Pitanja u vezi pečenja rakije

Holy1

Ističe se
Poruka
2.622
Dobar dan.

Ovde svako moze da postavi pitanje ko želi da pita nešto vezano za samu rakiju i njeno pečenje..

Evo mene zanima par stvari:

1) zašto neki ljudi prilikom probiranja voća za rendanje da bi se posle stavilo u bure i čekalo vrenje bacaju malo trulije voćke.
Bas naprotiv. Logično je da je to pozeljno za kominu jer je takvo voće puno soka, a samim tim i to malo što ima truleži privućiće razne musice i insekte i učiniće voće 'korisnijim' prilikom fermentacije.. Neka mi neko objasni dal je pravilno bacati natrule voćke na djubar, i zasto ih ne stavljati u kominu?

2) Zašto se bure sa kominom mora poklopiti parčetom najlona ili poklopcem. Sigurno ima veze sa fermentacijom voća..

3) Zašto mnogi dodaju 3% sećera razmešanog u vodi u buradi sa kominom. Zar ne treba prvo da se izvrsi analiza procenta prirodnog sećera u buretu i nakon analize utvrdi da li je šećer zadovoljavajuć za pečenje i do ru rakiju, a ako nije onda dodavati veštački rafinisani šećer (koji je po meni djubre). Znam da mnogi to rade jer će time dobiti više rakije, pokusavaju da simuliraju prirodni sok iz voća tako sto će dodati vestacki rsfinisani šećer u vodu i sipati u kominu i naravno misle to je mizerna stvar, al ce dobiti na rakiji.Ja mislim da ce tako izgubiti na kvalitetu rakije.

4) Koliko gradi je idealna rakija npr od kruške ili kajsije?

5) Znam da je ne moguce izracunati od koliko kg npr kruske mogu dobiti koliko litara rakije, jer to zavisi od mnogo faktora - da li je godina bila dobra, koliki je procenat zelenog voća u gajbama, da li cu dodavati šećer ili ne..Ali eto da li ima neka računica npr na 100lg krušaka koliko rakije može da se dobije (nemoguce je dobiti tacnu racunicu ali odprilike neki orijentir mi treba)..??
 
Imas knjigu prirodne rakije, ne znam pisca, imas i vise knjiga na tu temu...
Ne trebaju tebi musice uopste.
pokriva se bure da bi se odvojilo od kiseonika, posto ti on ne treba da ti ne bi alkohol isao u naknadnu oksidaciju.A vecina to objasnjava time sto tako sprecava alkohol da isparava...sto je i tacno..
Vodu dodaju da dobiju kasu , da se ne bi usporilo sirenje kvasca, tj prave hranu za kvasac da bi dopro do svih delova voca ili kace..
Ljudi vole da piju preko 20 gradi, ja ne pijem pa ne znam.
Kruska vazi za dobru secerusu, tj da ima dosta secera, a sljiva je pri vrhu.
Nije za dz sljivova rakija najjeftinija jer je i voce lako nabrati i dobra rodnos i dobar odnos secera...
Sve to dzaba kad vracaju prvenac nazad u rakiju jer zele da se komiraju...
Narod je biser u Srbiji.....jos malo pa cemo biti gluplji narod i od naroda u Africi , a to je prilicno tesko ali ipak ostvarivo...da ne poveruje covek..
 
Prvo hiladu kazandzija hiljadu razlicitih nacina . Svako se hvali nekim "dedovskim" receptom , naravno vecina stvai nema veze sa naukom .
Postoje kvalitetne knjige i prirucnici u Srbiji za sve tipove rakija i nacina pecenja. To su pisali renomirani poznavaoci
i to je to.
 
Poslednja izmena:
Ne da se rakije razlikuju samo po vocu i sorti nego cak nadmorskoj visini, prisustvu suma,livada itd.
Generalno o vocu , rakiju od jabuke ne piti , sta god da vam kazu i da je vrhunski majstor pekao!
Rakije od voca sa malim sadrzajem secera , piti samo kao degustaciju , niposto kao sredstvo za opijanje.
Vecina tih aromaticnih rakija tipa dunje , visnje , maline i slicnog voca su od secera .
.......................................................................................................................................................................
Nemoj da vas neko laze , prava rakija je samo od pozegace, ranovace, trnovace i nijedne druge sljive.
Kao i od divljih ili starih sorti kruske , eventualno ove novije koje su za to pogodne.
 
Poslednja izmena:
qq majko ako hoces da je prcis :mrgreen:
Trenutno..prcenje rakije :malav: 1600358112700-1327482414.jpg
 
Ovo pisem od starih majstora koji se ne bave prevarama:

Voce se uzima zrelo ( ne sme biti zeleno)i , zdravo od bakterijske trulezi , da ne bi doslo do stvaranja kiseline.

Kaca se takodje pokriva da ne bi musarci pokvarili rakiju i da ne bi doslo do sircetnog vrenja , odnosno da bi doslo
do alkohlne fermentacije u vecem procentu. Takodje i stiti od isparavanja alkohola .
Bakarni sud mora zbog hemijske reakcije sa kominom da bi se smanjila kolicina nezeljenih materija u alkoholu.
Tabarka - kiler mora biti izuzetno cista , bez oksida moze od prohroma .
Secer u komini je nepotreban , odstraniti kospice od sljive ko ima masinu , i eventualno odgovaajuci kvasac - starter .
......................................................................................................................................................................................
Ti od kojih sam to gledao , odvajaju pola litra prvenca od meke rakije + pola litra od ljute po srednjem kazanu ,
i to BACAJU ne vracaju kao drugi ponovo u kace.
.............................................................................................................................................................................................
Peku ljutu rakiju na 55 % , posle pola godine ako je prejaka dodaju destilovanu vodu na 50% .Ne slabija.
............................................................................................................................................................................................
Kruska se pece malo drugacije .
 
Prvenac ne mora da se baca, moze da se koristi za ciscenje, ne za pripremu bureta kao sto neki rade....moze kao potpala, prvenac je jaci alkohol od same rakije, tako da iako ima vode radi kao potpala...
Ciscenje prozora...ima i nekih biser upotreba, ali necemo o tome..

Ali zacudo niko od modernih ga ne baca,ama bas niko....znaci u selu sa 100 pekaca neces naci nijednog....
 
Mi ne stavljamo nikakav kvasac. Znaci li to da postoji prirodni kvasac u komini koji izaziva vrenje? Odakle kvasac?
Kvasca ima na vocki, na sljivi na grozdju, pri peteljci..

Imas ti na grozdju i crvica , narocito sad u septembru, napljuju muve..
Ali nisu opasni....

Ali ovi sto imaju vinarije i hoce drugaciji ukus stavljaju koji kvasac zele..
Nema nekih zescih izbora kvasaca, ali ih ipak ima..

Npr meni bi odgovarao brazilski i USA kvasac za kukuruz za viski, ali nema toga kod nas..
Brazilski je za jaci viski...
 
Ovo pisem od starih majstora koji se ne bave prevarama:

Voce se uzima zrelo ( ne sme biti zeleno)i , zdravo od bakterijske trulezi , da ne bi doslo do stvaranja kiseline.

Kaca se takodje pokriva da ne bi musarci pokvarili rakiju i da ne bi doslo do sircetnog vrenja , odnosno da bi doslo
do alkohlne fermentacije u vecem procentu. Takodje i stiti od isparavanja alkohola .
Bakarni sud mora zbog hemijske reakcije sa kominom da bi se smanjila kolicina nezeljenih materija u alkoholu.
Tabarka - kiler mora biti izuzetno cista , bez oksida moze od prohroma .
Secer u komini je nepotreban , odstraniti kospice od sljive ko ima masinu , i eventualno odgovaajuci kvasac - starter .
......................................................................................................................................................................................
Ti od kojih sam to gledao , odvajaju pola litra prvenca od meke rakije + pola litra od ljute po srednjem kazanu ,
i to BACAJU ne vracaju kao drugi ponovo u kace.
.............................................................................................................................................................................................
Peku ljutu rakiju na 55 % , posle pola godine ako je prejaka dodaju destilovanu vodu na 50% .Ne slabija.
............................................................................................................................................................................................
Kruska se pece malo drugacije .
uglavnom tacno

secer je ponekad potrebno dodati , da bi se pospesilo vrenje

jer bolje vrenje dovodi do vise alkohola , samim tim i vise rakije

cilj je oko 23- 25 posto secera

treba takodje znati i kad se pece , ako se predugo ceka , ode alkohol u vetar

rakija takodje
 
Prvenac ne mora da se baca, moze da se koristi za ciscenje, ne za pripremu bureta kao sto neki rade....moze kao potpala, prvenac je jaci alkohol od same rakije, tako da iako ima vode radi kao potpala...
Ciscenje prozora...ima i nekih biser upotreba, ali necemo o tome..

Ali zacudo niko od modernih ga ne baca,ama bas niko....znaci u selu sa 100 pekaca neces naci nijednog....
Prodaju za masazu ,kazu da je dobro kod atrofije misica i otoka. Ko zna .
 
Dobar dan.

Ovde svako moze da postavi pitanje ko želi da pita nešto vezano za samu rakiju i njeno pečenje..

Evo mene zanima par stvari:

1) zašto neki ljudi prilikom probiranja voća za rendanje da bi se posle stavilo u bure i čekalo vrenje bacaju malo trulije voćke.
Bas naprotiv. Logično je da je to pozeljno za kominu jer je takvo voće puno soka, a samim tim i to malo što ima truleži privućiće razne musice i insekte i učiniće voće 'korisnijim' prilikom fermentacije.. Neka mi neko objasni dal je pravilno bacati natrule voćke na djubar, i zasto ih ne stavljati u kominu?

2) Zašto se bure sa kominom mora poklopiti parčetom najlona ili poklopcem. Sigurno ima veze sa fermentacijom voća..

3) Zašto mnogi dodaju 3% sećera razmešanog u vodi u buradi sa kominom. Zar ne treba prvo da se izvrsi analiza procenta prirodnog sećera u buretu i nakon analize utvrdi da li je šećer zadovoljavajuć za pečenje i do ru rakiju, a ako nije onda dodavati veštački rafinisani šećer (koji je po meni djubre). Znam da mnogi to rade jer će time dobiti više rakije, pokusavaju da simuliraju prirodni sok iz voća tako sto će dodati vestacki rsfinisani šećer u vodu i sipati u kominu i naravno misle to je mizerna stvar, al ce dobiti na rakiji.Ja mislim da ce tako izgubiti na kvalitetu rakije.

4) Koliko gradi je idealna rakija npr od kruške ili kajsije?

5) Znam da je ne moguce izracunati od koliko kg npr kruske mogu dobiti koliko litara rakije, jer to zavisi od mnogo faktora - da li je godina bila dobra, koliki je procenat zelenog voća u gajbama, da li cu dodavati šećer ili ne..Ali eto da li ima neka računica npr na 100lg krušaka koliko rakije može da se dobije (nemoguce je dobiti tacnu racunicu ali odprilike neki orijentir mi treba)..??
Pod 1.Kod mene u kraju odbacuju trulu vocku zbog mirisa rakije.Trulez pokvari aromu.
2.Zatvara se jer ako bi ostalo otvoreno,pri vrenju se vec pravi odredjeni procenat alkohola i da ta tecnost ne isparava.
3.Dodaju ljudi mali procenat secera,kada je losija godina i voce od kojeg se pece rakija nema dovoljno secera u sebi.
4. 20 gradi za normalne koji piju rakiju je sasvim dovoljno,a za one ekstremne nije potrebno vise od 22 grada.
Pod 5. ti ne znam dati odgovor.Nisam nikada slusao za rakiju od kruske,koliko se dobije u litrima.Kao sto si i sam napisao,za svaku vocku zavisi,kakva joj je godina i kakav je rod.
 
uglavnom tacno

secer je ponekad potrebno dodati , da bi se pospesilo vrenje

jer bolje vrenje dovodi do vise alkohola , samim tim i vise rakije

cilj je oko 23- 25 posto secera

treba takodje znati i kad se pece , ako se predugo ceka , ode alkohol u vetar

rakija takodje
23-25% secera? To je previše... Ja znam da mnogi stavljaju 3%, al 23 zvuči baš previše..
 

Back
Top