Plutarh
Gost
- Poruka
- 2.359
Znam da necete vjerovati i da vam nedostaje uvid u sve ovo, ali postoje knjige i autori koji su se bavili fenomenom "prenaseljenosti" jos prije nekoliko vijekova i koji su krajnje pesimisticki procjenjivali buducnost. Kasnije su te knjige postale obavezna literatura u svim politickim partijama.
Naime, "prenaseljenost" se nalazi tamo gdje ljudi "lose zive".
Npr. ako je feudalac radio samo na tome da izrabljuje svoje seljake, pa su oni morali da rade 16 sati dnevno razne poslove (ne samo poljoprivredu) da bi isplatili feudalca i usled toga nisu mogli kako treba da obradjuju zemlju, onda bi se i takav covjek smatrao "suvisnim", jer "zivi lose".
Isto tako se ponasaju moderni politicari - oni gledaju kako narod zivi, a ne kako da mu omoguce da zivi normalno, i nije svjestan da je on taj koji mu otezava zivot, i onda zakljucuje da je njegova zemlja "prenaseljena" i onda gleda kako da ometa ljude koji mu ne znace mnogo ili nista.
Npr. odes u ambasadu i tamo te zaebava sluzbenik za salterom bez ikakvog vidljivog razloga, jer smatra ako udjes u njegovu drzavu da ces jos vise da uvecas problem koji se u toj drzavi nalazi.
I tako svugdje politicari stoje na putu zivotnog razvoja, ako hoces da pocnes neki posao oni gledaju da oni prije svega imaju korist od toga, a ne zanima ih koliko radnih mjesta ce neki posao da donese. Samim tim sto su potpuno ravnodusti prema cinjenici da se sela prazne govori o tome koliko su nezainteresovani da povecaju zivotni standard i cak broj stanovnika svoje zemlje, nego je cilj samo da se taj broj skrese.
Prema tome, moderni politicar mora biti i mizantrop, jer inace ne bi u svim zemljama Evrope bilo na sceni jedno te isto ponasanje politicara!
Naime, "prenaseljenost" se nalazi tamo gdje ljudi "lose zive".
Npr. ako je feudalac radio samo na tome da izrabljuje svoje seljake, pa su oni morali da rade 16 sati dnevno razne poslove (ne samo poljoprivredu) da bi isplatili feudalca i usled toga nisu mogli kako treba da obradjuju zemlju, onda bi se i takav covjek smatrao "suvisnim", jer "zivi lose".
Isto tako se ponasaju moderni politicari - oni gledaju kako narod zivi, a ne kako da mu omoguce da zivi normalno, i nije svjestan da je on taj koji mu otezava zivot, i onda zakljucuje da je njegova zemlja "prenaseljena" i onda gleda kako da ometa ljude koji mu ne znace mnogo ili nista.
Npr. odes u ambasadu i tamo te zaebava sluzbenik za salterom bez ikakvog vidljivog razloga, jer smatra ako udjes u njegovu drzavu da ces jos vise da uvecas problem koji se u toj drzavi nalazi.
I tako svugdje politicari stoje na putu zivotnog razvoja, ako hoces da pocnes neki posao oni gledaju da oni prije svega imaju korist od toga, a ne zanima ih koliko radnih mjesta ce neki posao da donese. Samim tim sto su potpuno ravnodusti prema cinjenici da se sela prazne govori o tome koliko su nezainteresovani da povecaju zivotni standard i cak broj stanovnika svoje zemlje, nego je cilj samo da se taj broj skrese.
Prema tome, moderni politicar mora biti i mizantrop, jer inace ne bi u svim zemljama Evrope bilo na sceni jedno te isto ponasanje politicara!