Plavuše - sinonim za "glupost" ili..?

Neno

Elita
Poruka
20.408
Nevezano za plavuše i njihovu "glupost" iz milošte.. glupost ne bira boju kose, tena.
Da li su plavuše sinonim za glupost, uzet ćemo u obzir kako definisati glupost, tj kako raspoznati glupe ljude?

Legendarni psihijatar Sigmund Frojd nas savjetuje kako da prepoznamo glupe ljude;

"Prvi znak ljudske gluposti je potpuno odsudstvo stida."

Dakle, kada se nađete u situaciji da vas je sramota zbog tuđeg ponašanja ili izjave, ili se čudite nekim suludim postupcima - odmah znate sa kim imate posla.

U prošlom vijeku plavuše su postale metom seksističkih napada i stereotipa po boji kose, vezujući ih za nedostatak inteligencije? To je posebno izraženo u vicevima o plavušama.
Prvi stereotip o glupim plavušama prvi se put pojavio u romanu „Muškarci više vole plavuše“, prema čemu je i snimljen film, 1928. godine, sa Marilyn Monroe u glavnoj ulozi.

Medjutim, logičnim razmišljanjem shvatićemo da ti stereotipi o glupim plavušama uopšte nije tačan, niti imaju veze sa razumom.
Ali.. ipak ima nešto. Naučno je dokazano da muškarci uz plavuše postanu gluplji. :hahaha: Gluplji u smislu što misle da su eto kao takve "(pri)glupe" :eek: pa misle da će se više svidjeti, ako se spuste na "njihov nivo" a samim tim oni ispadaju glupi. :mrgreen: mslm, nauka je to već "dokazala".

Šta mislite, ima li nekog smisla a i opravdanja za predrasude o "glupim" plavušama?
 
Nevezano za plavuše i njihovu "glupost" iz milošte.. glupost ne bira boju kose, tena.
Da li su plavuše sinonim za glupost, uzet ćemo u obzir kako definisati glupost, tj kako raspoznati glupe ljude?

Legendarni psihijatar Sigmund Frojd nas savjetuje kako da prepoznamo glupe ljude;

"Prvi znak ljudske gluposti je potpuno odsudstvo stida."

Dakle, kada se nađete u situaciji da vas je sramota zbog tuđeg ponašanja ili izjave, ili se čudite nekim suludim postupcima - odmah znate sa kim imate posla.

U prošlom vijeku plavuše su postale metom seksističkih napada i stereotipa po boji kose, vezujući ih za nedostatak inteligencije? To je posebno izraženo u vicevima o plavušama.
Prvi stereotip o glupim plavušama prvi se put pojavio u romanu „Muškarci više vole plavuše“, prema čemu je i snimljen film, 1928. godine, sa Marilyn Monroe u glavnoj ulozi.

Medjutim, logičnim razmišljanjem shvatićemo da ti stereotipi o glupim plavušama uopšte nije tačan, niti imaju veze sa razumom.
Ali.. ipak ima nešto. Naučno je dokazano da muškarci uz plavuše postanu gluplji. :hahaha: Gluplji u smislu što misle da su eto kao takve "(pri)glupe" :eek: pa misle da će se više svidjeti, ako se spuste na "njihov nivo" a samim tim oni ispadaju glupi. :mrgreen: mslm, nauka je to već "dokazala".

Šta mislite, ima li nekog smisla a i opravdanja za predrasude o "glupim" plavušama?
Ja sam 'fala bogu crnka!
Šalim se... mislim da boja kose i glupost nemaju nikakve veze. Sad koje su procentualno gluplje ili pametnije, to ne znam. Čak mi ni vicevi o plavušama nisu smešni.
 
Плавуше делује нежније. А у мушкој природи је (бар би требало бити док се није све пореметило) да штити жену и привлачи га она која уме да пробуди тај порив.
Али нисам добар саговорник. Фарбам се у плаво а не умем то да искористим.
 
nije se stereotip o glupim plavusama rodio sa Merilin Monro, iako su gospe plave kose u srednjem veku bile izuzetno stovane kao princeze (jer, ***** princezu koja ima braon kosu), jos ranije su sirene bile plavusanke, znaci, sve neke fatalne lomilice muskih srca i to. al ok, to su bile prirodne plavuse, ne znam zasto se moderni svet ostrvio na farbanje kose pomocu blansa.
stereotip kao i svaki drugi, busan na sto mesta plus neinspirativan.
 
nije se stereotip o glupim plavusama rodio sa Merilin Monro,
u sustini jeste :)

pre su postojale razne diskriminacije, ali konkretno stereotip o glupim plavusama nastaje bas iz tog nekog perioda. i to vazi za farbane plavuse, ne prirodne.

fora je u tome da su tad najvece seks bombe bile plavuse i onda su se razne zene kojima to nije ni odgovaralo sto zbog tena, sto zbog ociju itd.... farbale u plavo i izgledale su smesno i tako su se nekako razvili vicevi o plavusama u formi koju sad znamo.
 
u sustini, Dzin Harlou je medju prvim glumicama koje su promovisale taj blajhani look, Merilin je, u filmskim okvirima, samo zaokruzila pricu i potvrdila stereotip koji se vec rodio.mislim, mozda je bila jos neka glumica ranije, ali meni seksi Dzin prva pala na pamet.
 
pojma nemam o psihologiji, filozofiji, tabula rasa jedna, takoreci.
ali sam ukacila da je dovoljno da kazem ebo vas Frojd, onda se ubaci Jung u pricu, pa poentiras Sopenhauerom, kao ultimativnim dokazom o tome koliko ti je sve jasno plus znas da je Frojd jednostavno passe i voila-dominacija u konverzaciji zagarantovana.
dobro, Lao Ce je level pro, do njega nisam dobacila.
das razumemo, ne osporavam, nego mi milo sto potvrdjujem svoju teoriju citajuci neke postove. ozbiljno.
 
Nevezano za plavuše i njihovu "glupost" iz milošte.. glupost ne bira boju kose, tena.
Da li su plavuše sinonim za glupost, uzet ćemo u obzir kako definisati glupost, tj kako raspoznati glupe ljude?

Legendarni psihijatar Sigmund Frojd nas savjetuje kako da prepoznamo glupe ljude;

"Prvi znak ljudske gluposti je potpuno odsudstvo stida."

Dakle, kada se nađete u situaciji da vas je sramota zbog tuđeg ponašanja ili izjave, ili se čudite nekim suludim postupcima - odmah znate sa kim imate posla.

U prošlom vijeku plavuše su postale metom seksističkih napada i stereotipa po boji kose, vezujući ih za nedostatak inteligencije? To je posebno izraženo u vicevima o plavušama.
Prvi stereotip o glupim plavušama prvi se put pojavio u romanu „Muškarci više vole plavuše“, prema čemu je i snimljen film, 1928. godine, sa Marilyn Monroe u glavnoj ulozi.

Medjutim, logičnim razmišljanjem shvatićemo da ti stereotipi o glupim plavušama uopšte nije tačan, niti imaju veze sa razumom.
Ali.. ipak ima nešto. Naučno je dokazano da muškarci uz plavuše postanu gluplji. :hahaha: Gluplji u smislu što misle da su eto kao takve "(pri)glupe" :eek: pa misle da će se više svidjeti, ako se spuste na "njihov nivo" a samim tim oni ispadaju glupi. :mrgreen: mslm, nauka je to već "dokazala".

Šta mislite, ima li nekog smisla a i opravdanja za predrasude o "glupim" plavušama?
Da li su naučnici postalji gluplji dok su izučavali plavuše i njihov poguban uticaj na čovečanstvo?
 
bojim se da jeidno ti nisi razumeo uvodni post, s obzirom da je covek napisao, a perfi boldovala da je naucno dokazano da su muskarci pored plavusa jos gluplji nego inace. pa se ona, sasvim opravdano, pita da li su i naucnici zaglupeli od silnih sitrazivanja u kojima su bili primorani da izucavaju zene svetle boje kose.
 

Back
Top