Plavuše - sinonim za "glupost" ili..?

8646794eea83df24d6b36abb4563d85e.jpg

@tuc muc ni ti ne kontaš.. :mrgreen: mslm što više komentarišemo u temi, postajemo sve gluplji. :hahaha:
 
A sad ako se bavimo ozbiljno zašto se za plavuše vezuju neki stereotipi, to je zato što plavuše deluju nežnije, što se ta neka ženstvenost povezala sa plavom kosom, a onda je postalo potpuno normalno da se farbaš u plavo
Mislim da je razlog navodne gluposti plavuša upravo u tome što je svaka, pa i crnka crnih obrva poželela da bude plava, a to ne ide, pa je postala predmet podsmeha
Ala serem
 
Nevezano za plavuše i njihovu "glupost" iz milošte.. glupost ne bira boju kose, tena.
Da li su plavuše sinonim za glupost, uzet ćemo u obzir kako definisati glupost, tj kako raspoznati glupe ljude?

Legendarni psihijatar Sigmund Frojd nas savjetuje kako da prepoznamo glupe ljude;

"Prvi znak ljudske gluposti je potpuno odsudstvo stida."

Dakle, kada se nađete u situaciji da vas je sramota zbog tuđeg ponašanja ili izjave, ili se čudite nekim suludim postupcima - odmah znate sa kim imate posla.

U prošlom vijeku plavuše su postale metom seksističkih napada i stereotipa po boji kose, vezujući ih za nedostatak inteligencije? To je posebno izraženo u vicevima o plavušama.
Prvi stereotip o glupim plavušama prvi se put pojavio u romanu „Muškarci više vole plavuše“, prema čemu je i snimljen film, 1928. godine, sa Marilyn Monroe u glavnoj ulozi.

Medjutim, logičnim razmišljanjem shvatićemo da ti stereotipi o glupim plavušama uopšte nije tačan, niti imaju veze sa razumom.
Ali.. ipak ima nešto. Naučno je dokazano da muškarci uz plavuše postanu gluplji. :hahaha: Gluplji u smislu što misle da su eto kao takve "(pri)glupe" :eek: pa misle da će se više svidjeti, ako se spuste na "njihov nivo" a samim tim oni ispadaju glupi. :mrgreen: mslm, nauka je to već "dokazala".

Šta mislite, ima li nekog smisla a i opravdanja za predrasude o "glupim" plavušama?
Prvo, okani se čike Frojda, hiljadu puta je već dokazano da je grešio, stoga se ne bih pozivala na njega nigde.

Drugo, vicvi o plavušama su ofucani, i ne verujem da iko s bar pola mozga u glavi veruje da su istiniti.


Treće, molila bih te zvanične navode po kojima "muškarci uz plavuše postaju gluplji." I, čak i da ih prezentuješ, molila bi da ih argumentuješ. Danas ništa nije lakše nego muškarca proglasit za kretena, makar i ne bila njegova krivica. I, da, šta znači "njihov nivo"? Nivo muškaraca? Jel to nešto niže nego ženski nivo i zašto? Jel se spustiti na "muški" nivo znači uniziti, jel to nešto fuj? Uopšte ne razumeme smisao ovog posta, obzirom da svi znaju da su vicevi o plavušama budalaština, isto ko što bi svi trebali znati da se feminizam zasniva na ravnopravnosti, a ne prevlasti.

Hvala.
 
Ja sam i sama bila plavusa,imala sam nadogradnju ( ko ih nema danas ) i mogu reci da se ljudi nisu usudjivali da mi nesto ruzno kazu,tretirali su me bolje sa plavom kosom ovako uopsteno.Vise su se finije ophodili prema meni, da li je plava kosa aluzija na neku vrstu bogatstva,ne bih znala reci,ili mozda aludira na osobu koja zivi na visokoj nozi,ne bih znala reci ali definitivno odajes utisak osobe koja je skuplja,moguce da delujes bogato jer plava boja kosta ( nisam znala da vodim racuna o tolikoj kosi,na kraju sam je skratila ) ali u globalu delujes bogatije pa samim tim te i tretiraju kao da si na nekoj visoj nozi.Moj zakljucak je naravno da su sinonim pre za vise novca,i da je logican zakljucak nekog ko ima tu boju kose,pogotovo dugu,da je to zaista neko ko zivi bolje od drugih,ima bolju platu,nekoga ko ti to placa,ili sama dajes dosta novca,odnosno, ukratko,da imas novca,po meni,to odaje ta boja kose.
 
Prvo, okani se čike Frojda, hiljadu puta je već dokazano da je grešio, stoga se ne bih pozivala na njega nigde.

Drugo, vicvi o plavušama su ofucani, i ne verujem da iko s bar pola mozga u glavi veruje da su istiniti.


Treće, molila bih te zvanične navode po kojima "muškarci uz plavuše postaju gluplji." I, čak i da ih prezentuješ, molila bi da ih argumentuješ. Danas ništa nije lakše nego muškarca proglasit za kretena, makar i ne bila njegova krivica. I, da, šta znači "njihov nivo"? Nivo muškaraca? Jel to nešto niže nego ženski nivo i zašto? Jel se spustiti na "muški" nivo znači uniziti, jel to nešto fuj? Uopšte ne razumeme smisao ovog posta, obzirom da svi znaju da su vicevi o plavušama budalaština, isto ko što bi svi trebali znati da se feminizam zasniva na ravnopravnosti, a ne prevlasti.

Hvala.

Ne mora Frojd reći da glupa osoba ne zna za stid, to je univerzalna i nepobitna stina.

"Ide plavuša ulicom, zaustavi slučajnog prolaznika i pita ga:
• Izvinite, da li znate šta znači “I don’t know”?
• Ne znam. – odgovara prolaznik.
• Oh Bože, niko ne zna… "

Vic ko vic, bio istinit ili ne, šala i ništa drugo.. bolje se šaliti nego namrgodjen (ozbiljan) biti.
Iz našeg muškog ugla, većina nas u žargonu "zaglupimo" uz neku top damu, pametnu, elokventnu, obrazovanu, seksepilnu pogotovo.. mozak nam stane, riječi zalede na usnama, oči širom otvorene, vilica "do poda".. hahaaha.. ili u prevodu "oborila me s nogu!".. i da nema nekog istraživanja na tu temu, to je tako, na prvi pogled izgledamo kao kreteni, pomalo glupavi dok se kako-tako ne "osvijestimo".. naravno, godine i iskustvo čini svoje, pa smo vremenom (manje-više) to naučili da vješto prikrivamo ali, pogled pun divljenja teško ili nikako.
Več sam napisao da stereotipi o plavušama naravno nisu tačni, niti imaju veze sa zdravim razumom. Ovdje se više radi o fami plavuša koje zbog upadljive boje kose nedvosmisleno izazivaju pažnju, divljenje i obožavanje.. ili zavist i pakost, kako ih vid e druge žene (šalim se).
 
Ne mora Frojd reći da glupa osoba ne zna za stid, to je univerzalna i nepobitna stina.

"Ide plavuša ulicom, zaustavi slučajnog prolaznika i pita ga:
• Izvinite, da li znate šta znači “I don’t know”?
• Ne znam. – odgovara prolaznik.
• Oh Bože, niko ne zna… "

Vic ko vic, bio istinit ili ne, šala i ništa drugo.. bolje se šaliti nego namrgodjen (ozbiljan) biti.
Iz našeg muškog ugla, većina nas u žargonu "zaglupimo" uz neku top damu, pametnu, elokventnu, obrazovanu, seksepilnu pogotovo.. mozak nam stane, riječi zalede na usnama, oči širom otvorene, vilica "do poda".. hahaaha.. ili u prevodu "oborila me s nogu!".. i da nema nekog istraživanja na tu temu, to je tako, na prvi pogled izgledamo kao kreteni, pomalo glupavi dok se kako-tako ne "osvijestimo".. naravno, godine i iskustvo čini svoje, pa smo vremenom (manje-više) to naučili da vješto prikrivamo ali, pogled pun divljenja teško ili nikako.
Več sam napisao da stereotipi o plavušama naravno nisu tačni, niti imaju veze sa zdravim razumom. Ovdje se više radi o fami plavuša koje zbog upadljive boje kose nedvosmisleno izazivaju pažnju, divljenje i obožavanje.. ili zavist i pakost, kako ih vid e druge žene (šalim se).
Što bi moja drugarica rekla:"nije sve tako crno, ja sam plava"!
 

Back
Top