Quantcast

Pitanja o Bogu i Bibliji iz ugla nevernika

Koslav75

Primećen član
Poruka
706
А ти стојиш чврсто у својим убеђењима јер одбијаш да причиташ библију која би могла да те одвуче од твоје чврсте замисли?
Ja stvarno ne kontam ljude na ovom forumu, svi na prvu tvrde da onaj drugi nije procitao Bibliju, a da bi time potkrijepili svoje dijametralno suprotstavljene stavove, uvrnuto. Ova gospodjica iz JS mi to govori da bi dokazala svoju vjeru, a ti prijatelju da bi dokazao svoju nevjeru.
Sta znaci procitati Bibliju, ili pak citati Bibliju vise puta, kazu da je kao glavica crnog luka, uvijek nesto novo.
Laicko tumacenje Biblije cesto dovodi bas do ovakvih stavova kakve vi izlazete. Zato mozemo konsultovati Svete Oce u tumacenjeima i tad sve postaje logicnoi, nema lazi, nema prevare za one koji hoce da vide.
Znate li da je prva odbrana onog ko nije siguran u svoje stavove, da onom drugom da epitete da nista ne zna, da nije citao,itd., kao bi sebe postavio iznad i inao prednost u startu.

KninGrad

Aktivan član
Poruka
1.905
Dva razloga:
1. Test čvrstine vere
2. Pokazni primer Jevrejima za čvrstinu vere jedne pagankinje
Ja sam isto imao problem sa ovim delom ali koliko sam shvatio Hristos je dosao u cilju da Jevreje vrati na pravi put jer su oni vec bili upoznati kako treba da zive ali su skrenuli sa puta. Isto tako cjela prica je uporedjivanje pagana koji nemaju kriva ili losa ucenje i vjernika koji su vec blizi Bogu. Isto tako roditelj ce pre dati hranu svom djetetu nego svom psu iako voli i jedno i drugo, tako i Isus provodi vice vremena uceci i vracajuci na pravi put one koji vec znaju kako se treba ziveti nego one koji su mnogo daleko od tog ucenja. Drugi primer bi bio kada ucis svoju djecu recimo o hemiji i sada imas djecu od 15 i 5, normalno da bi ucio starijeg a ignorisao mladjeg jer to mladji ne moze da shvati (iako su ti i jedni i drugi dragi). Tako ja gledam na tu pricu jer je Isus posle naglasio svojim ucenicima da moraju da sire vjeru i drugim narodima. Isto tako u Amos-u se navodi citat gde Bog govori kako je pomagao i drugim narodima, a ne samo Jevrejima (normalno Jevreji su se fokusari na sebe pa ne pisu mnogo o interakciji Boga/Kreatora sa ostalima). To je moje neko shvatanje.

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.604
Drugi primer bi bio kada ucis svoju djecu recimo o hemiji i sada imas djecu od 15 i 5, normalno da bi ucio starijeg a ignorisao mladjeg jer to mladji ne moze da shvati (iako su ti i jedni i drugi dragi)
da, ovo je solidno poređenje.
U sceni razgovora sa Samarjankom, Isus kaže:
" Vi se klanjate onom što ne poznajete, a mi se klanjamo onom što poznajemo, jer spasenje dolazi od Judeja"

KninGrad

Aktivan član
Poruka
1.905
Vatre za nevernike. Zar ne vidite u čemu je problem? Kako to može da bude pravda i milost kada te osudi na nešto tako užasno?
A šta ćemo sa Božkim izabranim narodom jevrejima? I to je još jedna strane priče zbog koje sam napustio veru. Znači treba da sam sluga jevrejima? Nikada!
Danasnji jevreji nemaju nikakve veze sa sa onim jevrejima/izralecima koji su verovali u jednog Boga kada se Isus pojavio. Pravi jevreji su postali Hriscani, ovi danasnji su odbacili Hrista. Svi ljudi su bozija djeca, to sto si ti naveo samo veruju protestanti (to jeste verovanje im je ubaceno pre 100 godina od strane imucnijih danasnjih jevreja).

KninGrad

Aktivan član
Poruka
1.905
Da ovo drugo je u pitanju.

„Ne mislite da sam ja došao da donesem mir na zemlju; nisam došao da donesem mir nego mač. Jer sam došao da rastavim čoveka od oca njegovog i kćer od matere njene i snahu od svekrve njene: I neprijatelji čoveku postaće domašnji njegovi. Koji ljubi oca ili mater većma nego mene, nije mene dostojan; i koji ljubi sina ili kćer većma nego mene, nije mene dostojan. I koji ne uzme krst svoj i ne pođe za mnom, nije mene dostojan.

Ovo je ono što On zahteva od tebe. Moraš da voliš samo njega i nikoga više. To je ta ljubav.
Evo opet moje neko shvatanje ovog stiha (voleo bi da me neko ispravi ako sam u krivu):
Ovde pracenje Isusa znaci ziveti po njegovim pravilima to jest ziveti onako kako Bog zapoveda (ne ubi, ne ukradi, budi dobar prema ostalima itd.). Mnogo ljudi koji su kretali ziveti tako ili i danas pokusavaju bice ismejavano ili odvracano sto znaci moras da se opredelis da li ces slediti Hristov put ili ne. Isto tako ako ne sudis svojim bliznjim pravedno samo zato sto su ti bliznji znaci ne sledis Isusa i njegovo ucenje. Znaci ako tvoj ukucanin laze i krade a ti ga branis, odrices se Hrista. Isto tako suditi pravedno tom ukucanu znaci rat u kuci a ne mir.

Mita Komita

Aktivan član
Poruka
1.227
Ja stvarno ne kontam ljude na ovom forumu, svi na prvu tvrde da onaj drugi nije procitao Bibliju, a da bi time potkrijepili svoje dijametralno suprotstavljene stavove, uvrnuto. Ova gospodjica iz JS mi to govori da bi dokazala svoju vjeru, a ti prijatelju da bi dokazao svoju nevjeru.
Sta znaci procitati Bibliju, ili pak citati Bibliju vise puta, kazu da je kao glavica crnog luka, uvijek nesto novo.
Laicko tumacenje Biblije cesto dovodi bas do ovakvih stavova kakve vi izlazete. Zato mozemo konsultovati Svete Oce u tumacenjeima i tad sve postaje logicnoi, nema lazi, nema prevare za one koji hoce da vide.
Znate li da je prva odbrana onog ko nije siguran u svoje stavove, da onom drugom da epitete da nista ne zna, da nije citao,itd., kao bi sebe postavio iznad i inao prednost u startu.
Већина који су проичитали библију без предрасуда су олако закључили о чем се ту ради.
Ако је то реч божија, ја одмах захваљујем на понуди и одбијам.
Ако је интерпретација неписмених (као Павле и Јован) онда можемо још и да расправљамо.
Нема шансе да ћу да мамим рођено дете са слаткишима а после кад оно узме да га истерам из куће и казним и њега и сва његова поколења за век и векова. То само да кренемо од почетка, а примера има у недоглед. Имао бих да се намучим поштено да нађем нешто у Старом Завету што бих и ја урадио. А ако није онако како је написано у библији него треба тумачење, зашто то неко није већ једном протумачио и написао нову књигу Превод Старог Завета, па ако треба да оснује истинску религију?

Mr.Infinity

Domaćin
Poruka
3.872
Evo opet moje neko shvatanje ovog stiha (voleo bi da me neko ispravi ako sam u krivu):
Ovde pracenje Isusa znaci ziveti po njegovim pravilima to jest ziveti onako kako Bog zapoveda (ne ubi, ne ukradi, budi dobar prema ostalima itd.). Mnogo ljudi koji su kretali ziveti tako ili i danas pokusavaju bice ismejavano ili odvracano sto znaci moras da se opredelis da li ces slediti Hristov put ili ne. Isto tako ako ne sudis svojim bliznjim pravedno samo zato sto su ti bliznji znaci ne sledis Isusa i njegovo ucenje. Znaci ako tvoj ukucanin laze i krade a ti ga branis, odrices se Hrista. Isto tako suditi pravedno tom ukucanu znaci rat u kuci a ne mir.
Mislim da si krivo protumačio. Isus ti daje jasno uputstva kako da ga voliš i slediš. Tvoji roditelji recimo mogu da budu divni ljudi, a ne žele da prihvate Hrista, ti da bi se dokazao Hristu moraš da ih pobiješ. Eto to znači slediti taj put i to je jako opasno jer su mnogi shvatali kako je zapovedio Isus i zbog toga su ubijali i svoje roditelje i svoju braću.

KninGrad

Aktivan član
Poruka
1.905
Mislim da si krivo protumačio. Isus ti daje jasno uputstva kako da ga voliš i slediš. Tvoji roditelji recimo mogu da budu divni ljudi, a ne žele da prihvate Hrista, ti da bi se dokazao Hristu moraš da ih pobiješ. Eto to znači slediti taj put i to je jako opasno jer su mnogi shvatali kako je zapovedio Isus i zbog toga su ubijali i svoje roditelje i svoju braću.
De navedi dokaze za ovo.

KninGrad

Aktivan član
Poruka
1.905
Већина који су проичитали библију без предрасуда су олако закључили о чем се ту ради.
Ако је интерпретација неписмених (као Павле и Јован) онда можемо још и да расправљамо.
Нема шансе да ћу да мамим рођено дете са слаткишима а после кад оно узме да га истерам из куће и казним и њега и сва његова поколења за век и векова. То само да кренемо од почетка, а примера има у недоглед. Имао бих да се намучим поштено да нађем нешто у Старом Завету што бих и ја урадио. А ако није онако како је написано у библији него треба тумачење, зашто то неко није већ једном протумачио и написао нову књигу Превод Старог Завета, па ако треба да оснује истинску религију?
Recimo roditelji narkomana se mogu koristiti kao primer. Bog/roditelj je detetu sve dao i stavio do znanja da ne radi odredjene stvari "jede" sa drveta znanja dobra i zla/ne koristi drogu. I Adam i to neimenovano djete imaju sada izbor kojim putem da krenu. Bog voli covjeka ali ne moze da ga na silu vrati na pravi put, kao sto i roditelj voli svoje djete ali ne moze na silu da ga vrati na pravi put. Droga se moze zameniti sa ubicom, lopovom itd. Biti pravedan ne znaci dozvoljavati sve.

Mita Komita

Aktivan član
Poruka
1.227
Recimo roditelji narkomana se mogu koristiti kao primer. Bog/roditelj je detetu sve dao i stavio do znanja da ne radi odredjene stvari "jede" sa drveta znanja dobra i zla/ne koristi drogu. I Adam i to neimenovano djete imaju sada izbor kojim putem da krenu. Bog voli covjeka ali ne moze da ga na silu vrati na pravi put, kao sto i roditelj voli svoje djete ali ne moze na silu da ga vrati na pravi put. Droga se moze zameniti sa ubicom, lopovom itd. Biti pravedan ne znaci dozvoljavati sve.
Значи, ако ти је дете наркоман ти то одма избациш из куће и одрекнеш се преко новина?
Још један доказ, за мене, да је не размишљам нити се понашам како ме библијски Бог подучава својим примером.

Mr.Infinity

Domaćin
Poruka
3.872
S tim što je Bog unapred znao šta će se desiti i nije učinio baš ništa da to spreči.

Koslav75

Primećen član
Poruka
706
Prigovaras meni da nisam citao Sveto pismo, na osnovu cega si to zakljucio. Pitam ja tebe da li si ti citao, da jesi svakako ne bi Pavla nazvao nepismenim, Pavle je bio farisej i nikako se ne moze nazvati nepismenim, naprotiv.
Nisam rekao da nije onako kako je u Bibliji, nego kazem da Biblija obiluje personifikacijama, metaforama i da se ne moze tumaciti bukvalno cemu smo skloni mi laici. Ako malo potrazis, pronacices citavo more literature koja pomaze u shvatanju Biblije na pravi nacin, pocev od Svetih otaca pa naovamo. Sto je najzanimljivije, nema razlika u njihovom tumacenju, sve su u istom duhu, sto je meni jasan dokaz istine.
Vidis ja sam joj pristupio sa predrasudama, iako sam rodjen u pravoslavnoj porodici. U vrijeme kad sam ja odrastao nije bilo pravoslavne literature na svakom koraku, a bilo je ostalog. Tako da sam u svom traganju za smislom, proucavao paganske religije, dalekoistocne, okultizam, ezoteriju, Ucenje Jehovinih svjedoka i Adventista i sta sve jos ne. Dobio sam primjerak Biblije i nebrojeno puta pokusavao da citam ali nije islo, jer mi se nije svidjelo ono sto procitam, a onda sam Bozjim promislom naletio na pravoslavnu literaturu i zamisli, tad je sve pocelo da dobija smisao.