Podizanje zasada leske i do pet puta jeftinije od jabuke

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
326.905
lesnik_250222_tw1024.jpg

Potražnja veća od ponude

Porodica Nikolić je na plantažama u blizini Zaječara pre pet godina kupila svoju prvu parcelu i podigla prvi zasad leske. Iako su prve plodove ubrali tek prošle sezone, kažu da je to dobra investicija jer ovo drvo daje i traje punih 70 godina.Mirjana i Krunoslav su kupivši taj komad zemlje hteli da sade voće, a odlučili su se za lesku, što se ispostavilo kao pun pogodak. Prošla godina donela im je pet tona roda, a ova dve-tri više, a kažu, kvalitet je odličan, zabeležila je svojom kamerom zaječarska Zamedia.

Nadaju se da će investicija u ovaj porodični biznis tek sada početi da se vraća, jer očekuju da ove jeseni prikupe oko osam tona.
Lešnik i je jako tražen i jako skup, a domaćice to najbolje znaju kad ga kupuju zbog kolača i raznih drugih poslastica. I u konditorskoj industriji je jako tražen.
Gazdarica Mira je najuverenija da je to bio više nego dobar potez jer, veli, biće i za unuka i za generacije iza njih da rade, zarađuju i lepo žive.

Posla ima puno, a kad ima najviše tu su i ćerka i sin koji sa svojim porodicama priteknu u pomoć. Vredno uz Nikoliće rade i zet i snajka.
Pošto je potražnja veća od ponude, Nikolići imaju sigurno tržište. Prve prihode ulažu u mehanizaciju, ali su uvereni da će za koju godinu od leski moći i lagodno da žive.
Stručnjaci tvrde da je podizanje ovog zasada i do pet puta jeftinije od podizanja zasada jabuka. U punom rodu lešnik rađa i do tri tone po hektaru a Nikolići ih imaju devet.

U Srbiji se godišnje proizvede 2.500 tona lešnika, što je tek deseti deo onog što je potrebno našoj industriji tako da za plasman ima i te kako prostora.

link

pH=?

ps: setite se euforije oko farmi puževa, nojeva, kalifornijskih glista, Paulovnije..
Od svih tih " biznisa" je ovo malko gore, ali bi uzgoj svilene bube bio malko bolje, a spravljanje rakije najbolje...
E, uživajte u čitanju ovako lepih maštovitih tekstova i " bisnisa", ja bih samo da pitam kako se toga nije setio ni moj deda ni komšije u ataru.... ovde u Vojvodini...

Poslednja izmena:
Ja sam zasadila 2 stabla lesnika pre oko 3 godine. Na direktnom su suncu zasadjeni u pesku. Zalivani su redovno.
Nisam ih prskala ni sa cim. Jedno je propalo posle 2 godine, drugi se jedva drzi. Mislim da nije porastao ni 10cm...
Ocigledno ni lesnik ne voli bilo kakvu zemlju i uslove. Istini za volju nisam se opterecivala istrazujuci sta im fali.
Komsinica ima dva stara velika vise grma nego drveta. Jedva radjaju i tu sam izgubila dalju motivaciju za njima.

Ja sam zasadila 2 stabla lesnika pre oko 3 godine. Na direktnom su suncu zasadjeni u pesku. Zalivani su redovno.
Nisam ih prskala ni sa cim. Jedno je propalo posle 2 godine, drugi se jedva drzi. Mislim da nije porastao ni 10cm...
Ocigledno ni lesnik ne voli bilo kakvu zemlju i uslove. Istini za volju nisam se opterecivala istrazujuci sta im fali.
Komsinica ima dva stara velika vise grma nego drveta. Jedva radjaju i tu sam izgubila dalju motivaciju za njima.
Imas na netu gajenje i sadnja lešnika
A ovde ceo tekst iz licnog iskustva uzgajivaca iz Obrenovca,pa ako te zanima
https://agrosmart.net/2021/02/18/28984/

A na sledecem linku:

Gajenje lešnika iz onog što sm procitala je unosan posao ali posao koji zahteva u pocetku velika ulaganja
Ovde iz 2023 g.imas kompletnan cenovnika ulaganja i koliko šta košta od kupovine zemljišta, preko pripreme zemljista, djubrenja zemljišta i tako dalje
https://nova.rs/vesti/biznis/uzgoj-...i-u-zasad-i-kada-ce-se-ulozeni-novac-vratiti/

Imas na netu gajenje i sadnja lešnika
A ovde ceo tekst iz licnog iskustva uzgajivaca iz Obrenovca,pa ako te zanima
https://agrosmart.net/2021/02/18/28984/

A na sledecem linku:

Gajenje lešnika iz onog što sm procitala je unosan posao ali posao koji zahteva u pocetku velika ulaganja
Ovde iz 2023 g.imas kompletnan cenovnika ulaganja i koliko šta košta od kupovine zemljišta, preko pripreme zemljista, djubrenja zemljišta i tako dalje
https://nova.rs/vesti/biznis/uzgoj-...i-u-zasad-i-kada-ce-se-ulozeni-novac-vratiti/
Moja baka je imala veliki zbun lesnika. Zovem ga zbunom posto meni vise lici na visok zbun nego na drvo. Ono je redovno radjalo. Zato sam ga i zasadila vise iz nostalgije.
Na zalost nemam preterano puno vremena, nemam uopste toliko vremena koliko bih volela da se bavim biljkama.
Proucicu ove sajtove mozda ga spasem sledece godine. Hvala :cvet:

Ovaj link nešto i vredi,

Najčešće greške pri zasnivanju zasada
  • Ne uraditi analizu zemljišta
    U slučaju da je zemljište loše (previše kiselo ili bazno, ima nedostatak makroelemenata) nećete imati dovoljno dobar prinos, što, kako Vladimir navodi, možete da ustanovite posle 5-6 godina, a onda će biti kasno i preskupo popravljati kvalitet.
  • Odabir sorti
    Uz glavne sorte neophodno je imati oprašivače i na to treba obratiti posebnu pažnju. Osim toga, nisu sve sorte leske pogodne za prodaju i tražene na tržištu.
  • Način sadnje
    Česta greška je pregusta sadnja. Prema Vladimirovom iskustvu, sve gušće od 5*4m čini se na početku kao dobra odluka, ali posle 7-8 godina nećete imati dovoljno svetlosti u zasadu i prinos će početi da opada, baš u onim godinama kada leska stupi u pun rod.
Kiselost se ne može trajno popraviti, pa taman da vam je dekan zemunskog poljoprivrednog fakulteta rođeni kum !!!
Pokušali su to u Tomaševcu (firma LID- Line ) sa pet profesora pomenutog fakulteta i na kraju odustali od gajenja malina u Vojvodini (komercijalnog uzgoja).

Cena zemlje u Vojvodini je skoro dvaput veća,. a deset hektara se bez mehanizacije ne možete raditi,.. ja bih tu cifru uloga pomnožio sa 2.5

Poslednja izmena:
Moja baka je imala veliki zbun lesnika. Zovem ga zbunom posto meni vise lici na visok zbun nego na drvo. Ono je redovno radjalo. Zato sam ga i zasadila vise iz nostalgije.
Na zalost nemam preterano puno vremena, nemam uopste toliko vremena koliko bih volela da se bavim biljkama.
Proucicu ove sajtove mozda ga spasem sledece godine. Hvala :cvet:
ovo je na ekonomiji kao info a one koji razmisljaju o nekom biznisu a ovaj sa lesnicima je ocigledno unosan
i koliko citam ozbiljan posao koji traži dosta pocetnog ulaganja..cenim da se to ulaganje kasnije vrati kroz rod biljke
sa tim da ce onaj ko se odluci na ovako nesto sigurno da se dobro informise i potraži savet od strucnih lica i šta i kako

Back