Quantcast

Placanje doprinosa

Djox010

Zainteresovan član
Poruka
278
Zdravo, nedavno sam stupio u radni osnos gde mi je ponudjena prijava ali razmisljam da je isplativije ako ja sam sebi uplacujem doprinose i prijavim minimalac. Pa posto nemam pojma nista o tome, zanima me da li bi neko mogao da mi objasni sta je sve potrebno i koliko bih placao penziono, zdravstveno i sta sve ide u tom paketu ako se prijavim na minimalcu?

Lorelajn

Iskusan
Poruka
6.764
Kako mislis sam sebe da prijavis na minimalac? Kakav ces ugovor imati sa firmom u kojoj radis?
Ukupan trosak firme koja prijavljuje zaposlenog je grubo 1,65 - 1,67 odnos neto - bruto.

Doprinos za obavezno socijalno osiguranje na teret zaposlenog:
Porez na zaradu 10%
Doprinos za PIO 14%
Doprinos za zdravstveno osiguranje 5,15%
Doprinos za slučaj nezaposlenosti 0,75%

Doprinose za obavezno socijalno osiguranje na teret poslodavca:
Doprinos za PIO 12%

E sad imas razne subvencije, olaksice kod samozaposljavanja u zavisnosti od delatnosti.
No te stvari ja ne znam, znam samo ovaj deo sta firma placa.

difrent from others...

Veoma poznat
Banovan
Poruka
12.946
Zdravo, nedavno sam stupio u radni osnos gde mi je ponudjena prijava ali razmisljam da je isplativije ako ja sam sebi uplacujem doprinose i prijavim minimalac. Pa posto nemam pojma nista o tome, zanima me da li bi neko mogao da mi objasni sta je sve potrebno i koliko bih placao penziono, zdravstveno i sta sve ide u tom paketu ako se prijavim na minimalcu?
nije ti ovo svecka :kafa:
a vidis i da smo pred ekonomskim kolapsom a ti oces da upadas ne polje zaduzivanja oko cega se ne razumes.

ajde dete odrasti malo brze, vreme ti je ;)

zofr

Domaćin
Poruka
3.968
Бруто плата ти је најманје дупло већа од нето плате. Сумњам да ће ти послодавац толико плаћати на руке, ако ти плаћа као запошљеном раднику, онда мора да плати доприносе. Свака комбинација ће ићи на твоју штету.

Варијанта је да отвориш паушалну радњу, где те задужују доприносима зависно од делатности, али то је увек близу минималца. Онда се договориш са послодавцем да му сваког месеца испоставиш фактуру на износ бруто плате, а твоја је ствар колике доприносе ћеш платити, прописане или веће.

Tzar

Veoma poznat
Poruka
13.379
Бруто плата ти је најманје дупло већа од нето плате. Сумњам да ће ти послодавац толико плаћати на руке, ако ти плаћа као запошљеном раднику, онда мора да плати доприносе. Свака комбинација ће ићи на твоју штету.

Варијанта је да отвориш паушалну радњу, где те задужују доприносима зависно од делатности, али то је увек близу минималца. Онда се договориш са послодавцем да му сваког месеца испоставиш фактуру на износ бруто плате, а твоја је ствар колике доприносе ћеш платити, прописане или веће.
Pa je l' lepo Lorelajn stavila doprinose i poreze gore.

Kako je 10% + 14% + 5,15% + 0,75% sto je tzv Bruto 1 ili ugovorena bruto plata vise nego duplo veca od neto plate.

Imas kalkulator pa mozes i sam da izracunas

http://www.kalkulator.servisracunara.org

Neto 50k, Bruto1 69k, Bruto2 80k. Nista nije vise nego duplo.

Sto se tice postavljaca, recimo da ti poslodavac isplati 69k.

Onda se prijavis na PIO na neku grupu koja je blizu minimalca recimo 7,5k

https://www.pio.rs/sr/osnovice

Ustedeo si manje od 100 evra, a nisi prijavljen, nemas zdravsveno osiguranje, imaces manju penziju.

Sta ako se desi povreda na radu. Ostajes na ulici bez icega.

Ja sam slomio rame prosle godine, nisam radio 6 meseci, primao sam 100% platu kao da radim.

Dosta ljudi to shvata olako, ali ti kak ohoces.

tab503

Kralj spama
Administrator
Poruka
67.639
logika zavisi od visine primanja
licno se ne slazem sa tim nacinom jer kako god okrenemo nadamo se da cemo docekati penziju i tad ce nam biti bitno koliko cemo tad primati
ali znam coveka koji je svoju platu od 120.000 prebacio na minimalac i realno sad ima osetnije vise svakog meseca (posto je bio prijavljen na 120.000 i razlika poreza i doprinosa je osetna u odnosu na minimalac)
ali kao sto sam i njemu rekao, tako i ovde kazem..nisam siguran koliko je to pametno.
ok imas sad vise..ali jednog dana ces imati znantno manje

Lorelajn

Iskusan
Poruka
6.764
Zavisi ko sta kako planira u zivotu i sta preferira.
Plata ti je bitna i za kredite, godisnje, bolovanja, ako odes na trudnicko umesto supruge recimo, itd...
Sada realno nase zdravrsto je 0 i meni zao dati i dinar za njih. Pre bih privatno zdravstveno osiguranje placala.
Onda kada razmislim da mozda necu doziveti penziju tada mi mrak na oci pada kada pomislim koliko bacam para uzalud u drzavu.
No ne treba se tako razmisljati :)
Uostalom ni jedna jedina ozbiljnija firma nece uzeti u obzir te predlozene kerefeke.
Mozda neki mali privatnik sa dva zaposlena ili sta znam.
Ove stare generacije i imaju neke penzije, sta ce biti za nekih 30-40 godina...Vise od 50% starijih nece imati nikakva primanja :( Od cega ce ziveti...

zofr

Domaćin
Poruka
3.968
Pa je l' lepo Lorelajn stavila doprinose i poreze gore.

Kako je 10% + 14% + 5,15% + 0,75% sto je tzv Bruto 1 ili ugovorena bruto plata vise nego duplo veca od neto plate.

Imas kalkulator pa mozes i sam da izracunas

http://www.kalkulator.servisracunara.org

Neto 50k, Bruto1 69k, Bruto2 80k. Nista nije vise nego duplo.

Sto se tice postavljaca, recimo da ti poslodavac isplati 69k.

Onda se prijavis na PIO na neku grupu koja je blizu minimalca recimo 7,5k

https://www.pio.rs/sr/osnovice

Ustedeo si manje od 100 evra, a nisi prijavljen, nemas zdravsveno osiguranje, imaces manju penziju.

Sta ako se desi povreda na radu. Ostajes na ulici bez icega.

Ja sam slomio rame prosle godine, nisam radio 6 meseci, primao sam 100% platu kao da radim.

Dosta ljudi to shvata olako, ali ti kak ohoces.
Моја грешка, док сам био предузетник било је око 75% од нето плате, сада видим да је 81% а као растеретили привреду?

Poruka
3.459
Kako mislis sam sebe da prijavis na minimalac? Kakav ces ugovor imati sa firmom u kojoj radis?
Ukupan trosak firme koja prijavljuje zaposlenog je grubo 1,65 - 1,67 odnos neto - bruto.

Doprinos za obavezno socijalno osiguranje na teret zaposlenog:
Porez na zaradu 10%
Doprinos za PIO 14%

Doprinose za obavezno socijalno osiguranje na teret poslodavca:
Doprinos za PIO 12%

E sad imas razne subvencije, olaksice kod samozaposljavanja u zavisnosti od delatnosti.
No te stvari ja ne znam, znam samo ovaj deo sta firma placa.
Uf, ali je to kod vas puno doprinosa...

Lorelajn

Iskusan
Poruka
6.764
Ako netko ima npr. bruto 1000€ koliko će dobiti neto plaću? Ima li veze ako je samac ili ako ima obitelj, uzdržavanog člana?
Ne radim diretkno obracun plata, ja govorim samo koliko kome treba da je neto zarada :)
No sve u svemu ukoliko je ukupan bruto oko 1000 evra, neto plata treba da je oko 72.000 din tj. oko 610 evra.
Koliko znam nema nikakve veze jel neko samac ili ima porodicu.

Poruka
3.459
Ne radim diretkno obracun plata, ja govorim samo koliko kome treba da je neto zarada :)
No sve u svemu ukoliko je ukupan bruto oko 1000 evra, neto plata treba da je oko 72.000 din tj. oko 610 evra.
Koliko znam nema nikakve veze jel neko samac ili ima porodicu.
Kod nas ima veze. Kod nas se prvo uzimaju doprinosi iz plaće za mirovinsko. Oni iznose 20% od bruta. Znači od tih 1000€ uzeti će 200€ za mirovinsko osiguranje i to tako da će 150€ (15% od bruta ili 75% od iznosa za mirovinsko) uplatiti u prvi stup (Fond generacijske solidarnosti), a 50€ (5% od bruta ili 25% od iznosa za mirovinsko) u drugi stup u mirovinske fondove. Znači ostaje 800€. To se zove dohodak. Nakon toga se utvrđuje porezna osnovica. Sad treba vidjeti da li je netko samac ili ne. Da li ima uzdržavanih članova ili ne. Osobni odbitak iznosi 4000kn ili 533,33€. Ako ima uzdržavanih članova onda se osobni odbitak povečava i to za 2500kn (333,33€). Ako ima više uzdržavanih članova onda je osobni odbitak još veći. Npr. ako netko ima dijete na sebi onda mu je osobni odbitak 533,33+333,33=866,66€. Znači osobni odbitak mu/joj je veći od porezne osnovice 800€ i ne uzima mu/joj ni porez ni prirez i dobije plaću od 800€. Ako je samac onda mu je porezna osnovica 800-533,33=266,67€. Na taj iznos uzima se porez od 24%. 266.67*0.24= 64€. Ako netko živi tamo gdje ima prirez (gradski porez) on se obračuva na iznos poreza, u Zagrebu je 18%. 64*0,18= 11,52€. Iznos poreza i prireza u Zagrebu je 75,52€. Taj iznos se oduzima od iznosa dohotka (u ovom slučaju) 800€. Znači 800-75,52= 724,48€. Za onoga tko npr. ne živi u Zagrebu i ne plaća prirez, a nema uzdržavanih članova plaća će biti 800-64= 736€.

Miki 75

Aktivan član
Poruka
1.867
Do skora si mogao u Srbiji da prođeš sa plaćanjem paušalnog poreza.
Napraviš firmu čija je delatnost programiranje.
Ako ti je bruto 2000, bukvalno svi odbici ti budu reda veličine 300 evra, a sve ostalo je tvoje.

Barem 15000 ljudi u Srbiji je koristilo ovaj sistem.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.