Kafana Planetarijum

Srbija je prva u Evropi po broju funkcionalno nepismenih, gde više od milion ljudi nema ni osnovnu školu, druga po egzodusu mozgova iz zemlje.

Код нас је парадокс да имамо толико функционално неписмених, али су сви стручњаци и сви све знају. Одмах су ту да ти кажу како треба да радиш, шта треба да радиш, зашто овако а не онако... Ми смо држава која брзином светлости пропада предвођена тим и толиким стручњацима :udriglavu:
 
Deluje poprilično ogorčeno, doduše, ali verovaću na reč.

Napredak Srbije se može posmatrati iz mnogo uglova, a ovde konkretno govorimo o HUMANIM naprecima koji su definitivno okarakterisani Uranom u Biku, i kršteni Mesecom u Ribama (konkretno slučaj zakona o zabrani plastičnih kesa koji je stupio na snagu upravo tokom Urana u Biku).

Kao što vidimo iz ponuđenog, to će najviše da pogodi Trgovce (Bik).


Što se tiče činjenice da je Srbija tipičan Saturnovac i da su uslovi života teški, to nije ništa čudno. Naši mladi će uvek da odlaze (Merkur u 9 u Jarcu) u inostranstvo, a pogotovo matematičari i lingvisti koji će tražiti uspeh preko prestižnih (Jarac) škola (9) za visoko obrazovanje.
Ova tipičnost, koja je ujedno i deo srpskog inata, nije nastala preko noći, već se vekovima gradila. Vekovima ljudi napuštaju Srbiju, ali i ostale delove Balkana, u potrazi za što boljim uslovima života.

Pitanja koje ti i Truman imate su striktno ekonomskog karaktera. Životni standard koji se posmatra isključivo iz ugla bogatih i siromašnih ne znači i napredak zemlje, naprotiv. Posmatra se srednja klasa ljudi da bi se dobila definicija.

Ja ovde posmatram napredak striktno kroz domen Bika jer o tome smo i pisali. Ipak, treba posmatrati i reinovaciju toga šta se jede, šta ide na pijace, koji su novi zakoni postignuti kao i šta se dodatno postiže na kontu toga.

Bik vlada Gradnjom, ravnicama i započinjanjem velikih projekata koji moraju nositi simboliku Urana - vezani za elektricitet.

Možemo videti i reinovaciju svih stvari koje se vezuju za Astronomiju (Uran), te rekonstrukciju bilo kojih opservatorija, porast kupovine teleskopa, porast posmatranja i merenja atmosferskog pritiska, korišćenja aplikacija za meru zagađenosti i svega što se tiče meteorologije u generalnom smislu. A najviše se radi o Svesti ljudi (Uran) kao jednog kolektivnog bića koje mora voditi računa o sebi i drugima oko sebe (Vodolija, Humanitarno).

Na um mi pada sadnja biljaka, drveća, volonterski rad, sakupljanje smeća, papira, bolji uslovi za reciklažu, bolji kontejneri, brže odnošenje smeća i tome slično.

A da je POLLUTION visok u Srbiji, jeste. O tome nam govori i Pluton u Jarcu. A pogotovo će biti visok u Beogradu (Škorpija) tokom zime (izražen Saturn i Jarac).

Ipak, Srbija nije jedna od najzagađenijih zemalja u svetu. Zapravo je tek na 25. mestu po zagađenosti, a zahvaljujući zimskom periodu i tome kako klima funkcioniše, te koje su sve regulative po pitanju toga šta se danas smatra zagađenošću, radi se o prolaznim faktorima. Ipak, ono što je bitno napomenuti po pitanju Urana u Biku jeste činjenica da će upravo EKOLOGIJA da dolazi u prvi plan u toku sledećeg perioda u Srbiji.

I to vidimo, a tu se NAPREDUJE na tom polju. Što se tiče Srbije kao tipičnog Jarca, mi ćemo uvek biti siromašni dokle god se odričemo Crkve, Pravoslavlja i saradnje sa inostranstvom.

A to što se kod nas pronalazi uvozna roba je nedvosmisleno i jedna od potreba koje su se politički odredile u saradnji sa drugim državama i postoje čak i ugovorne obaveze da se određen broj neke voćke ili povrćke mora kupiti kako bi se ispunio dogovor o prodaji neke druge. Drugim rečima, trade agreement. I to je sasvim normalna pojava koja se u svim školama gde je Socijalizam jedan od glavnijih predmeta biti tema upravo o Globalizmu kao o beneficiranoj pojavi. A upravo je Globalizam i doprineo Trumanu da radi od kuće kao frilenser jer radi se o sposobnosti Outsourcinga i to upravo preko onih ljudi zapravo drže većinu tih sajtova i platformi za frilensere.

Posle teme o EKOLOGIJI, sledeća tema na MENIJU je - - - ŠTA JEDEMO i KOLIKO BACAMO.
 
Успут, волео бих сад да чујем мишљење из астролошког угла. На алтернативним јутјуб каналима сам слушао гомилу разних езотерика, астролога и сличних који тврде да од 2022-2024. креће преокрет, да ће Србија постати јако пожељна за живот исл. Има ли икаквих астролошких основа за то?
 
Код нас је парадокс да имамо толико функционално неписмених, али су сви стручњаци и сви све знају. Одмах су ту да ти кажу како треба да радиш, шта треба да радиш, зашто овако а не онако... Ми смо држава која брзином светлости пропада предвођена тим и толиким стручњацима :udriglavu:
По мом мишљењу је пропадање почело када је уведено вишестраначко гласање. Ова нација је апсолутно неспособна да самостално доноси одлуке. Нама би највише одговарао неки просвећени диктатор.

Н3В, морам опет да подвучем да не говорим само о новцу већ и о другим стварима као што су стање институција, медији, загађеност ваздуха, одлив радне снаге...
 
Н3В, морам опет да подвучем да не говорим само о новцу већ и о другим стварима као што су стање институција, медији, загађеност ваздуха, одлив радне снаге...

Stanje institucija se popravlja, uvedena je digitalizacija svih podataka, lične karte, pasoši, zdravstvene knjižice. Kod lekara se zakazuje i sve je kompjuterizovano.
Prosveta je isto tako napredovala i uveden je sistem u mnogim školama preko prosvete odakle će roditelji moći da vide ocene koje nastavnici elektronski uvedu u elektronski dnevnik. Pročitaj više o takozvanom elektronskom dnevniku.
Prosvetnicima je rigorozniji sistem i šablon ponašanja.
Što se tiče vojske, i tu smo napredovali poprilično po pitanju naoružanja, a u vojsci ima nikad više ženskog pola (i to veoma lepih devojaka i žena, što ne čudi budući da imamo upravo Veneru u Jarcu). Nismo u bojnoj pripravnosti kao nekada, od toga smo odskočili, ali se dolazak Urana u znak Bika može poistovetiti sa kupovinom bilo čega što ima dodira sa vazduhom, a najviše Heliša (Uran) i to iz zemalja koje su tipično Vodolija.
U GSP-u recimo se plaćanje karte uvelo kao obaveza i ljudi su nekako kulturniji i bolji na javnom mestu.
Što se tiče vožnje, udarac po džepu je bio veoma kvalitetan i smanjio se broj pijanih kao i vozača bez pojasa drastično.
Otvorio se veliki broj restorana i fast food lokacija koje serviraju odličnu hranu, a pojavljuje se sve veći broj kompanija koje vrše Dostavu.
U Srbiji se, zahvaljujući upravo Outsourcingu, može konačno živeti od Freelensinga. Ovde prednjače programeri i grafički dizajneri po mom skromnom mišljenju.
Veliki i unosan biznis je i takozvani dropshipping, koji se takođe pojavio u Srbiji kao opcija, a to upravo vuče sa sobom poznavanje marketa i funkcionisanja neta.
Veliki jei broj klubova i lokacija koji služe za večernje izlaske, a koji su se pootvarali u svim većim gradovima Srbije.
To je odrađeno na državnom nivou, ali nije striktno vezano za Uran u Biku, više za Uran u Ovnu. Mediji su domen RIBA i NEPTUNA, o njima ne mogu da pišem ništa konkretno jer znamo da su Ribe na vlasti i da su penzioneri omađijani i hipnotisani.

Što se tiče ekonomskog boljitka, to je jedno veliko pitanje za nas kao zemlju. Nama i našin ljudima generalno prijaju zemlje sa podznakom Jarca (poput Nemačke i poput Švajcarske) gde je rad plaćen kvalitetno.

A boljitak o kom ja pišem je striktno vezan za one motive o kojim sam pisao, napredovanje železnice (što sam naglasio još pre dve godine) i napredovanje ekološke svesti (o čemu smo i Meduse, a i ja, pisali u temi o Uranu ako me pamćenje dobro služi).
Napredak i boljitak je iz moje perspektive korak ka budućnosti. Možda se rezultati ne vide odmah, ali ne znači da nisu tu i da ljudima nije drastično lagodniji život.
Setimo se samo toga kako je izgledalo da imamo samo Pekabetu i Goricu, da čekamo u redu za brašno i mleko dok brojimo bonove, a danas biramo gde ćemo da kupujemo dok gledamo kataloge da vidimo šta je na popustu.
A i studentima je mnogo bolja hrana u menzama danas no što je bila u moje vreme. Jeste da lokalni dobijaju samo jedan obrok, ali i to se isplati.
Što se tiče putovanja u inostranstvo, NIKAD lakše nije bilo otići nekuda. Ranije je bila samo CG, danas se bira jedna od mnogih tura.
Što se tiče turista, možeš ih videti i u najgorem selu u Srbiji kako se neka tura prošeta. Eto, letos nije moglo da se prođe Beogradom od silnih kineza i arapa, sve se sjatilo u Zoo vrt i Narodni Muzej.
Organizacije i kulturna dešavanja po gradu i generalno srbiji su drastično povećana u poređenju sa tim kako je bilo nekad.
Lako se dolazi i do obuće i odeće, sa pristupačnim cenama za mnoge ljude.
Nikad ranije nije bilo toliko skupocenih i modernijih vozila u Srbiji. Mnogima ovo smeta zbog zakona i u pravu su ljudi, naše plate nisu poput Nemačkih i Švajcarskih pa da možemo da kupujemo skupocene automobile na svakih 10ak godina. Ali možda se i to promeni.
Nikad ranije nije bilo tako jednostavno doći do mobilnih telefona, kompjutera, video igara, muzike, filmova, ne jedne nego 20 vrsta kafe, kolača, torti, poslastičarnica itd da ne nabrajam.
Nikada pre nije bilo toliko lako započeti posao, firmu i kompaniju no kao danas. Prođeš pašalno za siću.
Ali to se uzima sve zdravo za gotovo jer je blizu i uvek ljudi vide negativno jer se živi u striktno Jarčevskim uslovima.

Ipak, činjenica je da stvari nisu toliko crne i da je Srbija poprilično napredovala u poređenju sa Srbijom u proteklih pedeset godina. Taj napredak možda nije striktno ekonomski, ali je svakako napredak ka budućnosti jer smo konačno počeli da pratimo moderne trendove i u mnogo čemu jesmo pioniri trendova.
 
Stanje institucija se popravlja, uvedena je digitalizacija svih podataka, lične karte, pasoši, zdravstvene knjižice. Kod lekara se zakazuje i sve je kompjuterizovano.
Prosveta je isto tako napredovala i uveden je sistem u mnogim školama preko prosvete odakle će roditelji moći da vide ocene koje nastavnici elektronski uvedu u elektronski dnevnik. Pročitaj više o takozvanom elektronskom dnevniku.
Prosvetnicima je rigorozniji sistem i šablon ponašanja.
Što se tiče vojske, i tu smo napredovali poprilično po pitanju naoružanja, a u vojsci ima nikad više ženskog pola (i to veoma lepih devojaka i žena, što ne čudi budući da imamo upravo Veneru u Jarcu). Nismo u bojnoj pripravnosti kao nekada, od toga smo odskočili, ali se dolazak Urana u znak Bika može poistovetiti sa kupovinom bilo čega što ima dodira sa vazduhom, a najviše Heliša (Uran) i to iz zemalja koje su tipično Vodolija.
U GSP-u recimo se plaćanje karte uvelo kao obaveza i ljudi su nekako kulturniji i bolji na javnom mestu.
Što se tiče vožnje, udarac po džepu je bio veoma kvalitetan i smanjio se broj pijanih kao i vozača bez pojasa drastično.
Otvorio se veliki broj restorana i fast food lokacija koje serviraju odličnu hranu, a pojavljuje se sve veći broj kompanija koje vrše Dostavu.
U Srbiji se, zahvaljujući upravo Outsourcingu, može konačno živeti od Freelensinga. Ovde prednjače programeri i grafički dizajneri po mom skromnom mišljenju.
Veliki i unosan biznis je i takozvani dropshipping, koji se takođe pojavio u Srbiji kao opcija, a to upravo vuče sa sobom poznavanje marketa i funkcionisanja neta.
Veliki jei broj klubova i lokacija koji služe za večernje izlaske, a koji su se pootvarali u svim većim gradovima Srbije.
To je odrađeno na državnom nivou, ali nije striktno vezano za Uran u Biku, više za Uran u Ovnu. Mediji su domen RIBA i NEPTUNA, o njima ne mogu da pišem ništa konkretno jer znamo da su Ribe na vlasti i da su penzioneri omađijani i hipnotisani.

Što se tiče ekonomskog boljitka, to je jedno veliko pitanje za nas kao zemlju. Nama i našin ljudima generalno prijaju zemlje sa podznakom Jarca (poput Nemačke i poput Švajcarske) gde je rad plaćen kvalitetno.

A boljitak o kom ja pišem je striktno vezan za one motive o kojim sam pisao, napredovanje železnice (što sam naglasio još pre dve godine) i napredovanje ekološke svesti (o čemu smo i Meduse, a i ja, pisali u temi o Uranu ako me pamćenje dobro služi).
Napredak i boljitak je iz moje perspektive korak ka budućnosti. Možda se rezultati ne vide odmah, ali ne znači da nisu tu i da ljudima nije drastično lagodniji život.
Setimo se samo toga kako je izgledalo da imamo samo Pekabetu i Goricu, da čekamo u redu za brašno i mleko dok brojimo bonove, a danas biramo gde ćemo da kupujemo dok gledamo kataloge da vidimo šta je na popustu.
A i studentima je mnogo bolja hrana u menzama danas no što je bila u moje vreme. Jeste da lokalni dobijaju samo jedan obrok, ali i to se isplati.
Što se tiče putovanja u inostranstvo, NIKAD lakše nije bilo otići nekuda. Ranije je bila samo CG, danas se bira jedna od mnogih tura.
Što se tiče turista, možeš ih videti i u najgorem selu u Srbiji kako se neka tura prošeta. Eto, letos nije moglo da se prođe Beogradom od silnih kineza i arapa, sve se sjatilo u Zoo vrt i Narodni Muzej.
Organizacije i kulturna dešavanja po gradu i generalno srbiji su drastično povećana u poređenju sa tim kako je bilo nekad.
Lako se dolazi i do obuće i odeće, sa pristupačnim cenama za mnoge ljude.
Nikad ranije nije bilo toliko skupocenih i modernijih vozila u Srbiji. Mnogima ovo smeta zbog zakona i u pravu su ljudi, naše plate nisu poput Nemačkih i Švajcarskih pa da možemo da kupujemo skupocene automobile na svakih 10ak godina. Ali možda se i to promeni.
Nikad ranije nije bilo tako jednostavno doći do mobilnih telefona, kompjutera, video igara, muzike, filmova, ne jedne nego 20 vrsta kafe, kolača, torti, poslastičarnica itd da ne nabrajam.
Nikada pre nije bilo toliko lako započeti posao, firmu i kompaniju no kao danas. Prođeš pašalno za siću.
Ali to se uzima sve zdravo za gotovo jer je blizu i uvek ljudi vide negativno jer se živi u striktno Jarčevskim uslovima.

Ipak, činjenica je da stvari nisu toliko crne i da je Srbija poprilično napredovala u poređenju sa Srbijom u proteklih pedeset godina. Taj napredak možda nije striktno ekonomski, ali je svakako napredak ka budućnosti jer smo konačno počeli da pratimo moderne trendove i u mnogo čemu jesmo pioniri trendova.

Jel ti živiš u Srbiji? :worth:
 
Pazi ne kažem da je Srbija loše mesto za život, samo nije situacija baš najbolja. Treba pogledati i ostale krajeve, ne samo BG, recimo ovde gde sam ja
(Južni Banat) stanje je vrlo loše, da ne kažem žalosno, nikakvih investicija, plate su katastrofalne, ljudi rade za 200-250 evra...
 
јбт, кад просечна плата још није дошла ни до пишљивиш 500 евра, а о поштовању закона, слободи медија и осталим демократским безвезаријама и да не причам...
 
I u Beogradu je isto, nisu plate bog zna kako visoke. Ako pogledamo radnike PTT-a, standard je poprilično loš.

Ali, moraću da ukažem na to da si se i ti pridružio Nastiji i Trumanu jer se gleda na ekonomski faktor :lol: o kom ja definitivno nisam pisao.

No, jedan primer.
Možemo to i sa druge perspektive da pogledamo, tvoj fah. Knjige su sve zastupljenije u elektronskom formatu i nikad lakša pribavka istih.
Čak će se ovo znatno unaprediti u narednih četrnaest godina, s tim što bih akcenat stavio na tranzit Urana kroz znak Blizanaca za taj period.

Iako je standard znatno bolji i ekološki svesniji, napredak se ne vidi jer ljudi generalno ne čitaju knjige. Naprotiv, pismenost opada u O.Š.
Doduše, ovaj trend se pojavio još s kraja 1960ih, a sadržaj štiva se znatno umanjio u tom procesu.
 
Ствар је у томе што у Београду има много више људи који имају добар стандард, али има и доста сиротиње која ради за минималац у Максију и сличним местима. Ја рецимо спадам у оне који су негде између, нити имају добар стандард нити су сиротиња.
 
Ali isto tako imaš i činjenicu da se radi o promeni mentaliteta, nakon titoizma i silnog nacionalizma, te socijalizma koji je poprilično pomagao sirotinju koja nije želela da prati moderne trendove i edukaciju, narod je zaista verovao u to da se sve postiže uz diplomu i da odmah posao čeka iza ćoška. Nebitno je to što smo kolonija na geopolitičkoj sceni, ali nivo slobode koju mi imamo je na zavidnom nivou.

Većina tih što rade za male pare nije zanimalo ni učenje engleskog jezika, niti ih je zanimalo da se adaptiraju na kompjuter i novo doba digitalizacije.
A čak i sad kada konačno imaju toliko mogućnosti i šanse, te prilike da zarade i promovišu sebe ZAKONSKI obezbeđeni, njima je draže da prate neku Staniju, Elu, Mićka, Bube Okorele i Tesle no da se potrude i sebi obezbede bolji život. Oni bi ga radije gledali na TV-u verovatno i kukali večito kako država ne valja.

"Beži mi te kompjutere, k**ce-palce, đavolja rabota". A danas "tehnološki višak, mora u penziju ranije, sindikat radnika se raspao kmek kmek". Pa ni taksisti koji važe za najveće mrgude ne mogu više bez GPS tehnologije, engleskog i poznavanja kompjutera da funkcionišu normalno, a tek ne neko ko završi ekonomsku i misli da neće ni da pipne kompjuter u doba eposlovanja.

Setih se sada još jednog izvanrednog zakona, ZAŠTITA KUPCA do dve nedelje. Uz račun i originalno pakovanje ja mogu da vratim bilo šta što mi ne odgovara, da zamenim ili tražim natrag novac, i to sve o trošku kompanije kod koje naručujem robu, bez i da mrdnem 20 metara od stana.
A u EX Srbiji to si mogao samo ako imaš Tetka Švicu i Strika Hansa.
 
По мом мишљењу је пропадање почело када је уведено вишестраначко гласање. Ова нација је апсолутно неспособна да самостално доноси одлуке. Нама би највише одговарао неки просвећени диктатор.

Н3В, морам опет да подвучем да не говорим само о новцу већ и о другим стварима као што су стање институција, медији, загађеност ваздуха, одлив радне снаге...


Prosvecen i diktator nikako ne mogu zajedno.
 
Успут, волео бих сад да чујем мишљење из астролошког угла. На алтернативним јутјуб каналима сам слушао гомилу разних езотерика, астролога и сличних који тврде да од 2022-2024. креће преокрет, да ће Србија постати јако пожељна за живот исл. Има ли икаквих астролошких основа за то?

Па, сад, зависи у ком контексту су то помињали. Још увек имамо доста нетакнуте природе, воде, плодне земље, што је чини врло пожељном за живот и сада. Али ако су мислили на нешто друго, то може да се окачи мачки о реп. Велика конјункција Јупитера и Сатурна у Водолији ће озбиљно запржити чорбу у свету. Верујем да ће сукнути пламен на истоку, јер су Русија и већи део Азије под владавином Водолије. Могуће је да је ово са корона вирусом само увертира и биће озбиљан ударац на економију Кине (да не улазим у то да ли је вирус подметнут и сл.).
Код нас би требало да буде мирно, осим што би трпели последице економских потреса у свету, па, ето, можда у том смислу ово поднебље у наредним годинама може бити уточиште. Али далеко од тога да ће бити рај.
 

Back
Top