Quantcast

Pokolj srna u Lukavcu

Vanila7

Veoma poznat
Poruka
10.702
nedelja, 19. feb 2012, 16:05 -> 16:32

Pokolj srna u Lukavcu

Pet dana posle slučaja u Pepeljevcu kod Kruševca, gde je preklano i povređeno 11 ovaca, novi napad na životinje, samo dva kilometra dalje, u selu Lukavac.

U odgajivačnici otvorenoj pre godinu dana dočekao nas je stravičan prizor i vidno potreseni domaćini.

Tragovi noćnog pira u kojem je stradalo sedam srna, srndać i dvadesetak ukrasnih fazana i zečeva vidljivi su na svakom koraku.

Vlasnik odgajivačnice Aleksandar Bekčić još ne može da proceni kolika je šteta, ali, kako kaže, nije u pitanju novac:

„To je ljubav. Stradali su moji ljubimci koje sam godinama odgajao."

Za razliku od prethodnog napada na životinje, napadači na srne viđeni su jutros oko 7 časova na delu.

„Supruga je čula lavež kada je pošla ka štali", priča Vlastimir Bekčić. „Pozvala me je, i kad sam došao video sam tri psa osrednje veličine kako beže. Jedan je bio ker, a dva domaća. Nismo ih uhvatili ali su još tu, jer je 45 ari imanja ograđeno zbog odgajivačnice."

Dolazak domaćina, spasao je pokolja preostalih desetak fazana i jarebica i jednog jelena lopatara. Jelen ima otvorene rane po telu koje je, najverovatnije, sam sebi naneo uspaničeno bežeći po kavezu dok su druge životinje stradale.

Uviđaj su, pored policije, obavili i veterinari i lovci čije se prve procene ovoga puta poklapaju.

Prema rečima dr Nataše Čubrak, iz veterinarske stanice "Av lave", tragovi ujeda pokazuju da su ih napali psi: „Napadali su srne odpozadi. Zečevi su samo davljeni, i to ne za vrat, uglavnom imaju prelome kičme i rebara."

„Krivac se još nalazi u ogradi", kaže Vladimir Kostić, predsednik Lovačkog udruženja „Rasina" Kruševac. „Nadam se da ćemo imati sreće da ljudi iz zoohigijeničasrke službe JKP Kruševac, koje smo pozvali u pomoć, uhvate te pse. Šteta je neizmerna, a šta dalje - moraćete da pitate zaštitare životinja, nadležne institucije i resorno ministarstvo. Nama su ruke vezane."

Šta će grad preduzeti povodom sve učestalijih napada na životinje nismo saznali. Gradski štab za vanredne situacije, koji je u stalnom zasedanju, izjasniće se o svemu tek pošto sve relevantne službe dostave zvanične zapisnike sa uviđaja.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/57/Srbija+danas/1047726/Pokolj+srna+u+Lukavcu.html

Dokle će se tolerisati teror pasa nad ljudima i drugim domaćim i divljim životinjama?

Gde su sada zaštitari da barem materijalno nadoknade štetu odgajivaču?

Reefer

Zaslužan član
Poruka
108.408
Loše su obezbedili posed. Kako su psi mogli da uđu i naprave takvu štetu? Naravno da je velika šteta, ali ja u ovakvim situacijama prvo postavim pitanje zašto je do napada i došlo, tj. kako je moglo da dođe?

ccaterpillar

Buduća legenda
Poruka
48.981
Loše su obezbedili posed. Kako su psi mogli da uđu i naprave takvu štetu? Naravno da je velika šteta, ali ja u ovakvim situacijama prvo postavim pitanje zašto je do napada i došlo, tj. kako je moglo da dođe?
Да, уместо да су свуда око ограде поставили мамце са креозаном, они се измотавају...

ccaterpillar

Buduća legenda
Poruka
48.981
A kavezi? Jesi li ti bio nekad na selu? Mislim fizički...
Отишао сам из села, али село није из мене..
У време кад сам одлазио керови луталице су се решавали, па нико није морао да прави атомска склоништа за своје имање, и да укопава мреже.
Да не говоримо о томе да те ствари прилично коштају.

ccaterpillar

Buduća legenda
Poruka
48.981
Ja samo ne mogu da vjerujem da će te pse sada da hvataju, umjesto na licu mjesta da ih ubiju.
Пси су само реаговали у складу са својим инстинктима, а као што си чуо власници одгајивачнице су криви што нису тамо направили атомско склониште са најсавременијим алармним системима и видео надзором.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
108.408
Пси су само реаговали у складу са својим инстинктима, а као што си чуо власници одгајивачнице су криви што нису тамо направили атомско склониште са најсавременијим алармним системима и видео надзором.
Da su bili pametni, uplatili bi osiguranje. nadam se da jesu, jer u suprotnom...

Vanila7

Veoma poznat
Poruka
10.702
Jeste, sve živo treba uraditi, ograditi ukopanom ogradom, postaviti video nadzor, alarm, stražara sa puškom 24 časa, noću i dva, platiti osiguranje,....jedino ne treba iskoreniti pse lutalice i vlasničke pse ukoliko su bez kontrole vlasnika divljali u ovoj odgajivačnici....