Питање за атеисте

aleksa ndar

Elita
Poruka
17.732
Занима ме која потреба нагони атеисте да оволико времена проводе на религијском дијелу форума. Прво, узмимо да су за све у праву, да они имају доказе да не постоји виша сила и да имају племените намјере да просвијете народ. Узмимо да је то истина, али мислим да је очигледно и врабцу на грани да они не могу утицати на њих. Друго, већина тих порука се своди на исмијавање, а вјерници се при том сагледавају као инфантилни. У том случају ми није јасно толико труда око њих. Мислим, и ја се не трудим објаснити пашчету или двогодишњаку оно што он не може појмити.

Који би били други разлози, питам вас?

И једно "питање" за вјернике? Да ли ви правите разлику између ових самопрозваних атеиста који су опсједнути религијом и вјерницима од оних који не маре за религију и које се са правом може назвати атеистима или их трпате у исти кош?
 
Pa znas kad ljudi zezaju ravnozemljase, posto su laka meta i ocigledno nisu u pravu.
Otprilike tako ateisti gledaju na vernike. Uz svu nauku i znanje sto imamo vi i dalje verujete u prastar skup jevrejskih mitova...

Pa hajd probaj da zezaš vernike.
Možda se i iznenadiš kad shvatiš da ti to baš tako lako neće ići.
Možda popiješ i zezanje.
Nikad ne podcenjuj suprotnu stranu.
 
Па пази, није исто зезати неког кога сматраш нижим успутно и посветити том зезању бољи дио свог живота. Ту мора бити нешто друго посриједи.
А ја нигдје нисам рекао у шта вјерујем. Проблему сам приступио са сасвим другог становишта, а ето ти сматраш да ко год те искритикује мора да је вјерник, што би се на крају свело на аргументацију против моје/или нечије личности.
 
А уосталом ја и не зезам равноземљаше, људи лупетају глупости и пустим их на миру, шта ме се тиче. Такав однос прави атеисти имају према религији, ово опсједање је већ за психопатологије
 
dodjem da vernicima odam priznanje jer pravi vernici rade kao sto pricaju ,

neodlucnima saopstim istinu

licemerima skrenem paznju i pokusam da ih popravim. i priznaju oni da je licemerno kad neko drugi nesto radi , ali sebe ne prepoznaju u tome , cak i ako to urade cesto,

neko drugi je licemer ali sebe ne vide
 
Neko se dobro zabavlja, ubija slobodno vreme i sl [kao npr ja]

i mi čitajući tebe :D

- - - - - - - - - -

dodjem da vernicima odam priznanje jer pravi vernici rade kao sto pricaju ,

neodlucnima saopstim istinu

licemerima skrenem paznju i pokusam da ih popravim. i priznaju oni da je licemerno kad neko drugi nesto radi , ali sebe ne prepoznaju u tome , cak i ako to urade cesto,

neko drugi je licemer ali sebe ne vide

mora da si mesija :lol:
 
Poslednja izmena:
Занима ме која потреба нагони атеисте да оволико времена проводе на религијском дијелу форума. Прво, узмимо да су за све у праву, да они имају доказе да не постоји виша сила и да имају племените намјере да просвијете народ. Узмимо да је то истина, али мислим да је очигледно и врабцу на грани да они не могу утицати на њих. Друго, већина тих порука се своди на исмијавање, а вјерници се при том сагледавају као инфантилни. У том случају ми није јасно толико труда око њих. Мислим, и ја се не трудим објаснити пашчету или двогодишњаку оно што он не може појмити.

Који би били други разлози, питам вас?

И једно "питање" за вјернике? Да ли ви правите разлику између ових самопрозваних атеиста који су опсједнути религијом и вјерницима од оних који не маре за религију и које се са правом може назвати атеистима или их трпате у исти кош?

Postoji razlika izmedju ateista i antiteista, koji se, u stvari, aktivno bore protiv vere u Boga.

Moje misljenje je da savest ljudima ne da mira i zato bi voleli da ceo svet misli da nema Boga da bi mogli spokojno da grese.

Medjutim, ni tada ne bi imali mira, jer nas unutrasnji mir ne zavisi od misljenja okoline.
 
Neko se dobro zabavlja, ubija slobodno vreme i sl [kao npr ja]

па судећи по томе да 24/7 висиш на форуму за којег сматраш да га сачињавају идиоти узалуд трошиш слободно вријеме којег видим имаш 24 сата дневно.

- - - - - - - - - -

Postoji razlika izmedju ateista i antiteista, koji se, u stvari, aktivno bore protiv vere u Boga.

Moje misljenje je da savest ljudima ne da mira i zato bi voleli da ceo svet misli da nema Boga da bi mogli spokojno da grese.

Medjutim, ni tada ne bi imali mira, jer nas unutrasnji mir ne zavisi od misljenja okoline.

да, могли бисмо ту секту назвати антитеистима
 
Не видим разлог да се испитују мотиви нечијег учешћа на форуму.
Све док се корисници придржавају Правилника, свако учешће је корисно.

Што више атеиста, то ће више прави верници да учврсте веру.
 
Не видим разлог да се испитују мотиви нечијег учешћа на форуму.
Све док се корисници придржавају Правилника, свако учешће је корисно.

Што више атеиста, то ће више прави верници да учврсте веру.

Па мене ти мотиви као учесника занимају.
 
па судећи по томе да 24/7 висиш на форуму за којег сматраш да га сачињавају идиоти узалуд трошиш слободно вријеме којег видим имаш 24 сата дневно.

Mislis da je vrednije igrati Super Marija :)

Ovako mozda nekom i otvorim oci ili mozda neko meni.......
 
Mislis da je vrednije igrati Super Marija :)

Ovako mozda nekom i otvorim oci ili mozda neko meni.......
ма какав супер марио данас имаш игрица да ти очи стану, гледао сам на јутубу. И вриједније је да.
А то за отварање очију, признаћеш и сам да је немогуће, то су два табора која што су агресивнија учвршћују још јаче ове друге.
 
Mnogi vernici traže nekakav specijalan status za sebe i za svoje verovanje a da to apsolutno ničim nisu zaslužili,možda se zbog toga kod ateista stvara potreba za reakcijom i da se verujućima skrene pažnja da samo verovanje u nešto tako golemo bez ikakvih dokaza ima jako visoke šanse da bude pogrešno.Da li ja zalužujem nekakav poseban status ako sutra banem sa pričom da verujem u Zevsa? Zašto neki umišljaju da je njihovo verovanje u jevrejske mitove iz bronzanog doba vredno respekta?
 
Mnogi vernici traže nekakav specijalan status za sebe i za svoje verovanje a da to apsolutno ničim nisu zaslužili,možda se zbog toga kod ateista stvara potreba za reakcijom i da se verujućima skrene pažnja da samo verovanje u nešto tako golemo bez ikakvih dokaza ima jako visoke šanse da bude pogrešno.Da li ja zalužujem nekakav poseban status ako sutra banem sa pričom da verujem u Zevsa? Zašto neki umišljaju da je njihovo verovanje u jevrejske mitove iz bronzanog doba vredno respekta?

Нисам примијетио да траже посебан статус. Видим да људи питају о неким црквеним догмама, о неким епизодама из Библије и да се ови други на то све ругају, да хране свој его и сл.
А да се вјеровање заснива на доказима онда не би било вјеровање, него наука. Не бих сада превише улазио о апофатичком карактеру православног вјеровања, али једна од тих премиса је да се не разматра однос између нас и божје суштине, него нас и Бога, будући да је божја суштина ван сваког рационалног и афирмативног поређења са свијетом. А ко је Бог за хришћане, па творац свега видљивог и невидљивог и то је сасвим доста. Остало је већ ствари конвенција, договара, догми.
 
:)

Kao sto ima nekih medju ateistima ili cak i medju antiteistima ;) koji kazu "da je Kosmos beskonacan" , a kada ih pitas odakle im to saznanje , kazu "rekla im Nauka" ...

:whistling:

Izgleda kao da neki "veruju Nauci" , a neki drugi su "samo" religiozni i veruju u Oca , Sina i Svetoga Duha ...

Amin .

:bye:

PS :

Ima i nekih "trecih" - oni se "zabavljaju preko Neta ili sa Netom" ...:hahaha:
 
А уосталом ја и не зезам равноземљаше, људи лупетају глупости и пустим их на миру, шта ме се тиче. Такав однос прави атеисти имају према религији, ово опсједање је већ за психопатологије

Priznaj da ravnozemljaši nemaju nikakav uticaj na bilo čiji život (bar za sad) dok se to ne može reći za verujuće/religiju. Zato to dvoje nije za poređenje.
Naravno da neću i ne mogu da reagujem na sve ono što mi se čini netačno i lažno. Ali mene jednostavno izazove neki post u kome se, recimo, citati iz nekih knjiga veličaju i pridaje im božansko poreklo, ili ređaju neistine za neistinom, preti se večitim ognjem onima koji ne veruju u onog "u kojeg bi trebalo" - i sve to bez dokaza i sa objašnjenjem da je tako jer ne može drugačije biti. Da ne spominjem neustavni uticaj religije u društvu koje bi trebalo biti sekularno, itd.
Ja samo želim da ljudi prihvate da je default odgovor za nešto što ne razumemo sledeći: "ZA SADA NE ZNAM/NE RAZUMEM O ČEMU SE RADI ALI VREMENOM ĆE (KAO ŠTO IZ ISKUSTVA VEĆ ZNAMO) JEDNA PO JEDNA MISTERIJA BITI REŠENA."
Čak i da ne bude sve rešeno, to nije opravdanje da sve nepoznato objašnjavamo većim misterijama (božanstvima).
Takođe, vernicima je često nauka na tapetu, što nije samo po sebi negativno jer ljudi greše, ali ovde se napada naučni metod iako je svakom razumnom čoveku jasno da je to jedini put do istine. Znači naučnim istinama se suprotstavlja nekim zapisom od pre xxxx godina i u glavama vernika, naravno, taj zapis iz kamenog doba preovlađuje.
Ako hoćeš da shvatiš koliko je ateistima religija absurdna možeš da shvatiš ako se setiš koliko je tebi neverovatna neka druga vera (pretpostavljam da si vernik).

Ako za trenutak uspeš da iz glave izbaciš sve dogme i "istine", i za trenutak trezveno razmisliš o tome, u slučaju hrišćanstva, evo dela onog u šta vernici moraju da veruju na reč:

- stvaranje sveta za 6 dana
- Adam i Eva
- uništenje celog sveta (svih živih bića) zbog ljudskog greha
- Noje
- genocidi na sve strane zbog ....
- Mojsije (grm u plamenu, zapovesti isklesane u kamenu, 40 godina lutanja po pustinji, izabrani narod-ostali su bezvredni)
- ubij homoseksualca, vešticu, nevernika, neposlušno dete....
- Bezgrešno začeće (ispunjenje proročanstva)
- Hristovo žrtvovanje radi spasenja celog čovečanstva (posle kojeg je sve isto kao i pre)
- Uskrsnuće, sveti duh
- Svemogući, sveznajući, sveprisutni, najpravedniji ... bog (koji nas voli i osuđuje na večitu patnju ako ne verujemo u knjigu)
- Najmilosrdniji bog (pored koga milioni dece svake godine umiru u mukama (što se opravdava na najbezočnije načine))

Kada bi sada, sa otklonom koji sam malopre spomenuo, slušali nekog koji vam sve ovo deklamuje kao nešto u šta on čvrsto veruje bez dokaza, da li bi ste se zapitali za njegovo zdravlje?

Neki će sada reći "ovo je metaforički, ono je priča sa poentom, to ti je iz starog zaveta...". Međutim vernici se hvataju za te događaje iz biblije po potrebi i po želji, tako da se u globalu može reći da većina vernika veruje u bibliju skoro bukvalno. Razlog je to što bi se neverovanjem u skoro bilo koju od ovih tačaka, filozofija hrišćanstva srušila. Mislim da se ne može smatrati hrišćaninom onaj koji bira po svojoj savesti šta je u bibliji tačno, a šta nije.

Malo sam otišao u širinu, ali eto, došlo mi.
Pozdrav.
 
"...Svako u sebi reke druge pod istim mostovima sretne.
Zato su naše sreće i tuge uvek drukčije istovetne.".

...

"...A šta se, izvinite za izraz, baš njega tiče kako mi je i dokle ja to mogu.
O meni se najdivnije brinu oni koji me ostavljaju na miru".

...


...


" Poruka

Kad prođu zore, kad zaspe kiše,
i nas odavno ne bude više,
ovo je, moj daleki sine,
poruka za tvog još daljeg sina
i za kćer najdaljih naših kćeri
kroz mnogo nadanja i godina,
za snove šarene i beskrajne,
pegave pahulje budućih zora,
za čavrljanja, kikot i tajne
i za sva pitanja bez odgovora.

Kad svenu zore, kad zgasnu kiše,
i nas odavno ne bude više,
reci nek budući lepše sanjaju,
zamoli da čudno lepo sanjaju,
naredi da bolje od nas sanjaju,
pomozi im da tačnije sanjaju,
ako ne sanjaju - daj im da sanjaju,
viči da sanjaju, sanjaj da sanjaju,
dok u njihovim detinjim grudima
pokojna naša srca odzvanjaju
i čuju i kuju i odjekuju
kao zvonici među ljudima.

Kaži im:
Onamo, blizu neba
planina jedna na sve njih čeka ".


... ... ...

""Sve što jeste, mora isto toliko i da nije, i samo koliko ga nema, toliko ga i može biti."

"Nema nevidljivog, ima samo nemoćnih očiju."



Mika Antic .
 
Poslednja izmena:
ma nisam ih ja ni poredio, neko je prije mene pa odgovaram, no nevažno...
nisi otišao u širinu, objasnio si svoje razloge
ako nisi neko ko trči na svaku poruku reći da nema boga, sve je u redu
što se tiče stvaraja svijeta za šest dana otkud ja mogu znati može li to neki entitet iznad nas
 
"...Svako u sebi reke druge pod istim mostovima sretne.
Zato su naše sreće i tuge uvek drukčije istovetne.".

...

"...A šta se, izvinite za izraz, baš njega tiče kako mi je i dokle ja to mogu.
O meni se najdivnije brinu oni koji me ostavljaju na miru".

...


...




""Sve što jeste, mora isto toliko i da nije, i samo koliko ga nema, toliko ga i može biti."

"Nema nevidljivog, ima samo nemoćnih očiju."



Mika Antic .

Stihovi su stvarno za uživanje i mogu se tumačiti na različite načine. Hvala
A poenta posta u temi "Pitanje za ateiste" bi bila koja? Da Mika Antić, po tebi, piše o onom svetu?

@aleksa ndar
A šta ćemo sa ostalim "obaveznim" dogmama?
 
Poslednja izmena:

Back
Top