ako nategnemo automobil prackom ili gumom a pritom da je uvek isto opterecenje(zategnutost gume) gume i pustimo gumu:
1.tezina automobila 5kg ce preci recimo 1metar
2.tezina drugog automobila je 20kg da li ce vozilo preci vise ili manje od 1metar a pritom isto je opterecenje gume?
zasto pitam nastavicemo u ovoj diskusiji.
hvala
Ne vidim ovde nikakav problem. Ono što sve buni je ovde ubrzanje. Automobil ima ubrzanje SAMO za period dok na njega deluje sila!!! Ovo znači sledeće: Nategnemo gumu i posmatramo dejstvo na automobil. U početnom trenutku ubrzanje je maksimalno i iznosi a = F/m. Nakon toga ubrzanje opada zajedno sa opadanjem naprezanja u gumenoj traci po nekom eksponencijalnom zakonu, čije precizno izvođenje nije tako bitno. Elem, to kratko traje, a sila je ovde funkcija vremena dakle, F= F(t). Brzinu koju će postići telo u momentu kad prestane povlačenje možemo dobiti integracijom diferencijalne jednačine dv = F/m * dt.
Nakon tog momenta, automobilčić počinje da usporava pod dejstvom drugih sila, prvenstveno trenja, koje mahom zavisi od njegove mase.
Bez ulaska u detalje možemo zaključiti sledećih par stvari:
a) dejstvo gume na automobil traje relativno kratko
b) sila u gumi brzo opada.
iz te dve stvari, može se zaključiti da će brzina automobila ponajviše zavisiti od početnog ubrzanja, a koje je utoliko veće ukoliko je masa automobila manja, shodno drugoj aksiomi dinamike: a = F/m. Tu leži odgovor na tvoje pitanje: lakši automobil že preći više jer je njegovo početno ubrzanje veće, pa samim tim postiže veću brzinu. Dodatno, sila trenja u točkovima lakšeg automobila je manja itd.
Eto to mu dođe to.
Eh, oko težine.... Težina je u fizici (iako ne u prostonarodnom govoru) različita stvar od mase. Težina je mera uticaja gravitacije, dakle Q = m*g.... Pa se težina nekog tela razlikuje u različitim gravitacionim poljima. Manja je na Mesecu nego na Zemlji na primer. Masa je uvek ista, ako zanemarimo relativističku fiziku. Elem, prost narod lako meša ove pojmove, jer nikad nisu bili na Mesecu niti ih to znaima, a ono g je konstantno na vasceloj Zemlji. Pa onda kažu težina misleći pri tome na masu, i ne greše puno pošto je težina zapravo isto što i masa samo pomnoženo sa 9,81. I sa drugom jedinicom.