Pojasnite mi "Satanske stihove"

  • Začetnik teme Neznalica
  • Datum pokretanja
N

Neznalica

Gost
Knjigu sam procitala dva puta i neke stvari su mi prilicno jasne(aluzija na porijeklo "Bozje objave" i uloga Fariste),ali ne povezujem bas najbolje one dijelove sa djevojkom i leptirima i sl.U stvari,ne poznajem dovoljno istoriju islama i preislamskih vjerovanja i molim upucene da me malo prosvjetle.
 
Neznalica:
Knjigu sam procitala dva puta i neke stvari su mi prilicno jasne(aluzija na porijeklo "Bozje objave" i uloga Fariste),ali ne povezujem bas najbolje one dijelove sa djevojkom i leptirima i sl.U stvari,ne poznajem dovoljno istoriju islama i preislamskih vjerovanja i molim upucene da me malo prosvjetle.
Kad se muslimanijacki svestenik nadje uvredjenim jer i on nije razumeo,odmah padne naredjenje da se pesnik likvidira.Civilizovano,zarne :?:
 
Neznalica:
Knjigu sam procitala dva puta i neke stvari su mi prilicno jasne(aluzija na porijeklo "Bozje objave" i uloga Fariste),ali ne povezujem bas najbolje one dijelove sa djevojkom i leptirima i sl.U stvari,ne poznajem dovoljno istoriju islama i preislamskih vjerovanja i molim upucene da me malo prosvjetle.

Незналице,
Можеш ли да ми пошаљеш те стихове са девојком и лептиром? Преко су ми потребни, јер сам изгледа на трагу једног мени важног открића.
 
Bojan7:
Sad satana cak zna i da peva.
Mnogo ste mi bre zamlaceni.
Sve vas treba sa svetu vodicu,
pa malo kandilom po glavi dok se djavli ne isteraju iz vas. :wink:


Дечаче,

Ја сам атеиста. И вечерас реших да погледам ове људе овде и видим какви су они који још верују да неко стоји иѕа њих и да им може помоћи а да се они завале у фотељу и чекају. Ваљало би да мало почну да мисле и постану одговорни за оно што раде.

Још ћу и укратко прокоментарисати хришћанску доброту, али није ми била намера. Питам хришћана, да ли би било добро јаднику, некоме незналици, сипати кроз ушни отвор пар поучних, а тако поједностављених ствари, већ сасвим лаке да се науче и примене али да брзо потом испаре? Или, ако вам је тешко тако, како би било некоме просјаку уделити кору хлеба? Ви бисте то учинили? И мислите да је то добро дело? Видиш, мени се чини да је то зло. Јер, ако ли му уделиш, он ће наставити ту да виси, и да чека мислећи да право чини. А онда да упитамо и Христа, нашега доброг избавитеља: Како би било, друже, да си био исто тако добар, а да нам ниси умро тако млад? Јер, колико видим, твоје учење се данас у мало људи види, а морал нам опада док се црквењаци осмехују и настављају да љубе све људе. Или би било паметније и боље за нас, твоје синове, а Његове унуке, да си нам био мало мудрији, па ону реч коју ми не знадосмо а која се зове "љубав" отпеваш на нама разумљив начин. Или ти ниси познао да смо ми били тако неразумни? Али што си нам онда и дошао ако већ све то знамо? Али, не замерајмо му: нико није савршен, говоре "народне мудрости". Неко је мислио да је на небу и да разговара с анђелима, а био је, међутим, међу нечем супротном анђелима, међу људима.

Тако је говорио Заратустра великоме сину божјем.

Хтео сам само да видим ово о девојци и лептиру јер је то чест мотив у књижевности.

И, додаћу, не може свако да прича како су верници, били они хришћани или пагани, олош или да ништа не вреде као људи. То су људи који тек почињу да уче, али барем имају воље за то. Много је више оних који ни до тога степеника нису стигли нити имају жељу да се било где упуте него вазда стоје и ћуте, а друге називају свакаквим именима. За име атеисте потребно је знање једног ученог теисте и оно по чему се од њега разликује: жеља за вишим и бољим људима.
 
U bre kume kumosave pa bas si iz Nis.
pravo olicenje majke nam Srbije. Sve neki pesimizam, sve nesto kilavo,sve neki crnjak, kao sve potonulo, svi izgubljeni, kao svi ne znaju ja sam tu da prosvetlim na taj nacin sto cu samo da ih isprepadam kao sve je pogresno zivite u zabludama, sad ce smak sveta crno crnje najcrnje. Takvi su ti i nasi popovi. Ja ih mogu zamisliti samo za sahrane i pominjnje nekih kosmckih patnji i stadnja.
Daj te malo zivota, osmeha, sta se bakcete glupostima, sad ni siromasnom da nedam e bre, pa Bog ce mozda vratiti mozda nece al zar da ga gledam takvog jadnog.
Nije pitanje da li ti verujes u Boga ili ne, daj malo nesto lepo u zivotu i sve ce da krene na bolje.
 
ZA NIETZSCHE-a
Ja sam u jendom periodu zivota mislila da Nice moze da mi objasni ceo svet, cak sam ga citala na nemackom.... totalno zaludjena... ali nikada nisam glumila Nicea
Ti si se bas ufurao u ulogu a osecaju se primese jos nekih likova...
To ti je bas bez veze, budi ono sto jesi - pametan mladi covek koji istrazuje i gradi svoj svet; bices ti bolji frajer od Nicea, samo probaj, tek si poceo zivot
 
Милице,

Нисам се ја "уфурао" у туђу улогу. Мада бих био пресрећан кад би други барем то учинили да би постали бољи. Ускоро ћу ти и објаснити зашто овако говорим.

А што се тиче читања Ничеа. Не верујем да си разумела оно што си прочитала (ако јеси), јер се не види да разумеш идеју (појам) ничеанске мисли.

Наиме, Ниче (а са њим и ја) није толико марио за себе, колико за људе, да од њих учини оно што они ни не мисле да могу достићи. (Сада ћеш, претпостављам, помислити: "А шта ако је њима сасвим довољно оно што јесу!". На то ти могу одговорити: "Зар није моја дужност да ако откријем нови континент да то и покажем свету? Зар моја дужност као моралног бића није да ако откријем узвишено осећање, да то и покажем, па да људи барем имају већи избор?") Ја не тежим да се овде некоме истичем, колико да их пробудим да буду бољи од мене, макар у реторици, јер то би значило и да умеју читати и још можда и размишљати.

Зато, кажем, био бих пресрећан кад бих видео да ме хиљаде људи аргументовано побија и истиче своје мишљење насупрот мог. (Али уз велику промисао и довољно аргументовано, то посебно наглашавам, а не само да кажу да сам ја лицемер - као за Сократа у његово време - или да сам будала. То мене не вређа толико колико вређа моју мисао о људима, о онима који тако говоре а не мисле ради кога се ја овако постављам, ако је ово уопште постављање.)

п.с: уосталом, зар ово није једна од оних озбиљних дискусија? ја, надам се, нисам погрешио. ово је "религија" је ли тако? На тренутак помислих да сам у тинејџерима. :shock:
 
Nietzsche:
Милице,

Нисам се ја "уфурао" у туђу улогу. Мада бих био пресрећан кад би други барем то учинили да би постали бољи. Ускоро ћу ти и објаснити зашто овако говорим.

А што се тиче читања Ничеа. Не верујем да си разумела оно што си прочитала (ако јеси), јер се не види да разумеш идеју (појам) ничеанске мисли.

Наиме, Ниче (а са њим и ја) није толико марио за себе, колико за људе, да од њих учини оно што они ни не мисле да могу достићи. (Сада ћеш, претпостављам, помислити: "А шта ако је њима сасвим довољно оно што јесу!". На то ти могу одговорити: "Зар није моја дужност да ако откријем нови континент да то и покажем свету? Зар моја дужност као моралног бића није да ако откријем узвишено осећање, да то и покажем, па да људи барем имају већи избор?") Ја не тежим да се овде некоме истичем, колико да их пробудим да буду бољи од мене, макар у реторици, јер то би значило и да умеју читати и још можда и размишљати.

Зато, кажем, био бих пресрећан кад бих видео да ме хиљаде људи аргументовано побија и истиче своје мишљење насупрот мог. (Али уз велику промисао и довољно аргументовано, то посебно наглашавам, а не само да кажу да сам ја лицемер - као за Сократа у његово време - или да сам будала. То мене не вређа толико колико вређа моју мисао о људима, о онима који тако говоре а не мисле ради кога се ја овако постављам, ако је ово уопште постављање.)

п.с: уосталом, зар ово није једна од оних озбиљних дискусија? ја, надам се, нисам погрешио. ово је "религија" је ли тако? На тренутак помислих да сам у тинејџерима. :shock:
"Tako nam je govorio Zaratustra, pardon Nice"...Mislim da nema teze zablude od "Ja znam" jer tu prosto coveku nema pomoci, samo Bog tu moze da mu pomogne. "Ja znam" je neprobojni oklop naduvanog EGA koji se zanese u svojoj Gordosti (to je teska duhovna bolest)i bas u toj fazi postane protivnik Bozji. Tako je pao i najsjajniji andjeo-Denic...pomislio je da zna i da je ravan Stvoritelju i cim se identifikovao sa tom misli - pao je duhovno na samo dno- u krajnju tamu. Ne zelim to nikome. Ljubav brate NIce ce te sacuvati a ne hladno racionalno znanje..koje to nije...I da ti kazem, ako i konstatujes da je ovo "tinejdjerski"sajt onda ti motiv mora biti da nam preneses "znanje" a ne da nas ironicno zezas sa svojih visina....Hvala na paznji...
 
Поштовани,

Захваљујем. Критика је на месту. И таман сам почео да губим вољу за људе и да осећам присуство некаквог безосећања за знање, за моћ, празнину, кад ми се деси оволика срећа да видим да неко постави оно прво питање што људи обично постављају кад сретну Фридриха.

"Ја знам" је прво, од тога треба поћи. Никуд не идеш, сем ако си луд, где о томе не знаш шта те тамо чека или шта би тамо могао да нађеш. Или бих морао да ти то докажем? Ево, зар човек иде у смрт вољно или се ње боји?

Човек у хришћанству не осећа никакву потребу за знањем: човек у ничеанству осећа огромну жељу за напретком, за знањем у сваком погледу, а нарочито у оном што се тиче људске правичности и среће - среће за себе и среће за друге. Отуд и оно што се данас и у психологији и у Аристотеловој филозофији налази: највише волим самог себе! Питаћемо: зашто, није ли то егоизам? сурово од тебе, психологијо и Аристотеле! Али стоји нешто "мета". То нешто је управо ово: воља. Воље нема где нема љубави према себи. Отуд и она народна мудрост (то је погрдно речено, надам се да се разумомо, милсим да је Сартр то постовао први): онај ко не воли себе не може волети ни друге.

Ја се с тим раније нисам слагао... Али обратимо пажњу сада на други разлог зашто "Ја знам".

Пре свега, треба разумети да ако се од овога полази (мислим на "Ја знам!"), да ли је то и крај? Видиш, није у њега А=А, и тако ни "Ја знам" није у чињеничком смислу (није исто кад филозоф то каже и кад то исто каже правник). Или ћеш рећи да је ово апсурд? Али како онда ти можеш да ми говориш о богу, ако га ја не видим? И Фридрих говори о нечем сличном, и он је велики верник, али не верује у другога, верује у вољу, а зар није и она невидљива?

(Ако некога занима детаљнији опис овог последњег примера нека погледа у М. Ђурић, О потреби филозофије данас, Прометеј, Нови Сад, 2000.)

С поштовањем :shock:
 
ZA NICEA - Dragi moj nislija, Nice je tako zavodljiv; na zalost imam malo vremena na netu pa cu posle vikenda vise sa tobom o tome. Izvini ako sam bila ostrija, posle sam razmisljala, malo me iritirala i sopstvena slika na koju sam se podsetila.. Sve je bio super i veoma zabavno jer Nice ima i dobru dozu humora... Znas sta sam shvatila da ne valja, ali tek posle ... zaveo me na put oholosti, postala sam mali prepotentni kriticar svega, nikom nisam prastala greske, mislila sam sam ucenik naispravnijeg puta, ja cu se truditi a ostali koji nisu u tome su ovce... nije cudo sto ja Paul Re bio bolji frajer....
 
Dragi Nietzsche,bilo bi gotovo nemoguce poslati ti dijelove knjige "Satanski stihovi" jer ,uprkos naslovu,to je,ipak,djelo u prozi,pa ti preporucujem da knjigu potrazis u biblioteci.A Bojanu samo da kazem da se prvo malo raspita o cemu je ovdje rijec da nas ubuduce ne zasmijava komentarima u stilu:"Ah,sad je satana i propjevao,na vas treba svetu vodicu" i sl.Obrazuj se decko,pa onda komentarisi...
 

Back
Top