Quantcast

Pomoc oko instalacije Ubuntu-a 12.04!!!

Poruka
7.101
Pozdrav svima.

Posto me je neko vreme Windows XP stalno bagovao i nervirao me, odlucio sam da ga se resim za sva vremena i da pocnem da koristim Linux OS. Skinuo sam Ubuntu 12.04, lepo narezao na CD, sve lepo uradio i krenuo da instaliravam. I pocnem ti ja tako redom, korak po korak, i dodjem do dela sa particijama. E tu je sad problem, ne znam sta dalje da radim :confused: Zelim da mi se sacuvaju svi podaci koje sam imao na particiji D: dok mi je Windows bio na particiji C: koja mi nije toliko bitna, na njoj nemam nista. Particija D: mi je jako, jako bitna! Sta ja sad da uradim, sta da podesim kako bih instalirao Ubuntu i sacuvao sve podatke sa particije D: ? Voleo bih da mi se pojasni lepo i od osoba koje vec koriste Ubuntu.

Hvala unapred :)

*Zamolio bih da mi se tema prebaci na podforum Unix/Linux OS, posto sam greskom postavio ovde.

Poslednja izmena:

drzare

Aktivan član
Poruka
1.475
обриши „C“ партицију и од ње направи 3 партиције и то:
/ root партиција -системска партиција
/home партиција - за смештање корисничких подешавања као и свег оног што ти је раније стајало у My Documents
SWAP партиција -помоћна меморија
Што се тиче величине партиција то ће већ да зависи од величине твоје „C“ партиције и величине RAM-a нпр:
/root партиција од 15-20GB
SWAP партиција у зависности од количине RAM меморије али не мора да прелази преко 2-3GB
/home париција -оно што ти остане доступно... не би било згорег ако можеш да одвојиш бар 50ак ГБ (временом ти порасту апетити па пожелиш да се играш и са неким оперативним системима кроз виртуалене машине)...

Qurajber

Veoma poznat
Banovan
Poruka
11.259
A jel može prijateljski savet?
Nemam nameru da se verbalno prepirem ko šta voli, mislim, tvoj kompjuter turaj šta tebi drago
Al ako si a jesi takav početnik, uzmi čoveče MANDRIVA distribuciju
Sve će ti ona odradi ti samo izabereš dal imaš jedan ili više sistema pa i windows apiacije možeš iz MANDRIVE da pokrećeš
Ako misliš da je početnik objasni mu šta je MANDRIVA distribucija....i koju verziju da instalira, 2011 ili neku stariju koja je puno jednostavnija od zadnje verzije...

Poslednja izmena:

drzare

Aktivan član
Poruka
1.475
A jel može prijateljski savet?
Nemam nameru da se verbalno prepirem ko šta voli, mislim, tvoj kompjuter turaj šta tebi drago
Al ako si a jesi takav početnik, uzmi čoveče MANDRIVA distribuciju
Sve će ti ona odradi ti samo izabereš dal imaš jedan ili više sistema pa i windows apiacije možeš iz MANDRIVE da pokrećeš
кад дајеш овакве „пријатељске савете“ прво се упознај са ситуацијом са Мандривом па тек онда дај неки конкретнији савет...
Бубњар је тражио савет по питању инсталације Убунтуа, прецизније партиционисања партиција, те га не треба још збуњивати набацивањем дистрибуције која неко време има доста проблема и отворено питање даљег развоја... сдруге стране кад једном одради партиционисање како треба ништа га неће спречавати да исте партиције користи за било коју другу ГНУ/Линукс дистрибуцију... ;)

Poruka
7.101
Hvala na ovom snimku, ali mi nije bas pomogao :D Jel moze malo detaljnije? Posto nikad do sad nisam koristio Linux, i brine me da izbrisem podatke sa D: particije, zauzimaju oko 70GB, tako da ih nigde ne mogu ni kopirati, na neki cd i slicno. Evo, ovaj korak je problem:

E sad, kod mene pise ovako: gore je /dev/sda, pa ispod toga pise /dev/sda1 i tu mi je particija C: koja ima oko 100gb i tu mi je Windows, pa ispod toga pise /dev/sda5 i tu mi je particija D: koja ima oko 200 gb i ta mi je bitna, jer mi je tu sve sto imam na kompu. Za oba mi ovaj Type pise ntfs. E ja sad kad udjem na jedno od njih i idem na ovo change ispadne mi prozorce i tu ima da se bira vise nekih opcija, trenutno mi za oba pise: ne koristi particiju. E sta ja sa tim da radim? Sta da radim tu medju tim opcijama na C: particiji ili /dev/sda1 i sta da radim na D: ili /dev/sda5, koje opcije da izaberem na oba i sta jos treba da uradim? To me zanima.

Magic_Stick

Domaćin
Banovan
Poruka
3.258
U ovoj tabeli gore na slici nesto nije u redu :think:

Ti kazes da imas 200 Gb a nigde ne pise u tabeli :eek:

Prvo promeni Device for boot loader installation jer je ova trenutno za VBox HardDisk :mrgreen:

Pronadji u podmeniju svoj hard disk PRVO a zadim odaberi C patriciju (ako je prazna) i promeni format na ext

Podesi u opciji Change koliko slobodnog mesta i za swap file

Pokazi mi sliku kad odaberes Patriciju C i kliknes na Change

Poslednja izmena:
Poruka
7.101
U ovoj tabeli gore na slici nesto nije u redu :think:

Ti kazes da imas 200 Gb a nigde ne pise u tabeli :eek:

Prvo promeni Device for boot loader installation jer je ova trenutno za VBox HardDisk :mrgreen:

Pronadji u podmeniju svoj hard disk PRVO a zadim odaberi C patriciju (ako je prazna) i promeni format na ext

Podesi u opciji Change koliko slobodnog mesta i za swap file

Pokazi mi sliku kad odaberes Patriciju C i kliknes na Change
Ova gore slika nije moja, to sam nasao na netu, posto trenutno nisam u stanju da uslikam odgovrajucu sliku, ali sam pokazao kako to izlgleda.

а да прочиташ упуство за инсталцију?
Лепо прочитај Упутство за инсталацију Убунтуа и ако ни после тога не будеш умео да одрадиш то што желиш, а ти заборави на Линукс....
Au brate, pa jel ima neko ovde ko ce na prost nacin da mi odgovori sta da uradim sa particijom D:. Ja sam hocu da sacuvam podatke sa kompa, i samo me to zanima, ova gore upustva su ti vezana za prazan hdd, mene zanimaju kad j pun. To me samo zanima, jel moze lepo da mi se objasni to, jel to toliko tesko?

Necu da zaboravim na Linux, ima da ga instaliram, pa i da ode sve u pm.

Poruka
7.101
Samo odaberi C patriciju kada instalirash a za Swap fajl napravi jednu manju od 1G max :)
Cek, ne razumem. Znaci ja samo sad udjem u C particiju, i sta tu da uradim, koju opciju da izaberem? A gde da napravim swap, a sta sa onim /home? A sta da radim sa D, koju opciju tu da izaberem? Da je ostavim na: ne koristi opciju? To su one opcije: ntfs, ext3, ext4, swap itd. E sad su mi obe particije namestene na: ne koristi particiju.

Magic_Stick

Domaćin
Banovan
Poruka
3.258
Cek, ne razumem. Znaci ja samo sad udjem u C particiju, i sta tu da uradim, koju opciju da izaberem? A gde da napravim swap, a sta sa onim /home? A sta da radim sa D, koju opciju tu da izaberem? Da je ostavim na: ne koristi opciju? To su one opcije: ntfs, ext3, ext4, swap itd. E sad su mi obe particije namestene na: ne koristi particiju.
NE ulazis u patriciju nego je izabers (osvetlis ) kao na slici gore zatim kliknes Install Now

Ali prvo formatiraj C patriciju na ext3 ili ext4 ( ntfs ne sme da bude )

Zatim napravi jednu malu patriciju za SWAP fajl od 1GB

Kad imash obe kreirane odaberi C patriciju i kreni da instaliras :)

Napomena: Obe patricije neka budu deo C diska, znaci iz C disk odvoji patriciju za SWAP

drzare

Aktivan član
Poruka
1.475
Au brate, pa jel ima neko ovde ko ce na prost nacin da mi odgovori sta da uradim sa particijom D:. Ja sam hocu da sacuvam podatke sa kompa, i samo me to zanima, ova gore upustva su ti vezana za prazan hdd, mene zanimaju kad j pun. To me samo zanima, jel moze lepo da mi se objasni to, jel to toliko tesko?

Necu da zaboravim na Linux, ima da ga instaliram, pa i da ode sve u pm.
У поруци бр 3 сам ти написао шта да урадиш,на упутству имаш слике и кад упоредиш упутство и оно што сам ти поставио схватићеш шта треба да урадиш... D партицију не дирај..

Poruka
7.101
NE ulazis u patriciju nego je izabers (osvetlis ) kao na slici gore zatim kliknes Install Now

Ali prvo formatiraj C patriciju na ext3 ili ext4 ( ntfs ne sme da bude )

Zatim napravi jednu malu patriciju za SWAP fajl od 1GB

Kad imash obe kreirane odaberi C patriciju i kreni da instaliras :)

Napomena: Obe patricije neka budu deo C diska, znaci iz C disk odvoji patriciju za SWAP
A sta sa /home i root particijom, to da ne kreiram, jel? RAM mi je 1gb, to znaci da mi swat mora biti 2gb, tako?

У поруци бр 3 сам ти написао шта да урадиш,на упутству имаш слике и кад упоредиш упутство и оно што сам ти поставио схватићеш шта треба да урадиш... D партицију не дирај..
Ok, mislim da sam razumeo :D obrisem C: i onda kreiram 3 nove, to idem na ovo: Nova particiona tabla (posto ce mi biti na srpskom, New partition table bi bio na engleskom, ako ne lupam :D) i te odte 3 napravim root, swap i home, i prebacim ih na ext4 a swap na swap, tako? A D: ne diram nikako, ostaje mu ovo ntfs i onda idem Install now?

Poslednja izmena:

drzare

Aktivan član
Poruka
1.475
A sta sa /home i root particijom, to da ne kreiram, jel? RAM mi je 1gb, to znaci da mi swat mora biti 2gb, tako?

Ok, mislim da sam razumeo :D obrisem C: i onda kreiram 3 nove, to idem na ovo: Nova particiona tabla (posto ce mi biti na srpskom, New partition table bi bio na engleskom, ako ne lupam :D) i te odte 3 napravim root, swap i home, i prebacim ih na ext4 a swap na swap, tako? A D: ne diram nikako, ostaje mu ovo ntfs i onda idem Install now?
Добро си разумео... при инсталацији само обрати пажњу да ни на који начин не чачкаш твоју „D“ партицију (препознаћеш је по величини) и нећеш имати никаквих проблема са чувањем података који се налазе на њој....
/home партиција чува корисничке податке и подешавања те на тај начин немабојазни да ћеш исте изгубити уколико се одлучиш за реинсталацију система или пак инсталацију нове верзије... важно је само да ту партицију поново означиш као /home, да је не форматираш и да поставиш идентично корисничко име како би била препозната ранија подешавања.... тако да ако сад одрадиш партиционисање како ваља нећеш се много замајавати чак иако одлучиш да промениш дистрибуцију (само креираш другачији кориснички налог како не би дошло до каквих сукобљавања са подешавањима за претходну дистрибуцију)... кад одрадиш пар пута реинсталацију/инсталацију схватићеш зашто је /home партиција вредна...
Што се тиче SWAP-a код машина са мање RAM-а неко правило каже 1,5 -2 x већа SWAP партиција, што ће рећи да би ти 2GB требало бити довољно, бар ако не планираш ништа захтевније да радиш...

Poruka
7.101
Добро си разумео... при инсталацији само обрати пажњу да ни на који начин не чачкаш твоју „D“ партицију (препознаћеш је по величини) и нећеш имати никаквих проблема са чувањем података који се налазе на њој....
/home партиција чува корисничке податке и подешавања те на тај начин немабојазни да ћеш исте изгубити уколико се одлучиш за реинсталацију система или пак инсталацију нове верзије... важно је само да ту партицију поново означиш као /home, да је не форматираш и да поставиш идентично корисничко име како би била препозната ранија подешавања.... тако да ако сад одрадиш партиционисање како ваља нећеш се много замајавати чак иако одлучиш да промениш дистрибуцију (само креираш другачији кориснички налог како не би дошло до каквих сукобљавања са подешавањима за претходну дистрибуцију)... кад одрадиш пар пута реинсталацију/инсталацију схватићеш зашто је /home партиција вредна...
Што се тиче SWAP-a код машина са мање RAM-а неко правило каже 1,5 -2 x већа SWAP партиција, што ће рећи да би ти 2GB требало бити довољно, бар ако не планираш ништа захтевније да радиш...
Е хвала ти :) Хвала и осталима.
Само ме још занима како бих могао да урадим dual boot, да имам 2 система, и Линух и ХП? Сад нешто размишљам, пошто ми можда ХП затреба за нешто, па да имам оба, шта би ту могло да се уради?

drzare

Aktivan član
Poruka
1.475
Ако желиш да имаш и WinXП поступак је :
*направиш партицију за WinXP (важно је да буде на почетку хард диска) -величина зависи од тога шта све планираш да инсталираш
*направиш партиције за линукс (већ обрађено у претходним порукама) -напомена за разлику од Виндовса, Линукси се могу инсталирати на логичким партицијама
*инсталирај WinXP на прву партицију наравно у NTFS фајл систему
*инсталирај Линукс (по већ обрађеној процедури)

Важно је да прво инсталираш WinXP па потом Линукс како би имао употребљив ГРУБ (програм који ти омогућава да одабереш систем по жељи) јер Виндовси немају подршку за Линукс оперативне системе те у случају накнадног инсталирања WinXP нећеш моћи ући на Линукс без одређене акробатике (није превише компликовано али није баш згодно за почетника)....

Poruka
7.101
Ако желиш да имаш и WinXП поступак је :
*направиш партицију за WinXP (важно је да буде на почетку хард диска) -величина зависи од тога шта све планираш да инсталираш
*направиш партиције за линукс (већ обрађено у претходним порукама) -напомена за разлику од Виндовса, Линукси се могу инсталирати на логичким партицијама
*инсталирај WinXP на прву партицију наравно у NTFS фајл систему
*инсталирај Линукс (по већ обрађеној процедури)

Важно је да прво инсталираш WinXP па потом Линукс како би имао употребљив ГРУБ (програм који ти омогућава да одабереш систем по жељи) јер Виндовси немају подршку за Линукс оперативне системе те у случају накнадног инсталирања WinXP нећеш моћи ући на Линукс без одређене акробатике (није превише компликовано али није баш згодно за почетника)....
Aha, ok. A ja sad imam XP vec instaliran. I kako ja sad? Samo dodam jos Linux? Onda ne diram C particiju, vec napravim 3 nove. Pa bih onda imao 4 particije + D: particja koju ne diram, znaci 5 ukupno. To bi tako bilo?

drzare

Aktivan član
Poruka
1.475
micrsoft office 2003 је још некако и радио 2007 тешко и 2010 нисам успео да потерам преко Wine. Ипак не препоручујем коришћење Виндовс програма на Линуксу (оно могу неке игрице и сл)...
Обзиром да планираш дуал бут нек Мајкрососфтов канцеларијски пакет остане на Виндовсу... На Линуксу и онако имаш Либреофис пакет који ради са свим форматима отвореног стандарда али и са свим Мајкрософтовим форматима...

Poruka
7.101
Instalirao sam, super radi, sve je dobro, podaci sa D: particije su se sacuvali :) Samo trebam da se naviknem, neke stvari sam jedva nasao, ali ima vremena za to. Samo sto nemam program sa CD maticne ploce koji sam uvek instaliravao sa ostalima kad sam XP, a sad mi ne treba taj cd. A bitan mi je taj program, za muziku je, treba mi ekvilajzer, ali cu naci negde na netu :D

Hvala svima, pogotovo drzare, stvarno mi je pomogao :)

drzare

Aktivan član
Poruka
1.475
какв то програм за матичну?

отвориш software manager и унесеш у претрагу шта/за шта ти треба (или бар што приближније) и пробереш од понуђеног оно што ти по опису највише одговара, инсталираш то на систем и бациш се на тестирање те одабереш оно што ти ради посао...

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.