Planina Radan. Gravitaciona anomalija.

Nema tamo nikakve gravitacione anomalije. Aj samo razmislite, seljak prospe vodu na put, a ona tobože ide uz brdo. U stvari je u pitanju optička varka. Da je zaista anomalija, ne bi ni mogli prosuti vodu na put, pošto bi nam odletela gore pravo u začuđeno lice. Zar ne? Ovako jadna voda iz katne sluša ljutna i šta joj gravitacija kaže pa nemilosrdno pada dole, a potom se sliva nizbrdo. Ko ne veruje nek ode sa libelom tamo pa nek proba da proveri na koju je stranu nagnut put.

Inače po srbiji zaista ima anomalija, pogledaću ako se setim. Radi se o tome da na pojedinim mestima postoji veća koncentracija magnetskih stena koje varljivo skrenu kazaljku kompasa od severa, ponekad i za po 40-50 stepeni. Ko ne zna šta se događa, a izgubljen je, lako bi mogao skrenuti sa pravca.

Ovo sa vodom je seljačka dosetka. Narakijali se pa im se učinilo. A onda smislili da navuku turiste. Možda neko i dođe, ali sumnjam. Bio je Memedović tamo.
 
Nema tamo nikakve gravitacione anomalije. Aj samo razmislite, seljak prospe vodu na put, a ona tobože ide uz brdo. U stvari je u pitanju optička varka. Da je zaista anomalija, ne bi ni mogli prosuti vodu na put, pošto bi nam odletela gore pravo u začuđeno lice. Zar ne? Ovako jadna voda iz katne sluša ljutna i šta joj gravitacija kaže pa nemilosrdno pada dole, a potom se sliva nizbrdo. Ko ne veruje nek ode sa libelom tamo pa nek proba da proveri na koju je stranu nagnut put.

Inače po srbiji zaista ima anomalija, pogledaću ako se setim. Radi se o tome da na pojedinim mestima postoji veća koncentracija magnetskih stena koje varljivo skrenu kazaljku kompasa od severa, ponekad i za po 40-50 stepeni. Ko ne zna šta se događa, a izgubljen je, lako bi mogao skrenuti sa pravca.

Ovo sa vodom je seljačka dosetka. Narakijali se pa im se učinilo. A onda smislili da navuku turiste. Možda neko i dođe, ali sumnjam. Bio je Memedović tamo.

i sta kaze memedovic?
o gravitacionim animalijama sam jednom gledao, mislim na discavery. kazu da postoje na nekoliko lokacija u svetu.
mozda su nasi culi za to pa hoce da prosire turisticku atrakciju pored djavolje varosi.
ne znam, zato sam i postavio tu temu.
 
Nizbrdica, najnormalnija. Blaga doduše, a pejsaž je takav da izgleda kao da je uzbrdo kad gledaš na put. Čak su i putari proterali put tuda pa niko ništa nije primetio. Previše rakije, biće da je to problem.
Мора да је ракија у питању, а не скепса, никако! Не мали број оних који су тамо били на "лицином месту", су изгледа сви редом пили ракичину, од најобичнијег сељака, случајног пролазника, па све до оног професора кога позваше да испита локацију. Чим неко заинтересован за овај необичан феномен крене пут тамо, сељаци из поменутог села Ивања се одмах организују и чим угледају неко возило, одмах се стуште на друм да "заинтересоване пролазнике" зауставе и напоје ракијом, како случајно не би приметили шта је "права" истина! :rotf: :hahaha:

Претпостављам да си ти био тамо и "стручно" испитао и раскринкао поменуто место, па зато тако компетентно одговараш. :worth:


Иначе, поменута локација се налази са друге стране Радан планине, када се крене из правца Бојника.
 
Гравитациона сила је та која одређује шта ћемо сматрати вертикалним, тј. хоризонталним. Не знам колико вас се возило авионом и обратило пажњу на то да на пример, упркос томе што је вани ноћ, а у авиону нема никаквог репера који би нам помогао, знамо, односно осећамо да се нпр. пење, "видимо" нагиб, иако немамо репер, немамо с чим да упоредимо. Наравно, "видимо" уз помоћ гравитације, кад је авион под углом, а не паралелно са Земљом, гравитација нас не вуче доле, већ доле и назад.

Иста је ствар и на Радан Планини, чак иако би било неке аномалије у гравитацији, вертикала би била померена, не би била уперена ка центру Земље, али би опет била репер за нас, стајали бисмо право у односу на силу, а аутомобил би наравно ишао низбрдо.
Једино објашњење је оптичка варка, тј. растиње које је из неког разлога (ветар, нагиб, присојна или осојна страна) нагнуто на једну страну, па се чини да ауто иде узбрдо...
 
Ja sam bio tamo prosle godine, za prvi maj, posto zivim u blizini, nekih 30-ak kilometara od planine.
- moze da se ide preko Radana do Djavolje Varosi (Leskovac-Lebane-Radan)
- nema nikakvih putokaza (barem ja nisam primetio)
- za te anomalije sam nacuo nesto tek posle izleta. Da je neka opste poznata cinjenica, mislim da nije. Da li ima necega, ne znam...
 

Back
Top