Питање за вернике

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko lično poznaješ ljudi koji su razdali imanja, žrtvovali ugled, čast, život... :D

To me podseća na ... (ups, zaboravih na koga :sad2:) Ide otprilike "kakvo je veliko i nesebično zadovoljstvo da ustupiš poslednje mesto u čamcu za spasvanje majci sa odojčetom na rukama, a nerviramo se ceo dan što smo nekoj domaćici koja se vraće sa pijace ustupili mesto u tramvaju. :confused:

Poznajem ih dovoljno.Kako god to tebi, možda, izgledalo neverovatno.A upravo su takve, naizgled, nevažne sitnice, kao što je ovaj divni primer koji si naveo, pokazatelj vere na delu, u praksi.Jer mnogo je teže umirati sebi svakodnevno, nego umreti jednom.Mnogo je teže svakodnevno ubijati u sebi sebičluk, bes, sujetu, odricati se komfora... nego jednom...
Istina je to Zazi.

Naveo sam ti dva primera. Jedan se odnosi na rumunskog pravoslavnog kaluđera i kaluđerice. Ako ti rumunski kaluđeri nisu dovoljno pravoslavni... ne znam zaista.
Drugi se odnosi na rišćane iz ranog perioda kad nije bilo nikakvih sekti i podela.

I to je SVE sto mozes da das kao argument "protiv" pravoslavlja?Za celu istoriju covecanstva?Ajde sad da krenemo po ateistima,pa po jereticima.......da vidimo sta su oni cinili....:neutral:
Evo dosta su Staljin i inkvizicija...pa "kad" to prebacis mozemo dalje da nabrajamo....

Poslednja izmena:

Смисао вере је да нас учини бољим људима, да нас приближи нашој истинској природи, која је по Богу настала.Колико сте постали бољи људи од када сте верујући?У чему примећујете да сте се највише променили?
Postala sam svesna nekih svojih gresaka.

Opet nisi shvatila...vernik nije (samo)onaj ko se tako deklariše i drži verskih običaja.
Kako si došla do podatka o tome koliko ja procenjujem da ima vernika koji se tako izjašnjavaju?
I najzad, bilo bi on topic da kažeš koliko ti procenjuješ da si se promenila na bolje od kada si vernik - da neko ne bi pomislio da namerno spamuješ temu...

Izgleda da ti zaboravljas sta pises :lol:

-NARAVNO ONI KOJI ŽIVE PO VERI, A NE SAMO DA SE NJOME KITE I DEKLARIŠU.

Ali praxa pokazuje nesto drugo :D

Od kada sam prestala da budem vernik mnogo sam bolja osoba :mrgreen:

Shvatas li ti da si ono sto jesi, ako proceprkas u dubinu svoje psihe mozda i nadjes sebe, svoje zelje i potrebe., koje ne moraju biti nista nemoralno, niti protivzakonito, jednostavno nadjes sebe. I svog srceta naravno. :D

I to je SVE sto mozes da das kao primer "protiv" pravoslavlja?Za celu istoriju covecanstva?Ajde sad da krenemo po ateistima,pa po jereticima.......da vidimo sta su oni cinili....:neutral:
Evo dosta su Staljin i inkvizicija...pa "kad" to prebacis mozemo dalje da nabrajamo....

Opet troluješ. Nije mi ni bila namera da "dajem primere protiv pravoslavlja". Govorilo se o drugim stvarima. I zastupao sam tezu da te druge stvari nemaju veze sa religijom. A onda si se ti utrpao braneći "pravoslavlje" i napadajući "jeretike". Imate tamo te vaše teme, pa se prebrojavajte do mile volje ko je napravio veće sranje. Na ovoj temi razgovara se o drugim stvarima, ako nisi primetio.

Ti jeco imas uvek isti problem, pa je nemoguce s atobom razgovarati o VERI

Kako samo ti vidiš da ja imam problem... a to što je tebi sa mnom nemoguće razgovarati čini da mi padne kamen sa srca... plašim se šta bi sa mnom bilo, kada bi te kojim slučajem razumela.

Ti vernike posmatras kao vanzemaljce

Odakle ti ovo?
Da li sam to igde rekla?
Inače, tvoja tvrdnja je netačna... ne zaleći se, treniraj samokontrolu.

i sve u vezi toga ti je nedokucivo pa se nalupas...

Da li su ovakve uvrede kvaliteti koje se trudiš kod sebe da razviješ?

Pricamo o veri pa je smisleno pricati o menjanju zbog vere

Ako ti ne veruijes , tvoja stvar....

Ja verujem... samo je pitanje u šta verujem... na kraju krajeva, to je moja lična stvar, zar ne?

Postoji i etika al ne pricamo o etici nego veri:)))

Šta je etika, besmtna?
Da vidimo da li znaš o čemu pričaš... ili ti ova reč zvuči dovoljno inteligentno, da si morala po svaku cenu da je uglaviš negde?

Ti kazes :Usavršavaš vrline, potiskuješ mane?

A ko ti je to rekao da ja to radim ili da tako treba?

Potiskivanje mana nije rad na osobinama :roll:

Mane, kao i vrline treba usavršavati, modifikovati, oblikovati... ne treba ti sirova vrlina, sa kojom nisi sposobna da se izboriš... nauči da rukuješ i prihvatiš kako vrline, tako i mane.
Šta je rad na osobinama? I šta je sa manama? Po tvom postu zaključujem da usavršavanjem svake vrline, negiraš mane.

Valjda je jasno sta znaci rad na osobinama i usavrsavanje licnosti?

To podrazumeva sve osobine ......

Nije jasno, budi ljubazna, pa pojasni.

Nikad ne pokusas da shvatis sta sam htela reci sto govori o tvojoj povrsnosti...

Kad budes shvatila sta sam napisala pricacemo:)

bye

Jel ovo uvreda, ili bih trebala da kažem: hvala?
Ipak ću suptilno preći preko ove rečenice, koja lepo oslikava osobu sa sve manama, čak šta više, u punom sjaju nekontrolisane zajedljivosti.
Ipak, mene ovo ne vređa... jer površna nisam.

Opet troluješ. Nije mi ni bila namera da "dajem primere protiv pravoslavlja". Govorilo se o drugim stvarima. I zastupao sam tezu da te druge stvari nemaju veze sa religijom. A onda si se ti utrpao braneći "pravoslavlje" i napadajući "jeretike". Imate tamo te vaše teme, pa se prebrojavajte do mile volje ko je napravio veće sranje. Na ovoj temi razgovara se o drugim stvarima, ako nisi primetio.

jeste..tema je : pitanje za vernike:per:..a pre toga si ti postavio pitanje oblikujuci ga:"ako rumunski monasi nisu pravoslavni ja ne znam ko je"....ne ja...ja sam samo odgovorio u tom maniru...mada sam siguran da bi takvo "prebrojavanje" bacilo u sam vrh po cinjenju zlocina bas te iste jeretike i ateiste..a ne pravoslavne....

Poznajem ih dovoljno.Kako god to tebi, možda, izgledalo neverovatno.A upravo su takve, naizgled, nevažne sitnice, kao što je ovaj divni primer koji si naveo, pokazatelj vere na delu, u praksi.Jer mnogo je teže umirati sebi svakodnevno, nego umreti jednom.Mnogo je teže svakodnevno ubijati u sebi sebičluk, bes, sujetu, odricati se komfora... nego jednom...
Istina je to Zazi.

Pa jeste teško. Ali nema veze sa verom. :)
Zapravo, o drugom se radi. Ljudi nisu zadovoljni sobom. I onda žele da se promene. Neko drži dijete, neko ide u teretanu, neko se upiše u dobrovoljno društvo za brigu o napuštenim kucama... a neko postane vernik.
Ovakve nezadovoljne osobe žele da promene život kojim nisu zadovoljne. I onda prihvataju nekakvu organizaciju sa hijerarhijom. Zašto?
Zato što je hijerarhija gde su oni - oni mali i prezreni, zapravo model iz detinjstva. Gde si malecki i nemoćan (a to znači i oslobođen odgovornosti) a imaš svemoguće roditelje koji će te nahraniti i otrti suze. Izopačena rišćanska tradicija kažnjavanja dece na mala vrata u takav model uvodi neminovnost nagrade i kazne. I eto ti čitavog rišćanskog učenja. :D

jeste..tema je : pitanje za vernike:per:..a pre toga si ti postavio pitanje oblikujuci ga:"ako rumunski monasi nisu pravoslavni ja ne znam ko je"....ne ja...ja sam samo odgovorio u tom maniru...mada sam siguran da bi takvo "prebrojavanje" bacilo u sam vrh po cinjenju zlocina bas te iste jeretike i ateiste..a ne pravoslavne....

Kako su za tebe jeretici svi rišćani izuzev osam i po njih koji se kupaju u buretu, pa još ako dodamo hinduse, muslimane, Jevreje, vudu crnce, australijske urođenike, severnoameričke i južnoameričke indijance... pravoslavci u odnosu na njih i nisu učinili previše zlodela.
No, to nije tema.

Pa jeste teško. Ali nema veze sa verom. :)
Zapravo, o drugom se radi. Ljudi nisu zadovoljni sobom. I onda žele da se promene. Neko drži dijete, neko ide u teretanu, neko se upiše u dobrovoljno društvo za brigu o napuštenim kucama... a neko postane vernik.
Ovakve nezadovoljne osobe žele da promene život kojim nisu zadovoljne. I onda prihvataju nekakvu organizaciju sa hijerarhijom. Zašto?
Zato što je hijerarhija gde su oni - oni mali i prezreni, zapravo model iz detinjstva. Gde si malecki i nemoćan (a to znači i oslobođen odgovornosti) a imaš svemoguće roditelje koji će te nahraniti i otrti suze. Izopačena rišćanska tradicija kažnjavanja dece na mala vrata u takav model uvodi neminovnost nagrade i kazne. I eto ti čitavog rišćanskog učenja. :D

Suština vere je u boldu.
Umesto da rade na sebi, rade protiv sebe... i to nije za osudu, već za žaljenje.

I mene to zanima... pitaj jeremiju i besmrtnu.
Nije lepo suptilno preskočiti pitanja na koja nemaš odgovor, ili odgovore koje ne možeš da prihvatiš... još jedna od karakteristika vernika - linija manjeg otpora.
Vodi temu. :)

Pa ni meni nije jasno. Ovde Besmrtna celo vece pise po svom nahodjenju, vodi temu, a na moje pitanje postavljaci teme niko ne odgovara, cak ni sam postavljac (post #65)...
I onda odjednom - zatvaraj temu!
A cak ni ta Besmtrna ne odgovara na ozbiljna pitanja, samo na trol.
Smesno...
Ali, nije to moja briga...

Dakle, mene samo interesuje jedno pitanje vezano za sve ucesnike (ne samo za Besmrtnu) - da li misle da je uputno hvaliti se za svoja "poboljsanja i dostignuca"? Samo to.

Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back