Моћи ћеш да купујеш кесе за ђубре и даље. Али, оно што купиш у продавници неће моћи у платичну кесу, нити ће ти их продавати, нити поклањати трговци, него ћеш кесе за ђубре, јогурт, саламу и нутелу да носиш у платненој врећи или папирној кеси.
- - - - - - - - - -
I dok se u Srbiji potroši oko 2.500 kesa godišnje po glavi stanovnika, građani EU potroše samo 500. Direktiva o plastičnim kesama obavezala je članice EU da do 2025. godine potrošnju smanje za 80 odsto.
Podaci Evropske komisije pokazuju da su Danska i Finska primenom raznih mera smanjile upotrebu na četiri kese po glavi stanovnika, a Irska je za 15 godina sa 328 došla na 18.
Glavni razlog zbog koga bi plastične kese trebalo da zamenimo platnenim cegerima, jeste činjenica da je za razgradnju jedne plastične kese potrebno od 400 do 1.000 godina, pa bi na taj način smanjili zagađenje životne sredine. Takođe, samo 1-3 odsto njih se reciklira.
Na godišnjem nivou u svetu se iskoristi jedna milijarda vrećica, dok je prosečno vreme upotrebe kese od strane ljudi je 12 minuta. Istraživanja su pokazala da ceger ili torba može da poštedi minimalno šest plastičnih kesa mesečno, a godišnje čak 288.
Koliko je štetna upotreba plastičnih kesa toliko je štetna i njihova proizvodnja, jer se za proizvodnju koriste naftni derivati.
Iako izgledaju bezazleno, veoma su opasne po životnu sredinu. Lagane su, pa ih vetar lako raznosi na velike udaljenosti i ima ih sve više i više. Vrlo često ih možemo videti na granama drveća, u rekama, u žbunju kraj puta ili čak i u okeanima.
Kako su se kese u supermarketima pojavile tek 1977. godine, sve su prilike da se nijedna još uvek nije raspala.
Naučnici procenjuju da bi, ukoliko nešto ne uradimo po tom pitanju, do 2050. godine količina plastike u okeanima mogla da nadmaši količinu ribe.
Na žalost, procenjuje se da oko 100.000 životinja godišnje umre od gušenja plastičnim kesama, jer ih greškom uzmu kao hranu, a mnoge od njih se upetljaju u kese i ne mogu da se oslobode.
Prva država na svetu koja je zabranila distribuciju plastičnih kesa je Zanzibar, a ubrzo su njen primer sledili Bangladeš, Butan, Ruanda, Luksemburg i Italija.
Prva zemlja u Evropi koja je počela da naplaćuje porez na upotrebu plastičnih kesa bila je Danska, koja je još 1994. godine uvela tu meru.
Najpozitivniji primer predstavlja Irska koja je 2002. godine uvela obaveznu naplatu kesa, što je za rezultat dalo pad potrošnje sa 328 na samo 18 komada.
Od evropskih zemalja koje su takođe uvele zabranu ili poreze na korišćenje plastičnih kesa, tu su još i Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Španija, Belgija, Holandija, Rumunija i Švajcarska.
Od afričkih zemalja, pored Kenije i Ruande, koje su uvele poreze na korišćenje ili zabranile plastične kese, spominju se još i Kamerun, Gvineja Bisao, Mali, Tanzanija, Tunis, Uganda, Etiopija, Eritreja, Malavi, Mauritanija, Maroko, Benin, Čad, Kongo, Bocvana i Južnoafrička republika.
Neposredno pre početka Olimpijskih igara 2008. godine u Pekingu, Kina je zabranila upotrebu tankih plastičnih kesa, a deblje kese počele su da se naplaćuju. Ovakve mere dovele su do smanjenja upotrebe kesa za dve trećine.
Osim Kine i Bangladeša, azijske zemlje koje zabranjuju ili imaju visoke poreze na upotrebu plastičnih kesa su Kambodža, Hong Kong, Indija, Indonezija, Izrael, Malezija, Mjanmar i Tajvan.
Kad je reč o Australiji, još uvek nema zabrane na državnom niovu, ali Severna teritorija, Južna Australija i Tasmanija zabranjuju upotrebu plastičnih kesa na svom području.
Nažalost, Sjedinjene Države još nisu stavile zabranu na upotrebu plastičnih kesa. Međutim, Meksiko i neke kanadske pokrajine jesu uvele određene mere, a i sve veći broj američkih država i gradova ide u tim pravcu. Kalifornija je 2014. godine postala prva američka država koja je zabranila upotrebu plastičnih kesa, a umesto njih uvela je papirne. Osim Kalifornije, u Americi upotrebu plastičnih kesa zabranjuju Njujork, Sijetl, Distrikt Kolumbija, Havaji, Mejn, Roud Ajlend i Portoriko.
https://www.telegraf.rs/vesti/svet/...rosimo-ih-u-nenormalnim-kolicinama-foto-video
- - - - - - - - - -
ПОЗДРАВЉАМО ОВУ ОДЛУКУ!
ДОСТА ЈЕ БИЛО!
- - - - - - - - - -
У читавиј Србији треба тако, не само у Београду!