo za njega :mrgreen:): "Kada bi se iz knjige o elektrotehnici izvukla sva matematika i fizika, ostale bi samo korice". Ovo je tacno, ali opet: jednom sam procitao necije iskustvo sa ETF-a u Beogradu, i, kako kaze, na prvoj godini studija ucenike iz gimnazija je pokosio predmet OET - Osnovi ElektroTehnike, dok je ove iz elektrotehnicke sasekla napredna matematika i fizika koju nisu dovoljno dobro razradili u srednjoj. Smesan je i podatak da se ono strucno znanje iz tehnickih skola iz neke od gore pomenutih oblasti koje me interesuju, u istim odradi za 4 godine, a na faksu sve to vec na prvoj godini za maksimalno mesec dana (mozda malo vise-manje :mrgreen:) te kao takvo ne opravdava bas izgubljenu matematiku i fiziku, kao i ostale predmete opste kulture.

Gimnazija takodje stvara uglavnom bolje radne navike, te je za sad moja odluka pala na prirodno-matematicki smer Prve kragujevacke gimnazije, koliko sam video mislim da nije toliko teska kao sto pricaju, jer sam video spisak predmeta i deluje ok, nista preterano forsirano po pitanju fonda casova osim matematike i blazeg akcenta na jos nekoliko prirodnih nauka, fizike, hemije, biologije i geografije, imam samo engleski kao jedini strani jezik, fizicko 2 puta nedeljno, a ova dva - tri opstekulturna predmeta, sociologija, prava gradjana i valjda latinski, su blagi i imas ih bukvalno samo 1 ili mozda 2 put nedeljno. Usput, zapravo ima osoba zenskog pola :mrgreen::per: i drustvo je u 90% slucajeva super jer nema bas puno duduka i sl. Broj potrebnih poena za upis na drustveni smer je 83, a za prirodni 86, sto izgleda ok, jer sam negde procitao da za jednu elitnu gimnaziju "Jovan Jovanovic Zmaj" u Novom Sadu treba cak 97 bodova, a za specijalna odeljenja u obe preko 200 bodova, koji se dobijaju osvajanjem mesta na drzavnom takmicenju iz odredjenog predmeta.

Na kraju, posto izgleda da sam sam sebi odgovorio na zahtev u naslovu, zeleo bih da cujem vasa misljenja, savete i skustva po pitanju ovog mog izbora, kako bi i ja a i drugi imali koristi od toga pri upisu

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.