U germansko-skandinavskim i keltskim mitovima, žir je bio povezan sa životom, plodnošću i besmrtnošću i bio je sveti plod boga rata Tora. Druidi su jeli žir, verujući da imaju magična svojstva. U davna vremena praktikovalo se nošenje žira kao amajlije koja štiti od starenja i pijanstva. Zreli žir padaju sa drveća u proseku u roku od mesec dana. Međutim, žir koji prvi padne (sredinom-kraj avgusta tokom nedelje) obično je zahvaćen raznim bolestima ili je oslabljen i samim tim nepodesan za sakupljanje. Setva žira je glavni način obnavljanja hrastovih šuma, pa je sakupljanje žira za pomoć šumarstvu postalo predmet masovnih akcija u kojima su učestvovali školarci, članovi školskih šumara i volonteri. Ako se natopljeni žir ispeče do zlatno smeđe boje i samelje, onda se može napraviti kafa od žira. Takva kafa se često preporučuje deci kao redovno piće za kašalj, bronhitis i astmu. Žir je bogat lako svarljivim ugljenim hidratima, uglavnom skrobom; sadrže tanine koji im daju opor i gorak ukus. Tanini se lako uklanjaju namakanjem. Žir je neizostavan dodatak svinjskoj hrani jer se približava nutritivnoj vrednosti mekinjama. Žir ima baktericidno, omotajuće, antitumorsko dejstvo, često se koristi u lečenju genitourinarnog sistema, koristan je kod svih vrsta trovanja.
Izvor :U germansko-skandinavskim i keltskim mitovima, žir je bio povezan sa životom, plodnošću i besmrtnošću i bio je sveti plod boga rata Tora. Druidi su jeli žir, verujući da imaju magična svojstva. U davna vremena praktikovalo se nošenje žira kao amajlije koja štiti od starenja i pijanstva. Zreli žir padaju sa drveća u proseku u roku od mesec dana. Međutim, žir koji prvi padne (sredinom-kraj avgusta tokom nedelje) obično je zahvaćen raznim bolestima ili je oslabljen i samim tim nepodesan za sakupljanje. Setva žira je glavni način obnavljanja hrastovih šuma, pa je sakupljanje žira za pomoć šumarstvu postalo predmet masovnih akcija u kojima su učestvovali školarci, članovi školskih šumara i volonteri. Ako se natopljeni žir ispeče do zlatno smeđe boje i samelje, onda se može napraviti kafa od žira. Takva kafa se često preporučuje deci kao redovno piće za kašalj, bronhitis i astmu. Žir je bogat lako svarljivim ugljenim hidratima, uglavnom skrobom; sadrže tanine koji im daju opor i gorak ukus. Tanini se lako uklanjaju namakanjem. Žir je neizostavan dodatak svinjskoj hrani jer se približava nutritivnoj vrednosti mekinjama. Žir ima baktericidno, omotajuće, antitumorsko dejstvo, često se koristi u lečenju genitourinarnog sistema, koristan je kod svih vrsta trovanja.
Izvor: U germansko-skandinavskim i keltskim mitovima, žir je bio povezan sa životom, plodnošću i besmrtnošću i bio je sveti plod boga rata Tora. Druidi su jeli žir, verujući da imaju magična svojstva. U davna vremena praktikovalo se nošenje žira kao amajlije koja štiti od starenja i pijanstva. Zreli žir padaju sa drveća u proseku u roku od mesec dana. Međutim, žir koji prvi padne (sredinom-kraj avgusta tokom nedelje) obično je zahvaćen raznim bolestima ili je oslabljen i samim tim nepodesan za sakupljanje. Setva žira je glavni način obnavljanja hrastovih šuma, pa je sakupljanje žira za pomoć šumarstvu postalo predmet masovnih akcija u kojima su učestvovali školarci, članovi školskih šumara i volonteri. Ako se natopljeni žir ispeče do zlatno smeđe boje i samelje, onda se može napraviti kafa od žira. Takva kafa se često preporučuje deci kao redovno piće za kašalj, bronhitis i astmu. Žir je bogat lako svarljivim ugljenim hidratima, uglavnom skrobom; sadrže tanine koji im daju opor i gorak ukus. Tanini se lako uklanjaju namakanjem. Žir je neizostavan dodatak svinjskoj hrani jer se približava nutritivnoj vrednosti mekinjama. Žir ima baktericidno, omotajuće, antitumorsko dejstvo, često se koristi u lečenju genitourinarnog sistema, koristan je kod svih vrsta trovanja.
Izvor:
https://hr.newsogoos.com/publication/5573