Podizanje potkrovlja na staroj kuci?

ljubafmagain

Zainteresovan član
Poruka
463
Postovani prijatelji, situacija je sledeca:

umesto kupovine nove nekretnine, odlucio sam se da nadogradim postojecu zbog neuporedivo manjeg ulaganja i utroska novca (kojeg nemam mnogo).

U pitanju je prizemna kuca iz 1962. godine, debljina zidova cigla i po (oko 50cm) a plafon je KARATAVAN. Karatavan su drvene grede izmedju kojih je trska i blato, nije mnogo cvrsto i ne sme mnogo bas da se skace po njemu da ne propadne :-)

Pitanje glasi: DA LI MOZE DA SE PREKO POSTOJECEG KARATAVANA UDARI BETONSKA PLOCA, A DA SE NE RUSI KARATAVAN. ZELIM DA NAZIDAM POTKROVLJE!

Ako imate neke ideje, molim za savet !

Hvala
 
mora da se srusi jer sta ako ne izdrzi teret
i mora da se vidi koji ce ti biti noseci zidovi jer ako ih nema puno npr kuca ti je u obliku kvadrata i noseci zidovi su ti isti ti od kvadrata onda bi bilo pozeljno u svako cose kuce postave ili stubovi ili nasaluju betonski stubovi da na njima ploca legne sigurno
 
vd:
može da se "udari" ali može i da padne.
kao što može i ruski rulet da se igra.

da se uradi kako valja trebaće projekat.

:D sasvim korektan komentar;)
Ako zelis da bezbrizno spavas, uzmi nekog staticara i daj da ti "konkretno" kaze sta mozes i da li mozes. Koliko ja poznajem te "nase kuce", mislim da ce biti "problematicno". (Cigla ipo je 38cm;)).
Drvo ima veliku prednost, nece se "srusiti" ali ce se...iskriviti.
Ako mozes izmeriti sirinu puta visinu greda + rastojanje izmedju istih, onda udaljenost (duzinu raspona) od lezecim mesta, mozemo ti konkretnije reci. Savet jos jednom, porazgovaraj sa staticarom na "licu mesta", najsigurnije je.
 
ma moze bre milice da gradi
imam 3 kuce u drvoristu i stale i svinjci i garaze sve to bez ahitekte i cudamuda i tako je ceo moj kraj izgradjen i nikome jos kuca nije pala
treba mu samo majstor nista vise
a on nas pita da zna nesto kad pozove majstora da mu ne tupi tamo gluposti itd

Primetio covek ovde na krsti sve majstor do majstorice :lol:
 
ma moze bre milice da gradi
imam 3 kuce u drvoristu i stale i svinjci i garaze sve to bez ahitekte i cudamuda i tako je ceo moj kraj izgradjen i nikome jos kuca nije pala
treba mu samo majstor nista vise
a on nas pita da zna nesto kad pozove majstora da mu ne tupi tamo gluposti itd

Primetio covek ovde na krsti sve majstor do majstorice :lol:

drugim recima : zaludno smo zavrsavali fakultete i vise skole za arhitekturu, gradjevinarstvo, dizajn... msm koji cemo mi ovom svetu, kad svako moze od svinjca da napravi kucu na tri sprata? :lol:
 
drugim recima : zaludno smo zavrsavali fakultete i vise skole za arhitekturu, gradjevinarstvo, dizajn... msm koji cemo mi ovom svetu, kad svako moze od svinjca da napravi kucu na tri sprata? :lol:

Toliko daleko smo samo mi u Srbiji dospeli, ostali narodi nisu tako pametni, oni gube vreme uceci i eksperimentisuci. Zato valjda stalno dolaze do nekih novih gluposti u gradnji:D
Nisu normalni, hoce da propisu sta i kako se sme i moze graditi, nece da moze u...Srbiji;)
 
drugim recima : zaludno smo zavrsavali fakultete i vise skole za arhitekturu, gradjevinarstvo, dizajn... msm koji cemo mi ovom svetu, kad svako moze od svinjca da napravi kucu na tri sprata? :lol:

pa mi smo sposoban narod i dosta manuelan
mi mozemo reci da smo srbiju napravili sopstvenim rukama a ne kao neki uz pomoc crnaca i arapa itd
a vi sa skolama pravite zgrade kao u dubai ali u velikim gradovima pa da nam se divi ceo svet, necete valjda po selima praviti trospratne kuce, to rade nasi majstori :D
 
pa mi smo sposoban narod i dosta manuelan
mi mozemo reci da smo srbiju napravili sopstvenim rukama a ne kao neki uz pomoc crnaca i arapa itd
a vi sa skolama pravite zgrade kao u dubai ali u velikim gradovima pa da nam se divi ceo svet, necete valjda po selima praviti trospratne kuce, to rade nasi majstori :D

jeste, kod nas ama bas nikad nisu radili ni romi, ni bugari, ni rumuni, ni dan danas ih nema da fizikalisu na gradilistima...
mi mozemo reci da su srbiju gradili neuki ljudi, zato danas i imamo gomile problema na tom polju. msm mi sa skolama bi trebalo negde da te probleme resimo, a ovo sto si napisao je uvreda za moju profesiju.
 
ljubafmagain,
daj nalimak kakvu sliku od tvoje kuče.
U tih dalnih godina , nisu se izrađivale "vertikalne vezi" (protiv potresni ) i teško da se može tako na pamet dati dobar savet.
Imaš mogučnost , da kažeš nešto (ili slika) kako je sa temeljem? Ako nalimaš sliku, čemo možda bolje moči i po toj strani komnetirat.
Kakav tlocrt ti je stara kuča??
Ima li pregradne zidove ili nosive zidove unutra?
Jesi li izmerio dimenziju tih drvenih greda? U kakvom su stanju?

Umesto betonske plate, možeš izraditi "suhi estrih" koji je občutno lakši; tebi treba, da se računa bar 250kg/m2 obtežbe;
Kako je sa instalacijama: voda , elektrika,fekalije, grijanje,....
Kakv ti je namjen izdelati strehu? Tip cigle ili ..... (težina)

LP
 
ma moze bre milice da gradi
imam 3 kuce u drvoristu i stale i svinjci i garaze sve to bez ahitekte i cudamuda i tako je ceo moj kraj izgradjen i nikome jos kuca nije pala
treba mu samo majstor nista vise
a on nas pita da zna nesto kad pozove majstora da mu ne tupi tamo gluposti itd

Primetio covek ovde na krsti sve majstor do majstorice :lol:

Али зато сад плаћаш исте такве куће у Краљеву, кроз порез, буџет, како желиш, зато што су "шта он ту мени статика-керамика-ослонци" мајстори дизали метар више од комшије на свињцима. Исти ти мајстори данас кукају како им држава не помаже да санирају објекте..
@тема:
Имао сам сличан проблем али је дошао статичар, за 100 евра потписао и печатирао како да се ради и са којим материјалом и молим лепо. Код мене је био у питању део куће али ипак довољно за покриће школованим статичарем. Топла вода је измишљена одавно.
 
Pitanje glasi: DA LI MOZE DA SE PREKO POSTOJECEG KARATAVANA UDARI BETONSKA PLOCA, A DA SE NE RUSI KARATAVAN. ZELIM DA NAZIDAM POTKROVLJE!

Ako imate neke ideje, molim za savet !

Hvala
Може.
Претпостављам да је поента вица да се та просторија користи па не желиш да рушиш каратаван због временских прилика, организације и сл? Не мораш да рушиш али мораш на неки начин да ојачаш подлогу како би издржала количину бетона и гвожђа које мораш да уградиш.
Има још једно решење а то су лаке конструкције од ИТОНГ-а. Постоји варијанта за плафоне и плоче, вишеструко је лакша конструкција, немој да журиш, то је велики посао. Припреми, проучи, размисли, баци на папир, израчунај. Статичара обавезно, због способности зидова да носе конструкцију, ако нема стубова, препорука некога од колега раније за стубове је права ствар.

http://ytong.cmass3.info/active/sr-latin/home/kako_se_gradi_ytongom.html#kako_se_gradi_20
Део који тебе занима је "Бела таваница". Смањен утрошак бетона и брзина израде су битне предности. За цене не могу ништа да кажем али обзиром да сам радио са ytong блоковима, следеће погодности су битне: Мање простора (битна ставка ако радиш у урбаној средини) јер ти не требају шљунак, песак, цементи, мешалица и остале кабасте ствари. Због овога ти треба и мање радне снаге а дневнице мајстора су битна ставка. Даље, транспорт свега овога, уместо тога, фирма код које купујеш ytong ти уради пројекат без наплате и одмах знаш колико чега купујеш, без пуно расипа и остатака (којем комшији треба 300 кг шљунка?).
 
Poslednja izmena:
Planiram da izvedem prvo staticara, da pogleda temelj.
Zatim da vidim sta mi je sve od papira potrebno.
Zatim uzimam kredit za adaptaciju i zavrsavam grube radove u koliko moze da se OPALI ploca preko postojeceg karatavana.

Hvala ljudima koji su mi pomogli ozbiljnim komentarima i analizom, imam oko 1.5k eura casha i mislim da mogu da krenem bar sa papirologijom. Posle toga kredit.
 
Poslednja izmena:
Може.
Претпостављам да је поента вица да се та просторија користи па не желиш да рушиш каратаван због временских прилика, организације и сл? Не мораш да рушиш али мораш на неки начин да ојачаш подлогу како би издржала количину бетона и гвожђа које мораш да уградиш.
Има још једно решење а то су лаке конструкције од ИТОНГ-а. Постоји варијанта за плафоне и плоче, вишеструко је лакша конструкција, немој да журиш, то је велики посао. Припреми, проучи, размисли, баци на папир, израчунај. Статичара обавезно, због способности зидова да носе конструкцију, ако нема стубова, препорука некога од колега раније за стубове је права ствар.

http://ytong.cmass3.info/active/sr-latin/home/kako_se_gradi_ytongom.html#kako_se_gradi_20
Део који тебе занима је "Бела таваница". Смањен утрошак бетона и брзина израде су битне предности. За цене не могу ништа да кажем али обзиром да сам радио са ytong блоковима, следеће погодности су битне: Мање простора (битна ставка ако радиш у урбаној средини) јер ти не требају шљунак, песак, цементи, мешалица и остале кабасте ствари. Због овога ти треба и мање радне снаге а дневнице мајстора су битна ставка. Даље, транспорт свега овога, уместо тога, фирма код које купујеш ytong ти уради пројекат без наплате и одмах знаш колико чега купујеш, без пуно расипа и остатака (којем комшији треба 300 кг шљунка?).

Svaka cast, covek sve objasnio. Long live ytong ! Bas sam o tome razmisljao...
 
jeste, kod nas ama bas nikad nisu radili ni romi, ni bugari, ni rumuni, ni dan danas ih nema da fizikalisu na gradilistima...
mi mozemo reci da su srbiju gradili neuki ljudi, zato danas i imamo gomile problema na tom polju. msm mi sa skolama bi trebalo negde da te probleme resimo, a ovo sto si napisao je uvreda za moju profesiju.

sta da ti radim milice za uvredu zivot je surov,vidis ja sam zavrsio dve srednje skole u isto vreme(jednu redovno,drugu vanredno) i nisam imao para da odem na fakultet da postanem kao ti pravi profesionalac vec put pod noge i postao sam gastoz
sto znaci da je zivot surov za svakoga i sreca u one rumune sto ih je bilo jer nasi nisu hteli da rade za 10 marke na dan + placena hrana pice i cigare :)
 
Hocemo da radimo sprat na kuci.Problem je sto temelji nemaju armaturu i kuca nema stubove.Zidana je blokovima na 25 cm,sirina kuce je 5 m a dugacka 11 m,pregradni zidovi na duzoj strani na 3m zidani na 20 cm,sledeci na 2m isto zidan na 20cm.Planirali smo da prosirimo sa duze strane 1 m celom duzinom gde cemo uraditi stubove i sve to da ankerisemo na postojecu plocu,i da zidamo 2.20m i da uradimo na toj visini serklaz u krug -prsten i onda krov koji ce se oslanjati na duzim stranama razmak uk 6m.Da li moramo i na drugom kraju kuce da istemamo i uradimo stubove(nemamo mogucnost i na sredini da uradimo stub-sused) i da li ce sve izdrzati?
 

Back
Top