PLIVANJE - najzdraviji i najkorisniji sport

Pametno.Kod nas mozda imaju ljeti neke skole plivanja za djecu,ali to nije ni obavezno,ni masovno.
Zatvorenog bazena nemamo,a lezimo na termalnim izvorima.
Kod nas se obuka osnovaca održavava u toku školske godine, rezervisani su terminu za obuku osnovaca po osnovnim školama, po odeljenjima.
Takođe, rezdrvisani su termini za decu koja treniraju plivanje
Za građanstvo ostatak slobodnih termina ( za zimski bazen)
Letnji bazeni su otvoreni za sve, rade samo od kasnog proleća do jeseni.
 
Zivis negde blizu Madjarskih banja? Ili u nekoj od njih?
Živim u Srbiji, valjda i vrepci to znaju :lol:
Tebi od Beograda treba 2 sata do ove banje, ili 70, 80 minuta od NS.


IMG_20230324_140111.jpg




Moj omilneni unutrašnji bazen sa toplom, lekovitom vodom i masiraljkama.
 
Rekreativno plivanje je najzdravija fizička aktivnost. Postoji poduža lista pozitivnih efekata na organizam čoveka , a preporučeno je svima , uključujući i trudnice. Postoje i retke kontraindikacije i svakako pre početka bavljenja ovim sportom treba konsultovati lekara - naprimer psorijatična oboljenja i hlorisana voda nisu dobra kombinacija.

Da bi se razumelo kako i zašto je plivanje toliko korisno važno je shvatiti da voda pruža otpor našoj muskulaturi sa jedne strane ( veći minimum 10x nego vazduh), a sa druge strane rasterećuje zglobne strukture našom težinom i omogućava znatno lakše pokretanje bez mikrotraumatizovanja. U toku plivanja ravnomerno se jača čitava muskulatura tela , popravlja držanje , jača fleksibilnost tela, poboljšava koordinacija pokreta , a zglobovima pruža maksimalna bezbedna pokretljivost .
Kao aerobna aktivnost pozitivno deluje na kardiovaskularni sistem, jača ga, pospešuje cirkulaciju krvi i produbljuje disanje , povećava kapacitet pluća i omogućava našem telu bolju dopremu kiseonika. Blagotvorno utiče osim na astmu i na regulaciju krvnog pritiska , pri čemu je važno prilagoditi intenzitet vežbanja zdravstvenom stanju.
Uočen je pozitivan efekat i na našu psihu : opušta, smanjuje anksioznost i smanjuje nivo stresa.
Idealan je za regulaciju telesne težine: za sat vremena plivanja slobodnim stilom sagori se 500-700 kalorija.
underwater-shot-of-young-women-diving-into-water-and-starting-the-race.jpg


Ako ne postoji neka zdravstvena prepreka najbolje je kombinovati sve stilove jer se na taj način postiže najbolji efekat i postiže ravnomerno jačanje muskulature. Ako je cilj ojačati mišiće ramena, leđa i nogu najbolji izbor je leptir stil plivanja koji je i najzahtevniji.

Kraul je idealan za aeroban efekat naročito plivanje brzim tempom , a prsni stil iako sporija tehnika zahteva veću snagu ramena i nogu.
Leđni stil se preporučuje onima koji imaju problema sa kičmom, loše držanje i deformitete.

Za kraj , ukoliko planirate da se bavite ovim sportom a bolujete od nekih kožnih oboljenja, alergija, dijabetesa ( opasnost od hipoglikemije), epilepsije potreban je savet lekara i dozvola. Preporučeno je plivati najmanje dva sata nakon obroka .

Ima li plivača rekreativaca ovde ?
pisci, slikari..........zive i 100 godina a ne pomeraju bulju sa stolice u nekom podrumu, tavanu.................sto se tice zdravlja.
 
Gledaš pojedince ili prosek ? Dužinu života ili kvalitet života ?
poznavao sam dvojicu bliskih prijatelja, obojica imali privatne skole za karate a jedan bio i profesor fizickog u skoli. Obojica umrli od srca sa 50 i nesto.
Znam i babu , zakovana za invalidska kolica 30 godina..........onomad slavila 8 banki.
Nije vazno jel prosek ili ne al mislim da fizicka aktivnost nema veze sa duzinom zivota vec da psiha utice daleko vise na duzinu zivota.
 
poznavao sam dvojicu bliskih prijatelja, obojica imali privatne skole za karate a jedan bio i profesor fizickog u skoli. Obojica umrli od srca sa 50 i nesto.
Znam i babu , zakovana za invalidska kolica 30 godina..........onomad slavila 8 banki.
Nije vazno jel prosek ili ne al mislim da fizicka aktivnost nema veze sa duzinom zivota vec da psiha utice daleko vise na duzinu zivota.
Profi sport nije zdrav nijedan i razumem šta hoćeš da kažeš , ali fizička aktivnost pomaže i psihi i telu. Napremer , osećam se najbolje u pokretu , to može biti i šetnja svejedno.Ne znači da neću stati , ali mirovati non stop ubija u pojam. Ko želi da bude rekreativac , najzdravija varijanta je plivanje ili šetnja.
 
Profi sport nije zdrav nijedan i razumem šta hoćeš da kažeš , ali fizička aktivnost pomaže i psihi i telu. Napremer , osećam se najbolje u pokretu , to može biti i šetnja svejedno.Ne znači da neću stati , ali mirovati non stop ubija u pojam. Ko želi da bude rekreativac , najzdravija varijanta je plivanje ili šetnja.
ma i ja vezbam svako jutro15 minuta lake vezbe i ne kazem da mi smeta al ovi sportisti sto umrese , malo su me uplasili.
Ima tu jos nesto, kazu, moras da volis gimnastiku, da ti nije psihicki zamorna vec da je sa srcem radis, onda ima pun efekt.
A zivotni uslovi nam ne dozvoljavaju da se bas radujemo jutarnjoj gimnastici. Uzima vreme, vezba, tusiranje, malo odmora, pa posle ajd na poso..........ko tome da se raduje ? Al moramo, kao, ocemo da zivimo zdravo.
 
ma i ja vezbam svako jutro15 minuta lake vezbe i ne kazem da mi smeta al ovi sportisti sto umrese , malo su me uplasili.
Ima tu jos nesto, kazu, moras da volis gimnastiku, da ti nije psihicki zamorna vec da je sa srcem radis, onda ima pun efekt.
A zivotni uslovi nam ne dozvoljavaju da se bas radujemo jutarnjoj gimnastici. Uzima vreme, vezba, tusiranje, malo odmora, pa posle ajd na poso..........ko tome da se raduje ? Al moramo, kao, ocemo da zivimo zdravo.
Nije kao. Bolje se čovek oseća. Nije isto biti sportista i rekreativac. Sportisti najčešće umiru od nedijagnostikovane kardiomiopatije , po statistici , ali nebitno , to je neka druga priča.
 
Jedino plivanje pokreće kompletnu muskulaturu a najbitnije - leđa.

Posle 30te kola kreću nizbrdo a posle 40te jure! E tada je najbitnije ići rekreativno jer leđni mišići prvi atrofiraju i bukvalno nema šta da drži kičmu! Tu nastaju svi mogući problemi!

Zdravstvo normalno podržava samo lečenje blokade, gutanje lekova itd. Neće vas poslati na bazen.
 
Jedino plivanje pokreće kompletnu muskulaturu a najbitnije - leđa.

Posle 30te kola kreću nizbrdo a posle 40te jure! E tada je najbitnije ići rekreativno jer leđni mišići prvi atrofiraju i bukvalno nema šta da drži kičmu! Tu nastaju svi mogući problemi!

Zdravstvo normalno podržava samo lečenje blokade, gutanje lekova itd. Neće vas poslati na bazen.
Sta je jos dobro za ledjne misice?
 
Samo plivanje i JOGA! Ovo sve ostalo je kao mučenje iz srednjeg veka. Dakle plivanje, joga i umerena ishrana (dijeta) i živećete zdravo sto god. Maslinovo ulje samo za salatu nikakva termička obrada za ostalo puter i mast svinjaka. Meso 20% obroka ostalo povrće i voće. Ne mešati mlečno i meso itd. Gledati da nema konzervansa i aditiva.

Onda ćete se manje lečiti tj gotovo uopšte nema posete lekarima samim time i jetra traje. Uglavnom viši nivo samosvesti.
 

Back
Top