Platonska ljubav

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.554
Platonska ljubav je zapravo spiritualna veza između dvoje ljudi, oni imaju nešto specijalno.
Ovakva veza se formira godinama, potrebno je mnogo vremena da se ljubav formira na tom nivou
i taj odnos je verovatno i najdublji koji ćete imati u životu.

Čestitke za rođendan prijateljici


Postoji nekoliko faktora koji određuju da li ono što imate sa prijateljem je platonska ljubav,
jer ne mora da znači ni da je svako prijateljstvo ova vrsta ljubavi.

Iskrenost – pred ovom osobom nemate maski, ne pokušavate da budete drugačiji, možete reći otvoreno sve šta želite,

Prihvatanje – vi i osoba sa kojom ste u platonskoj vezi prihvatate jedno drugo baš onakvi kakvi jeste i ne pokušavate na silu da se promenite.

Razumevanje – vaša veza je toliko duboka da već unapred znate iz koje pozicije ta osoba razmišlja, zašto su njeni postupci onakvi kakvi jesu. Možete sa lakoćom da se postavite u poziciju osobe sa kojom ste u vezi, a sve to potiče iz dobre komunikacije koju ste vremenom razvili.

Bliskost – ovo je bliskost koja nije fizička, iako se ljudi koji su u platonskoj vezi mogu zagrliti ili dodirnuti.
Poenta je da taj dodir nema seksualnu konotaciju.

Ljubav – osećate ljubav prema toj osobi, ali to nije ona vrsta ljubavi od koje vam drhte kolena
kao što je slučaj sa romantičnom ljubavlju. Jednostavno , volite što vam je ta osoba u životu i znate jedno drugo do srži.

Izostanak fizičke bliskosti je upravo ono što čini srž ove veze.
Dakle, ne iskazujete ljubav na seksualni način, već podrškom, prihvatanjem, razumevanjem.

1656529285907.png



Neka prijateljstva traju od detinjstva i ona se najčešće ispostave kao platonska.
Svako od nas ima širi i uži krug prijatelja. Ali onaj prijatelj koji je uvek tu za vas, koji vas bezgranično voli,
sa kojim ste prošli kroz najteže, ali i najlepše trenutke je platonska ljubav.
To je prijatelj za koga biste mogli reći da je vaša srodna duša.



Da li platonska ljubav može postati i romantična.?
Može se dogoditi da se strast umeša i u platonsku vezu,
ali takva veza se nikada neće zasnivati isključivo na odnosima.
Platonski prijatelji ne mogu biti u vezi bez obaveza, ako se odluče da budu zajedno,
to će od starta biti duboka veza.

U platonskoj ljubavi može da bude i seksualne privlačnosti,
ali u zavisnosti od situacije i od osobe je da li će na tu privlačnost da reaguje.
Jer nekad ako se reaguje na tu fizičku privlačnost to može značiti kraj platonske ljubavi,
ako drugi partner ne deli ista osećanja.

Nekome je to duboko prijateljstvo bitnije od fizičke privlačnosti.



Vaše mišljenje o platonskoj ljubavi?
Da li ste je doživeli ?
Da li ste osoba kojoj se dopada ta vrsta ljubavi?
 
sto bi se popularno reklo kliknuli na keca.
znaci kad smo se upoznali pre tacno 30god na jednoj rekreativnoj nastavi nismo ni slutili da cemo se toliko postovati i svasta nesto proziveti.
Fantastican osecaj da te neko razume a da je skoro pa totalno suprotnih misljenja od tebe. Neobjasnjivo recima....
 
sto bi se popularno reklo kliknuli na keca.
znaci kad smo se upoznali pre tacno 30god na jednoj rekreativnoj nastavi nismo ni slutili da cemo se toliko postovati i svasta nesto proziveti.
Fantastican osecaj da te neko razume a da je skoro pa totalno suprotnih misljenja od tebe. Neobjasnjivo recima....
Znam..
Ne može se baš rečima opisati ..
Treba doživeti i biti tamo .
 
Pčatonska ljubav bi, po meni, trebala da bude ljubav u kojoj nekog voliš, a ne mariš da li je uzvraćeno. Neko ti je muza; budi i nadograđujete samo smo svojom pojavom - i tera te da budeš bolji čovek.
Iako si životinjica, puna mana i nagona - uzdržavaš se, jer je ona samo ideal, Eros, nešto što te gradi i bez da ga metneš.
 
Pčatonska ljubav bi, po meni, trebala da bude ljubav u kojoj nekog voliš, a ne mariš da li je uzvraćeno. Neko ti je muza; budi i nadograđujete samo smo svojom pojavom - i tera te da budeš bolji čovek.
Iako si životinjica, puna mana i nagona - uzdržavaš se, jer je ona samo ideal, Eros, nešto što te gradi i bez da ga metneš.
Da, može i tako .

da sažmem onaj dugački uvodni tekst:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Plankton
 
hmmm...pa i ne verujem:think:

imam drugaricu koju poznajem 30 godina, imam drugove preko 10 godina sa kojim volim da se ispricam i vidim i uvek postoji ta neka povezanost...
ali...
recimo tu se spominje iskrenost, da je tu kada treba, da smo zajedno prosli i dobro i lose...sto bi podrazumevalo da je osoba prisutna stalno u zivotu...

dakle za mene taj platonac ili planktonka bi trebale da su tu stalno, da su uz mene da me znaju u najlosijem kao i u najboljem izdanju...fizicki tu...ne negde "tamo" i da pisu ili govore lepe reci...
 
Često se za aseksualnu ljubav koristi pojam "platonska ljubav" iako je ovaj pojam, potpuno neadekvatan.Platon je u svojoj Gozbi predstavio grupu muškaraca koja raspravlja o smislu i o suštini ljubavi, i pripisao odredjene stavove o ljubavi Sokratu, glavnom liku ovih dijaloga, zbog čega je, zahvaljujući kasnijim interpretacijama, platonska Ijubav dobila ime. Medutim, cini se da su Platonovi odnosno Sokratovi argumenti bili pogrešno shvaćeni od strane čitalaca i tumaca, upravo zbog toga što oni nisu pravili razliku izmedu zaljubljenosti i ljubavi. Ono što su Sokrat, odnosno Platon kritikovali, jeste zaljubljenost, ,stanje opsednutosti koje vodi u neslobodu i iracionalnost, čemu su suprotstavili ljubav odnosno ljubav pod kontrolom volje. lako čitalac saznaje da je Sokrat u jednoj situaciji odbio seksualni poziv njemu drage osobe, to je upravo čin samokontrole, a ne nekakva osuda seksualnosti. Ovi dijalozi ne nude nijedan dokaz da je Sokrat u drugim prilikama seksualno apstinirao.
lako su i drugi govornici u Platonovoj Gozbi zastupali svoja uverenja o ljubavi, platonska ljubav je posebno promovisana krajem srednjeg veka i, kasnije, u renesansi. Koncept aseksualne ljubavi se mnogo više uklapao u dominirajuću hrišćansku doktrinu od drugih koncepcija, jer je doprinosio potiskivanju telesnosti, strasti i seksualnosti. Postoji jasan kontinuitet od aseksualne ljubavi prema drugom čoveku, preko ljubavi prema Bogu u drugom čoveku do ljubavi prema samom Bogu.
U XII veku j e nastupio tektonski poremećaj u odnosu prema ženi koja je do tada na Zapadu bila poistovećena s grešnom Evom za čije grehe je trebalo da se iskupi, a koja, od tada, počinje da se poistovećuje s čednom Bogorodicom. Nakon što su krstaši sa svojih pohoda doneli vizantijski kult obožavanja Marije odnosno Gospe, od tada se uobličava nova arhetipska predstava o ljubavi. Reč je o čistoj ljubavi ili, preciznije, o čistoj zaljubljenosti, u kojoj vitez obožava plemenitu, nedostupnu gospu tako što u slavu njenih vrlina i u slavu svoje ljubavi cini dobra dela. Ova dvorska, udvorna, viteška ili trubadurska ljubav, imala je veoma jasna etička pravila koja su odgovarala tadašnjem duhu vremena. Samo po sebi se podrazumevalo da je ovakva ljubav, bar na nivou ideala, morala ostati "čista", dakle bez seksualnih odnosa, kao i da je morala ostati tajna jer je gospa najčešće bila udata. Pošto je tako velika distanca izmedu muškarca i žene postojala i kod uzvraćene čiste ljubavi, ona je pogodovala idealizaciji u oba smera: dragi je u svojim pesmama idealizovao svoju dragu i njenu čednost, dok je ona idealizovala njegovu hrabrost i druge viteške vrline. Pošto su ovakvi obrasci protkali poeziju i literaturu, oni su stekli svoj život koji je nastavljen, ako ne do naših dana, onda sigurno do "seksualne revolucije" šezdesetih godina. Tako, na primer, "kavaljer"' dolazi od reči caval, konj, odnosno ital. cavaliere, fran. cavalier, konjanik, u čemu prepoznajemo viteza na konju. Postoji direktan kontinuitet od viteza XII stoleća do savremenog džentlmena.
 
Platonska ljubav je zapravo spiritualna veza između dvoje ljudi, oni imaju nešto specijalno.
Ovakva veza se formira godinama, potrebno je mnogo vremena da se ljubav formira na tom nivou
i taj odnos je verovatno i najdublji koji ćete imati u životu.

Čestitke za rođendan prijateljici


Postoji nekoliko faktora koji određuju da li ono što imate sa prijateljem je platonska ljubav,
jer ne mora da znači ni da je svako prijateljstvo ova vrsta ljubavi.

Iskrenost – pred ovom osobom nemate maski, ne pokušavate da budete drugačiji, možete reći otvoreno sve šta želite,

Prihvatanje – vi i osoba sa kojom ste u platonskoj vezi prihvatate jedno drugo baš onakvi kakvi jeste i ne pokušavate na silu da se promenite.

Razumevanje – vaša veza je toliko duboka da već unapred znate iz koje pozicije ta osoba razmišlja, zašto su njeni postupci onakvi kakvi jesu. Možete sa lakoćom da se postavite u poziciju osobe sa kojom ste u vezi, a sve to potiče iz dobre komunikacije koju ste vremenom razvili.

Bliskost – ovo je bliskost koja nije fizička, iako se ljudi koji su u platonskoj vezi mogu zagrliti ili dodirnuti.
Poenta je da taj dodir nema seksualnu konotaciju.

Ljubav – osećate ljubav prema toj osobi, ali to nije ona vrsta ljubavi od koje vam drhte kolena
kao što je slučaj sa romantičnom ljubavlju. Jednostavno , volite što vam je ta osoba u životu i znate jedno drugo do srži.

Izostanak fizičke bliskosti je upravo ono što čini srž ove veze.
Dakle, ne iskazujete ljubav na seksualni način, već podrškom, prihvatanjem, razumevanjem.

Pogledajte prilog 1179144


Neka prijateljstva traju od detinjstva i ona se najčešće ispostave kao platonska.
Svako od nas ima širi i uži krug prijatelja. Ali onaj prijatelj koji je uvek tu za vas, koji vas bezgranično voli,
sa kojim ste prošli kroz najteže, ali i najlepše trenutke je platonska ljubav.
To je prijatelj za koga biste mogli reći da je vaša srodna duša.



Da li platonska ljubav može postati i romantična.?
Može se dogoditi da se strast umeša i u platonsku vezu,
ali takva veza se nikada neće zasnivati isključivo na odnosima.
Platonski prijatelji ne mogu biti u vezi bez obaveza, ako se odluče da budu zajedno,
to će od starta biti duboka veza.

U platonskoj ljubavi može da bude i seksualne privlačnosti,
ali u zavisnosti od situacije i od osobe je da li će na tu privlačnost da reaguje.
Jer nekad ako se reaguje na tu fizičku privlačnost to može značiti kraj platonske ljubavi,
ako drugi partner ne deli ista osećanja.

Nekome je to duboko prijateljstvo bitnije od fizičke privlačnosti.



Vaše mišljenje o platonskoj ljubavi?
Da li ste je doživeli ?
Da li ste osoba kojoj se dopada ta vrsta ljubavi?
Da,...samo ne vidim šta 'hvali sexu?
Ili ljubavi koja se rađa iz takvog prijateljstva?
Ok,...očigledno nije takva tema. :hehe:
P.S. Pitanje je upućeno tebi,...jer, to si negde već pomenula. Zanima me šta ti misliš o tome?
Ne moraš negovati platonsku ljubav sa prijateljem, to je mazohizam!
Ako sam stekla pogrešan utisak, onda izvini!
 
Poslednja izmena:
Zavisi od obe ličnosti.
Imao sam to zadovoljstvo nekiliko puta,.. ustvari uvek kada ocenim da je moja srodna duša, da preferira platonski odnos,...ne žurim da izađem iz platonske ljubavi,
jer sam sanjar i veliki mi je užitak sanjarenje.
Viteštvo, tj, džentlmenstvo se podrazumeva.
 
Pa dobro, ja nikada nisam yavolela nekoga stvarno koga nisam osetila u krevetu i ko me nije doveo do vrhunca yadovoljstva. Tek tada nekoga stvarno zavolim.
Nije to isto,.. pa ni slično :D
Kada bih sada trebao napraviti listu, koje su bile najbolje u krevetu,.. razmislio bih,.. ali kod platonske ne bih,.. koje su bile najduže, najviše su i vredele.
 

Back
Top