Quantcast

Po kome kalendaru su stari Srbi računali godine?

Bajo Pivljanin

Domaćin
Poruka
4.024
Тај календар је преузет од Византије, а нулта година је постанак света. Нова година почињала је 1. септембра. Тако, ако желимо да "преведемо" неки датум са тог календара на наш треба да од броја (6897 нпр. одузмемо 5508 или 9 у зависности да ли је у питању датум пре или после 1. септембра - 6897 - 5508 (8 јер је битка била у јуну) = 1389.

nonk

Primećen član
Poruka
678

VoSlavu

Ističe se
Poruka
2.785
Одлично. То што си ти нашао "српски" зид и град, нема везе са календаром, који је византијски, а Срби га преузели и користили неколико векова.
Taj kalendar nije bio preterano dugo u opoticaju, od 988 do 1453 u Vizantiji, a najduže se zadržao u Rusiji do 1700tih.

Slaven777

Legenda
Poruka
51.343
Despot Stefan je uklesao na kosovskoj tabli da je kosovski boj bio 6897. godine.
Car Dusan je izdao svoj zakonik 6857. godine.

http://www.dusanov-zakonik.com/

Zna li iko po kom je to vremenu racunato? Sta su srednjevekovni srbi uzimali kao nultu godinu, od kad su racunali vreme? Ima li jos ko takvo racunanje vremena?
Čitava pravoslavna ekumena, ako se ne varam, koristila je taj kalendar romejskog porijekla.

Slaven777

Legenda
Poruka
51.343
Ok, hvala za link. Ne vidim nigde da se srbi pominju tamo u wikipediji, a nasao sam jedan zanimljiv "grcki" grad za koji se procenjuje da je upravo star koliko i to racunanje vremena, zvan Servia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Servia,_Greece
Ovde je procena starosti tog grada:
http://www.artsweb.bham.ac.uk/aha/kaw/Servia/serviadisc.htm
A nasao sam i da su rimljani pravili srpski zid negde u 4tom veku pre nove ere (mozda ide do 6tog, tako kazu)
http://en.wikipedia.org/wiki/Servian_Wall
To nije SRPSKI zid, već SERVIJEV, a to čak i piše u članku...

Viden

Primećen član
Poruka
765
Sama reč je srpskog porekla ... do Kraljevine SHS izgovaralo se i pisalo KOLIDAR, dar od Kola--Verovatnose radi o imenu za Sunce, kome su posvećene i kolidarski, kalledarski, koledarski običaji..bas u ovo doba godine.

Rimljani su naprimer uzeli računicu od aleksandrijskog (egipatskog) astronoma i napravili "JULIJANSKI kalendar"- pre toga su prema mesečevim ciklusima računali vreme.
http://www.drustvosns.org/verski zivot/tekst/pravoslavni bozic.html

U Antiohiji (prvoj hrišćanskoj zajednici na svetu..na terenu danasnje Sirije) racunali su da je svet "počeo" 5698.godine pre Isusa, istočnoromejska crkva računa da je "počeo" 5508 godine pre isusa, aleksandrijski astronomi da je "počeo" 5493 pre isusa, afrički Seksts Julije da je svet nastao 5503 godine pre Isusa (odnosno danasnje"nulte godine").
Svi se vrte oko sličnog broja.

Ima teorija (autohtonističkih) da je računanje i brojanje počelo od odlaska starih Srba/Rašana iz Hindije i Vindije, posle bitke na Kuruk polju, opisane u "Maha bharati".Hinduistički astronomi računaju vreme ove bitke opet sličan broj gore pobrojanim (5000 i nešto godina) pre Isusa.

SERVIJEV ZID
To nije SRPSKI zid, već SERVIJEV, a to čak i piše u članku...
Nije Servije bio Rimljanin nego Etrurac (Trasen ili Rasen, kako ko izgovara)
http://en.wikipedia.org/wiki/Servius_Tullius
Obično nas susedi gadjaju sa ovim da Serbus ispisano kao Servus znači Sklave ili Servius..,po njima bio ovo sigurno bio Srbin,rob iz starosedelačke dinastije,na teritoriji gde su Rimljani dosli u 8.veku pre n.e.
http://de.wikipedia.org/wiki/Servius_Tullius
Pre ovog carskog imena Servius, imao je svoje etrursko7tirsensko/rasensko ime Macstarna i bio je rusokos.
Na fresci je islikan kao krajnje leva figura.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/Tomba_Francois_-_Liberazione_di_Celio_Vibenna.jpg

Poslednja izmena:

zofr

Domaćin
Poruka
3.681
Тај календар је преузет од Византије, а нулта година је постанак света. Нова година почињала је 1. септембра. Тако, ако желимо да "преведемо" неки датум са тог календара на наш треба да од броја (6897 нпр. одузмемо 5508 или 9 у зависности да ли је у питању датум пре или после 1. септембра - 6897 - 5508 (8 јер је битка била у јуну) = 1389.
Ovo je na osnovu predanja i verskih knjiga. Medjutim, veliki i znacajni dogadjaji (kao rodjenje Isusa Hrista) oznacavaju dan od kada ljudi pocinju da broje godine. Malo je verovatno da duboko hriscanske zemlje mere vreme od nekog nedefinisanog nastanka sveta a ne od rodjenja Isusovog.

Mozda resenje daje sledece: Dve nezavisne ekipe su ispitivale basen Crnog mora.

Jedna medjunarodna ekipa geologa je ispitivala Bosfor i Dardanele, i dosla je do zakljucka da je pre otpriliki 7500 god doslo do tektonske katastrofe do koje su oba moreuza bila suva. Tada je doslo do proboja vode ka Crnom Moru. Po njihovom proracunu nivo Crnog mora je bio 150m nizi, a voda je kuljala 20km^3 dnevno. Na ulasku u Crno more bio je vodopad kao 200 Nijagare, a nivo vode u Crnom moru se povecavao za 15cm dnevno. Toliki brzi porast vode je imao katastrofalne posledice jer je basen Crnog mora bio gusto naseljen u neolitu. To je dogadjaj za pamcenje koji je verovatno uzet za reper u merenju vremena. Plemena oko Crnog mora su se raselila po Balkanu, Anadoliji i Mesopotamiji.

Druga ekipa naucnika je ispitivala naslage na dnu Crnog mora. Do pre 7500 god su nalazili samo ostatke slatkovodnih zivotinja i biljaka, posle toga morskih.

Mislim da se ova katastrofa dogodilo 5508 god.pre nove ere i bila inspiracija za mnoge mitove i legende a za postradale koji su pocinjali novi zivot to je bio pocetak.

Poslednja izmena:

korkanj

Ističe se
Poruka
2.464
Ovo je na osnovu predanja i verskih knjiga. Medjutim, veliki i znacajni dogadjaji (kao rodjenje Isusa Hrista) oznacavaju dan od kada ljudi pocinju da broje godine. Malo je verovatno da duboko hriscanske zemlje mere vreme od nekog nedefinisanog nastanka sveta a ne od rodjenja Isusovog.

Mozda resenje daje sledece: Dve nezavisne ekipe su ispitivale basen Crnog mora.

Jedna medjunarodna ekipa geologa je ispitivala Bosfor i Dardanele, i dosla je do zakljucka da je pre otpriliki 7500 god doslo do tektonske katastrofe do koje su oba moreuza bila suva. Tada je doslo do proboja vode ka Crnom Moru. Po njihovom proracunu nivo Crnog mora je bio 150m nizi, a voda je kuljala 20km^3 dnevno. Na ulasku u Crno more bio je vodopad kao 200 Nijagare, a nivo vode u Crnom moru se povecavao za 15cm dnevno. Toliki brzi porast vode je imao katastrofalne posledice jer je basen Crnog mora bio gusto naseljen u neolitu. To je dogadjaj za pamcenje koji je verovatno uzet za reper u merenju vremena. Plemena oko Crnog mora su se raselila po Balkanu, Anadoliji i Mesopotamiji.

Druga ekipa naucnika je ispitivala naslage na dnu Crnog mora. Do pre 7500 god su nalazili samo ostatke slatkovodnih zivotinja i biljaka, posle toga morskih.

Mislim da se ova katastrofa dogodilo 5508 god.pre nove ere i bila inspiracija za mnoge mitove i legende a za postradale koji su pocinjali novi zivot to je bio pocetak.
Poz. I ja sam tome nesto slicno nasao, to izlevanje panonskog mora u crno more (tj. jezero u to vreme, a ne more) Na Romaniji imaju alke za vezivanje brodova,neznam tacno koliko su te alke visoko na brdu,nisam video ali sam cuo da postoje.2009 kada sam bio na Palama, sredjivao sam vizu za moju zenu,cekajuci tako u opstini za neke pecate,dolazi neki mladji covek i prica tamo sa nekim guzonjom,(kravatasom) kako su se vratili iz neke pecine,gde je on licno isao po nekim predanjima da oko sredine te neke pecine imaju neki stari zapisi na zidovima i plafonu(stropu) ako mogu tako da kazem,i jos sam nacuo kao da je nesto na arapskom napisano i na jos nekom jeziku do sada nepoznat, samo mi je zao sto sam morao da idem u kancelariju jer sam bio pozvan,inace ko zna sta bih jos cuo.Jos da napomenem ,a to sam preskocio to je bio neki istrazivacki tim dali arheologa ili nekih strucnjaka stvarno neznam ali sam cuo svojim usima kada je taj tip pricao da su gazili kroz cisto-kristalnu vodu od kolena pa do pazduha i da joj jos nisu nasli kraja.To sam cuo svojim usima,i jos je pitao za neke pare koje ocekuju navodno za dalja istrazivanja. Nego da se vratim na temu od 7518.godina, to da su istrazivali sadasnje crno more, jesu!!! i kao sto je rod naveo da su naisli na ostatke kostiju vecinom slatkovodnih zivotinja. ajd uzdravlje:)Pogledajte prilog 166665Pogledajte prilog 166666

zofr

Domaćin
Poruka
3.681
Poz. I ja sam tome nesto slicno nasao, to izlevanje panonskog mora u crno more (tj. jezero u to vreme, a ne more) Na Romaniji imaju alke za vezivanje brodova,neznam tacno koliko su te alke visoko na brdu,nisam video ali sam cuo da postoje.2009 kada sam bio na Palama, sredjivao sam vizu za moju zenu,cekajuci tako u opstini za neke pecate,dolazi neki mladji covek i prica tamo sa nekim guzonjom,(kravatasom) kako su se vratili iz neke pecine,gde je on licno isao po nekim predanjima da oko sredine te neke pecine imaju neki stari zapisi na zidovima i plafonu(stropu) ako mogu tako da kazem,i jos sam nacuo kao da je nesto na arapskom napisano i na jos nekom jeziku do sada nepoznat, samo mi je zao sto sam morao da idem u kancelariju jer sam bio pozvan,inace ko zna sta bih jos cuo.Jos da napomenem ,a to sam preskocio to je bio neki istrazivacki tim dali arheologa ili nekih strucnjaka stvarno neznam ali sam cuo svojim usima kada je taj tip pricao da su gazili kroz cisto-kristalnu vodu od kolena pa do pazduha i da joj jos nisu nasli kraja.To sam cuo svojim usima,i jos je pitao za neke pare koje ocekuju navodno za dalja istrazivanja. Nego da se vratim na temu od 7518.godina, to da su istrazivali sadasnje crno more, jesu!!! i kao sto je rod naveo da su naisli na ostatke kostiju vecinom slatkovodnih zivotinja. ajd uzdravlje:)Pogledajte prilog 166665Pogledajte prilog 166666
Da, ali u vreme poslednjeg ledenog doba nivo svetskog mora je bio oko 150m nizi jer je mnogo vode bilo zarobljeno u snegu i ledu. Tada je Crveno more bilo tek mali zaliv, a iz Maroka se moglo peske preci na Apeninsko poluostrvo. Sva ostrva od Indokine do Australije su bila kopno, a zbog oskudnih padavina dolazi do znatnog sirenja Sahare. Starost tvojih mapa se meri milionima godina, a ja govorim o proslosti od 10000 god.

Moračanin

Veoma poznat
Poruka
11.435
Zabuna, citirao si me sa pitanjem kako se cita Σέρβια pa sam nastavio u tom smeru. Ali ne smeta, ako mozes da pomognes bio bih ti zahvalan.
Čita se Σέρβια = SERBIA--------- tako bi pročitali Grci.

Ono β je pravilno da se izgovara V a na zapadu se izgovara takođe i B

Otuda VIZANT =BIZANT a to su ti znaci BBBB ili ββββ što Srbi kažu da su 4 ocila ato su ta 4 znaka slova koja na latinskom znače(Basileus Basileon Basileuon Basileonton) VIZANTIJA KRALJEVSTVO NAD KRALJEVSTVIMA ili car careva caruje carevima -ili nekako slično tome jer ima više različitih prevoda.
http://static.astronomija.co.rs/razno/korisno/alfabet.htm
Zastava Vizantije=VIZANT=BIZANT

A onaj Servius Tullius (6 vijek prije Hrista=prije 2600 godina)je bio rimski kralj, koji je sazidao bedem oko Rima oko onih 7 brežuljaka dug oko 5 milja = 8km

Poslednja izmena:

korkanj

Ističe se
Poruka
2.464
Da, ali u vreme poslednjeg ledenog doba nivo svetskog mora je bio oko 150m nizi jer je mnogo vode bilo zarobljeno u snegu i ledu. Tada je Crveno more bilo tek mali zaliv, a iz Maroka se moglo peske preci na Apeninsko poluostrvo. Sva ostrva od Indokine do Australije su bila kopno, a zbog oskudnih padavina dolazi do znatnog sirenja Sahare. Starost tvojih mapa se meri milionima godina, a ja govorim o proslosti od 10000 god.
Da rode znam da su moje mape u milionoma godina ali samo sam pokusao da docaram ili bar priblizim kako je to nekada izgledalo,ja znam da pre 10-15 000 godina mozda nije bilo ni blizu ovih mapa koje sam ja izbacio, ali isto tako sam hteo da navedem te alke na romaniji znaci da je i u vreme panonskog mora taj predeo bio naseljen,i otprilike kao sto svi nagadjaju da smo mi poceli da merimo vreme (ako se tako moze reci) od vremena cuvenog potopa.E sada se navodi pitanje dali je to bio biblijski potop ili ne,ali je ocigledno bio jako znacajan dokje zabelezen do dan danas i koristio se cak do pred-posle kosovske bitke kao sto je navedeno u ranijim postovima kao 15-juna-6897 godina i cas nezna se sigurno jelbio 6-ti ili 7-mi. ajd uzdravlje:)

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.