Pet razloga zasto treba unistiti kapitalizam!

Ma znam ja to i namerno ne ulazim u detalje, jer ne menja sustinu glavne stvari...
A skoro svaka o tih aktivnosti moze da se prenese i da nemas kontakta sa imanjem ili nemanjem..
Kao da zabole nekog kako cu ja da obezbedim akcije za short, osim ako nije vezano ugovorom da mora da budu deponovane ili da budu pokrivene i preko promene vrednosti dnevno...
Ako imam rok do kada sam odradio short, i da je bas osnovni short, moje je samo da se pojavim tada i tada i deponujem toliko i toliko short akcija...dok je meni jos od starta legla lova ili neka druga swop akcija na startu..
Prodao sam nepostojece akcije po ceni koja je trenutna , a onaj kome sam prodao ceka da mu donesem akcije do datuma koji sam rekao...
Ali mogu da odradim i totalno drugacije...ne samo ovo osnovno...nego i da se kladim da ce vrednost akcija da raste i da opada, a ne preko shorta...preko nekih derivativa, ili preko nekih novih finansijskih paketa i indeksa..
U oba slucaja je kladjenje, totalno je nebitno sto je laiku jasno da je u short osnovnom modelu u pitanju ili ugovor o pokrivanju gubitaka , prazne vrednosti, pa onda niko bukvalno ne kupi shortovane akcije, ili postoji usluga kupovanja i deponovanja shortovane akcije....

Oba nacina su dozvoljena....
Ali ima tu jos milion nacina ili bar jos 2,3 nacina kako moze da se fiktivno zadovolji zahtev svetskih berzi, ali ne i u Srbiji , mislim da male berze imaju rigidnije uslove...

Ali su kod nas zato moguce prodaje ispod svake vrednosti firme....tj ono sto bi bilo etiketirano kao pljacka u 10 minuta od pristizanja transakcije u NBS..
Ili preko zahteva od strane tuzilastva....
Derivati su isto legitimni.

Recimo ja tebi ponudim Opciju da prodaš Apple za 300 dolara, iako je sad 350.

Ti kažeš: "Uzeću, jer do momenta roka trajanja te opcije, mišljenja sam da će Apple propasti na 200. Tada ću ja vrlo rado iskoristiti opciju da prodam za 300."
 
I jasno je da je to kladionica....bas iz navedenog primera...A kladionica znaci da se odmah trguje sa informacijama i sa spinovanjem da bi se dobio efekat kretanja u zeljenom pravcu na berzi....znaci zloupotreba nekih od instrumenata ili reakcija...

Isto to se radi i sa bankama i berzama preko kredita, preko akcija, preko skoro svega sto moze.....znaci trgovina uticajem i manipulacija time a ne stvarno iznajmljivanje kapitala ili kupovina akcija...

A sve je to ljudima superiska jer su alavi na pare, ali eto dodjosmo da se isti mehanizmi upotrebljavaju i na zdravlju celokupne populacije...
Znaci ono izjednacavanje procenta zavrsenosti nekog projekta i ruke u pokeru , sto je katastrofa u ljudskom i produktivnom smislu , ali je logicno u smislu ekonomske matematike, sad je odradjeno preko akcija privredne delatnosti, zdravlja i psiholoskih efekata u vezi vakcine..
Tu vise nisu bitne akcije tih firmi, to je odvojena stvar, nego se isti principi spinovanja i zloupotrebe uticaja primenjuju i na ceo ljudski rod...
Da li je eticno , jeste, zasto , zato sto nikad nece biti dokaza da se radila ikakva malverzacija ili uticaj moci.
Nepotrebno je imati neki veci akt , dovoljno je sitnim neprimetnim dejstvima vrsiti uticaj na ljudsku populaciju.
A to nije teorija zavere, to je samo jos jedna prilika za zaradu.....
 
Poslednja izmena:
I jasno je da je to kladionica....bas iz navedenog primera...A kladionica znaci da se odmah trguje sa informacijama i sa spinovanjem da bi se dobio efekat kretanja u zeljenom pravcu na berzi....znaci zloupotreba nekih od instrumenata ili reakcija...

Isto to se radi i sa bankama i berzama preko kredita, preko akcija, preko skoro svega sto moze.....znaci trgovina uticajem i manipulacija time a ne stvarno iznajmljivanje kapitala ili kupovina akcija...

A sve je to ljudima superiska jer su alavi na pare, ali eto dodjosmo da se isti mehanizmi upotrebljavaju i na zdravlju celokupne populacije...
Znaci ono izjednacavanje procenta zavrsenosti nekog projekta i ruke u pokeru , sto je katastrofa u ljudskom i produktivnom smislu , ali je logicno u smislu ekonomske matematike, sad je odradjeno preko akcija privredne delatnosti, zdravlja i psiholoskih efekata u vezi vakcine..
Tu vise nisu bitne akcije tih firmi, to je odvojena stvar, nego se isti principi spinovanja i zloupotrebe uticaja primenjuju i na ceo ljudski rod...
Da li je eticno , jeste, zasto , zato sto nikad nece biti dokaza da se radila ikakva malverzacija ili uticaj moci.
Nepotrebno je imati neki veci akt , dovoljno je sitnim neprimetnim dejstvima vrsiti uticaj na ljudsku populaciju.
A to nije teorija zavere, to je samo jos jedna prilika za zaradu.....

Pazi, tebi niko nije odredio da li ćeš da se "kladiš" na rast ili na pad.

Zar to nije fer, kad je sve u tvojim rukama.

Ne znam na koji način misliš da bi neko mogao nameštati berzu posle tvoje odluke.

"Hej, Umri se kladio na pad, hajde da sad porastemo Apple."
 
Pazi, tebi niko nije odredio da li ćeš da se "kladiš" na rast ili na pad.

Zar to nije fer, kad je sve u tvojim rukama.

Ne znam na koji način misliš da bi neko mogao nameštati berzu posle tvoje odluke.

"Hej, Umri se kladio na pad, hajde da sad porastemo Apple."
Zezas me?
Pinching nikad nisi cula....
Nasilno obaranje cena akcija....
Nasilno preuzimanje praznjenjem aktive putem cene akcija...
U Srbiji , skoro svako preduzece treba kredit za tekuce troskove, ali nek bude 10% krupnijih...
Jednostavno tako rade, nemaju aktivu veliku, nego uzimaju kratkorocne kredite za likvidnost prozivodnje a dugorocno su likvidni...
I tada nastupa mesto za uvrtanje jaja....Gledao sam prilican broj puta kad sve banke nece da daju tekuci kredit firmi zato sto je politicki pritisak u pitanju...
Ja sam licno bio zrtva slicne stvari, svejedno zvali to politicki pritisak ili politicka nepodobnost....
To nije pitanje ekonomskih zahteva za osiguranjem nego nesto drugo..
 
Zezas me?
Pinching nikad nisi cula....
Nasilno obaranje cena akcija....
Nasilno preuzimanje praznjenjem aktive putem cene akcija...
U Srbiji , skoro svako preduzece treba kredit za tekuce troskove, ali nek bude 10% krupnijih...
Jednostavno tako rade, nemaju aktivu veliku, nego uzimaju kratkorocne kredite za likvidnost prozivodnje a dugorocno su likvidni...
I tada nastupa mesto za uvrtanje jaja....Gledao sam prilican broj puta kad sve banke nece da daju tekuci kredit firmi zato sto je politicki pritisak u pitanju...
Ja sam licno bio zrtva slicne stvari, svejedno zvali to politicki pritisak ili politicka nepodobnost....
To nije pitanje ekonomskih zahteva za osiguranjem nego nesto drugo..
Čim im trebaju krediti, znači nisu dovoljno Štedeli.

Štednja je ključna u procesu proizvodnje, jer samo ono što ne konzumiraš može biti uloženo u mašine.
 
Zezas ti mene, ali je to dobro jer vecina tako razmislja...
Npr mozemo to zvati ovce za sisanje, jer mene kao banku nista ne sprecava da uradim sledece, ako imam neke informacije koje nisu insajderske....
Da prodam akcije koje ce da padnu pred samo padanje, a kupovao sam ih ranije drzeci cenu na berzi, npr jedna od oblasti gde se to radi je kad juris dozvolu za izdavanje leka i znas da nece proci, dok drugi stoje na poziciji mozda....tvoje guranje dovodi do nabildovane cene, do trenutka kad pocnes da prodajes a pri tome se kladis na short kod druge banke na te akcije....a to je dozvoljeno , niko nikad nije bio kaznjen sto je shortovao akcije koje je prodao pa su pale..
Em prodajes trule jabuke em kazes, ljudi imam pravo da se kladim sta god hocu , pa makar i na to da one trule jabuke nece biti prodate na pijaci ...

Meni je uopste glupo voditi ove ekonomske rasprave koje se usmeravaju samo na ekonomiju i totalno ignorisu stvaran zivot....svodeci ga samo na saldo i na profit..
Takvi ljudi treba da zive u kapitalizmu to je za njih idealno okruzenje....i niko nikad im ne treba sklanjati , to ali nisam siguran da im ne treba oduzeti pravo na vojsku kojom bi osvajali svet.....jer kapital i imperijalizam idu pod ruku..Kapital ce u cugu primetiti da ako ulozi 4,5 milijardi u razbijanje SFRJ da ce dobiti samo u keshu 90 milijardi , a plus strategijski unistenje socijalizma..
I jare i pare..
 
https://www.zerohedge.com/markets/d...-us-berkshire-buys-barrick-gold-dumps-goldman
"Is there a connection between Human Freedom and A Gold Redeemable Money? At first glance it would seem that money belongs to the world of economics and human freedom to the political sphere.
But when you recall that one of the first moves by Lenin, Mussolini and Hitler was to outlaw individual ownership of gold, you begin to sense that there may be some connection between money, redeemable in gold, and the rare prize known as human liberty. Also, when you find that Lenin declared and demonstrated that a sure way to overturn the existing social order and bring about communism was by printing press paper money, then again you are impressed with the possibility of a relationship between a gold-backed money and human freedom."
His conclusion is eerily prophetic with what is happening with US society currently:

"I warn you that politicians of both parties will oppose the restoration of gold, although they may outwardly seemingly favor it. Unless you are willing to surrender your children and your country to galloping inflation, war and slavery, then this cause demands your support. For if human liberty is to survive in America, we must win the battle to restore honest money."
 
паде ми једна ствар на памет,
да је капитализам заправо превара која има за циљ онеспособљавање држава.
како?

у капиталистичкој држави имате много малих фирми. рецимо да свака послује са добитком и сви срећни, неки би се хвалили са малом незапосленошћу, великим гдпом... али свака вуче у своју страну!,
дакле, нема заједничког интереса.

онда дође страни фактор плати председника и иде држава где страни плати!

а када имате неко друго уређење које омогућава да држава иде у једном смеру, тј. да сви мали иду у једном смеру онда страни фактор не може да контролише!
 
паде ми једна ствар на памет,
да је капитализам заправо превара која има за циљ онеспособљавање држава.
како?

у капиталистичкој држави имате много малих фирми. рецимо да свака послује са добитком и сви срећни, неки би се хвалили са малом незапосленошћу, великим гдпом... али свака вуче у своју страну!,
дакле, нема заједничког интереса.

онда дође страни фактор плати председника и иде држава где страни плати!

а када имате неко друго уређење које омогућава да држава иде у једном смеру, тј. да сви мали иду у једном смеру онда страни фактор не може да контролише!
Postoji dosta takvih uredjenja, ali je jedino zazivelo fashizam..
Problem sa fashizmom je deo stanovnistva shvati da mora da voli , a deo da mora da mrzi...
Deo koji shvati da mora da voli postaje ono sto si opisao, znaci disciplina i entuzijazam na visini , usmerenost na visini (kod nemaca u WW2 se to videlo na terenu, bilo gde, tako sto proveravaju sumnjive okolnosti bez obzira da li im je to opis duznosti ili ne, sto je tajna ranih blokada mnogih diverzija).
Produktivnost je ogromna, tehnoloski razvoj takodje...npr iako zvuci nemoguce, produktivnost raste i do 250% u fashizmu bez ikakve prisile, a skart opada, sto je vise nego kod sopstvene firme.

Problem je drugi deo stanovnistva, tj onaj koji shvati da mora da mrzi, sto je obicno nekvalitetniji deo , ostrasceni , fizicki maltretirani, iz najnizih slojeva stanovnistva gde je roditeljska briga vrlo cesto izmesana i povezana sa nasiljem u porodici.
Ti delovi stanivnistva, fashizam shvataju kao ideologiju eliminacije, jer sve u zivotu sto su videli i ucili je eliminacija ili protivnika ili smetala...
Tada fashizam postaje ono sto vecina misli da je fashizam..
Ideologija Hitlera koji se idealno uklapa bas u pripadnika ovog drugog dela stanovnistva, plus sto je jos bio i placen od strane amera i britanaca da ima i dodatni motiv protiv SSSR.

Tako da i taj model kao i jos neki drugi ima ogranicenja da ne moze biti primenjen neselektivno.....
Jedini koji se primenjuje selektivno je kapitalizam jos uvek, ali nece ni to moci zauvek, jer jaca , a time ogranicenja opadaju , pa je sve manje mehanizama koji mogu da ogranice destrukciju kapitala...

Malo smesno je kad gledate ljude i pomenete destrukciju kapitala, jer oni kapital vide kao majcino mleko , samo vitamini i zdravlje...nema loseg u kapitalu nista po njima...
Medjutim, po izvestajima koje primam o razvoju AI, vec za 15 godina, znaci oko 2035 ce poceti masovno da se oseca destrukcija kapitala...
Pitanje zavera, tj da li je covid primer destrukcije kapitala ili samo dekadencije bogatih, ostavljam po strani , znaci necu da se mesam..

Ali vazno je reci brojnost barbika (lepih i ruznih, muskih i zenskih) raste, pa je sve vise uocljiva ne samo nezainteresovanost nego i svesno ucesce u nemoralnim aktivnostima gde je jedino licna korist primecena.

Samo da dodam, ja imam razvijenih nekoliko ali u sustini dva sistema vrednosti koji su operativni , ali na zalost nijedan od njih nije neselektivno primenjljiv, cak iako mozda jedan moze biti neselektivno primenjljiv, ali tek kasnije, nikako u pocetku...
Malo je bez veze pricati o novim sistemima vrednosti na srpskom jeziku..
Srpski narod ili srpsko govorno podrucje nije ni malo za takve stvari, vole da mastaju ali su skepticni , sebicni , lukavi pakosni i inatni...idealni podanici bez uticaja na svoju sudbinu.
 
Једни не капирају, ако се све дерегулише, укрупни, да то није капитализам, где пар људи комитетског политбироа управља са владама и инстиуцијама.

Други не капирају ако се све подржави, да и ту нема капитализма, без обзира што су сва средства у рукама коминтерне

- -
Нађите меру у регулацији друштва, треба и капитализма и социјализма
 
Pa nema primena ogranicenja kod kapitala....ima kod putanja ali ne i kod kapitala...
Njegovo je da pronalazi nacine i rupe za umnozavanje, kao virus je, samo sa inteligencijom...
Sto vise kapitala to plati vise inteligencije, koja nije njegova, jeste li to primetili...da je samo njegova, ne bi bilo tesko....imali bi cak i pozitivu da se stalno smenjuje stanovnistvo koje ima porast kapitala zavisno od sopstvene svesti i pameti.

A ovo kod socijalizma, tu je najvece sr... to sto se obezbedjuje velika vertikalna protocnost a mehanizmi selekcije zavise od svesti i obrazovanja a ono je primarno , minimalno...
Zahtevati od ljudi toliki nivo znanja oko organizacije i selekcije i HR znanja, je nezamislivo ljudima...
 
Regulacija društva treba da bude takva da je kapital održiv, bez divljanja ili da nije sputavan.

Društvo je kao nacionalni park u kom se vodi računa da grabljivice ne istrebe plen, niti da plen bude invazivan pa da uništi floru.

Kada se to ukapira onda se ide na iskorenjivanja korupcije, smanjenje disekonomija i fino podešavanje sistema sa održivim urazmeravanjem i grabljivaca i plena u ograničenom ekosistemu
 
Pa sve napisano u prethodnom postu nema smisla.....to kao da si u nekoj politickoj skoli staljinistickog profila....samo kapitalisticke sadrzine...
Ja licno ne vidim nijednu mogucu smislenu vezu izmedju recenica a ni mogucnost svake recenice ponaosob..

Kapital kome je cilj da ne bude neogranicenog profita da bi delom uvecao kapital a delom povecao troskove zivota vlasniku kapitala...
Bez povecanja kapitala, nema motiva, bez povecanja troskova zivota vlasniku kapitala nema motiva...

To je prva recenica....suluda....

Druga, da inteligencija i vestina i svest bude mnogo puta veca na strani potrosaca koji nema novac i ne zeli da plati takve ljude, a ne na strani kapitaliste koji ima novac i zeli da plati takve ljude....ili na trecoj strani , ovde nepomenutoj, na strani mafije i kriminala koji takodje predstavlja stranu u procesima.

Penzionerska prica, tako lici...ljudi ce da rade na svoju stetu zato sto mi matori vidimo da je moralno sad kad nam skripe zglobovi da se umereno zivi , umereno pije i ne izazivaju sukobi i tuce , ali do pre 10 godina smo bili ponosni na 30 godina neprikosnovenih sukoba u kafanama i sa drustvom koje je nalih nama..

I na kraju biser....iskorenjivanje korupcije a da ne znamo uopste sta su sve mesta nastanka korupcije, nego samo gledamo polozaje nastanka korupcije...
Kao da korupcija nastaje iskljucivo u vezi sa nekim proizvodnim ili upravljackim mestom....eh , onda bi bilo lako , postavis bilo kog coveka i postavis jos 10 oricu da kontrolisu tog jednog, a da taj jedan ne zna koliko ih je...
 
јел неко размишља о томе што уопште радимо?
ја размишљам о систему у коме би рад био на добровољној основи,
тј радиш и примаш плату ако хоћеш, ако нећеш седиш код куће и живиш нормалан живот.

мисим, сви смо рођени у систему у коме се ово питање и не поставља,
као мали дају нам играчке (камионе, шерпе.. ), после идемо у школе, запошљавамо се..
... од рођења нас полако али сигурно уводе у рад (ја би рекао робовање новцу).

ја бих укинуо све системе не само капиталистички?
 
Imas veci problem od toga...
AI se sve vise uvlaci u privredu...

Proizvodne linije kostaju 100k 500k, ali ih kontrolise 1,2,3 coveka...
Kamioni koji po USA voze bez vozaca kostaju od 500k pa na manje....vec su pali i ispod 450k a rade u tri smene, posto za takve kamione nema ogranicenja 8,5h....to znaci kupovinom jednog kamiona ustvari kupujes 3, a ne zaposljavas tri vozaca...
Podaci o kretanju ljudi se mogu tako lako iskoristiti i u otkrivanju njihovih poslovnih angazmana...tako da sitan kapital gubi utakmicu..
 
добро и имаћемо много незапослених ускоро.
као ће они бити контролисани? односно, сваком треба хране и воде, како им дозирати?

данас је плата одличан метод контроле, да би имао плату мораш имати посао?
по мени је високосеријска производња проблем бр. 1! који треба решити? - тј укинути...
 
добро и имаћемо много незапослених ускоро.
као ће они бити контролисани? односно, сваком треба хране и воде, како им дозирати?

данас је плата одличан метод контроле, да би имао плату мораш имати посао?
по мени је високосеријска производња проблем бр. 1! који треба решити? - тј укинути...

To je uvod u transhumanizam ...
 
Mjok...

nisi ti razumeo šta je napisano !
Pa procitaj pazljivo , kao pamflet politicke skole..

Pre od toga ce se desiti sledece..
Zbog zatvaranja vertikalne vrednosti i prolaznosti, dobicemo sasvim sigurno bar jednu situaciju u kojoj ce biti obrisano vecina znanja i vestina koje do sada posedujemo...
Jednostavno ce novo sa dna biti dovoljno mocno da zauzme mocnu poziciju a ostali ce da se poravnaju i ostalo ce biti prebrisano..

To je konkretno receno iako uopsteno , a ne ono tvoje koje je samo pusta zelja koja nema nikakvu konkretnu dodeljenost, pretpostavljam da si imao nesto u vidu ali si hteo da sakrijes nego da opises opstim relacijama, ali je ispalo totalno wishful tj sve zadovoljava takve relacije, apsolutno sve..

I apsolutno nista.
 
добро и имаћемо много незапослених ускоро.
као ће они бити контролисани? односно, сваком треба хране и воде, како им дозирати?

данас је плата одличан метод контроле, да би имао плату мораш имати посао?
по мени је високосеријска производња проблем бр. 1! који треба решити? - тј укинути...
Ljudi ne zele da ukinu sebi mogucnost da poseduju firmu i eksploatisu radnike...
Cak i kad su radnici koji jedva sastavljaju kraj sa krajem...to je valjda vec poznato...nada....
 
Pa procitaj pazljivo , kao pamflet politicke skole..

Pre od toga ce se desiti sledece..
Zbog zatvaranja vertikalne vrednosti i prolaznosti, dobicemo sasvim sigurno bar jednu situaciju u kojoj ce biti obrisano vecina znanja i vestina koje do sada posedujemo...
Jednostavno ce novo sa dna biti dovoljno mocno da zauzme mocnu poziciju a ostali ce da se poravnaju i ostalo ce biti prebrisano..

To je konkretno receno iako uopsteno , a ne ono tvoje koje je samo pusta zelja koja nema nikakvu konkretnu dodeljenost, pretpostavljam da si imao nesto u vidu ali si hteo da sakrijes nego da opises opstim relacijama, ali je ispalo totalno wishful tj sve zadovoljava takve relacije, apsolutno sve..

Netačno!

Rim kada je sve kulture pojeo i on se srušio.

Kultura je i kapitalizam kao u parku prirode, gde se održava broj grabljivaca i plena.

Neko mora biti baštovan kapitalizma, a ne divlji kapitalizam ili divlji totalitarizam.

- - -
Da li sam sada drugim rečima objasnio ne kulturu i socijalizma i kapitalizma?
 

Back
Top