Quantcast

Pismenos'

nekabudedan

Domaćin
Poruka
3.060
Je l' obraćate pažnju na to koliko je neko pismen?
Na forumu, u životu?
Koliko vam to utiče na mišljenje o toj osobi?
Obraćam.S tim da ovde ima i poneki profesor srpskog jezika i književnosti,koji je malo pismeniji od ostatka foruma.Dakle,pismenost na forumu je prilično relativna i ništa ne mora da bude kako izgleda na prvi pogled.

Grof Vronski

Legenda
Banovan
Poruka
60.487
Na forumu, u životu?
Obraćam pažnju i moj odnos prema osobi sa društvenih mreža zavisi od njene
pismenosti i izražavanja.
Čovek sa plitkim razmišljanjima i smanjenom mogućnošću da se pravilno izrazi, ne može biti
relevantan sagovornik !

Lollol

Poznat
Poruka
9.451
Obracam paznju, i zasmeta mi kada vidim nesto da nije po JUS-u, ali svi gresimo tu i tamo, ja medju prvima.
Da li je T ili D, jednacenje po zvucnosti i sl. nije toliko bitno, ali neke druge stvari mi zasmetaju, mada necu da budem Grammar Nazi zbog toga.

Na forumu me nije briga toliko, njegov zivot - njegova stvar.
U realu je to malo drugacije, ali samo ako mi je taj neko blizak, ovako za druge, njihov zivot - njihova stvar.

Evo i par saveta o pravopisu na internetu u vidu grafike:

http://www.istokpavlovic.com/blog/digitalni-pravopis/

Poslednja izmena:

Cru*

Poznat
Poruka
8.252
a sta ako je neko pismen a pravi se blesav
To se vidi, mozda ne iz prve, ali ako je diskusija ozbiljna i nacin izrazavanja treba da bude normalan i pismen.
Ako je zezanje, to se vidi.
Kad ja napisem...npr. tedo dumrem, podrazumeva se da je zezanje, al kad neko stalno pise, npr. ne pismen, onda ti se cini nepismen.
E sad potkosulja ili podkosulja, meni je nebitno, ali neke druge stvari mi bodu oci.
Sto ne znaci da ja bas sve tacno pisem, ali eto.

radyu5

Veoma poznat
Poruka
10.997
I ako neko nešto više zna o pravopisu poželjno je da ispravi sagovornika.
Jer, sagovornik može nešto novo da nauči, ali i onaj ko gleda i čita njihov razgovor.

nekabudedan

Domaćin
Poruka
3.060
Jer, sagovornik može nešto novo da nauči, ali i onaj ko gleda i čita njihov razgovor.
Zeznuto je to.Na Krstarici je dozvoljeno da se u jednakoj meri koristi i engleski jezik koji većini nas nije maternji i malo ko ga zaista dobro poznaje.

gost 237624

Domaćin
Poruka
3.087
Na forumu, u životu?
Mislim da je veoma bitno. I svaki put, kada vidim sta sam uspela u hodu da napisem (to u slucajevima kada uopste prepoznam ili naslutim gresku), ili kada cujem sta sam uspela da kazem, ili kada se zakujem sa nekim glasovnim promenama, kunem se da cu narednih dana vec poceti da listam Klajna i literaturu koju sam davno skinuala sa neta.
A kada znanje budem dovela na pristojni nivo, e onda cu da gledam sa indignacijom na tudje greske. :cistinaocare:

Mensch-Maschine

Iskusan
Poruka
6.599
To se vidi, mozda ne iz prve, ali ako je diskusija ozbiljna i nacin izrazavanja treba da bude normalan i pismen.
Ako je zezanje, to se vidi.
Kad ja napisem...npr. tedo dumrem, podrazumeva se da je zezanje, al kad neko stalno pise, npr. ne pismen, onda ti se cini nepismen.
E sad potkosulja ili podkosulja, meni je nebitno, ali neke druge stvari mi bodu oci.
Sto ne znaci da ja bas sve tacno pisem, ali eto.
Ja se sećam kad se DeeLite jednom toliko naložio u raspravi, da je od zapaljenosti počeo da piše pravilno.

gost 361364

Aktivan član
Poruka
1.151
U skladu sa beetnotjom iskaza moja pismenos gradacijono raste, tako da od ovog stila nepismenostee napredujem ka:

Sledećem stilu pisanja, koji se odnosi na lakše teme, ali na ozbiljnost stava stavljam akcenat, pa potom:

Овим стилом писања највише указујем на озбиљност и наглашавам битност мојих речи.

gost 36952

Elita
Poruka
17.070
Na forumu, u životu?
U tom smislu sam dosta tolerantna, tj vaznije mi je da obratim paznju na sustinu necijeg govora ili pisanja, nego na formu.

Pretpostavljam da je uzrok tome i to sto sam rodjena i odrasla u Nisu u okruzenju koje je veoma obrazovano i koje ne gresi (kako stereotipi prikazuju) u padezima, ali ljudi reci akcentuju nepravilno. Dakle, misliti da su ti ljudi neobrazovani bi bilo van pameti, jer su obrazovani na vrlo visokom nivou po medjunarodnim kriterijumima, ali su cesto potcenjeni od strane ljudi iz drugih podrucja koji govore pravilno iako su ponekad jedva pismeni.

- - - - - - - - - -

Mnogi se ljute kad ih ispravljaju, a i to bi poremetilo temu (samo bi se o pravopisu diskutovalo).

Poslednja izmena:

minon

Legenda
Poruka
59.462
Ja se sećam kad se DeeLite jednom toliko naložio u raspravi, da je od zapaljenosti počeo da piše pravilno.
...zahebavaš čoveče...:(
...neko ko meša ćirilicu i latinicu nikada neće moći da piše pravilno... makar mu i pena pošla na usta od zapanjenosti...:confused:
...i odmah bi ostavio taj extremni primer, sa maskom 'ja mogu i da pišem pravilno, samo se foliram', po strani jer se tu sukobljava moje mišljenje, moje pisanje (tj. pravopis) i ono kako bi trebalo biti...:confused:
...lično smatram da je pravopis totalno nebitan na ovom forumu...
...ali,
...forum kao forum je zamišljen, prvenstveno, da bude edukativnog karaktera... pa samim tim bi i pravopis trebao biti 'pravilan', kada ste ga već tako krstili...:(
...mada, verovali ili ne, još uvek na ovom forumu možete naći zanimljive, ozbiljne i dragocene podatke... ali sve manje i manje...:(
...ovaj forum je odavno prerastao u mesto za zabavu i sprdnju, tako da je sve dozvoljeno, pa i karikiranje pravopisa samim tim...
...čak prelazi i te neke granice 'dozvoljenog' ali ne bih o tome jer će se tab naljutiti...:confused:

nekst88

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.101
nisam tolko lingvo-snob kao ranije
al volim kad neko jasno izražava svoje misli pismeno i usmeno
neki korisnici su zaista nečitljivi, neću ovde da tumačim klinasto pismo
volim i kad neko ima zanimljiv rečnik, kao elektrika koja vadi termine poput fićfirića i vragoslastog pogleda
recimo nervira me kad je neko informatički nepismen pa ne pravi razmake posle zareza i slično
nerviraju me ovi koji izigravaju lektore
i volim kad neko piše neznam i ne moj i hvali... odmah znaš da ima posla s kompletnom budalom :))

Bad_Wolf

Elita
Poruka
21.931
Vrh, extra.

Brate, brate, brate...

Samoglasnici na pocetku recenice, ostatak zapocinjanja dozivanja sa brda na brdo, tj. uspostavljanja "veze".

(Ostavi sam/nalazi mi se) kuci...

Ja trebaM, ti trebaS,...

Bad_Wolf

Elita
Poruka
21.931
je l' - samo je smorno za kucanje.

Ali sve to moze, samo ono: "Ti bukvalno shvatas, nisam to mislio/la i znas ti vec...". Da, ja shvatam kako je receno, napisano i stvarno ne zelim da gledam u kristalnu kuglu sta je neko mislio, a nije bio u stanju da izrazi. Ako nista drugo, a ono sto se mogucnosti povecavaju eksponencijalno - a toliko vremena i volje stvarno nemam, samo zarad toga sto je neko ne ume da izrazi svoje misli.

gost 343533

Elita
Poruka
17.532
Ne zajedno sa glagolom primecujem....
Sama gresim neke reci, jer duze vreme nisam citala knjige na srpskom, pa su mi vizuelno reci izasle iz memorije. Predsednik/Pretsednik i sl.
tako da razumem ljude....
Nije sve kao sto izgleda....

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.