Podzemni vodonik - gorivo za narednih 1000 godina

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
373.410
Nova studija objavljena u časopisu Science Advances otkriva da Zemlja krije ogroman i neiskorišćen energetski potencijal – bilione tona vodoničnog gasa zakopanog duboko ispod površine. Prema istraživanju koje je predvodio Džefri Elis iz Američkog geološkog instituta, ova skrivena rezerva bi mogla da obezbedi dovoljno energije da svet funkcioniše bez oslanjanja na fosilna goriva čak narednih hiljadu godina.

Geološki vodonik, poznat i kao „prirodni” vodonik, formira se prirodnim geohemijskim procesima duboko u Zemljinoj kori. Ova jedinstvena vrsta vodonika razlikuje se od industrijski proizvedenog vodonika, koji se često dobija iz prirodnog gasa ili kroz elektrolizu vode, prenosi scence.org.

Prema procenama istraživača, ukupne rezerve geološkog vodonika mogle bi da iznose oko 6,2 biliona tona (5,6x1012 metričkih tona), što ovu supstancu čini potencijalno ključnim izvorom energije sa niskim sadržajem ugljenika.
„Ako bismo uspeli da iskoristimo samo 2 odsto ovih rezervi, zadovoljili bismo globalne potrebe za vodonikom u narednih 200 godina”, ističe Džefri Elis, vodeći autor studije.
688z387_vodonik-printscreen-From-Quarks-to-Quasars-6798a7e5a19e3.jpg
 
Prednosti u odnosu na fosilna goriva

Energija sadržana u ovim rezervama daleko premašuje sve poznate zalihe prirodnog gasa. Pored toga, geološki vodonik ne proizvodi ugljen-dioksid tokom sagorevanja, što ga čini ekološki prihvatljivijom alternativom.

Ovo bi moglo igrati ključnu ulogu u smanjenju emisija i dostizanju globalnih ciljeva za nultu emisiju ugljenika.
„Ako svet ozbiljno planira prelazak na održive izvore energije, istraživanje i korišćenje geološkog vodonika mora postati prioritet”, naglašava profesor Bil Megvajer sa Univerzitetskog koledža u Londonu.

Iako potencijal geološkog vodonika zvuči revolucionarno, njegovoj eksploataciji, međutim, na putu stoje brojni tehnički i logistički izazovi.
Većina ovih zaliha nalazi se na velikim dubinama ili u podmorskim oblastima, što značajno otežava njihovo iskopavanje.

Tečni vodonik u unutrašnjosti Zemlje postoji u vrlo specifičnim uslovima, pod visokom temperaturom od nekoliko stotina stepeni. Međutim, da bi vodonik bio tečan, mora da bude i pod ekstremno visokim pritiskom, jer na površinskim uslovima (nižem pritisku) vodonik brzo prelazi u gasovito stanje.
 
U dubokim slojevima Zemlje, gde su pritisak i temperatura izuzetno visoki, vodonik je stabilan u obliku tečne faze. Geološke barijere (kao što su slojevi stena, minerala i duboko ukorenjeni pritisci) sprečavaju da on izađe na površinu. Pored toga, da bi vodonik postao tečan i ostao tečan na površini, potrebni su posebni uslovi za hlađenje, kojih u površinskim slojevima Zemlje nema.

Otkrivanje postojanja tečnog vodonika u unutrašnjosti Zemlje je izazov i naučnici često koriste računske modele i eksperimente sa visokim pritiscima u laboratorijama, kako bi shvatili kako bi vodonik mogao da izgleda i kako bi se ponašao u ekstremnim uslovima. Geofizička istraživanja (kao što su seizmička, na primer) takođe, mogu da otkriju indikacije o prisustvu tečnog vodonika na velikim dubinama.

Zalihe geološkog vodonika već su identifikovane u Albaniji i Maliju, što sugeriše da se slična nalazišta mogu otkriti širom sveta. Istraživači su uvereni da uz adekvatno finansiranje i dalja istraživanja, ovaj izvor energije može da postane ključan za energetsku tranziciju.link

 
Kinezi vec prave automobile na vodonik,samo ga dobijaju iz drugacijih izvora.To je buducnost autoindustrije koja se vec polako realizuje.

Litijum je prevazidjen i od toga se vec odustalo,jedino jos Nemacka pokusava za svoju autoindustriju nesto da uradi,ali i Nemci su uvideli da je to vec prevazidjeno pa ce i oni polako da se okrenu vodoniku.
 

Back
Top