Питање за вернике

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Slažem se da tema ne može niti je potkovana ovim eksperimentom, kao niti jednim drugim.Takodje je tačno da izjašnjavanje o verskoj opredeljenosti nije garancija odredjenog moralnog ponašanja. Ono što je suština hrišćanske vere je LIČNI PEČAT, činjenica da se Hristos obraća kao Osoba-osobi i zbog toga je ova tema imala za cilj da podstakne na razmišljanje koliko sam se promenio/la od kada sam vernik.
Prema tome, NEKI ljudi se ponašaju na odredjen način zbog toga što su pripadnici odredjene vere (što bi rekli, žive po veri), jer su usvojili odredjen vrednosni sistem, a NEKI, opet, ne.Naravno, kako smo svi individue sa posebnim svojim karakteristikama, takvo nam je i ponašanje i postupci i samoprocena.Tema ovog posta, je, da podsetim:samoprocena svog menjanja zahvaljujući usvajanju i primeni odredjenog života kao vernika.

OK. No, moja teza je da se ljudi ne menjaju zato što su postali vernici. Ne menjaju se suštinski. Mogu govoriti o milosrđu, praštanju, ljubavi, ali biće milosrdni, ili skloni praštanju ili puni ljubavi koliko su to inače bili. Jer je reč o mnogo dubljim mehanizmima od prihvatanja vere.

OK. No, moja teza je da se ljudi ne menjaju zato što su postali vernici. Ne menjaju se suštinski. Mogu govoriti o milosrđu, praštanju, ljubavi, ali biće milosrdni, ili skloni praštanju ili puni ljubavi koliko su to inače bili. Jer je reč o mnogo dubljim mehanizmima od prihvatanja vere.

Zavisi od vere....

Neki mogu govoriti o milosrdju, prastanju itd a da to ne sprovode u delo...

Biti pravi vernik podrazumeva i reci i dela :)

Bravo, to je taj experiment!Kad ga pre pronadje...
Evo, ovu rečenicu smatram bitnom: The legal and philosophic aspects of obedience are of enormous importance, but they say very little about how most people behave in concrete situations.
kao i činjenicu da je prošlo mnogo godina od izvodjenja ovog experimenta, tokom kojih se može smatrati sasvim izvesnim da su prosečni Zapadnjaci promenili svoj stav prema poslušnosti, autoritetu i nanošenju bola...
Ali, ja bih ipak insistirala da se vratimo na temu, kako bi ona imala smisla...

Смисао вере је да нас учини бољим људима, да нас приближи нашој истинској природи, која је по Богу настала.Колико сте постали бољи људи од када сте верујући?У чему примећујете да сте се највише променили?

Mogu primetiti, jer vera i podrazumeva stalno menjanje i usavrsavanje u veri i onome sto vera naucava

usavrsavanje sebe u osobinama....

i to primecujem kod sebe, neke stvari su deo mene...

Imam vise strpljenja i samosavladavanja u vezi svega...

Takodje i na nivou misli vidim napredak...

Jednostavno kad duze vreme neko praktikuje dobro, to postane deo njega...

Kad neko zivi bez poroka postaje bolji covek...

Zasto Biblija brani ili je protiv nekih losih stvari kao i poroka...?

Jer upravo to unistava coveka, unistava njegovu sustinu, dusu...

Ostavljanjem grehova i poroka covek se moze iscistiti

ukoliko to zaista zeli....

naravno u svemu je bitan ispravan motiv

Jer ionako je Boga nemoguce lagati...

A u cemu sam se najvise promenila... u nicemu posebno...

Samo imam ozbiljniji pristup prema stvarima u zivotu

i svesna sam svega ....i mogu ispravno postaviti prioritete u zivotu...

I vise pazim na sebe i svoju licnost u smislu poboljsanja osobina

pozz :)

Kako se ne menjaju suštinski?!Razdaju imanja, žrtvuju svoj ugled, čast, život, stradaju, od razbojnika i bludnika postaju svetitelji, postaju svesni prolaznosti života, usvajaju potpuno drugi sistem vrednosti, ponašanja, osećanja...kud će suštinskije da se promene -NARAVNO ONI KOJI ŽIVE PO VERI, A NE SAMO DA SE NJOME KITE I DEKLARIŠU.
Upravo je prihvatanje vere, u smislu POSTAJANJA VERNIKOM uzrok najdubljih promena u čovekovom biću.To može da ti posvedoči svaki istinski vernik i danas, ne samo iz žitija svetih.

Kako se ne menjaju suštinski?!Razdaju imanja, žrtvuju svoj ugled, čast, život, stradaju, od razbojnika i bludnika postaju svetitelji, postaju svesni prolaznosti života, usvajaju potpuno drugi sistem vrednosti, ponašanja, osećanja...kud će suštinskije da se promene -NARAVNO ONI KOJI ŽIVE PO VERI, A NE SAMO DA SE NJOME KITE I DEKLARIŠU.
Upravo je prihvatanje vere, u smislu POSTAJANJA VERNIKOM uzrok najdubljih promena u čovekovom biću.To može da ti posvedoči svaki istinski vernik i danas, ne samo iz žitija svetih.

...postajanja vernikom ili monahom?...:think:

Dobro mozda ja nisam zanimljiv uzorak al znam neke kojie je VERA puno promenila

od arogantntnih i ponosnih ljudi postali su blagi

oslobodili su se teskih poroka uz pomoc VERE

i sada su uzorni ljudi....

sve je moguce al VERA moze nekoga pokrenuti da se promeni bas... :)

Ali opet niko ne moze reci ja sam sad dobar i gotovo...

pravi vernik uvek ima na cemu raditi kod sebe :)))

usavrsavanje licnosti je stalan proces...

.

Poslednja izmena:

Ajde ne zasmejavaj me ovde. Koliko ljudi koji se deklarisu kao vernici i koji se drze verskih obicaja je zaista podnelo zrtve o kojima ti pricas?
Znaci po tebi se 97% ljudi samo deklarisu kao vernici? U tom slucaju i tebe bih mogla da svrstam u tih 97%:mrgreen:
Ono si sto si bila vernik ili ne. A vec je pocela ovde da se ispoljava tvoja prava priroda :lol: Nista ne brini ispoljice se jos. :manikir:

Dobro mozda ja nisam zanimljiv uzorak al znam neke kojie je VERA puno promenila

od arogantntnih i ponosnih ljudi postali su blagi

oslobodili su se teskih poroka uz pomoc VERE

i sada su uzorni ljudi....

sve je moguce al VERA moze nekoga pokrenuti da se promeni bas... :)

Ali opet niko ne moze reci ja sam sad dobar i gotovo...

pravi vernik uvek ima na cemu raditi kod sebe :)))

usavrsavanje licnosti je stalan proces...

.
Promena ličnosti je stalan proces. No, menjanje sebe nije nešto zbog čega čovek obavezno postaje bolji. To - da si bolji - vidi se u odnosu prema drugim ljudima, a ne prema sebi.

Ideja je bila da se pokaže da ljudi znatno više zavise od nekih stvari na koje ne mogu uticati nego što su to spremni da priznaju.

Želja da se ispuni nekakav bezvezni administrativni ritual jača je od hrišćanske pouke kod studenata teologije.

Moral koji kaže "ne čini drugome ono što ne želiš da čine tebi" pad pred autoritetom eksperimentatora. Eksperimentator je čovek od nauke, pa raspolaže autoritetom. ALi, autoritetom rasplažu raznovrsni lideri, verske vođe, vođe uličnih bandi i mnogi drugi. I neki od njih umeju da bezuslovno ovaj autoritet nametnu iznad onoga što smatramo našom moralnošću, kojom se obično dičimo.

Zatim sa naveo i poslednji, znameniti primer. Ljudi su iza navučenih zavesa satima slušali zapomaganje žrtve. Niko ih ni na koji način nije ugrožavao. Nije trebalo da svoje fizičke snage odmere sa okrutnim ubicom. Trebalo je samo da podignu slušalicu i pozovu policiju. I ipak to nisu učinili.

Stotine ljudi iza zavesa kojima puca za njihovog bližnjeg. Po tvojoj statistici, 97,5% njih bili su vernici. Ovo ne kažem zato što je važno meni, nego da mi ne bi opet tupio o rišćanskom moralu.

Pa sta hoces da komentarisem ovde?Imas nepotpune podatke o mnogim parametrima da bi ovde raspravljali..."Hriscanskom" se samonaziva i katolicka i protestantska i jos xx756xx drugih jeresi...Po Pravoslavlju su sve one van Hristovog Puta i pravilnog ucenja Vere...Pa im je takav i "kadar"....Kenedi je postavio isti taj primer i nije ukljucivao vernike...Da smo povodljivi?Pa znamo to,neko je lepo postavio primer Eve i Adama...znaci ne treba ti samo verski vodja da bi uradio nesto tako...ni naucnik...Pa sta te cudi na onom primeru?Pa jel covek umro u sred bela dana od infarkta u centru Beograda 50m od lekarske ordinacije zato sto se niko nije setio da ga pita jel mu dobro...Hoces da kazes da svet vrvi od ISTINSKIH pravoslavnih vernika pa je zato ovakav?97%ljudi veruje u nesto pa se zato zovu vernici..u toj brojci su i satanisti i slicni.....veoma mali broj od toga su pravoslavni(mozda 10-15%)...mikroskopski broj od tog broja pravoslavnih su istinski vernici(ne,ne smatram da spadam medju njih)...e medju tim istinskim napravi slican eksperiment....mada vas ateista samo na ovom forumu ima preko 35%...a sa agnosticima cinite vecinu....

Poslednja izmena:
Ajde ne zasmejavaj me ovde. Koliko ljudi koji se deklarisu kao vernici i koji se drze verskih obicaja je zaista podnelo zrtve o kojima ti pricas?
Znaci po tebi se 97% ljudi samo deklarisu kao vernici? U tom slucaju i tebe bih mogla da svrstam u tih 97%:mrgreen:
Ono si sto si bila vernik ili ne. A vec je pocela ovde da se ispoljava tvoja prava priroda :lol: Nista ne brini ispoljice se jos. :manikir:

Opet nisi shvatila...vernik nije (samo)onaj ko se tako deklariše i drži verskih običaja.
Kako si došla do podatka o tome koliko ja procenjujem da ima vernika koji se tako izjašnjavaju?
I najzad, bilo bi on topic da kažeš koliko ti procenjuješ da si se promenila na bolje od kada si vernik - da neko ne bi pomislio da namerno spamuješ temu...

Смисао вере је да нас учини бољим људима, да нас приближи нашој истинској природи, која је по Богу настала.Колико сте постали бољи људи од када сте верујући?У чему примећујете да сте се највише променили?

E da, zaboravila sam reci jos nesto jako bitno....

Kad covek ne zna za Bozji zakon cak i kad zeli biti dobar

On se vodi ljudskim zakonima ( koji mogu biti protiv Boga )

A takodje nema jasan sistem vrednosti ...

I moze se voditi savescu koja je opet nekad nepouzadana zbog naseg nesavrsenstva

Znaci da jedino Bozji zakon moze dati jasne smernice

I jedino vodeci se njime covek moze biti ispravan pred Bogom ....

I jedino tako moze imati ispravne prioritete...

Sigurno da ne poznavanjem Biblije vise sam gresila i cesce...

samim poznavanjem mogu manje gresiti... mnogo manje...

al pred Bogom to je VELIKA razlika....

Jer je i samo nepoznavanje Boga greh...

kao i puno toga o cemu jedan prosecan ateista ni ne razmislja....

Kad neko ne poznaje Biblijski moralan zakon, sigurno ce po nesavrsenstvu

ciniti grehe koje mozda ne bi, kada bi ga znao....

:)

Koliko lično poznaješ ljudi koji su razdali imanja, žrtvovali ugled, čast, život... :D

To me podseća na ... (ups, zaboravih na koga :sad2:) Ide otprilike "kakvo je veliko i nesebično zadovoljstvo da ustupiš poslednje mesto u čamcu za spasvanje majci sa odojčetom na rukama, a nerviramo se ceo dan što smo nekoj domaćici koja se vraće sa pijace ustupili mesto u tramvaju. :confused:

Promena ličnosti je stalan proces. No, menjanje sebe nije nešto zbog čega čovek obavezno postaje bolji. To - da si bolji - vidi se u odnosu prema drugim ljudima, a ne prema sebi.

Ali ako sam ja vernik, menjacu sebe na bolje.... svesno...

Pred Bogom smo duzni biti bolji i u odnosu na sebe i u odnosu na druge ljude...

Nekoga mozda bas briga sto ja mozda imam vise razvijenu neku osobinu koja NJEMU nije potrebna
ili u odnosu na njega ....

ali BOG to ceni:)

Ne mislim na stihijsko menjanje usled okolnosti i iskustva..

E da, zaboravila sam reci jos nesto jako bitno....

Kad covek ne zna za Bozji zakon cak i kad zeli biti dobar

On se vodi ljudskim zakonima ( koji mogu biti protiv Boga )

A takodje nema jasan sistem vrednosti ...

I moze se voditi savescu koja je opet nekad nepouzadana zbog naseg nesavrsenstva

Znaci da jedino Bozji zakon moze dati jasne smernice

I jedino vodeci se njime covek moze biti ispravan pred Bogom ....

I jedino tako moze imati ispravne prioritete...

Sigurno da ne poznavanjem Biblije vise sam gresila i cesce...

samim poznavanjem mogu manje gresiti... mnogo manje...

al pred Bogom to je VELIKA razlika....

Jer je i samo nepoznavanje Boga greh...

kao i puno toga o cemu jedan prosecan ateista ni ne razmislja....

Kad neko ne poznaje Biblijski moralan zakon, sigurno ce po nesavrsenstvu

ciniti grehe koje mozda ne bi, kada bi ga znao....

:)

Samo malo izvrsi inverziju reci, i eto od tebe pesnika.:kpozdrav:

Mogu primetiti, jer vera i podrazumeva stalno menjanje i usavrsavanje u veri i onome sto vera naucava

Ovo je isto kao kada smo dobili onu definiciju vere: paaaa... vera je vera. Tako ti sada ideš tom logikom, pričaš besmisleno, i ništa konkretno ne govoriš.
Misliš na stalno menjanje i usavršavanje sebe, i smatraš da to bez vere ne bi nikako funkcionisalo?
Ako je tako, jako loše mišlenje o sebi imaš... ako je tako, bez vere si niko i ništa. I što je najgore, tebi je normalno da na taj način posmatraš sebe.

usavrsavanje sebe u osobinama....

i to primecujem kod sebe, neke stvari su deo mene...

Usavršavaš vrline, potiskuješ mane?
Jel ti znaš da to nije zdravo?
Primećuješ da si deo sebe... mogu ti reći da i ja vidim napredak kod tebe, iz samo ove jedne rečenice.

Imam vise strpljenja i samosavladavanja u vezi svega...

Imam i ja, ali nije vera doprinela tome, već splet okolnosti... suviše nepromišljenih odluka, suviše često upadanje iz greške u grešku... pa nekako kontam da mi malo više strpljenja ne bi bilo ne odmet. Samosavladavanja takođe... ali ti to ne možeš iz iskustva da osetiš, zato ćeš pročitati tuđe i truditi se da plastično oblikuješ sebe, ne bi li izbegla slične neprijatnosti. Ali, sve je to veštačko... formirano samo na teoriji i veri... i nije dovoljno.

Takodje i na nivou misli vidim napredak...

Zagrcnuh se...

Jednostavno kad duze vreme neko praktikuje dobro, to postane deo njega...

Teši se... možeš ti da praktikuješ šta god hoćeš, ako to ne ide iz srca, nije dobro i nije iskreno.
Sada me zanima da li je tebi uopšte bitno koliko je iskreno.

Kad neko zivi bez poroka postaje bolji covek...

Nema to veze sa tim da li je neko loš ili dobar... ako je poročan, ili nije... sve gledaš kao celinu, koja ima dve boje... nikakve nijanse. Porok je slabost, ne i mana.

Zasto Biblija brani ili je protiv nekih losih stvari kao i poroka...?

Jer upravo to unistava coveka, unistava njegovu sustinu, dusu...

Čovek sam sebe uništava, bez spoljašnjih faktora... sve je stvar volje. Zar ti to ne bi znala bez Biblije, ili ti je potrebna i formalna potvrda da su ti misli usmerene u ispravnom smeru?

Ostavljanjem grehova i poroka covek se moze iscistiti

ukoliko to zaista zeli....

naravno u svemu je bitan ispravan motiv

Jer ionako je Boga nemoguce lagati...

Lepo si počela, mislim na bold... šta ti je trebao nastavak?

A u cemu sam se najvise promenila... u nicemu posebno...

Šta si rekla?

Samo imam ozbiljniji pristup prema stvarima u zivotu

i svesna sam svega ....i mogu ispravno postaviti prioritete u zivotu...

I vise pazim na sebe i svoju licnost u smislu poboljsanja osobina

pozz :)

Ova poslednja tri reda možeš da okrećeš i izvrćeš... smisla nema, pa nema.

Pa sta hoces da komentarisem ovde?Imas nepotpune podatke o mnogim parametrima da bi ovde raspravljali..."Hriscanskom" se samonaziva i katolicka i protestantska i jos xx756xx drugih jeresi...Po Pravoslavlju su sve one van Hristovog Puta i pravilnog ucenja Vere...Pa im je takav i "kadar"....Kenedi je postavio isti taj primer i nije ukljucivao vernike...Da smo povodljivi?Pa znamo to,neko je lepo postavio primer Eve i Adama...znaci ne treba ti samo verski vodja da bi uradio nesto tako...ni naucnik...Pa sta te cudi na onom primeru?Pa jel covek umro u sred bela dana od infarkta u centru Beograda 50m od lekarske ordinacije zato sto se niko nije setio da ga pita jel mu dobro...Hoces da kazes da svet vrvi od ISTINSKIH pravoslavnih vernika pa je zato ovakav?97%ljudi veruje u nesto pa se zato zovu vernici..u toj brojci su i satanisti i slicni.....veoma mali broj od toga su pravoslavni(mozda 10-15%)...mikroskopski broj od tog broja pravoslavnih su istinski vernici(ne,ne smatram da spadam medju njih)...e medju tim istinskim napravi slican eksperiment....mada vas ateista samo na ovom forumu ima preko 35%...a sa agnosticima cinite vecinu....

Naveo sam ti dva primera. Jedan se odnosi na rumunskog pravoslavnog kaluđera i kaluđerice. Ako ti rumunski kaluđeri nisu dovoljno pravoslavni... ne znam zaista.
Drugi se odnosi na rišćane iz ranog perioda kad nije bilo nikakvih sekti i podela.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back