Pomoc, motor-generator

Milivoje991

Početnik
Poruka
7
Pozdrav svima!
Da li neko moze da mi pomogne, zanima me da li motor asinhroni moze da se koristi kao generator, ali bez da se previnkluje. Znaci kada ga prikljucim u struju da radi kao motor, a da kada ga pokrecem mehanicki da daje struju????

hakim bej

Elita
Poruka
16.590
Nisam siguran, mislim da je prilikom pokretanja generatora potrebno utrositi neku struju na stvaranje magnetnog polja.
Samo u pocetnom trenutku, jer kada se zavrti, generator generise dovoljno energije da izmedju statora i kavezastog rotora napravi magnetno polje.
U velikim hidro- i termo-elektranama stator su namotaji a rotor kavez, bas kao i u tvom motoru.
Vise o startovanju potrazi u knjizi "asinhroni motori".

Мата Лабор

Zainteresovan član
Poruka
204
Може, ако се обрће надсинхроном брзином. Међутим, мора да буде прикључен на мрежу да би имао струју за магнећење језгра. Управо то се користи у неким типовима електрана на ветар.

Мата Лабор

Zainteresovan član
Poruka
204
Pozdrav svima!
Da li neko moze da mi pomogne, zanima me da li motor asinhroni moze da se koristi kao generator, ali bez da se previnkluje. Znaci kada ga prikljucim u struju da radi kao motor, a da kada ga pokrecem mehanicki da daje struju????

Може. Ако се мотор окреће надсинхроном брзином (брже од обртног магнетног поља), онда се налази у тзв. генераторском начину рада. Међутим, једини проблем са овиме је што захтева да буде стално прикључен на мрежу, како би из мреже узимао струју за магнећење гвожђа. Код неких типова ветрењача се користи управо асинхрони мотор, јер се тиме заобилазе проблеми око синхорнизације на мрежу.

pixies

Primećen član
Poruka
846
Nisam siguran, mislim da je prilikom pokretanja generatora potrebno utrositi neku struju na stvaranje magnetnog polja.
Samo u pocetnom trenutku, jer kada se zavrti, generator generise dovoljno energije da izmedju statora i kavezastog rotora napravi magnetno polje.
U velikim hidro- i termo-elektranama stator su namotaji a rotor kavez, bas kao i u tvom motoru.

Prema teoriji u gvožđu mašine postoji remanentni magnetizam koji može izvršiti postepenu pobudu. Tačno je da svaka mašina može raditi u oba režima, ali je pitanje sa kakvom efikasnošću.

Radema

Početnik
Poruka
49

U hidroelektranama generatori su sunhrone masine. Ranije je pobuda izvodjena preko generatora jednosmerne struje, koji se nalazio na istoj osovini kao i sinhrona masina.
Sada se pobuda izvodi preko invertora i postoji ceo jedan sistem za regulaciju i upravljanje pobudom. Kod asinhrornog motora nemozete uticati na pobudu je se desava sama od sebe.

Мата Лабор

Zainteresovan član
Poruka
204
U hidroelektranama generatori su sunhrone masine. Ranije je pobuda izvodjena preko generatora jednosmerne struje, koji se nalazio na istoj osovini kao i sinhrona masina.
Sada se pobuda izvodi preko invertora i postoji ceo jedan sistem za regulaciju i upravljanje pobudom. Kod asinhrornog motora nemozete uticati na pobudu je se desava sama od sebe.

Код асинхроних машина са намотаним ротором (дакле, не кавезним) могуће је контролисати струју ротора, па тиме утицати и на обртни момент. Раније су се користили отпорници у ротору, сада се то ради помоћу електронике.

gost 230618

Veoma poznat
Poruka
10.610
Pozdrav svima!
Može. Za ostrvski rad: trebaju mu kapacitivne baterije, koje obezbeđuju kapacitivni faktor snage umesto induktivnog. Iz remanentne induktivnosti će postepeno napuniti energijom. Sa strane generatora, potrebno je obezbediti reda 10-20 obrtaja u minuti više od njegove sinhrone brzine, u zavisnosti od broja, polova, snage i očekivane potrošnje energije.
Za rad na mreži: potrebno je obezbediti samo takvu mašinu, koja će poterati asinhroni motor na broj obrtaja 10-20 o/min veći od sinhrone brzine.
Код асинхроних машина са намотаним ротором (дакле, не кавезним) могуће је контролисати струју ротора, па тиме утицати и на обртни момент. Раније су се користили отпорници у ротору, сада се то ради помоћу електронике.
Da, ovo se danas naveliko koristi u vetroelektranama (asynchronous doubly-fed generator). Veoma su fleksibilni u odnosu na sinhrone generatore za istu namenu, kao i u odnosu na dvobrzinske asinhrone generatore sa kaveznim rotorom. Konstrukciono su maltene isti kao i obični asinhroni kliznokolutni motori, ali su sa pojačanim sistemom izolacije, upravo zbog primene elektronike.

I dan danas postoji opciono statička i rotaciona pobuda. Statička pobuda je dakle preko elektronike, a rotaciona, takođe savremena se bazira na jednosmernom beščetkičnom generatoru i obrtnom diodnom ispravljaču, koji se nalazi na istom vratilu na kom su rotor generatora i tog jednosmernog beščetkičnog generatora za pobudu. Govorimo naravno o sinhronim hidrogeneratorima.

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.