PLANT - ordinacija (pomoć za biljke)

Kada iskoriš jaja, koricu ispereš i ostaviš na papirni ubrus da se osuši
Usitniš u super secku ( ja sam u malom blenderu za mlevenje zrnevlja) i skladištiš u staklenoj tegli.
Brzo se sakupi.
A verujem...nego ja ne jedem jaja uopste...mozda 2-3 komada iskoristim u toku godine za neki kolac ili palacinke... :) Ne bi mi se sakupilo ni za par godina dovoljno :)
Jedino sto sam muckala je duvan sa vodom protiv nekih biljnih stetocina. To mi je pomoglo kod nekih palmi i ruza.
Jesam pre jedno 2-3 godine pokusala da sakupljam sav zelenis i kore banane i zakopam negde u bastu ali brzo sam odustala...Mrzelo me je to da radim :rumenko:
 
Ne znam zaista ko ih pise no sta nije dobro napisao?
Ja sam uz paradajz imala kadifice, nisam ga prskala I bio mi je zdrav.
Ojasniću uz citate i u temi za ruže,.. danas mi je sportski dam za zabavu.
Kad napišu da ruža voli sunce ceo dan, ja se naježim,.. ja sam im prostirao energetske (termalne( zavese, iznad njih . i to rade svi uzgajivači profi). Ruži je dovoljno 5 sati prepodnevnog sunca,.. pisao sam,..
 
@Plant
Savet. Imam kesice turskog karanfila i ček, pročitam, ukrasni suncokret. Da pravim rasad ili direktno u zemlju, mišljenje?

Da, i kada?
Ako nemate uslove za zdrav rasad, bolje je napolju.

Naime, zdravlje mladih presadnica (i ponika) daje grejanje odozdo i blaga cirkulacija vazduha, kakva je na prozorskoj dasci (staklo hladi vazduh i on pada dole, a topao se penje gore) U sobnpm uzgoju to je jedino dobro mesto za biljke.

Napolju su bolji uslovi po pitanju odnosa temperature podloge i vazduha.Uvek treba da je podloga toplija od vazduha i više je svetla. I napolju uvek pirka ima neka promaja, koja smeta gljivicama,.. .


Početkom aprila je cvetna nedelja,.. i to nije slučajno, Možete pogledati prognozu za narednih desetak dana, ali može se msm već krenuti sa setvom napolju. Trebalo bi da je temp, zemlje blizu 10*C - tada već može.
 
Društvo, krenule vaškice po ružama,. sad sam video,... lako ćete ih suzbiti sa bilo kojim insekticidom,.. a ukrasna je biljka, ne morate se puno kloniti otrovnosti hemije,.. i ja ću,.. ali kada mi sumce malo zađe, pa budu u senci,.. a i sada je kasno za čaj od koprive,.. a i nema još koprive.

IMG_20230324_131313.jpg
evo moje.. a evo i vaškica:

IMG_20230324_131330.jpg


Inače se preporučuju Piretroidi ( Pirox,.. itd) . otrovi koji se brzo raspadaju na suncu.

Kako da "ugojim" stablo stablašica?
Ok, okopavanje, đubrenje, šta još;
Lepo i bogato cveta ali stablo kao pritka
Ne znam, ali imam i ja jednu, koja je nesrećno okalemljena sa dve boje, ali nije ista vrsta ruže, jedno je buketarka (žuta) a crvena je DŽ,.. pa mi se nejednako formira kruna - Don Žuanka je bujnija,.. na kraju ću verovatno da je pustim na balkon,..

A, ovo "šta još" - pa hrani je i folijarno - špricanjem. Ruže to baš vole. I usput je oprskaj protiv zelene vaši.
Ne znam na kakvu je podlogu kalemljena stablašica. Valjda na divlju ružu? To ne može da se ubucka nikada..
Sve se ruže kaleme na divlju ružu i to najčešće na Laxu,.. koja malo kasnije krene i malo ranije završi vegetaciju ( Što odgovara rasadničarima - imaju više vremena da je izvade - ranije i duža je sezona prodaje) 99% je podloga LAXA.
 
Poslednja izmena:
Tek sam joj pre neki dan skinuo agril.
Mislim da se zove Nina....nešto lol Za one koji čitaju, stvarno imaju takve nazive. Da,da, mora mala bočica hemije i prskanje protiv vaši i pepelnice i tako to ..još uvek je kod mene rano.
hvala ti @moonja.. nisam znala da postoji ruza sa mojim imenom..odusevljena sam..:zaljubljena:
nasla sam na netu kao i slike a kako su napisali moze i u zardinjeru , tako da cu da je potrazim po rasadnicima

Nina Vajbul (Nina Weibull®)
Sorta ruže Nina Vajbul je, pored sorte Lili Marlen, jedna od najtraženijih iz polijanta grupe.

-Ruža polijanta
-Bordo karmin boje
-Prijatnog blagog mirisa
-Visine do 0.5 metara
-Cveta tokom cele godine
-Pogodna za sadnju žardinjera i pored staza

Polijante ili floribunde se još nazivaju i mnogocvetnim ružama, to su ruže čija je osnovna karakteristika obilno i neprekidno cvetanje tokom cele godine i brzo obnavljanje cvetanja. Rastu od 40-90 cm visine,u zavisnosti od sorte, mesta sađenja i klime. Čine mali žbun od ruža 40 do 60cm širine. Cvetovi se najčešće formiraju u buketićima, na jednom izbojku formira se više cvetova, najčešće od 5-9.

https://www.topflora-shop.rs/proizvod/nina-vajbul-nina-weibull/

1280.jpg


NinaVajbul.jpg

1003806.jpg
 
To je, mislim, samo za tebe diskutabilno,..
Pogledaj negde koliko čega troši biljka za razvoj!. AZOT u najveećoj meri! azot je No- 1
Pa na 2. mestu Kalijum, pa Fosfor, pa Kalcijum, pa Mg,.. pa Sumpor, pa Ugljenik,....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pročitaj negde drugde, jer ti samo želiš da me osporavaš,.. a to što pišem (pišeš) nije nimalo diskutabilno.
a meni ne veruješ , i

Organsko đubrivo troši kiseonik i glupo je napisati da se pritom stvara O2 -pri raspadu, (to je tzv. AEROBNO sagorevanje - uz potrošnju kiseonika!)

Pri tom sagorevanju (ugorevanju) organskog materijala, nastaje najviše AZOTA.

(Ponovio sam iste stvari dva puta,. neću više -. smejaće ti se oni koji su imali bolju ocenu iz biologije i hemije, a ako ti još budem ponavljao i meni će :rotf:

KISeonik niđe veze sa vezom u ovoj priči. a AZOT IZOSTAVLJEN!
Kontaš li ti to ?:bye:
Zavisi koja biljka ,u Nizozemskoj hoce da drasticno smanje koristenje Azota tj da zabrane seljacima koristenje jer sve vise koprive rastu umjesto cvijeca.
 
Zavisi koja biljka ,u Nizozemskoj hoce da drasticno smanje koristenje Azota tj da zabrane seljacima koristenje jer sve vise koprive rastu umjesto cvijeca.
Misliš - koja biljka - na: Da li je ukrasna ili je jestiva ? (Na ukrasnim biljkama, je i genetski inžinjering (GMO) dozvoljen . na jestivima nije ).

Azot, inače, lako ispira voda, pa njega često preterano dodaju,.. a mogu ga biljke (ne sve) uzimati i iz vazduha ( i najviše ga ima u organskim produktima raspada). Višak Azota ima za posledicu antagonizam sa fosforom ( blokira uzimanje fosfora) i biljke više oboljevaju ako imaju viška azota u podlozi,.. ali su i bujnije i zelenije.
 
Misliš - koja biljka - na: Da li je ukrasna ili je jestiva ? (Na ukrasnim biljkama, je i genetski inžinjering (GMO) dozvoljen . na jestivima nije ).

Azot, inače, lako ispira voda, pa njega često preterano dodaju,.. a mogu ga biljke (ne sve) uzimati i iz vazduha ( i najviše ga ima u organskim produktima raspada). Višak Azota ima za posledicu antagonizam sa fosforom ( blokira uzimanje fosfora) i biljke više oboljevaju ako imaju viška azota u podlozi,.. ali su i bujnije i zelenije.
Ne znam ali je velika frka oko tog Azota jer su ga seljaci na poljima godinama koristili i pocele su koprive i drugi korov da preuzimaju prirodu a cvijece nestaje ,veliki su i strajkovi seljaka zbog drasticnog smanjenja koristenja azota. Zemlja je prezasicena azotom zbog poljoprivrede, necu tusiti vise nije tema.
 
Ne znam ali je velika frka oko tog Azota jer su ga seljaci na poljima godinama koristili i pocele su koprive i drugi korov da preuzimaju prirodu a cvijece nestaje ,veliki su i strajkovi seljaka zbog drasticnog smanjenja koristenja azota. Zemlja je prezasicena azotom zbog poljoprivrede, necu tusiti vise nije tema.
ma, nije problem,.. nego si me baš zainteresovao.
Nemaš upisanu lokaciju gde si.
Pričaš za ovde ili za inozemstvo ?
 
ma, nije problem,.. nego si me baš zainteresovao.
Nemaš upisanu lokaciju gde si.
Pričaš za ovde ili za inozemstvo ?
Nizozemska napisao sam vec prije.potrazicu nesto da podijelim,problem koji kosta milijarde ,moraju smanjiti poljoprivredu za vise od pola koja je ekonomski veoma bitna.Trebali bi skroz prestati koristiti vjestacko djubrivo.U tom slucaju bi poljoprivreda bakrotirala i treba svim tim seljacima odstetu isplatiti.

What does it do? While nitrogen is essential for plants to grow, it is also one of the main threats to biodiversity. Nitrogen pollution allows nitrogen-tolerant plants to survive and out-compete more sensitive plants and funghi. Nitrogen is soluble and can impact fish and aquatic life. It encourages plant growth, including algal blooms, which choke watercourses and kill fish.
 
Poslednja izmena:
Nizozemska napisao sam vec prije.potrazicu nesto da podijelim,problem koji kosta milijarde ,moraju smanjiti poljoprivredu za vise od pola koja je ekonomski veoma bitna.Trebali bi skroz prestati koristiti vjestacko djubrivo.

What does it do? While nitrogen is essential for plants to grow, it is also one of the main threats to biodiversity. Nitrogen pollution allows nitrogen-tolerant plants to survive and out-compete more sensitive plants and funghi. Nitrogen is soluble and can impact fish and aquatic life. It encourages plant growth, including algal blooms, which choke watercourses and kill fish.
OK, dovoljno je i ovo,..
To jeste problem,.. ali njima,..
msm da mi tih problema nećemo imati, mi nemamo toliko kanala i ovde su azotna đubriva skupa. I na većoj smo visini.
Zanimljivo da je Nizozemska zamolila da je više ne nazivaju Holandija, već samo Nederland . Inače i tlo Nemačke ima puno zaostalih veštačkih đubriva i pesticida Oni smatraju naše zemljište nezagađenim, u odnosu na njihovo.
Puno više apliciraju i veštačkog đubriva i herbicida.
 

Prilozi

  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    130,2 KB · Pregleda: 2
OK, dovoljno je i ovo,..
To jeste problem,.. ali njima,..
msm da mi tih problema nećemo imati, mi nemamo toliko kanala i ovde su azotna đubriva skupa. I na većoj smo visini.
Zanimljivo da je Nizozemska zamolila da je više ne nazivaju Holandija, već samo Nederland . Inače i tlo Nemačke ima puno zaostalih veštačkih đubriva i pesticida Oni smatraju naše zemljište nezagađenim, u odnosu na njihovo.
Puno više apliciraju i veštačkog đubriva i herbicida.
Holandija je provincija u Nizozemskoj.Stanovnici drugih provincija ne zele da ih zovu holandjani jer nemaju nikakve veze za Holandijom ,isto kao kad bi svakog stanovnika Srbije zvao sumadinac.
 

Back
Top