PLANT - ordinacija (pomoć za biljke)

Nije neizvodljivo, .. ali :

1. Koliko je vremena imao taj fotograf da 'uhvati' to svo poljsko cveće u cvetu ? Koliko je vreme cvetanja jedne bulke ili kamilice ?

2. Za to ti treba oko 25. do 30kg semena ...

3 . Kad kupiš, seme, javi.. stižem sa malom frezom (Honda 5.5 ), da posejemo... krajem aprila.

4. Ne zezam se,... došao bih... 😉🙃🙂
30kg semena? :pljus:
Ona mala povrsina pod poljskim cvecem koja mi je uspela uvek je bila u cvatu. Verovatno tako naprave miks semena...Od proleca pa sve do kasne jeseni nesto je cvetalo :)
 
Toliko bi trebalo semena trave, da sigurno bude gust travnjak...
Zezam se...
seme bulki je jako sitno.. kao i kod maka,.. za kamilicu je isto sitno.. ne znam lupio sam :D .. imam drugare u najačim firmama za ozelenjavanje terena ovde ( "Eden" i "Naš vrt" ) , ali to još niko nije radio.
Kod setve trave, računa se duplo više nego što piše.
 
Toliko bi trebalo semena trave:mrgreen:, da sigurno bude gust travnjak...
Zezam se...
seme bulki je jako sitno.. kao i kod maka,.. za kamilicu je isto sitno.. ne znam lupio sam :D .. imam drugare u najačim firmama za ozelenjavanje terena ovde ( "Eden" i "Naš vrt" ) , ali to još niko nije radio.
Kod setve trave, računa se duplo više nego što piše.
Ja sam tada kupila I oko 30000 semena kamilice, tako je pisalo na vrecici... Umesala sam miks cveca sa jos nekim cvecem I kamilicom I zamisli nista od kamilice mi nije niklo...
Verovatno zato sto sam ja sve ta semena fino u posudi izmesala I kao prava samo random rasipala vec po postojecem travnjaku:mrgreen:
 
Ja sam tada kupila I oko 30000 semena kamilice, tako je pisalo na vrecici... Umesala sam miks cveca sa jos nekim cvecem I kamilicom I zamisli nista od kamilice mi nije niklo...
Verovatno zato sto sam ja sve ta semena fino u posudi izmesala I kao prava samo random rasipala vec po postojecem travnjaku:mrgreen:
Nije zato.
Seme mora biti non-stop vlažno do nicanja.. podloga mora biti malo rastresita u vršnom delu, da klica korena lakše prodre u dubinu gde ima stalne vlage... Zato se i posejana trava valja (valjkom) zbog boljeg dodira semena sa vlažnim tlom.




Kontaš, da to moram ja ?
 
Nije zato.
Seme mora biti non-stop vlažno do nicanja.. podloga mora biti malo rastresita u vršnom delu, da klica korena lakše prodre u dubinu gde ima stalne vlage... Zato se i posejana trava valja (valjkom) zbog boljeg dodira semena sa vlažnim tlom.




Kontaš, da to moram ja ?
Sumnjas u moje sposobnosti? :malav:
Mozda potraje par godina dok se uhodam i ubijem par dusa biljaka...ali avaj... :mrgreen:
 
Ok,.. sama ćeš.

Trebala bi nam neka slika terena. Seješ preko travnjaka ili na čisto ?

Imam rešenje u glavi. ( i ako je preko travnjaka ). razmišljao sam.. April bi bilo najbolje vreme.
Nisam sada kuci pa ne mogu ni da uskikam. Preko travnjaka.Opusteno...nije da to sada odmah meni treba...Bastu tek "postavljam" i formiram. Puna je novih, mladih stabla, cveca, svega....Treba minimum 5 godina da na nesto lici :)
 
Nisam sada kuci pa ne mogu ni da uskikam. Preko travnjaka.Opusteno...nije da to sada odmah meni treba...Bastu tek "postavljam" i formiram. Puna je novih, mladih stabla, cveca, svega....Treba minimum 5 godina da na nesto lici :)
Brže ćemo mi to.. bezbrigaj..

Aktiviraću još jednu staru temu - Uređenje dvorišta se zove.. na strani je 17 valjda. Trebalo bi je malo stanjiti,😘
pa bi mogli tamo.. a ovo za poljsko cveće možemo u setvi ("Sejanje cveća ".. nju sam već podigao.. )
 
U privatnim porukama me pitaju, jesam li muško ili žensko,..:lol: ..

Pa muško,.. zar se to ne vidi ?
Ja, glavom i bradom:
Kamelia HN.jpg


Gospodin sa kamelijama,..:whistling:

I da znate da su najbolji cvećari i kuvari - muškarci.
 
U privatnim porukama me pitaju, jesam li muško ili žensko,..:lol: ..

Pa muško,.. zar se to ne vidi ?
Ja, glavom i bradom:
Pogledajte prilog 1301987

Gospodin sa kamelijama,..:whistling:

I da znate da su najbolji cvećari i kuvari - muškarci.
posto je tema pomoc oko biljaka...
i gledam tu kameliju...
verovatno i ti imas neki ulov pelcera i biljaka sa putovanja...
pa...jel imas neki savet za sverc biljaka preko granica? :ceka: :lol:
 
Paa, da krenemo ozbiljno,.. na'vatali smo prvog pacijenta,.. :D .

20230226_143151-jpg.1302416


Sliku je u nekim temama stavila @Nina ,.. biljka je Spatifilum mini ,.. i to je česta slika te biljke, u domovima, i često poklanjano cveće... nazivaju ga i Mesečev cvet, ili Ženska sreća.
Spatifilum potiče iz kišnih tropskih šuma, a to nam govori da voli puno vlage u vazduhu, ne i direktno sunce ( u šumama je u senci visokog drveća,..),

i voli organsku hranu, a NE-voli puno mineralno đubrivo, jer ima osetljiv koren.
Za tačnu dijagnozu, potrebno je znati Anamnezu,.. način uzgoja,.. kako je gajen, od kada je stigao iz cvećare, gde je bio ( zbog svetla, da bi se procenilo koliko je imao svetla!)
Ako biljka nema dovoljno svetla, lagano joj posmeđe stari listovi ( odbacuje ih).
Ovde je u problemu mladi list i cvet,.. do problema je verovatno došlo iz sledećih razloga:
1. Višak vode u ukrasnoj posudi ( koren trune, jer je u vodi,.. ili kažu: voda će ugušiti koren!) Voda ne sme da se zadržava u korenu, a sa slike se vidi da je to ovde neizbežno.
2. Prejaka doza mineralnog đubriva u rastvoru za zalivanje je "spržilo" koren,.. one fine tanke žilice korena, koje se ne mogu uočiti golim okom ( treba lupa) su postale smeđe,..
Trebalo bi videti, u kakvom je stanju koren.
NINA SPATI Screenshot_1.png

Jeste li se ikada zapitali zašto na uvoznim (holandskim) saksijama, IMA TOLIKO RUPA ?


 
Poslednja izmena:
Ja sam tada kupila I oko 30000 semena kamilice, tako je pisalo na vrecici... Umesala sam miks cveca sa jos nekim cvecem I kamilicom I zamisli nista od kamilice mi nije niklo...
Verovatno zato sto sam ja sve ta semena fino u posudi izmesala I kao prava samo random rasipala vec po postojecem travnjaku:mrgreen:
Za kamilicu sam čula, al to ti je iz izvora ''babe pričaju'', da ne uspeva tamo
gde su okolne biljke tretirane nekim preparatima ili je u zemlju dodavano
veštačko đubrivo. Pet godina treba okruženje da bude potpuno čisto da
bi ona uspela. Zato je sve manje ima na livadama.
Ne pamtim kada sam je poslednji put videla samoniklu u prirodi.
 
Hoces molim te negde napisati kako da prezive ciklame?
Vidi, to što se sad proizvodi i kupuje, nisu više one ciklame koje su se razmnožavale gomoljima:

Ciklamagomolj.jpg
Ove nove se gaje iz semena ( koje je genetski 'poboljšano' ). Za one stare je trebalo najmanje dve godine i bile su skupe. To su bilke persijanske
Ove nove, se podignu za 7/8 meseci i samo prve godine cvetaju puno,. nazivaju ih šumske ( u narodu). ne vole jako toplo (ni one ni ove) negde oko 12*C i to im je teško obezbediti, u toku zime.. ne vole polivanje po listovima ( sa naličja su dlakavi),..
Trebalo bi ih krajem aprila ukopati u baštu sa saksijom, kada temp. pređe 10*( vole kiseliji supstrat, pa se mogu već tada presaditi),.. na toplom im trune gomolj, pa leto preživi svaka peta ili deseta... jer temp. ne sme da pređe 23/4 stepena i još pride traže veliku vlažnost vazduha,.. kišnicu za zalivanje..
Alo i prežive puno manje cvetaju sledeće sezone
vse-o-ciklamene-50.jpg
ove nove imaju puno manje gomolje, i podložne su raznim bolestima,
DSC_0323.JPG
 
Vidi, to što se sad proizvodi i kupuje, nisu više one ciklame koje su se razmnožavale gomoljima:

Ciklamagomolj.jpg
Ove nove se gaje iz semena ( koje je genetski 'poboljšano' ). Za one stare je trebalo najmanje dve godine i bile su skupe. To su bilke persijanske
Ove nove, se podignu za 7/8 meseci i samo prve godine cvetaju puno,. nazivaju ih šumske ( u narodu). ne vole jako toplo (ni one ni ove) negde oko 12*C i to im je teško obezbediti, u toku zime.. ne vole polivanje po listovima ( sa naličja su dlakavi),..
Trebalo bi ih krajem aprila ukopati u baštu sa saksijom, kada temp. pređe 10*( vole kiseliji supstrat, pa se mogu već tada presaditi),.. na toplom im trune gomolj, pa leto preživi svaka peta ili deseta... jer temp. ne sme da pređe 23/4 stepena i još pride traže veliku vlažnost vazduha,.. kišnicu za zalivanje..
Alo i prežive puno manje cvetaju sledeće sezone
vse-o-ciklamene-50.jpg
ove nove imaju puno manje gomolje, i podložne su raznim bolestima,
Pogledajte prilog 1306386
Onda necu ni da se bakcem sa njima... Hvala:cvet:
 
Ne znam ko piše ili prepisuje ovakve "Pametne" tekstove o biljkama :

https://www.krstarica.com/zivot/vas...amo-sipajte-preko-svog-cveca-i-gledajte-cudo/

A ne razlikuje azot i kiseonik!
A baš me zanima koju je ocenu imao iz hemije i biologije.
-------------------------------------------------------------------
U Uradi sam su trenutno na popustu sadnice ruža - 150 dinara, okalemljene sadnice dobro upakovane i žive. Poslednji su dani da se posade.
 
Ne znam ko piše ili prepisuje ovakve "Pametne" tekstove o biljkama :

https://www.krstarica.com/zivot/vas...amo-sipajte-preko-svog-cveca-i-gledajte-cudo/

A ne razlikuje azot i kiseonik!
A baš me zanima koju je ocenu imao iz hemije i biologije.
-------------------------------------------------------------------
U Uradi sam su trenutno na popustu sadnice ruža - 150 dinara, okalemljene sadnice dobro upakovane i žive. Poslednji su dani da se posade.

Zanima me sta nije u redu sa tekstom kada se kritikuje sto se pravi domace djubrivo za biljke od organskih otpadaka hrane..u ovom slucaju ljuske od jaja , kore banane, i soca od kafe koji moze a i ne mora i koje se pomesa sa zemljom .iskopa se rupa stavi se to pa sloj zemlje i tako redom ili u neku kantu..dok se za neko vreme ne napravi kompost..
Nasi stari i oni koji imaju baste ..uvek su kopali rupe i u njih bacali organske otpatke i suvo lisce i pravili komnpost

Licno to ne radim jer nemam uslove ali da imam radila bih..
Ovo je mali off ali zbog ljuske od jaja pisem
Secam se kada mi je kuce bilo malo da mi je savetovano da ljuske od jaja osusim i da ih posle sameljem u mlinu za kafu i da svaki dan joj po kasicicu stavim u hranu zbog kalcijuma..i ja sam to radila i bila je zdrava i vesela kuca.Prirodni kalcijum iz ljske jajeta bolji je od industrijske tablete..zato je dobar i za biljke
A i ovakvi komnposti su mnogo bolji od indsustrijski preparata za prehranu biljaka

kako-napraviti-kompost1-1024x682.jpg


ovde na linku .. jedan rasadnik pise kako se pravi kompost od organskog otpada
https://rasadnikmihalek.com/kako-napraviti-kompost/
 
Poslednja izmena:
Secam se kada mi je kuce bilo malo da mi je savetovano da ljuske od jaja osusim i da ih posle sameljem u mlinu za kafu i da svaki dan joj po kasicicu stavim u hranu zbog kalcijuma..i ja sam to radila i bila je zdrava i vesela kuca.Prirodni kalcijum iz ljske jajeta bolji je od industrijske tablete..zato je dobar i za biljke
I ja sam pravila prah za prihranu od ljuske jajeta + sam biljke prskala ratvorom domaćeg mleka iz bočice sa raspršivačem.
 
Zanima me sta nije u redu sa tekstom kada se kritikuje sto se pravi domace djubrivo za biljke od organskih otpadaka hrane..u ovom slucaju ljuske od jaja
Ljuske od jaja su dobar izvor Kalcijuma (Ca), dobro bi bilo usitniti ih,.. Kalcijum je četvrtii po važnosti element potreban biljkama ( mezoelement, a za neke biljke i makroelement ).
, kore banane, i soca od kafe koji moze a i ne mora i koje se pomesa sa zemljom .iskopa se rupa stavi se to pa sloj zemlje i tako redom ili u neku kantu..dok se za neko vreme ne napravi kompost..
Nasi stari i oni koji imaju baste ..uvek su kopali rupe i u njih bacali organske otpatke i suvo lisce i pravili komnpost
Nisam ja napisao da to organsko đubrivo ne valja.
To nisam nigde napisao, naprotiv dobro je!

Licno to ne radim jer nemam uslove ali da imam radila bih..
Ovo je mali off ali zbog ljuske od jaja pisem
Secam se kada mi je kuce bilo malo da mi je savetovano da ljuske od jaja osusim i da ih posle sameljem u mlinu za kafu i da svaki dan joj po kasicicu stavim u hranu zbog kalcijuma..i ja sam to radila i bila je zdrava i vesela kuca.Prirodni kalcijum iz ljske jajeta bolji je od industrijske tablete..zato je dobar i za biljke

Napisao sam:

Ne znam ko piše ili prepisuje ovakve "Pametne" tekstove o biljkama :
https://www.krstarica.com/zivot/vas...amo-sipajte-preko-svog-cveca-i-gledajte-cudo/

A ne razlikuje azot i kiseonik!
A baš me zanima koju je ocenu imao iz hemije i biologije.
skrinšot:
NINA 1_1.png

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Svuda gde piše kiseonik je trebalo da piše Azot
------------------------------------------------------------------------------------


Skrinšot pomenu
Nina 2t_1.png
tog teksta:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kiseonik biljka koristi 99% za disanje
i stvara ga u procesu fotosinteze,
a troši ugljen dioksid iz vazduha i azot za stvaranje zelene mase i rast, pod uticajem svetlosti u procesu asimilacije (fotosinteze).

Kora od banane je odavno poznata kao odličan isvor organskog đubriva, Pri njenom raspadu troši se kiseonik, znači ova smeša može da stvori (zanemarljivu) količinu ugljenćdioksida ( CO2), a ne kiseonika.
U takvom đubrivu će najviše biti azota i on je potreban biljci u najvećem udelu.
A, kiseonik niđe veze sa vezom ovde,.. neko je pogrešno prepisao ili preveo a pojima nema sa ovim što sam obrazložio!


A i ovakvi komnposti su mnogo bolji od indsustrijski preparata za prehranu biljaka
To je diskutabilno,..
a najbolje je koristiti i organsko i neorgansko (industrijsko je i neorgansko ali ima i organsko! ) Najbolji rezultati se dobijaju primenom oba,

ali je organsko veći rizik za bolesti - vole ga i patogeni.
 
Poslednja izmena:
Opet je diskutabilno jer u organskom djubrivu ima kisonika tj ima ga u zemlji..verovatno su mislil na to u tekstu ..moguce da je azot nije naveden kao propust
ali to opet nije razlog da se tekst omalovazava kao "pametan"..dovoljno bi bilo da se samo dodalo da pored kiseonika, kalcijuma i ostalih sastojaka ima i azota
 
To je, mislim, samo za tebe diskutabilno,..
Pogledaj negde koliko čega troši biljka za razvoj!. AZOT u najveećoj meri! azot je No- 1
Pa na 2. mestu Kalijum, pa Fosfor, pa Kalcijum, pa Mg,.. pa Sumpor, pa Ugljenik,....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pročitaj negde drugde, jer ti samo želiš da me osporavaš,.. a to što pišem (pišeš) nije nimalo diskutabilno.
a meni ne veruješ , i
Opet je diskutabilno jer u organskom djubrivu ima kisonika tj ima ga u zemlji..verovatno su mislil na to u tekstu ..moguce da je azot nije naveden kao propust
ali to opet nije razlog da se tekst omalovazava kao "pametan"..dovoljno bi bilo da se samo dodalo da pored kiseonika, kalcijuma i ostalih sastojaka ima i azota
Organsko đubrivo troši kiseonik i glupo je napisati da se pritom stvara O2 -pri raspadu, (to je tzv. AEROBNO sagorevanje - uz potrošnju kiseonika!)

Pri tom sagorevanju (ugorevanju) organskog materijala, nastaje najviše AZOTA.

(Ponovio sam iste stvari dva puta,. neću više -. smejaće ti se oni koji su imali bolju ocenu iz biologije i hemije, a ako ti još budem ponavljao i meni će :rotf:

KISeonik niđe veze sa vezom u ovoj priči. a AZOT IZOSTAVLJEN!
Kontaš li ti to ?:bye:
 
Poslednja izmena:
Svako djubrivo koje postoji u prodaji sadrzi glavana 3 elementa, NPK...i onda se bira u zavisnosti od toga kakva je biljka u pitanju i u kom stadijumu...da li raste, da li cveta...sta joj treba...

Toliko je moje znanje o djubrivima...

Organska na zalost ne koristim, maks ako nadjem stajnjak...ili koprivu...ili kupim ona mikrobioloska sa bakterijama...

Jaja ja do sada nisam koristila, ni banane...ne sumanjam da je to dobro ali mi je mucenje ceo taj proces...:prstic:
 

Back
Top