Politički "korijeni" raspada SFRJ i među narodnih sukoba u bivšoj SFRJ

iwo jima

Elita
Banovan
Poruka
20.249
kada? gdje? i zbog čega?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Srpsko-albanski_sukob

Srpsko-albanski sukob je neprijateljstvo između Srba i Albanaca koji je, otvoreno ili latentno, trajao tokom čitavog 20. stoljeća, više puta prerastajući u oružani sukob. Ovaj sukob ima svoju dugu i složenu povijest, koja se uglavnom odnosi na teritorij Kosova.

Milorad Timotić, analitičar iz Centra za civilno-vojne odnose, smatra da su sljedeći povijesni događaji predstavljali uvod u srpsko-albanski sukob: islamizacija većine albanskih plemena u 17. i 18. stoljeću; Prvi srpski ustanak 1804. godine i Balkanski rat 1912. godine.

Srpska povjesničarka Latinka Perović kao bitne momente srpsko-albanskog sukoba identificira: krvavo gušenje albanskih pobuna, neuspjelu kolonizaciju u prvoj Jugoslaviji, svrstavanje Albanaca na stranu Italije u Drugom svjetskom ratu, vojnu upravu poslije Drugog svjetskog rata, status albanske nacionalne manjine koji su bili brojniji od tri jugoslavenska naroda (Slovenaca, Crnogoraca i Makedonaca), status pokrajine i pokušaj integracije u jugoslavensku državu, ukidanje pokrajine i teror režima Slobodana Miloševića.

Srpsko-albanski sukob je gotovo u potpunosti potisnuo nekadašnji odnos srpsko-albanskog prijateljstva.

http://wapedia.mobi/hr/Raspad_SFRJ#1.

Smatra se da je raspad Jugoslavije počeo malo manje od godinu dana nakon smrti Josipa Broza Tita, kada u proljeće 1981. godine Kosovski Albanci zahtjevaju status republike za Kosovo. Tijekom masovnih demonstracija koje će biti zaustavljene samo proglašenjem opsadnog stanja 9 ljudi će poginuti, a 250 će biti ozlijeđeno.[3] Kao odgovor na pojavu "albanskog nacionalizma" dolazi do rasta srpskog nacionalizma koji poziva na zaštitu "ugroženih" Srba na Kosovu. Borbeni krik tih poziva će postati navodno silovanje (žrtva kao i istražitelji su pričali i o samoozljeđivanju i o silovanju ) bocom kosovskog Srbina Đorđe Martinovića, od strane Albanaca. Manje od mjesec dana nakon ovog događaja (25. svibnja 1985.) SANU je počela raditi na svom poznatom memorandumu o srpskoj situaciji u Jugoslaviji.
Dana 24. rujna 1986. glavne točke memoranduma SANU izlaze u Večernjim novostima. Između ostalog, autori memoranduma pišu da "Albanci vrše genocid nad Srbima na Kosovu", "Slovenija i Hrvatska preuzimaju kontrolu nad srpskom ekonomijom" te da je "Srbija dala najviše žrtava za Jugoslaviju u oba svjetska rata, a sada je žrtva te države". Predsjednik Srbije Ivan Stambolić je odmah po objavljivanju izjavio da je memorandum "smrtonosni ratni manifest za srpske komesare", ali taj njegov protest prolazi bez reakcija. Sljedećih dvanaest mjeseci prolazi u porastu srpskog nacionalizma i borbi za vlast koja završava smjenom Stambolića koji je jasno osudio memorandum i Miloševićev govor na Kosovu ("Niko ne sme da vas bije"). On je na glasovanju lige komunista Srbije poražen od Miloševića koji postaje novi čelnik srpske komunističke partije.
 
1. Никавог оружаног сукоба, тј. рата између Срба и Албанаца у новијој историји није било.
У 18., 19., па и 20. веку постојале су само банде наоружаних одметника који су се некада звали Башибозук, Качаци, касније балисти, и на крају ОВК, а сви они су увек, али дословце увек деловали као експонент неке стране силе, тј. окупатора и њихове војске, најпре Турака, а затим Италијана, Немаца, и на крају НАТО пакта.

2. Узрок распада СФРЈ је само њено уређење, које је у себи носило темпирану бомбу дезинтеграције, покрајине само у Србији, двоструки аршини приликом одређивања граница између република, сам карактер република (нпр. по којим је критеријумима направљена држава БиХ), намерно продубљивање јаза по разним основама између у суштини људи истог корена и језика итд.

3. Срамно је набијање на флашу Ђорђа Мартиновића називати самоповређивањем, а Срби на КиМ јесу у 20. веку доживели егзодус и етничко чишћење незабележено пре тога у Европи, и то у оквирима своје државе, не морамо да посматрамо гомилу нерешених случајева убистава, паљевина, отимања имовине, разбојништава на штету Срба, довољно је погледати стрмоглави пад постотка Срба у покрајини током пар деценија 20. века па да све буде јасно.

4. Моје лично мишљење је да су сви народи бивше СФРЈ упркос њеном уређењу могли да некако наставе да живе заједно, наравно уз политичке, економске и друге промене, али Албанци су били та иницијална каписла која је срушила државу, и то није било ништа случајно, све је било одавно испланирано и конструисано.
 
Šta možeš da očekuješ od ustašije ?
Tuga, toliko nevinih života zbog samovolje i fantazma jednog krivoustog egomanijaka !

Није био само један, било их је више, било је неких који су постајали маршали без икаквих квалификација и школа итд...
 
A voditelj odma "tu bio Milosevic" :lol:

Kad cvrc, Tudjman a ne Sloba zaebao stvar :hahaha:

Па џукела комунистичка се покондирила и сигурно је хтео да буде ШОКАЧКИ КРАЉ...... невероватно... ти комунисти остављају чак И СВОЈИМ СИНОВИМА У НАСЛЕДСТВО СОПСТВЕНЕ КОМУНИСТИЧКЕ ФУНКЦИЈЕ... тако и син Туђмана и оног Изетбеговића... бламаре...
 
Није био само један, било их је више, било је неких који су постајали маршали без икаквих квалификација и школа итд...

Mene zanima ova konkretna situacija.
Zbog čega je odbijeno članstvo u EU, 5 milijardi dolara i preko potrebne reforme ?
 
Mene zanima ova konkretna situacija.
Zbog čega je odbijeno članstvo u EU, 5 milijardi dolara i preko potrebne reforme ?

Па није 5 милијарди, то је уствари 6 милијарди, оних 6 које су само чекале да се деси 05. октобар, па да експресно уђу у Србију, што се и десило, како смо могли да видимо, мислим ушло нам је до балчака...
 
Mene zanima ova konkretna situacija.
Zbog čega je odbijeno članstvo u EU, 5 milijardi dolara i preko potrebne reforme ?

Па видиш ли да је Фрањо хтео "краљевство" - а немају ни престолонаследника... за сва срања на Балкану су увек највеће "заслуге" имали Шокци и то под "упутствима" Ватикана - али увек........
 
Па џукела комунистичка се покондирила и сигурно је хтео да буде ШОКАЧКИ КРАЉ...... невероватно... ти комунисти остављају чак И СВОЈИМ СИНОВИМА У НАСЛЕДСТВО СОПСТВЕНЕ КОМУНИСТИЧКЕ ФУНКЦИЈЕ... тако и син Туђмана и оног Изетбеговића... бламаре...

"Hrani pseto da te ujede"

Za vreme komunista je taj Franjo bio maltene "kralj", sve su mu dali a on onda resio da mu je malo pa hteo da stvori kraljevinu.

Lepo Kiro zaebao voditelja iako ga on dzukacki prekida i pokusava da svali krivicu na Slobu
 
Па видиш ли да је Фрањо хтео "краљевство" - а немају ни престолонаследника... за сва срања на Балкану су увек највеће "заслуге" имали Шокци и то под "упутствима" Ватикана - али увек........

Kako nemaju?

Imaju onog Savojskog princa sto ga je Hitler postavio za kralja?

A moze i onaj Habzburg :lol:
 
"Hrani pseto da te ujede"

Za vreme komunista je taj Franjo bio maltene "kralj", sve su mu dali a on onda resio da mu je malo pa hteo da stvori kraljevinu.

Lepo Kiro zaebao voditelja iako ga on dzukacki prekida i pokusava da svali krivicu na Slobu

Их, па где би могао да прекине и превесла неки водитељ 'рвацки пицопевац старог превејаног комунисту Киру... ма иди...
 
kada? gdje? i zbog čega?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Srpsko-albanski_sukob

Srpsko-albanski sukob je neprijateljstvo između Srba i Albanaca koji je, otvoreno ili latentno, trajao tokom čitavog 20. stoljeća, više puta prerastajući u oružani sukob. Ovaj sukob ima svoju dugu i složenu povijest, koja se uglavnom odnosi na teritorij Kosova.

Milorad Timotić, analitičar iz Centra za civilno-vojne odnose, smatra da su sljedeći povijesni događaji predstavljali uvod u srpsko-albanski sukob: islamizacija većine albanskih plemena u 17. i 18. stoljeću; Prvi srpski ustanak 1804. godine i Balkanski rat 1912. godine.

Srpska povjesničarka Latinka Perović kao bitne momente srpsko-albanskog sukoba identificira: krvavo gušenje albanskih pobuna, neuspjelu kolonizaciju u prvoj Jugoslaviji, svrstavanje Albanaca na stranu Italije u Drugom svjetskom ratu, vojnu upravu poslije Drugog svjetskog rata, status albanske nacionalne manjine koji su bili brojniji od tri jugoslavenska naroda (Slovenaca, Crnogoraca i Makedonaca), status pokrajine i pokušaj integracije u jugoslavensku državu, ukidanje pokrajine i teror režima Slobodana Miloševića.

Srpsko-albanski sukob je gotovo u potpunosti potisnuo nekadašnji odnos srpsko-albanskog prijateljstva.

http://wapedia.mobi/hr/Raspad_SFRJ#1.

Smatra se da je raspad Jugoslavije počeo malo manje od godinu dana nakon smrti Josipa Broza Tita, kada u proljeće 1981. godine Kosovski Albanci zahtjevaju status republike za Kosovo. Tijekom masovnih demonstracija koje će biti zaustavljene samo proglašenjem opsadnog stanja 9 ljudi će poginuti, a 250 će biti ozlijeđeno.[3] Kao odgovor na pojavu "albanskog nacionalizma" dolazi do rasta srpskog nacionalizma koji poziva na zaštitu "ugroženih" Srba na Kosovu. Borbeni krik tih poziva će postati navodno silovanje (žrtva kao i istražitelji su pričali i o samoozljeđivanju i o silovanju ) bocom kosovskog Srbina Đorđe Martinovića, od strane Albanaca. Manje od mjesec dana nakon ovog događaja (25. svibnja 1985.) SANU je počela raditi na svom poznatom memorandumu o srpskoj situaciji u Jugoslaviji.
Dana 24. rujna 1986. glavne točke memoranduma SANU izlaze u Večernjim novostima. Između ostalog, autori memoranduma pišu da "Albanci vrše genocid nad Srbima na Kosovu", "Slovenija i Hrvatska preuzimaju kontrolu nad srpskom ekonomijom" te da je "Srbija dala najviše žrtava za Jugoslaviju u oba svjetska rata, a sada je žrtva te države". Predsjednik Srbije Ivan Stambolić je odmah po objavljivanju izjavio da je memorandum "smrtonosni ratni manifest za srpske komesare", ali taj njegov protest prolazi bez reakcija. Sljedećih dvanaest mjeseci prolazi u porastu srpskog nacionalizma i borbi za vlast koja završava smjenom Stambolića koji je jasno osudio memorandum i Miloševićev govor na Kosovu ("Niko ne sme da vas bije"). On je na glasovanju lige komunista Srbije poražen od Miloševića koji postaje novi čelnik srpske komunističke partije.

Ma kladim se da će sada čede da otvore paljbu iz sveg oružja!Juga je nastala na krivim temeljima počev od 1918 i nije mogla preživjeti ma kako je šminkali:evil::cool:
 
Ma kladim se da će sada čede da otvore paljbu iz sveg oružja!Juga je nastala na krivim temeljima počev od 1918 i nije mogla preživjeti ma kako je šminkali:evil::cool:

Па сам термин Југославија је настао у Загребу још у 19. веку. Те 1918. су Хрвати тражили уједињење!
 

Back
Top