Plod drveta poznavanja dobra i zla i plod drveta života

dobro i zlo

• ljudi su ili dobri ili zli

glasova: 2 25,0%
  • ljudi vođeni unutrašnjim motivima nekad čine dobro nekad zlo

glasova: 4 50,0%
  • svi su dobri

glasova: 1 12,5%
  • svi su zli

glasova: 1 12,5%

• Ukupno glasova
    8

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.189
ova recenica govori upravo suprotno, da tama ne moze da obuzme videlo, ma kolika da je
tama je u stvari jedno obicno nista, a svetlost je sve

pa ako sve i nista medjusobno zavise, onda si ti u pravu - ova argumentacija mi je najbolja od svih, zapravo nemam bolju
naravno ali ako nema tame kako ćešznati da si u svetlosti.
recimo slep čovek ne zna šta je svetlost, dok ti kada se nađeš u mrklom mraku znaš šta je svetlost.

pa zato ti i kaze da se obratis u dete, nemoj to da ucis, ne jedi sa drveta saznanja dobra i zla, kao ja adam, nije to prava hrana, i pravi plodovi
razumem barem mislim da sam razumeo tu isusovu poruku
ali pokušaj da mi odgovoriš što sam te pitao

bas kao

Veoma poznat
Poruka
12.880
naravno ali ako nema tame kako ćešznati da si u svetlosti.
recimo slep čovek ne zna šta je svetlost, dok ti kada se nađeš u mrklom mraku znaš šta je svetlost.

razumem barem mislim da sam razumeo tu isusovu poruku
ali pokušaj da mi odgovoriš što sam te pitao
ja kad spavam ne znam nista, ali nije ni poenta da znas, vec da ne ides po tami, da ne lutas kao slep, ako vec nisi slep

»Isus im pak opet reče: ja sam videlo svetu: ko ide za mnom neće hoditi po tami
pa onda kaze:
Matej 5,14Vi ste vidjelo svijetu; ne može se grad sakriti kad na gori stoji.
i onda tek sledi tebi odgovor:
Luka 12,2Ništa nije skriveno što se neće otkriti ni tajno što se neće saznati.

i tu se razbija koncept, da ako ima javno mora i tajno, ako ima dobro mora i zlo, ili ako ima otkriveno, mora i pokriveno, fifty:fifty, 50:50, ali nece biti:
Luka 8,17Ta ništa nije tajno što se neće očitovati; ništa skriveno što se neće saznati i na vidjelo doći.
Luka 8,18"Pazite dakle kako slušate. Doista, onomu tko ima dat će se, a onomu tko nema oduzet će se i ono što misli da ima.
ti ces da kazes nije posteno? pa naravno da nije posteno, nema postenja izmedju dobra i zla, pa da budu ravnopravno zastupljeni po pola u 1 konceptu kao celini, ja ti svo vreme to objasnjavam, vidis kako je Isus iskljuciv? ili ces da goris kao sveca, ili ces da budes iskljucen, ugasio si ga, zvuci surovo i neposteno, ali je tako.
i stazi zavet zvuci surovo i neposteno, probajte da razumete bar novi, sa mojom logikom umesto vase

Poslednja izmena:

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.189
ja kad spavam ne znam nista, ali nije ni poenta da znas, vec da ne ides po tami, da ne lutas kao slep, ako vec nisi slep
mnogo si raširio
mada prećutno priznaješ da mora biti dva koncepta.
i nisi ni pokušao da daš mišljenje kako čovek može da stvori sliku šta je dobro a šta loše bez da mu iko kaže. evo čak da te bace na pusto ostrvo kao bebu saznaćeš šta valja šta ne valja.

RIA77

Iskusan
Poruka
5.601
Nazalost tako je...kako bi drugacije neko mogao sluziti ikonama,moliti mrtve ljude da intervenisali u zivotu zivih ?
Kako bi neko mogao jesti svinjetinu,konja,magarca,macku,psa ili sto god drugo gadno koje je Bog izricito zabranio ?
Kako bi neko ljubio ruke navodnim "svestenicima"kad takva "privilegija"jednostavno nigde nema u Pismu ?
У Новом Завету пише да не важи обрезање. Као што обрезање више не важи као вечни закон, не важе ни чисте ни нечисте животиње.
Христос никада и никоме није рекао да поштује те законе које ти постављаш, нити је апостол Павле било коме рекао да наставља поштовање чистих и нечистих животиња.
Историја није забележила да су хришћани радили тако како ти наводиш.
То можеш другим протестантима да кажеш да раде оно што нема у Писму.
Православни имају и каноне, и светитеље и тумачење, за разлику од много протестаната који тумаче како они мисле да треба и праве свој начин тумачења. Као да нико пре њих није тумачио.
Него шта ћемо са мртвим стварима кроз које је Бог чинио чуда. Кроз Мојсијев штап ?
Кроз змију од бакра ?
Дакле ми се не клањамо светитељима и не љубимо иконе као да оне имају силу за себе, већ они и не постоје без Бога. Светитељи су наши заступници пред Богом.

bas kao

Veoma poznat
Poruka
12.880
mada prećutno priznaješ da mora biti dva koncepta.
i nisi ni pokušao da daš mišljenje kako čovek može da stvori sliku šta je dobro a šta loše bez da mu iko kaže
cekaj malo: ti i mnogi tvrdite da je to jedan koncept u kome postoje dobro i zlo, svetlost i tama itd
kako sad dva?
pa i ne mozes da stvoris sliku, i ne trebas ni da znas sta je dobro, a sta lose, u tome i jeste tema, ne trebas da jedes sa drveta saznanja dobra i zla jer ti fali slika, hteo bi da saznas [nema slika u mraku]

kaze ti Hrstos da je on svetlost i ti da budes svetlost, a ti kazes kako ako ne znam sta je tama? pa nju ne trebas ni da saznajes, u tome je poenta

onda se ti cudas, kako, ako postoje ravnopravno? ne verujes da nisu ravnopravne... na kraju ti se uzme goli zivot, i onda tek kada odes u pakao, ili ad saznas sta je tama, a da te nije zanimala, kao mene sto ne zanima, ne bi ni isao da saznajes

kako ja da ti kazem, ili iko, ako ne znamo? ali nas mnoge i ne zanima da saznamo.

Poslednja izmena:

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.189
da li bi bilo ispravnije da je drvo poznavanja dobra i zla bilo nazvano drvo poznavanja zla? jer dobro je prirodno stanje i već je bilo prisutno pre uzimanja ploda sa drveta poznavanja dobra i zla
mislim da ne
kao dete ti ne poznaješ da si stvoren dualistički već tokom odrastanja shvataš i biraš.
što opet vodi u beskonačnu diskusiju šta je dobro šta je loše.
to je subjektivno shvatanje jer uvek smo "mi žrtve lošeg" baš što je adam uradio kad je rekao da mu žena podmetnula voćku misleći da skida odgovornost sa sebe i da je u stvari on dobar ali naivan.

bas kao

Veoma poznat
Poruka
12.880
čekaj ti malo, sa mnom diskutuješ.
a ja zastupam dva koncepta koji ne mogu jedan bez drugog. jer da nema jedno nema ni drugo, a isus ti šalje poruku da ne ideš putem lošeg koncepta a i ne negira ga.
nema drugog nacina da saznas sta je tama nego da ides po tami i radis kontra Hristu
ako si 2 spojio u 1, onda je 1, ako si taj 1 razdvojio i pola negiras... - negira ga, samo ti ne vidis, ima bre da izgori kukolj, odvoji se psenica, pa zitnice, pa hleb i kvasac tek posle zetve, ko zna kad, jer nije zetva KRAJ SVETA TO TE LAZNO OTKRIVENJE VARA
da li bi bilo ispravnije da je drvo poznavanja dobra i zla bilo nazvano drvo poznavanja zla? jer dobro je prirodno stanje i već je bilo prisutno pre uzimanja ploda sa drveta poznavanja dobra i zla
pa ako je rekao Adamu: NEMOJ, I STA SLEDI,
onda ti ispravno razmisljas, to drvo je komplet otrov, pomesani plodovi, kao kod njegosa med i zuc pomesane

Poslednja izmena:

robivek

Aktivan član
Poruka
1.837
У Новом Завету пише да не важи обрезање.
Tako je,pise ali pise JASNO I PRECIZNO,dakle "imenom i prezimenom "je opisano to sto vise ne vazi i dati su i razlozi zasto je to tako !!!

Као што обрезање више не важи као вечни закон, не важе ни чисте ни нечисте животиње.
E za ovo ti fale dokazi istoig profila kao za obrzanje - dakle "imenom i prezimenom"...

То можеш другим протестантима да кажеш да раде оно што нема у Писму.
Najbolji je primer apostol Petar koji je imao onu viziju i koji je ne tako malog vremena NAKON HRISTA jos uvek pravio razliku cisto/necisto u mesnoj ishrani.
U prilog ove teme su izneseni zaista puno Bibliski dokazi,tvoje je samo da sve to jos jednom lepo proucis.

Православни имају и каноне, и светитеље и тумачење
Nazalost tako je,slazem se potpuno.

Него шта ћемо са мртвим стварима кроз које је Бог чинио чуда. Кроз Мојсијев штап ?
Кроз змију од бакра ?
Zmija od bakra nikada nije bila ziva a nit je stap bio zivi covek koji je umro pa se onda pretvorio u stap...jesi li svesta sta govoris ?
Ako imas neko teolosko pitanje,daj prvo dobro razmisli sta ces konkretno pitati da se ne blamiras badava... :D

Дакле ми се не клањамо светитељима и не љубимо иконе као да оне имају силу за себе, већ они и не постоје без Бога.
Ne znam koji ste to vi ali pravoslavni to zaista rade,evo cak je pre par postova jedan forumas to tvrdio a cak se i naljutio sto mu nisu verovali na rec...

Светитељи су наши заступници пред Богом.
Znam da vas tako uce i da tako verujete ali uce vas SASVIM POGRESNO !!!
Naime,jedini posrednik ( zastupnik) izmedju Oca i ljude na zemlji je Isus Hristos !
Evo ti Bibliskog dokaza da je zaista tako:

1 Jov.2,1:
" Dječice moja! ovo vam pišem da ne griješite; i ako ko sagriješi, imamo zastupnika kod oca, Isusa Hrista pravednika,.."

I to je to,kraj price,tu nema ni mrtvaca nit ikone,nit levo nit desno - imamo samo JASNU i PRECIZNU Biblisku tvrdnju a sve ostalo van ovoga je jeres !!!

bas kao

Veoma poznat
Poruka
12.880
da. treba da postane panj u svakom od nas. Jer ono od Adama i Eve raste u svim njihovim potomcima i na svakom od nas je da ga saseče u sebi u korenu.
ne mogu da se objasnim sa saletom sta je 1 koncept, a sta su 2 koncepta
to bi ti trebao da si shvatio preko price o ovom drvetu koje je 1 koncept, a ne dva, kako sale tvrdi, dok je drugi koncept ono drugo drvo, drvo zivota

prvi koncept se ne jede, a drugi se jede
ne moze prvi koncept, prvo drvo da se biraju plodovi, Bog je rekao da se sa njega ne jede uopste

hm337

Iskusan
Poruka
6.556
mislim da ne
kao dete ti ne poznaješ da si stvoren dualistički već tokom odrastanja shvataš i biraš.
to je zato što kao dete i nisi stvoren dualistički nego kao dobro a kasnije se iskvariš kad počneš da uviđaš da se drugima može manipulisati da bi dobio ono što ti treba. da su drugi zli jer ti ne daju da bude po tvome ili jer su ti namerno ili slučajno stali na sujetu..
što opet vodi u beskonačnu diskusiju šta je dobro šta je loše.
to je subjektivno shvatanje jer uvek smo "mi žrtve lošeg" baš što je adam uradio kad je rekao da mu žena podmetnula voćku misleći da skida odgovornost sa sebe i da je u stvari on dobar ali naivan.
najčešća greška koju ljudi prave je pripadanje nekoj društvenoj grupi (nacija, vera, sportski tim, preduzeće..) i izvlačenje sopstvene vrednosti iz te identifikacije sa grupom..i onda imaš uvek ono mi dobri a oni loši..to je tako bilo još dok su ljudi živeli u plemenima i tukli se sa susednim plemenima za životni prostor..tako se i oni dobri kao individue pripadanjem grupi iskvare odnosno gledaju bližnje kroz taj filter mi dobri oni loši..

bas kao

Veoma poznat
Poruka
12.880
i nisi ni pokušao da daš mišljenje kako čovek može da stvori sliku šta je dobro a šta loše bez da mu iko kaže. evo čak da te bace na pusto ostrvo kao bebu saznaćeš šta valja šta ne valja.
ja ti rekoh da ne moze
pa i taj sto mu kaze sta je lose je prvo morao da sam nagrabusi

Tada reče: molim te onda, oče, da ga pošalješ u kuću moga oca, jer imam petoro braće; neka ih uveri - da ne bi i oni došli na ovo mesto mučenja. Ali Avraam reče: oni imaju Mojsija i proroke, neka poslušaju njih. On pak reče: ne, oče Avraame, nego ako im ko iz mrtvih dođe, pokajaće se. Reče mu: ako ne slušaju Mojsija i proroke, neće ih pridobiti ni onaj ko vaskrsne iz mrtvih.

— Jevanđelje po Luki, 16,19-30 (prevod Emilijan Čarnić)

bas kao

Veoma poznat
Poruka
12.880
i opet vrtiš jednu te istu pesmu.
ne možeš da negiraš da postoji tama.
ne pišem uopšte kojim putem da se ide.
hoćeš li mi dati mišljenje na pitanje ili ne?
to ti je isto i sa gresima: tako ih je dobro obrisao da je ne mogu ni da ih se setim, kao da ne postoje
ja mogu da ti priznam, sigurno sam gresio, ali ih je sve pobrisao kao tamu, i vise ne postoje, samo svetlost

a ti si uporan, postoje, pa postoje, pa moraju da postoje
ne moraju, tama ti je zapravo NEPOSTOJANJE:
What is darkness scientifically?
More accurately, darkness does not exist by itself as a unique physical entity, but is simply the absence of light.

Poslednja izmena:

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.189
to ti je isto i sa gresima: tako ih je dobro obrisao da je ne mogu ni da ih se setim, kao da ne postoje
ja mogu da ti priznam, sigurno sam gresio, ali ih je sve pobrisao kao tamu, i vise ne postoje, samo svetlost

a ti si uporan, postoje, pa postoje, pa moraju da postoje
ne moraju, tama ti je zapravo NEPOSTOJANJE
to što ti žmuriš na nešto ne znači da ne postoji.
tama postoji i sam si rekao da "svetlost neobuze tama" kako ništa može da obuzme nešto.
sad me već podsećaš na dokinsa kad je pokušavao da objasni šta je ništa

bas kao

Veoma poznat
Poruka
12.880
to što ti žmuriš na nešto ne znači da ne postoji.
tama postoji i sam si rekao da "svetlost neobuze tama" kako ništa može da obuzme nešto.
sad me već podsećaš na dokinsa kad je pokušavao da objasni šta je ništa
PA TAMA JE TO NISTA, zato i ne moze da obuzme, jer je nista, a da je nesto kao svi mi, onda bi mogla, kako svi mi obuzimamo Hrista kada jedemo hleb zivota, i kada kaze da ce se useliti u nas?
tama ti je zapravo NEPOSTOJANJE:
What is darkness scientifically?
More accurately, darkness does not exist by itself as a unique physical entity, but is simply the absence of light.

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.189
možda su samo Adam i Eva stvoreni dobri, a posle njih svako je rođen sa drvom poznanja dobra i zla u srcu.
to je stvar vere i kako shvataš opis pisca koji je optužio đavola za stvaranje zla.
ne pijem tu vodu jer to degradira svemoćno biće koje eonima ne može da reši taj problem.
pogledaj stihove
"i sad postade čovek kao i mi znajući šta je dobro šta je zlo"

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.