Quantcast

Plavuše - sinonim za "glupost" ili..?

Neno

Iskusan
Moderator
Poruka
6.081
Nevezano za plavuše i njihovu "glupost" iz milošte.. glupost ne bira boju kose, tena.
Da li su plavuše sinonim za glupost, uzet ćemo u obzir kako definisati glupost, tj kako raspoznati glupe ljude?

Legendarni psihijatar Sigmund Frojd nas savjetuje kako da prepoznamo glupe ljude;

"Prvi znak ljudske gluposti je potpuno odsudstvo stida."

Dakle, kada se nađete u situaciji da vas je sramota zbog tuđeg ponašanja ili izjave, ili se čudite nekim suludim postupcima - odmah znate sa kim imate posla.

U prošlom vijeku plavuše su postale metom seksističkih napada i stereotipa po boji kose, vezujući ih za nedostatak inteligencije? To je posebno izraženo u vicevima o plavušama.
Prvi stereotip o glupim plavušama prvi se put pojavio u romanu „Muškarci više vole plavuše“, prema čemu je i snimljen film, 1928. godine, sa Marilyn Monroe u glavnoj ulozi.

Medjutim, logičnim razmišljanjem shvatićemo da ti stereotipi o glupim plavušama uopšte nije tačan, niti imaju veze sa razumom.
Ali.. ipak ima nešto. Naučno je dokazano da muškarci uz plavuše postanu gluplji. :hahaha: Gluplji u smislu što misle da su eto kao takve "(pri)glupe" :eek: pa misle da će se više svidjeti, ako se spuste na "njihov nivo" a samim tim oni ispadaju glupi. :mrgreen: mslm, nauka je to već "dokazala".

Šta mislite, ima li nekog smisla a i opravdanja za predrasude o "glupim" plavušama?

Manastirka

Poznat
Poruka
9.748
Nevezano za plavuše i njihovu "glupost" iz milošte.. glupost ne bira boju kose, tena.
Da li su plavuše sinonim za glupost, uzet ćemo u obzir kako definisati glupost, tj kako raspoznati glupe ljude?

Legendarni psihijatar Sigmund Frojd nas savjetuje kako da prepoznamo glupe ljude;

Dakle, kada se nađete u situaciji da vas je sramota zbog tuđeg ponašanja ili izjave, ili se čudite nekim suludim postupcima - odmah znate sa kim imate posla.

U prošlom vijeku plavuše su postale metom seksističkih napada i stereotipa po boji kose, vezujući ih za nedostatak inteligencije? To je posebno izraženo u vicevima o plavušama.
Prvi stereotip o glupim plavušama prvi se put pojavio u romanu „Muškarci više vole plavuše“, prema čemu je i snimljen film, 1928. godine, sa Marilyn Monroe u glavnoj ulozi.

Medjutim, logičnim razmišljanjem shvatićemo da ti stereotipi o glupim plavušama uopšte nije tačan, niti imaju veze sa razumom.
Ali.. ipak ima nešto. Naučno je dokazano da muškarci uz plavuše postanu gluplji. :hahaha: Gluplji u smislu što misle da su eto kao takve "(pri)glupe" :eek: pa misle da će se više svidjeti, ako se spuste na "njihov nivo" a samim tim oni ispadaju glupi. :mrgreen: mslm, nauka je to već "dokazala".

Šta mislite, ima li nekog smisla a i opravdanja za predrasude o "glupim" plavušama?
Ja sam 'fala bogu crnka!
Šalim se... mislim da boja kose i glupost nemaju nikakve veze. Sad koje su procentualno gluplje ili pametnije, to ne znam. Čak mi ni vicevi o plavušama nisu smešni.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
33.656
Плавуше делује нежније. А у мушкој природи је (бар би требало бити док се није све пореметило) да штити жену и привлачи га она која уме да пробуди тај порив.
Али нисам добар саговорник. Фарбам се у плаво а не умем то да искористим.

veja

Iskusan
Poruka
6.407
nije se stereotip o glupim plavusama rodio sa Merilin Monro, iako su gospe plave kose u srednjem veku bile izuzetno stovane kao princeze (jer, ***** princezu koja ima braon kosu), jos ranije su sirene bile plavusanke, znaci, sve neke fatalne lomilice muskih srca i to. al ok, to su bile prirodne plavuse, ne znam zasto se moderni svet ostrvio na farbanje kose pomocu blansa.
stereotip kao i svaki drugi, busan na sto mesta plus neinspirativan.

tab503

Ministar foruma
Administrator
Poruka
66.151
nije se stereotip o glupim plavusama rodio sa Merilin Monro,
u sustini jeste :)

pre su postojale razne diskriminacije, ali konkretno stereotip o glupim plavusama nastaje bas iz tog nekog perioda. i to vazi za farbane plavuse, ne prirodne.

fora je u tome da su tad najvece seks bombe bile plavuse i onda su se razne zene kojima to nije ni odgovaralo sto zbog tena, sto zbog ociju itd.... farbale u plavo i izgledale su smesno i tako su se nekako razvili vicevi o plavusama u formi koju sad znamo.

veja

Iskusan
Poruka
6.407
u sustini, Dzin Harlou je medju prvim glumicama koje su promovisale taj blajhani look, Merilin je, u filmskim okvirima, samo zaokruzila pricu i potvrdila stereotip koji se vec rodio.mislim, mozda je bila jos neka glumica ranije, ali meni seksi Dzin prva pala na pamet.

veja

Iskusan
Poruka
6.407
pojma nemam o psihologiji, filozofiji, tabula rasa jedna, takoreci.
ali sam ukacila da je dovoljno da kazem ebo vas Frojd, onda se ubaci Jung u pricu, pa poentiras Sopenhauerom, kao ultimativnim dokazom o tome koliko ti je sve jasno plus znas da je Frojd jednostavno passe i voila-dominacija u konverzaciji zagarantovana.
dobro, Lao Ce je level pro, do njega nisam dobacila.
das razumemo, ne osporavam, nego mi milo sto potvrdjujem svoju teoriju citajuci neke postove. ozbiljno.

PerfectOne

Vitača Milut
Poruka
24.038

Da li su naučnici postalji gluplji dok su izučavali plavuše i njihov poguban uticaj na čovečanstvo?

veja

Iskusan
Poruka
6.407
bojim se da jeidno ti nisi razumeo uvodni post, s obzirom da je covek napisao, a perfi boldovala da je naucno dokazano da su muskarci pored plavusa jos gluplji nego inace. pa se ona, sasvim opravdano, pita da li su i naucnici zaglupeli od silnih sitrazivanja u kojima su bili primorani da izucavaju zene svetle boje kose.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.