Quantcast

Poleteo najveći dvomotorni putnički avion

Ljuta Tica

Veoma poznat
Supermoderator
Poruka
12.875
Да се дода уз текст, да сем што је највећи путнички довомоторац, јединствен је и по томе што су му винглети савитљиви, односно склопиви

Срећан ти лет моћна птицо :)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Everet -- Predstavnik nove generacije širokotrupnih letelica Boing 777 X, uspešno je izveo svoj prvi let.

1580032737168.png

Tako je doneo malo dobrih vesti američkoj kompaniji, koja je pretrpela teške udarce zbog rušenja dva aviona 737 maks prošle godine.

Loši vremenski uslovi odlagali su od četvrtka prvo poletanje najvećeg dvomotornog aviona na svetu sa aerodroma Pejn Fild blizu Evereta u državi Vašington.

Prvi let je deo testova koji će biti održžani u cilju dobijanja bezbednosnih dozvola i odobrenja, koja će sigurno biti jošš ošštrija imajući u vidu situaciju sa modelima „737 Maks“, koji su prizemljeni jošš od marta nakon dva pada tih letelica u kojima je poginulo 346 ljudi, javlja CNBC.

Boing“ se nadao da ce 777 X“, predstavljen na „Dubai eršouu“ 2013. godine, poleteti jošš proššle godine, ali se kompanija suočila sa odlaganjima zbog problema u proizvodnji motora GE9 eks“, najvećih avionskih motora na svetu.

Najveći dvomotorni avion ikada napravljen ima raspon krila od neverovatnih 71,6 metara i malo je dužži od legendarnog grbavog džžambo-džžeta“, koji polako izlazi iz upotrebe, jer se avio-kompanije pre odlučuju za dvomotorne letelice zbog manje potroššnje goriva, prenosi RTS.

777 X“, koji koššta 422,2 miliona dolara, mada kompanije često dobijaju popuste, možže da primi 426 putnika.

Međutim, narudžžbine za letelicu su se smanjile, a nekoliko avio-kompanija potpisalo je ugovore sa rivalskim Erbasom“ o kupovini A321 Eks-El-Er“.

Boing“ je do kraja trećeg kvartala proššle godine imao 344 porudžžbina.

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2020&mm=01&dd=26&nav_id=1646823

zofr

Domaćin
Poruka
4.307
Тренутак када се винглети склапају на 46:02
Страшно добра ствар када се винглети склопе, повећају површину крила, па ценим за 1% а можда и више, а толико и узгонску силу.

Два мотора, супер за превознике, мања потрошња горива, па и нижа цена карата за путнике - супер. Додуше не знам како лети са једним мотором, требало би да је и то ОК.

Ljuta Tica

Veoma poznat
Supermoderator
Poruka
12.875
Страшно добра ствар када се винглети склопе, повећају површину крила, па ценим за 1% а можда и више, а толико и узгонску силу.

Два мотора, супер за превознике, мања потрошња горива, па и нижа цена карата за путнике - супер. Додуше не знам како лети са једним мотором, требало би да је и то ОК.
Ма може и без мотора :)

Шалу на страну, али било је случајева када су тешкаши успевали да слете без мотора. Два најпознатнија случаја су Боинг 767 Ер Канаде, који је грешком особља на земљи наточило мање горива (уместо у тонама, рачунали у фунтама). Авион је на пола пута остао без горива и морао је да слети на писту напуштеног војног аеродрома Гимбли на коме су се у том тренутку одржавале мото трке.

Други сличан случај је опет канадска авиокомпанија, само овај пут Трансат и њихов А330 који је због квара остао без горива на сред Атлантика, па је пилот, успео да га успешно спусти на војни аеродром на Азорским острвима.

У оба случаја није било жртава, а оба авиона су успешно поправљена и враћена у летење

Оба случаја су описана у епизодама Air Crash Investigations на Националној Географији

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
33.008
Za nekih dva meseca ću prvi put leteti sa A350-1000 iz Singapura(mislim Bože zdravlja ako ne bude neke pandemije zmijskog gripa :lol: ) za Dohu i baš se radujem iskustvu. Za 777x ću očigledno sačekati jer isporuke ako sam skapirao kreću od 2021 i potrajaće malo. da uporedimo konkurenciju :lol:

Ono što bih voleo da vidim je da se prevoznici vrate na 3-3-3 konfiguraciju na 777 čisto zbog udobnosti.

zofr

Domaćin
Poruka
4.307
Ма може и без мотора :)

Шалу на страну, али било је случајева када су тешкаши успевали да слете без мотора. Два најпознатнија случаја су Боинг 767 Ер Канаде, који је грешком особља на земљи наточило мање горива (уместо у тонама, рачунали у фунтама). Авион је на пола пута остао без горива и морао је да слети на писту напуштеног војног аеродрома Гимбли на коме су се у том тренутку одржавале мото трке.

Други сличан случај је опет канадска авиокомпанија, само овај пут Трансат и њихов А330 који је због квара остао без горива на сред Атлантика, па је пилот, успео да га успешно спусти на војни аеродром на Азорским острвима.

У оба случаја није било жртава, а оба авиона су успешно поправљена и враћена у летење

Оба случаја су описана у епизодама Air Crash Investigations на Националној Географији
То је теоретски апсолутно могуће. Потенцијална енергија аиона на 10 - 11 километара је довољна да у фази слетања има довољну брзину. Само је потребно да у одређеном кругу постоји аеродром и да је посада искусна.

Да ли знаш да и хеликоптер може да слети када му откаже мотор? Док пада, елисе се заокрену на негативни угао, тако да се ротација елисе повећава. Пред пад, угао се промени у позитиван те створи узгонску силу која знатно ублажи пад. Ово не важи за све хеликоптере, већ само за оне који могу да закрену елису на негативни угао (који је непотребан за нормалан лет).

Међутим, то су све срећне околности којима се избегава катастрофа, али није правило.

Ljuta Tica

Veoma poznat
Supermoderator
Poruka
12.875
Za nekih dva meseca ću prvi put leteti sa A350-1000 iz Singapura(mislim Bože zdravlja ako ne bude neke pandemije zmijskog gripa :lol: ) za Dohu i baš se radujem iskustvu. Za 777x ću očigledno sačekati jer isporuke ako sam skapirao kreću od 2021 i potrajaće malo. da uporedimo konkurenciju :lol:

Ono što bih voleo da vidim je da se prevoznici vrate na 3-3-3 konfiguraciju na 777 čisto zbog udobnosti.
Мени је трипл 7 један од најомиљенијих типова авиона. Летео сам више пута и са више авиокомпанија. На Кореан Ер-у је конфигурација у економској била 2-5-2 на типу на којем сам ја летео, на Катару сам затекао једном конфигурацију 3-4-3, а једном 3-3-3, док сам у Ер Франсу летео у бизнис класи где сам имао седиште које се претвара у лежај.

Овај иксић ће ми бити изазов чим се уврсти у редован саобраћај

Ljuta Tica

Veoma poznat
Supermoderator
Poruka
12.875
То је теоретски апсолутно могуће. Потенцијална енергија аиона на 10 - 11 километара је довољна да у фази слетања има довољну брзину. Само је потребно да у одређеном кругу постоји аеродром и да је посада искусна.

Да ли знаш да и хеликоптер може да слети када му откаже мотор? Док пада, елисе се заокрену на негативни угао, тако да се ротација елисе повећава. Пред пад, угао се промени у позитиван те створи узгонску силу која знатно ублажи пад. Ово не важи за све хеликоптере, већ само за оне који могу да закрену елису на негативни угао (који је непотребан за нормалан лет).

Међутим, то су све срећне околности којима се избегава катастрофа, али није правило.
За хеликоптере нисам знао и то је баш занимљиво.

Сем искусне посаде, потребно је и да не дође до неког другог квара, као што се десило посади Ер Трансата када је уз све невоље и хидраулика отказала па је било чупаво. Приликом слетања нису могли да контролишу ни брзину, ни кочење. Срећом, прошло без жртава, а занимљиво је да је авион и данас у употреби

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
33.008
Ja sam leteo na 2-4-2 na A330-300 sa Turkish Airlines i mislim da je nekako bilo najudobnije možda i vizuelni efekat ima tu uticaj,to ne garantuje prostor za noge koji je ključan za udobnost ali sigurno ne daje efekat napakovanosti kao sardine koji se često javlja kod 3-4-3 konfiguracije koja je najčešća u ekonomskoj klasi. Takođe povećava se verovatnoća da su sedišta malo šira. Naravno to koja sedišta i u kojoj konfiguraciji koja kompanija koristi je samo na avio kompaniji ne na proizvođaču.

Mislim sve na stranu meni je Airbus generalno prva opcija za duge letove, čini mi se a možda je to autosugestivno i da je tiši i nekako sveukupno mi je udobnije. Ali daleko od toga da boingu ne dajem šansu :lol: Ipak je dužina layovera,tajming i sl stvari primarna kod izbora leta,ovo su neke sitnice...ono čisto za "gušt"

Realno uvek bih birao A380 da mogu, mislim da je udobnost bez premca, ali ode i on iz proizvodnje...ipak je bio preskup za komercijalu, kontam imam nekih 5-6 godina da i sa njim odletim negde. Koliko sam video samo još Emirates ga drži na relacijama na koje ja letim.

Poslednja izmena:

Ljuta Tica

Veoma poznat
Supermoderator
Poruka
12.875
Ја сам на Катару летео са А330 више пута и на њима је конфигурација 2-4-2. Два пута сам добио ред код излаза и била ми је милина на лету од скоро 10 сати, поготово када није било пуно путника на лету, тако да није било ни неког мргуда иза мене да ми гунђа због скроз обореног седишта, још када сам извукао скроз и наслон за ноге, скоро па као кревет комфор. Иначе куриозитет тог лета је да је на А330 од 305 седишта било само 46 путника или попуњеност кабине 15%

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.