Pizza, koje je testo najbolje

proka

Legenda
Poruka
57.100
PIZZA

svi se slažu da je za dobru pizzu najbitnije testo, ali koje testo?
evo jednog recepta čuvenog kuvara za koje kaže da je najsavršenije testo za pizzu

šta vi kažete?
da li se slažete?

ja recimo kad pravim testo za moju pizza peć na drva, obavezno stavim i malo masti ;)

..........


Recept Džejmija Olivera za najsavršenije testo za picu
31. maja 2020. 13:26
Recept Džejmija Olivera za najsavršenije testo za picu
Foto: unsplash.com/limlin1212


Picu više nećete morati da naručujete iz restorana zbog toga to vam je priprema testa najzahtevniji deo pravljenja ovog italijanskog specijaliteta kod kuće.
Svetski poznati kuhar Džejmi Oliver ima recept za savršeno testo za picu koje će baš svaki put biti hrskavo i sočno pa će svi tražiti parče više.

Sastojci koji su vam potrebni za četiri srednje veličine:
pola kilograma brašna
prstohvat soli
jedna kesica suvog kvasca
dve kašike maslinovog ulja
kašičica šećera

Priprema:

Pomešajte brašno i so u dubljoj posudi. U čašu tople (ne vrele) vode umešajte kvasac i šećer i ostavite otprilike 5 minuta da se kvasac digne. Zatim ga ubacite u posudu s brašnom i soli, dodajte još 300 ml vode i ulje i mesite rukama dok ne dobijete savršeno glatko testo.
Prebacite testo u veliku posudu, pospite ga brašnom i prekrijte krpom. Stavite je na toplo mesto i čekajte otprilike sat vremena da se testo digne.
Nakon što je prošlo sat vremena, izvadite testo i gnječite ga rukama kako biste izbacili vazduh iz njega. Testo odmah možete iskoristiti ili ga možete umotati u foliju i staviti u frižider.
 
tačno, vrsta brašna je bitna, mada danas u doba zdrave ishrane neki koriste integralno, špeltino i sl brašna
što je opet u redu po meni, jer ja sam za pravilo da sve što prija vašem nepcu je u redu

a opet sa druge strane, ni italijani se nisu usaglasili ni koja pizza je prava pizza niti u vezi testa

svedoci smo nove mode u pravljenju testa, sad pojedine pizzerije prave fermentisano testo..
 
tačno, to je uvek dobar trik
i ja to ponekad uradim, tačno znam u kojoj pekari mogu da dobijem testo po ceni hleba
poenta je da je to testo toliko dobro umešano, da se je gluten odradio svoje :D

mislim da sam jednom pravio i mekice od njega
Jesam i ja svasta...i slatko i slano :) Moze da se iskoristi na 100 nacina,a i za picu je dobro :)
 
Nisam vičan testu ali uspevam neku jestivu varijantu da napravim. Uglavnom to je taj recept bez mnogo mudrosti ali ste lepo naveli sve razloge zašto se razlikuju rezultati.
Inače šta god da uradim, pečenje u rerni na 250 stepeni max ne može dati neki rezultat sa "vau" efektom pa sam ipak pristalica naručivanja iz Pizza Bara ili sl. dokazanih picerija. Uštedim vreme i za mešenje i za čišćenje posle :D
 
Stvar je u brzini pečenja što brže to bolje.
Na 350-400 °C 2-4 min
i podlozi na kojoj se peče. Kamena podloga dobro upija višak vlage .
Pica ne treba da bude ni suva ni žilava , a ni preterano hrskava kao čips.
Testo je tu manje važno. Ali je i važno da bi se dobro razvuklo da pica ne bude debela.
U kućnoj varijanti jedino rerne sa ventilatorom na 270°C mogu koliko toliko da ispeku dobru picu.
Testo da uzmete u najboljoj piceriji i da odnesete kući i gurnete to u rernu sa grejačima dole i gore da se peče pa ništa neće biti bolja nego da ste sami zamesili testo.
 
ja sam jednom naleteo na akciju, dve gotove magi pizze po ceni jedne a i to je bilo jeftino
prevarih se kupih, jer je kutija i slika pizze na njoj bila extra
kad sam otvorio, lelleeeeee
samo testo a sir i peperoni salama tanja od papira... brukaaaa
reših da iskoristim testo bar, napakovao sam nov nadev na pizu

tad i nikad više.....

-0 ocena
 
Sastojci koji su vam potrebni za četiri srednje veličine:
pola kilograma brašna
prstohvat soli
jedna kesica suvog kvasca
dve kašike maslinovog ulja
kašičica šećera
Ovako, odprilike i ja mesim, samo bez kvasca i šećera. , sa pp. Ništa ne merim, odokativno sve, testo moraš dobro uraditi i osetiti ga pod rukom.
Obično mesim sa kiselom vodom. Testo stavim u najlon kesicu i u frižider, da doooobro odmori. Obično mesim danas za sutrašnju upotrebu.
Slobodno možeš mesiti s integralnim brašnima ili pola-pola.
Pica ne naraste kao kada koristiš kvasac, i, čini mi se da je hrskavija.
 
postoje i specijalne granitne ploče za rernu na kojima se peče pizza
nemam iskustvo sa njima, da li možda neko od vas zna više?

Pizza je moje omiljeno jelo :heart:
Ovu plocu sam koristila jedno vrjeme, nerviralo me to sto se mora dugo zagrijavati. Ne koristim je vise, bitno dobro zagrijati pecnicu, ja je pecem uvjek u gornjem djelu i max 7-8 min.
Tjesto pravim po ovom ko Jamie, s tim sto vrstu brasna variram, koristim razna, zavosno od priloga na pici.

Detalji kao:
domaci paradiazsos
tjesto se razvlaci samo rukama, nikakvim pomagalima
kasika maslinovog ispod paradaizsosa da ga nepovuce u tjesto
parmezan na sos prije svih ostalih priloga su male tajne koje cine cudo :)
 
koristim ovaj Dzejmijev recept samo stavim vise od 2 kasike ulja i bude testo za pizzu savrseno

Sastojci koji su vam potrebni za četiri srednje veličine:
pola kilograma brašna
prstohvat soli
jedna kesica suvog kvasca
dve kašike maslinovog ulja
kašičica šećera
 

Back
Top