Pitanja o Bogu i Bibliji iz ugla nevernika

Prvo sam verovao da je Bog koga treba da sledim ljubav, a kada sam pročitao Bibliju video sam da je sadistički manijak koji mrzi čoveka i uživa da ga muči.
Ovo tvoje vidjenje bi moglo da prodje kad bi ovozemaljski zivot bio sve sto imamo, medjutim Bog nam je prenio da smrt nije kraj. Svi smo culi izreku, cudni su putevi Gospodnji. Jezikom ScFi-ja, kako mi ovako nistavni i ograniceni uopste mozemo da raspravljamo, kamoli da prozremo u motive jednog Entiteta cija je moc i znanje beskonacna, Apsoluta koji je pocetak i kraj univerzuma i vremena, razlika izmedju Njega i nas je mnogo veca nego izmedju nas i mrava. Da li bi mrav mogao da shvati nase postupke?
 
Vidi.
Ako zelis da ovu temu pretvoris u jedan kriticki osvrt na verovanje vernika sa ucitavanjem svojih razmisljanja da je to tako kako ti sam vidis i nikako drugacije, imaces za sagovornike par neverujucih korisnika koji ce te podrzati i tema ce zamreti.
Sa druge strane ako je povod za otvaranje teme bila tvoja zelja da saznas sta, zasto i kako vernici razmisljaju o pojedinim delovima Pisma, imaces jednu dobru i zanimljivu temu sa vecim brojem ucesnika. So simple.

Posto mislim da je ovo drugo u pitanju odgovoricu ti: Pozivajuci nas na ljubav prema Njemu, Gospod ne omalovazava nasu prirodno usadjenu ljubav prema bliznjima, jer nas u suprotnom ne bi ni pozivao na nju drugom zapovescu Svojom, vec nam govori o razlici izmedju telesne ( koju imamo za bliznje) i duhovne ljubavi koju bi trebali imati prema Njemu. Dakle govori nam da je ta duhovna ljubav, uzvisenija, veca, vaznija, savrsenija.... od ove telesne. Voleti jednom takvom ljubavlju postajemo slicni Njemu. I sama ta ljubav je Njegov dar i mi je sami bez molitve Njemu ne mozemo razviti.

Da ovo drugo je u pitanju.

„Ne mislite da sam ja došao da donesem mir na zemlju; nisam došao da donesem mir nego mač. Jer sam došao da rastavim čoveka od oca njegovog i kćer od matere njene i snahu od svekrve njene: I neprijatelji čoveku postaće domašnji njegovi. Koji ljubi oca ili mater većma nego mene, nije mene dostojan; i koji ljubi sina ili kćer većma nego mene, nije mene dostojan. I koji ne uzme krst svoj i ne pođe za mnom, nije mene dostojan.

Ovo je ono što On zahteva od tebe. Moraš da voliš samo njega i nikoga više. To je ta ljubav.
 
druže neverniče, da li si ateista ili veruješ da ipak postoji neki Bog ali da nema veze sa pričom datom u Bibliji i drugim religijama? ili veruješ da postoji Bog kakav je opisan u Bibliji ali ti se on nimalo ne dopada?

Ja mogu da prihvatim da bilo kakav Bog postoji ako mi se lično javi i popriča sa mnom i dokaže da je zaista Bog, a ne da prihvatim priče tamo nekih prevaranata.
 
Ovo tvoje vidjenje bi moglo da prodje kad bi ovozemaljski zivot bio sve sto imamo, medjutim Bog nam je prenio da smrt nije kraj. Svi smo culi izreku, cudni su putevi Gospodnji. Jezikom ScFi-ja, kako mi ovako nistavni i ograniceni uopste mozemo da raspravljamo, kamoli da prozremo u motive jednog Entiteta cija je moc i znanje beskonacna, Apsoluta koji je pocetak i kraj univerzuma i vremena, razlika izmedju Njega i nas je mnogo veca nego izmedju nas i mrava. Da li bi mrav mogao da shvati nase postupke?

Ja sam otvoren za mogućnost postojanja nečega posle smrti, samo ću opet to da ostavim svom ličnom iskustvu bajke prevaranata ne prihvatam.
 
Ovo je tema o Bogu i Bibliji iz ugla nevernika.
Teme koje su otvorili Arijana i Glasnik su drugog karaktera, prvenstveno sučeljavanja argumenata u vezi sa učenjima denominacija kojima oni pripadaju
Значи свако од нас по једну тему о Библији да отвори, пошто је
сви видимо из свог угла?
Dve su otvorili vernici, a jednu nevernik.
Залудан поп и јариће крсти.
 
Ja mogu da prihvatim da bilo kakav Bog postoji ako mi se lično javi i popriča sa mnom i dokaže da je zaista Bog, a ne da prihvatim priče tamo nekih prevaranata.
ako bi Bog popričao sa tobom i pokazao izvođenjem nekog čuda da je Bog, kako bi mogao da znaš da je stvarno Bog a ne neko superiornije duhovno biće (naprimer demon) koje se poigrava sa tobom? Opet ne bi mogao da budeš siguran.

Zato se u postojanje Boga veruje ili ne veruje.Ni neverni Toma nije poverovao dok nije video vaskrslog Hrista sa rupama od klinova. Da nije bilo vaskrsenja u koje su se uverili apostoli ne bi bilo ni hrišćanstva. Jednostavno sami apostoli ne bi bili toliko istrajni u svojoj veri i ne bi bili spremni da žrtvuju svoje živote propovedajući religiju kojoj se protivio tadašnji društveni poredak. Sama činjenica da su se oni ipak žrtvovali govori nam da su bili uvereni da je Hrist vaskrsao.

Hrist je dobar Bog, koji se usudio da živi i strada kao čovek i koji je na prvo mesto stavio etiku ljubavi. On je uvodeći ljubav u jednačinu dao smisao već postojećim Božijim zapovestima. Bez toga to su bili tipični moralni zakoni i običaji jednog osrednje razvijenog društva tog vremena.
 
Evanđelje po Jovanu.
Celo
Није чудо. То је контраверзно јеванђеље које се у многоме коси са осталима. По строгим гледиштима неких верника то је јерес. Тај Џон, заједно са Петром, како каже у Новом Завету су били "неписмени и прости" (мада оригинални грчки каже "неписмени и идиоти" па се народ чудио како су они били Исусови ученици.
 
Da ovo drugo je u pitanju.

„Ne mislite da sam ja došao da donesem mir na zemlju; nisam došao da donesem mir nego mač. Jer sam došao da rastavim čoveka od oca njegovog i kćer od matere njene i snahu od svekrve njene: I neprijatelji čoveku postaće domašnji njegovi. Koji ljubi oca ili mater većma nego mene, nije mene dostojan; i koji ljubi sina ili kćer većma nego mene, nije mene dostojan. I koji ne uzme krst svoj i ne pođe za mnom, nije mene dostojan.

Ovo je ono što On zahteva od tebe. Moraš da voliš samo njega i nikoga više. To je ta ljubav.
Lepo je ovo sto si citirao i na prvi pogled, na prvu loptu imas pravo da ove reci mogu izazvati neki revolt, bunt u coveku.

Rec ``svet`` dolazi od grcke reci ``agios`` tj nezemaljski. Zato se pod svetoscu razume nezemaljskost, tj odvajanje mislima, recima i delima od zemaljskog i prirodnog ka visem iznadzemaljskom. Nas Gospod poziva da pobedimo svoju palu, zemaljsku prirodu i da se uzdignemo iznad nje. To pre svega znaci pobedu nad strastima pa tek onda sve ostalo. U tom kontekstu mi Hriscani i razumemo ove Gospodnje reci. Prirodno nam je da volimo bliznje, i kao sto ti vec rekoh, On nam to i nezabranjuje, ali ujedno nas rukovodi i savetuje da se naucimo drugoj, vecoj ljubavi. Ljubavi koja ne moze razocarati, dok ova zemaljska ne samo da moze razocarati vec moze biti i destruktivna.
 
Није чудо. То је контраверзно јеванђеље које се у многоме коси са осталима. По строгим гледиштима неких верника то је јерес. Тај Џон, заједно са Петром, како каже у Новом Завету су били "неписмени и прости" (мада оригинални грчки каже "неписмени и идиоти" па се народ чудио како су они били Исусови ученици.
ne moze jevandjelje biti jeres
 
Ja sam otvoren za mogućnost postojanja nečega posle smrti, samo ću opet to da ostavim svom ličnom iskustvu bajke prevaranata ne prihvatam.
😁 ocigledno nikad nisi ni bio vjernik, uostalom sta bi drugo znacilo ono fanaticni vjernik, u hriscanstvu nema fanaticnih vjernika. Ti si Bogotrazilac, pa si uzeo Bibliju da je procitas i da ti ona potvrdi "ono sto si ti vec znao", oslanjajuci se na svoju posebnost i inteligenciju, kad tamo ti si samo prah kao i svi ostali, nista od tvoje posebnosti, potvrde tvojih ideala. I tad slijedi razocarenje, zar mislis da si jedini kome se to dogodilo, vecina sekti je nastala na taj nacin. Kazes prevarant, ako neko ima prevaru na umu, tad ima i motiv, reci mi koji bi to motiv bio u ovom slucaju. Sta mislis da su apostoli i njihovi nasljednici postradali mucenickom smrcu, da bi nas prevarili, moras priznati cudna logika.
 
😁 ocigledno nikad nisi ni bio vjernik, uostalom sta bi drugo znacilo ono fanaticni vjernik, u hriscanstvu nema fanaticnih vjernika. Ti si Bogotrazilac, pa si uzeo Bibliju da je procitas i da ti ona potvrdi "ono sto si ti vec znao", oslanjajuci se na svoju posebnost i inteligenciju, kad tamo ti si samo prah kao i svi ostali, nista od tvoje posebnosti, potvrde tvojih ideala. I tad slijedi razocarenje, zar mislis da si jedini kome se to dogodilo, vecina sekti je nastala na taj nacin. Kazes prevarant, ako neko ima prevaru na umu, tad ima i motiv, reci mi koji bi to motiv bio u ovom slucaju. Sta mislis da su apostoli i njihovi nasljednici postradali mucenickom smrcu, da bi nas prevarili, moras priznati cudna logika.
А ти стојиш чврсто у својим убеђењима јер одбијаш да причиташ библију која би могла да те одвуче од твоје чврсте замисли?
 
😁 ocigledno nikad nisi ni bio vjernik, uostalom sta bi drugo znacilo ono fanaticni vjernik, u hriscanstvu nema fanaticnih vjernika. Ti si Bogotrazilac, pa si uzeo Bibliju da je procitas i da ti ona potvrdi "ono sto si ti vec znao", oslanjajuci se na svoju posebnost i inteligenciju, kad tamo ti si samo prah kao i svi ostali, nista od tvoje posebnosti, potvrde tvojih ideala. I tad slijedi razocarenje, zar mislis da si jedini kome se to dogodilo, vecina sekti je nastala na taj nacin. Kazes prevarant, ako neko ima prevaru na umu, tad ima i motiv, reci mi koji bi to motiv bio u ovom slucaju. Sta mislis da su apostoli i njihovi nasljednici postradali mucenickom smrcu, da bi nas prevarili, moras priznati cudna logika.

Fanatik je osoba koja slepo veruje na osnovu onoga što mu se kaže bez kritičkog osvrta i provere da li je to tačno.

Apostoli i sledbenici su bili prevareni od još većih prevaranata.

Meni je mnogo lakše da budem samo prah i pepeo bez ičega nego da znam da me posle smrti čeka užasna kazna kao što je pakao ili bilo koji drugi oblik mučilišta.
 

Back
Top