Pojam krivice

gost 343533

Elita
Poruka
17.529
Dve trenutno aktuelne teme su me podstakle na razmisljanje - o krivici.
I uticaju krivice na ljudsku psihu.

Prva - muz priznaje jednogodisnju aferu sa nepoznatom devojkom - zeni....
U trenutku kada je ta afera davno zavrsena... - zbog osecanja krivice koja ga razjeda.

Druga - neko se upusti u svakakve nemoralne radnje, zarad ostvarenja svog cilja- a onda kada ostvari cilj - izjede ga krivica.

Mnoga literarna dela su pisana na ovu temu....
Juda Iskariotski je mozda i najtipicniji primer. Zeleo je taj novac, dobio ga je. Ali se onda sam ubio , jer nije mogao da podnese osecaj krivice.


Koji su simptomi krivice ? Kako se odrazava na psihicko i fizicko zdravlje ?

Da li moze da se zapise u lekarski karton - Umro od krivice :?:
 
hm pojam krivice ne mogu da shvatim jer ga nisam nikad imao pa mislim da je to ipak vise mazohizam,mozda i postovanje nekog kome se prizna

Ni ja nisam imala dugo.....
a onda sam se pokajala zbog necega .... i imala samosecaj krivice.
Sitnica je u pitanju, i nije prijatno.... Ali mogu da zamislim kako je ljudima koji su krupne greske napravili.
 
Осећај кривице или грижа савести долази када се прекрше моралне норме по којима је човек васпитан. Тако у неким црногорским племенима некада давно човека је могла гристи савест ако не изврши крвну освету.

Такође, осећај кривице долази не само од усађеног морала од стране друштва, него од осећаја сажаљења, саосећања који је присутан и код животиња. Рецимо мајмуни могу да имају осећај кривице ако нешто скриве.
На основу тог саосећања су људи изградили морал, обичаје и правни систем.
 
Dve trenutno aktuelne teme su me podstakle na razmisljanje - o krivici.
I uticaju krivice na ljudsku psihu.

Prva - muz priznaje jednogodisnju aferu sa nepoznatom devojkom - zeni....
U trenutku kada je ta afera davno zavrsena... - zbog osecanja krivice koja ga razjeda.

Druga - neko se upusti u svakakve nemoralne radnje, zarad ostvarenja svog cilja- a onda kada ostvari cilj - izjede ga krivica.

Mnoga literarna dela su pisana na ovu temu....
Juda Iskariotski je mozda i najtipicniji primer. Zeleo je taj novac, dobio ga je. Ali se onda sam ubio , jer nije mogao da podnese osecaj krivice.


Koji su simptomi krivice ? Kako se odrazava na psihicko i fizicko zdravlje
?

Da li moze da se zapise u lekarski karton - Umro od krivice :?:

Pojedinac pocinje da misli lose o sebi, da nesto ne zasluzuje.
Zbog toga ne ispoljava svoj puni potencijal vec samo jedan njegov deo obicno radeci poslove koji su daleko ispod njegovih kvalifikacija ili odajuci se alkoholu.
 
Dve trenutno aktuelne teme su me podstakle na razmisljanje - o krivici.
I uticaju krivice na ljudsku psihu.

Prva - muz priznaje jednogodisnju aferu sa nepoznatom devojkom - zeni....
U trenutku kada je ta afera davno zavrsena... - zbog osecanja krivice koja ga razjeda.

Druga - neko se upusti u svakakve nemoralne radnje, zarad ostvarenja svog cilja- a onda kada ostvari cilj - izjede ga krivica.

Mnoga literarna dela su pisana na ovu temu....
Juda Iskariotski je mozda i najtipicniji primer. Zeleo je taj novac, dobio ga je. Ali se onda sam ubio , jer nije mogao da podnese osecaj krivice.


Koji su simptomi krivice ? Kako se odrazava na psihicko i fizicko zdravlje ?

Da li moze da se zapise u lekarski karton - Umro od krivice :?:

Moze,ali na smrtovnici,koju sam ostampa!Preventiva-"posle jeb... nema kajanja".
 
Mislim da je krivica više objektivan pojam(uslovno rečeno, ljudi sami kreiraju vrednosne sisteme), dakle ustanovljava se da li je neko kriv ili nije po nekom sistemu pravila i svakako, ako dotični može da pojmi pogrešnost svojih postupaka. Kontam da više misliš na osećanje krivice ili na "grižu savesti" kao procese koji se odvijaju u samom umu pojedinca. Mislim da to dosta zavisi od vaspitanja a i pameti, jer pametna osoba će se voditi onime u šta veruje i što zastupa a to što zastupa će prilagoditi svom senzibilitetu. Meni je lično malo debilno da neko izigrava istinskog hrišćanina, a onda ukrade nešto ili načini neki drugi greh, pa posle se grize celog života, jer realno, da je imao dovoljno pameti, ne bi to u prvu ruku ni uradio. Mada većina ljudi veoma brzo zaboravlja/previđa svoje loše postupke i teško se odupire osnovnim potrebama i lošim osećanjima, pa i nisu u stanju da osećaju neku naročitu grižu savesti :lol:
 
Detetu se vremenom razvija moral po mom misljenju, samim tim i osecaj krivice.
Detetu da kazes da udari nekog cekicem po glavi (u stilu Toma i Dzerija) dete ce to da uradi, jer ne zna za bolje. Da li ce osecati krivicu, mozda, ne znam zaista.

Ali hajde da uzmemo neki malo manje drasticni primer. Roditelj koji ne vaspita svoje dete da nije ok da se tuce i da maltretira drugu decu ce verovatno maltretirati drugu decu, jer to dete ne kapira da ono drugo dete pati i da mu to ne prija.
Stoga kada proradi osecaj empatije, postoji savest, kao i osecaj krivice.
 

Back
Top